Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O υπολογιστής του κολητού μου μετά απο 3 χρόνια καλή χρήσης ' date=' κλάταρε, μόλις χθές. Το μόνο που βλέπει ειναι μια μαυρή οθόνη και ο σκληρός δίσκος είναι νεκρός. Ανήκει στους "άτυχους" . Η εμπειρία μου λέει οτι σε ενα pc στην τριετία ενα σοβαρό πρόβλημα είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα εμφανιστεί.

 

Πραγματικά είναι τόσο πολλά τα παραδείγματα που έχω προβληματικής χρήσης pc. Το γεγονός εξάλλου ειναι κοινό μυστικό αφου ακόμα και φαντικοί υποστηρικτές των pc λένε "Πρέπει να ξέρεις να σετάρεις το pc". Αυτό απο μόνο του ομολογεί οτι τοσο το hardware όσο και το software είναι αμφίβολής ποιότητας.

 

Διαφωνώ επίσης οτι ειναι λογικά όλα τα προγράμματα να παρουσιάζουν πρόβλημα. Ένα παράδειγμα είναι ο browser Opera, ενα πολυ σταθερό και αξιόπιστο πρόγραμμα.

 

Φέρνω επίσης ως παράδειγμα την αξιόπιστη logitec, τα προιόντα της hardware τα οποία τα προτιμώ πολύ δεν με έχουν προβληματίσει καθόλου .

 

Ας μην βάζουμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Tα pc είναι μια τεράστια ανομοιόμορφη αγορά με καλά και κακά. Δυστηχώς οτι πληρωνεις πέρνεις και πολυ φοβάμαι οτι το εικονικά χαμηλό κόστος των pc κοστίζει πολυ περισσότερο μακρυπρόθεσμα. Ειδικά άν ανήκεις σε αυτούς που οι φανατικοί υποστηρικτές των pc ονομάζουν ώς "άτυχους".[/quote']

 

kilon κατ'αρχας πρέπει να ομολογήσω ότι δεν πολυκατάλαβα το ποστ σου. Ίσως φταίει ότι μεσημέριασε και δεν έχω φάει ακόμα :P

 

Για το πρώτο που λες με το πρόβλημα, μπορεί να είναι οτιδήποτε και μπορεί να είναι και κάτι αναστρέψιμο. Το καλοκαίρι οι συνήθεις ύποπτοι είναι οι αυξομειώσεις στην τάση (με τις παρατεταμένες μειώσεις το χειρότερο) σεσυνδυασμό με χρήση χωρίς ρυθμιστή ή με τροφοδοτικό της σειράς, και μετά η ζέστη σε συνδυασμό με την σκόνη που έχει συσσωερευτεί μέσα στη θήκη χωρίς να καθαριστεί για χρόνια.

 

Διαφωνώ με τη δήλωση πέρι αμφίβολης ποιότητας. Και τα εξαρτήματα μιας Mercedes αν δεν ξέρεις να τα στήσεις να δουλέψουν μαζί, θα έχεις μια μπούρδα με το σήμα Mercedes πάνω και ας είναι ποιοτικά τα εξαρτήματα. Στο PC το σύνολο είναι μεγαλύτερο απ'τα επιμέρους εξαρτήματα, όταν θες να αξιοποιήσεις πλήρως τις δυνατότητές τους.

 

Παραδείγματα καλών software & hardware υπάρχουν πολλά αλλά δεν είναι κανένας τέλειος. Παράδειγμα η Creative όταν έβγαλε τα πρώτα Nomad έκαναν conflict με τις κάρτες ήχου (!!!) κουλό αλλά πραγματικό. Κατά τα άλλα η Creative μαμεί εδώ και χρόνια.

 

Ένα PC δεν είναι απαραίτητο να είναι έτσι όπως λες. Μπορείς να πάρεις και έτοιμο (π.χ. HP, Dell, Turbo-X, κ.α.) και να έχεις καλή υποστήριξη. Απλά άμα ξέρεις τι σου γίνεται μπορείς σε γενικές γραμμές να υποστηρίξεις τον εαυτό σου και να το tweekάρεις το σύστημά σου για να βγάζει τα μέγιστα που μπορεί.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με τον αγαπητό εν χριστώ αδελφό Jasemeister, εκτός φυσικά από το σημείο που λέει "η Creative μαμεί εδώ και χρόνια". Προσωπικά πιστεύω ότι το software αυτής της εταιρείας είναι ότι χειρότερο. Το hardware της είναι αρκετά καλό για να του αξίζουν τέτοιοι οδηγοί/προγράμματα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά θα ψήφιζα παλιούς MAC πάντως, προ-Intel δηλαδή, αλλά αφού τέτοια επιλογή δεν παίζει, λευκό.

 

Πάντως είναι λάθος να συγκρίνουμε έναν ΕΠΩΝΥΜΟ Μac με ένα ΑΝΩΝΥΜΟ PC, το οποίο το συναρμολόγησε κάποιος-κάπου-κάποτε.

Το σωστό είναι να συγκρίνουμε έναν MAC με ένα μηχάνημα της HP για παράδειγμα. Τότε ίσως βγουν κάποια συμπεράσματα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwstas79 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εγώ δουλεύω με προIntel και θα συνεχίσω για τα επόμενα χρόνια εκτός εάν γίνους καταπληκτικά πράγματα στο software

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά αλλά η ψηφοφορία λέει Mac 56% Pc 44%. Πως το σχολιάζετε?

 

Κατ'αρχάς να σου πω ότι παρόλο που συμμετέχω στη συζήτηση δεν έχω ψηφίσει και σίγουρα και πολλοί άλλοι.

 

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα MAC vs. PC τόσο γενικά και χαλαρά.

 

Σε κάθε περίπτωση χρήσης και σε σχέση και με τα διαθέσιμα λεφτά, άλλες φορές τα MAC βγαίνουν καλύτερα και άλλες φορές τα PC.

 

Αλλά και πάλι κάθε 6-12 μήνες το τοπίο αλλάζει οπότε κάθε φορά πρέπει να ξανακάνεις συγκρίσεις και δώσ'του πάλι.

 

Το MAC vs. PC με παραπέμπει απλά σε φιλονικία περισσότερο και όχι σε πραγματική σύγκριση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας mac δεν δουλεύει (σπάνιο) δεν δουλεύει. Έτσι κι αλλιώς οι 9600 είναι πολύ παλιοί. Το όριο (όπως λένε οι μελέτες μου) αξιοπρέπειας για μουσική επεξεργασία είναι οι G4

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ το ξέρω πως είναι παλιός, απλά είμαι ολίγον τι παρελθοντολάγνος και θα γούσταρα να δούλευε. Και ας μην έκανε τίποτα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι τόσο πολλά τα παραδείγματα που έχω προβληματικής χρήσης pc. Το γεγονός εξάλλου ειναι κοινό μυστικό αφου ακόμα και φαντικοί υποστηρικτές των pc λένε "Πρέπει να ξέρεις να σετάρεις το pc". Αυτό απο μόνο του ομολογεί οτι τοσο το hardware όσο και το software είναι αμφίβολής ποιότητας.

Sorry φίλε μου αλλά αυτό που λες είναι ελαφρώς χαζομάρα, ειδικά σχετικά με το hardware. Υπάρχουν πάμπολλα προϊόντα hardware στην αγορά. Κάποια είναι φτηνά, κάποια ακριβά, κάποια υψηλής ποιότητας, άλλα όχι και τόσο, τα πάντα! Μήπως εσύ βάζεις χλωρά με ξερά μαζί;

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, μπορείς να αγοράσεις πάμφθηνες μνήμες RAM no-name και μπορείς να αγοράσεις επώνυμες performance μνήμες (π.χ. Corsair, Mushkin, TeamGroup) με ειδικά τσιπάκια και lifetime εγγύηση. Θα έχουν την ίδια ποιότητα; Όχι και το ξέρεις καλά. Το ίδιο και για σκληρούς, τροφοδοτικά, μητρικές και λοιπά.

 

Σαφώς και παίζει ρόλο η συναρμολόγηση και το σετάρισμα όπως είπε ο Jasemeister και γι' αυτό τα Mac είναι τόσο καλά σε αυτό το θέμα. Το έχουν αναλάβει εξαρχής κάποιοι ειδικοί επί του θέματος στην Apple και έχουν θεσπίσει ένα πετυχημένο στάνταρ. Αφού έχουν μάλιστα ένα πολύ καλό λειτουργικό στα χέρια τους και δεν υπάρχει καμία σοβαρή απόκλιση στο hardware από υπολογιστή σε υπολογιστή, όλα καλά.

Το software είναι άλλη ιστορία, ας μην επεκταθούμε και σε αυτό γιατί το υπεραναλύσαμε τόσες σελίδες που συζητάμε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου