Προς το περιεχόμενο

Harley Benton GA5H & Epiphone cabinet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για power amp distortion δυσκολο αφου παραμορφωνει μετα τη μεση.

 

Δεν σε καταλαβαίνω... αφού έχει μόνο ένα κανάλι και μόνο ένα volume, αν όντως παραμορφώνει μετά τη μέση είναι 100% power amp  distortion αυτό που ακούγεται...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για power amp distortion δυσκολο αφου παραμορφωνει μετα τη μεση.

 

Δεν σε καταλαβαίνω... αφού έχει μόνο ένα κανάλι και μόνο ένα volume, αν όντως παραμορφώνει μετά τη μέση είναι 100% power amp  distortion αυτό που ακούγεται...

 

Εννοω οτι στο διαμερισμα που μενω δε μπορω να εχω power amp distortion γιατι δε μπορω να βαλω το volume στη μεση, παιζω πιο χαμηλα και παλι δυνατος ειναι.

 

Εκανα προβα την προηγουμενη βδομαδα με το συστημα και στη μεση ηταν το δυνατοτερο που το εβαλα. Τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον χρησιμοποιω για καθαρα μονο και πεταλια για γκαζι. Το power amp distortion που ακουσα για λιγο δε μπορω να πω οτι ειναι ο αγαπημενος μου ηχος.

 

Για μενα ο ενισχυτης με βγαζει ανετα σε προβα και σε live αφου μικροφωνο θα μπει μπροστα. Προβλημα δυναμης δεν εχει, μιλαω παντα για stock κεφαλι Epiphone Valve Jr σε συνδιασμο με 1x12 VHT closed back καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μπορεί να παίξει  εαν του λείπει για παράδειγμα η μία απο τις 2 λάμπες;;;

δεν έχω ανοίξει ως τώρα τον δικό μου επειδή δεν θέλω να μπλέκομαι με τέτοιες ιστορίες αλλά επειδή μου ήρθε τώρα και όταν τον ανάβω βλέπω μόνο μία λάμπα ανοιχτεί (την el84) ενώ στην υποδοχή για την άλλη (12AX7 ) δεν βλέπω κάτι Βασικά ή στραβός είμαι ή μου τον στείλανε χωρίς την 12ΑΧ7.

Τι να κάνω τώρα;

 

 

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 12ΑΧ7 βρισκεται μεσα σε εναν μεταλικο κυλινδρο που ειναι διπλα απο την ΕL84.Μην ανησυχεις, ολα ειναι στη θεση τους!

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 12ΑΧ7 βρισκεται μεσα σε εναν μεταλικο κυλινδρο που ειναι διπλα απο την ΕL84.Μην ανησυχεις, ολα ειναι στη θεση τους!

 

ουφ, είναι και αυτό μια παρηγοριά. Από την άλλη όμως θα ταν μεγαλύτερη παρηγοριά να μου λεγες: φίλε η λάμπα λείπει γιαυτό δε σου κάθεται καλά σταυτιά!  ;D ;D  Γιατί τώρα πάλι ξενέρωσα ξέροντας πλέον ότι είναι σε άψογη κατάσταση αλλά ένταση γιοκ! Εντάξει η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προενίσχυση ή κάποιο compressor. 

 

Δε ξέρω ρε παιδιά είμαι σε δίλημμα να το κρατήσω ή να το επιστρέψω και να  πάρω ένα http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm  ;

 

Συγκρίνω ανόμοιες κατηγορίες  άλλα τα 5 watt δε μου φτάνουν. Καμιά ενδιάμεση λύση υπάρχει 15 - 20 watt ;;(γιατί να λέμε και την αλήθεια ο peavey  στα 30 watt  μάλλον υπεργκαρίζει για τη χρήση που τον θέλω)

 

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα, πριν τον δωσεις, αν εχεις ευκαιρες 12au7 η 12at7 Λυχνιες, να τις δοκιμασεις στη θεση της 12ax7, καθως εχουν λιγοτερο gain Και θα σου δωσουν μεγαλύτερο καθαρο ευρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το σκεφτομαι πολύ σοβαρά να τον αγοράσω αλλά το μόνο μου πρόβλημα είναι η ένταση...λοιπόν ρωτώ τους κατόχους του:Κάνουμε πρόβες χωρίς PΑ στο υπόγειο του drummer,έχω ένα Marshall 15άρι ο οποίος στις πρόβες μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν στο τέρμα αλλά ακουγόμουν απλά ψιλοξεσκιζόταν ο ήχος (ειδικά στον bridge μαγνήτη έτριζε το συμπαν ;D)με τον Harley-Benton και την Epiphone θα έχω ήχο (καλύτερο σε ποιότητα δεν το συζητώ από τα clips που άκουσα)δυνατότερο και ανετότερο σε ένταση παό αυτουνου του φλώρου του Marshall?? ???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω ομως και ενα αρνητικο:

Οταν ανοιξα το κουτι της κεφαλης το πρωτο πραγμα που παρατηρησα ηταν πως κατι "κουδουνιζε" μεσα!Αναγκαστικα τον ανοιξα αμεσως και διαπιστωσα πως η μια ασφαλεια ηταχ χυμα μεσα!Διαπιστωσα πως ειχε σπασει ενα πλαστικο ποδαρακι (φανταζομαι κατα τη μεταφορα) της υποδοχης της ασφαλειας (οσοι εχουν την κεφαλη φανταζομαι θα καταλαβαν) με αποτελεσμα να μην κουμπωνει! Τελικα χρησιμοποιησα ενα λαστιχακι για να κραταει την ασφαλεια στη θεση της. Παντως αρχικα η απογοητευση ηταν μεγαλη, αν σκεφτειτε πως ηταν η πρωτη μου αγορα απο το ιντερνετ.Ελπιζω να ηταν μεμονωμενο περιστατικο και να μην εχουν συμβει αντιστοιχα και σε αλλους.

 

 

Ακριβως το ιδιο επαθα και εγω χθες!! ;D

Eντελως της πλακας οι υποδοχες τις ασφαλειας (και αντε βρες στη γειτονια σου 250αρα slow blow ασφαλεια αν σπασει...)

Bεβαια για 89 ευρω αν παραπονεθω θα ειμαι ηλιθιος :) (τοσο δεν πουλαει ο Αlessandro τις..."ειδικες" ασφαλειες του?  :) :)  )

 

Παντως επειδη μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος του..μηχανισματος αυτου,συντομα θα παρει το δρομο του Χρηστου (Electrictabs) για μερικες "ποιοτικες" μετατροπες που θα τον κανουν πιο αξιοπιστο μια και σκοπευω να τον χρησιμοποιω και live ;)

Νομιζω οτι αν αλλαχθουν τα jack και οι πυκνωτες (καθως και οι παραπανω αναφερομενες υποδοχες) θα γινει super tough το μηχανηματακι (παραδοξως το σημαντικοτερο σημειο του δηλ. το transformer ειναι αξιοπρεπεστατο....και μεγαλο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου