Προς το περιεχόμενο

Harley Benton GA5H & Epiphone cabinet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα για να ειμαστε ειλικρινεις ΕΙΝΑΙ μεγαλη η διαφορα,αλλο πραγμα το 8αρι και αλλο το 12αρι.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρα φτιαγμενος ηταν,απο εναν αμερικανικο twin reverb ri που ειχα παντως καλυτερη καλωδιωση ειχε... ;D ;D

 

Η ποιοτητα της καμπινας του,του tolex και της εξωτερικης κατασκευης του ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

 

Σημερα τον συνεδεσα και με μια καμπινα ΟRANGE με 4 V30 & κοντεψε να μας παρει το κεφαλι ο πιτσιρικος... :)

 

ενδιαφερον...

 

βρωμιζει ευκολα? (αν θυμαμαι εχει EL34 τελικη?)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κατι TAD που εβαλα βρωμιζει (εχοντας ανοιχτο το κομπρεσορακι μου με το vol στις 2 η ωρα & το sustain στις 10) μετα τις 2 η ωρα,μεχρι τη μεση ειναι πεντακαθαρος & απο τη μεση μεχρι τις 2 η ωρα βρωμιζει μονο αν βαρεσεις δυνατα τις χορδες.... ;) αρχιζει και γινεται υπερβολικα loud ομως....βασικα εχω και τα 2 ποντεσιομετρα στη μεση για εναν μεστο καθαρο ηχο και τα υπολοιπα να αναλαμβανει η πεταλιερα και τα πεταλακια μου.

 

ακουγεται εξωπραγματικα καλα ετσι.

 

(χωρις το κομπρεσορακι μενει καθαρος μεχρι τις 2 η ωρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να ειμαστε ειλικρινεις ΕΙΝΑΙ μεγαλη η διαφορα,αλλο πραγμα το 8αρι και αλλο το 12αρι.....

 

5W λαμπατα ειναι ΑΡΚΕΤΑ...

 

αμα τους δοσεις και "επιφανεια" (βλεπε διαμετρο μεγαφωνου) να εκφραστουν,

το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο!

 

εδω, πιτσιρικια single ended του 1W και σηκωνουν καμπινες 4Χ12 ανετοτατα.

 

αλλο πραμα η λυχνια....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κατι TAD που εβαλα βρωμιζει (εχοντας ανοιχτο το κομπρεσορακι μου με το vol στις 2 η ωρα & το sustain στις 10) μετα τις 2 η ωρα,μεχρι τη μεση ειναι πεντακαθαρος & απο τη μεση μεχρι τις 2 η ωρα βρωμιζει μονο αν βαρεσεις δυνατα τις χορδες.... ;) αρχιζει και γινεται υπερβολικα loud ομως....βασικα εχω και τα 2 ποντεσιομετρα στη μεση για εναν μεστο καθαρο ηχο και τα υπολοιπα να αναλαμβανει η πεταλιερα και τα πεταλακια μου.

 

ακουγεται εξωπραγματικα καλα ετσι.

 

(χωρις το κομπρεσορακι μενει καθαρος μεχρι τις 2 η ωρα)

 

χμμμμ.... ισως ειναι λιγο δυνατος για power amp distortion τελικα...

 

τι λες κι εσυ?

 

για cranked tone δεν θα αντεχεται με 2Χ12, εε?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα combo και κεφαλι ειναι μεγαλη λογω μεγαφωνου. Οταν παιζεις αυτους τους ενισχυτες με 12αρι μεγαφωνο αλλαζει πολυ ο ηχος. Eγω παιζω τον Valve Jr με VHT closed back καμπινα με stock μεγαφωνο σχεδιασμενο απο την Eminence. Ο ηχος ειναι αρκετα διαυγεις και στακατος. Για διαμερισμα ειναι πολυ δυνατος, δυσκολα βαζω το ποντεσιομετρο στη μεση. Για power amp distortion δυσκολο αφου παραμορφωνει μετα τη μεση.

 

Οποιος ειναι μεταξυ combo και κεφαλι θα ελεγα να το σκεφτει σοβαρα για το κεφαλι εκτος και εχει αρκετους ενισχυτες οποτε θελει κατι μικρο που να το κουβαλαει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

5W λαμπατα ειναι ΑΡΚΕΤΑ...

 

 

Παιδιά τα πράγματα όπως τα βίωσα εγώ δεν είναι έτσι ακριβώς. έχω το συγκεκριμένο σετ στο στούντιο από χθες το απόγευμα. Λοιπόν για την καμπίνα δεν μπορώ να πω είναι πράγματι αξιόλογη και αξίζει πέρα για πέρα τα λεφτά της, το head όμως δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζεται εδώ. Δε ξέρω ίσως βρίσκομαι ακόμη στην επιρροή του προηγούμενου ενισχυτή μου αλλά δε μου ακούγεται και τόσο εντυπωσιακό. Για να ακούσεις ήχο, στη μέση το volume κάτι γίνεται. Εντάξει θα μου πεις τώρα, 5 watt είναι τί θέλεις δηλαδή να σπάει τζάμια; Σίγουρα όχι. Όμως μη λέμε ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ, γιατί μένει η ιδέα  πως είναι καλύτερα (ή μάλλον δυνατότερα) 5 λαμπάτα από 15 ή 20  μη λαμπάτα watt.

Επίσης να τονίσω πως το volume μέχρι τη μέση δε σπάει τον ήχο όμως από κει και πέρα δε μπορείς να ευχαριστηθείς clean ήχο (που όσο να ναι το χρειάζεσαι το κάτι παραπάνω στο volume ακόμη και για απλή εξάσκηση).

Και τέλος το έβαλα δίπλα σε έναν combo 30 watt laney (hardcore max που υποτίθεται ότι είναι metaloενισχυτής) και το clean του laney ήταν καθαρότερο από τον GA5H ο οποίος μου φαίνεται πως έχει λίγο τονισμένα τα μπάσα και αδύνατο treble (eq στη μέση).

 

Α, να πω επίσης ότι δεν χρησιμοποίησα καμία προενίσχυση, compressor ή κατι παρόμοιο, τα παραπάνω ισχύουν κατευθείαν για καρφί ενισχυτή.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγγειλει και εγω την κεφαλη και μου ηρθε προχθες (σε τεσσερεις μερουλες ηταν εδω) αλλα δυστυχως δεν ειχα καμπινα να τον δοκιμασω :((παντα υπαρχει οικονομικη στενοτητα ωντας φοιτητης)!Τον πηρα χθες στο στουντιο με σκοπο να τον δοκιμασω λιγο πριν ξεκινησουμε την προβα...Προσωπικα εμεινα οταν τον ακουσα τοσο απο πλευρας ποιοτητας οσο και εντασης!Η καμπινα ηταν μια ρανταλλ 2χ12(περισσοτερες πληροφοριες δεν κοιταξα).Ο ηχος δεν βρωμιζε οθτε στο τερμα οταν ηταν ενω ανταποκρινοταν ακομα και αν γυρναγα λιγο το eq (για μενα ο καλυτερος ηταν με το eq στην 11η ωρα). Τελικα εβγαλα ολη την προβα με την κεφαλη χωρις κανενα προβλημα στις εντασεις παρολο που γενικα παιζουμε ψιλοδυνατα.

 

Εχω ακουσει και τον αντιστοιχο της φεντερ και δεν πιστευω πως ο HB εχει κατι να ζηλεψει, ειδικα οταν καποιος ενδιαφερεται να χτισει τον ηχο του με πεταλακια. Ισως ο φεντερ υπερτερει αν καποιος ψαχνει tweed ηχο (μιλαμε παντα για τη συγκεκριμενη κατηγορια χρηματων).

 

Να προσθεσω ομως και ενα αρνητικο:

Οταν ανοιξα το κουτι της κεφαλης το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ηταν πως κατι "κουδουνιζε" μεσα!Αναγκαστικα τον ανοιξα αμεσως και διαπιστωσα πως η μια ασφαλεια ηταχ χυμα μεσα!Διαπιστωσα πως ειχε σπασει ενα πλαστικο ποδαρακι (φανταζομαι κατα τη μεταφορα) της υποδοχης της ασφαλειας (οσοι εχουν την κεφαλη φανταζομαι θα καταλαβαν) με αποτελεσμα να μην κουμπωνει! Τελικα χρησιμοποιησα ενα λαστιχακι για να κραταει την ασφαλεια στη θεση της. Παντως αρχικα η απογοητευση ηταν μεγαλη, αν σκεφτειτε πως ηταν η πρωτη μου αγορα απο το ιντερνετ.Ελπιζω να ηταν μεμονωμενο περιστατικο και να μην εχουν συμβει αντιστοιχα και σε αλλους.

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου