Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


philippos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ,

 

κατ' αρχάς το έχω ψάξει σε επίπεδο μεταπτυχιακού στο Minimoog. Έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες εξομοίωσης διαφόρων αναλογικών φίλτρων και φυσικά του transistor ladder που έφτιαξε ο Moog περίπου το 1966. Καμμία από αυτές τις προσπάθειες δεν πέτυχε και αυτό αποδεικνύεται με papers πανεπιστημίων και όχι προσωπικές γνώμες των απανταχού κατόχων Minimoog.

 

Παρ' όλα αυτά η γνώση της συμπεριφοράς του Moog VCF δεν είναι τελείως άγνωστη με αποτέλεσμα πολλά από τα χαρακτηριστικά του να μπορούν να εξομοιωθούν με αρκετή επιτυχία με ψηφιακό τρόπο. Αν θες μπορώ να αναφέρω περισσότερα στοιχεία αλλά ίσως να μπούμε σε αρκετά τεχνικές περιγραφές και κάποια μέλη του forum να μην μπορούν να παρακολουθήσουν.

 

Για το γεγονός ότι κάποια synthesizers κάθονται στην μίξη καλύτερα και άλλα όχι, αυτό οφείλεται κατα κυριο λόγο στην μίξη αυτή καθ' αυτή. Πολύ συνοπτικά θα αναφέρω ξανά ότι η συχνοτική απόκριση ενός Minimoog (καθώς και πολλών άλλων αναλογικών οργάνων) πλησιάζει περισσότερο στην συχνοτική απόκριση ακουστικών οργάνων και αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους μας είναι πιο ευχάριστα. Μπορώ να αναφέρω δεκάδες λόγους για τους οποίους ένα Minimoog ακούγεται όπως ακούγεται, αλλά το επιχείρημα ή μάλλον η αναφορά στο αν ένα όργανο ευσταθεί σε μία μίξη χωρίς EQ, είναι λίγο άκυρο γιατί απλά αυτά τα όργανα έχουν ΗΔΗ EQ και ανάλογα με την τοποθέτησή τους, ακούγονται καλύτερα ή και χειρότερα.

 

Επ' αυτού έχω απαντήσει παραπάνω. Δύο ήχοι μπορούν να κονταροχτυπιούνται για μία συγκεκριμένη περιοχή φάσματος είτε προέρχονται από αναλογικά synthesizers είτε είναι ψηφιακά είτε είναι συνδυασμός.

 

Περί των chip της Alesis, των ευρύτερα γνωστών ως ASIC, ουδείς λόγος. Δεν τίθεται θέμα αν το σκέφτηκα πολύ. Δεν ξύπνησα μία ωραία πρωϊα για να μπω στο noiz και να πω την προσωπική μου άποψη για το τι chips έχει το Andromeda και τι chips έχει το Ion. Δεν χωράει προσωπική άποψη στο γεγονός ότι από τα custom-chips που ανέπτυξε η Alesis για το Andromeda, και τα οποία όπως προανέφερα χρησιμοποιούνται και στα δύο όργανα, το Andromeda έχει 20+ και το Ion 2-3. Η παραγωγή αυτών των chip είναι proprietary. Proprietary σημαίνει ότι είναι ιδιοκτησία και παραγωγή της Alesis, δεν είναι Curtis SSM/CEM τα οποία αγόραζε η Sequential Circuits, η Oberheim κ.λ.π. με το κιλό από την Curtis Electronics για να τα βάλει σε διάφορα synthesizers. Για να συνεχίσουν να παράγονται αυτά τα chips χρειάζονται χρήματα, και όταν λέω χρήματα εννοώ ΧΡΗΜΑΤΑ. Η παραγωγή του Andromeda τώρα που η Alesis είναι θυγατρική της Numark γίνεται με βάση την πραγματική ζήτηση από καταστήματα και όχι το τι θα ήθελε η Alesis να πουλήσει όταν είχε η ίδια τον έλεγχο της εταιρείας της. Είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας και δεν έχει σχέση με το αν η Numark θέλει να πουλήσει η όχι. Προφανώς και θέλει - αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας από την στιγμή που ήδη πουλάει μια χαρά.

 

Έχω δουλέψει με αναλογικά synthesizers και έχω αναλογικά synthesizers, αλλά αυτό που λες παραπάνω πως σχετίζεται με αυτό που έγραψα εγώ; Προφανώς και υπάρχουν διαφορές αλλά πως ξέρεις αν η λαμπερότητα σε μία μίξη είναι προίόν του αναλογικού synthesizer ή ενός EQ που μπήκε σε κάποιο ψηφιακό ή με κάποιον άλλο τρόπο; Αναφέρθηκα στην ύπαρξη ενός ήχου μέσα στην μίξη και όχι μεμονωμένα. Έπειτα τι σημαίνει "κάνει καλά την δουλειά του"; Ένα Minimoog κάνει καλά την δουλειά του; Κι όμως, υπάρχουν άτομα που δεν τα χρησιμοποιούν επειδή δεν τους αρέσει το ηχόχρωμά τους, ή το γεγονός ότι είναι TOO fat.

 

Το έχω ψάξει, το ψάχνω και θα το ψάχνω  ;)

 

 

 

 

ourdarkness γενικα καλα τα λες...απλα προσπαθω να σου πω οτι ο ηχος ενος αναλογικου συχνοτικα κυριως στα πριμα διαφερει χωρις κανενα eq  απο τα πριμα ενος modelling.Για αυτο κ σου ανεφερα το  παραδειγμα με την sawtooth...στο πως ακουγονται τα πριμα..και πως καταφερνουν να ''ξεπηδησουν'' κ να ακουστουν μεσα σε μια ιδια μιξη με καποιο modelling οργανο.....κ πιστεψε με κ το καλυτερο αναλογικο eq του κοσμου να βαλεις σε ενα modelling οργανο ποτε δεν θα ειναι ιδια τα πριμα με ενος αναλογικου....κ συμφωνω απολυτα οτι ο ογκος ενος minimoog δεν ειναι το ζητουμενο παντα κ απο ολους.Exο k egο ograna poy to zhtoymeno den einai ο ογκος.Μπορει να ειναι ο χαρακτηρας τους τετοιος κ η γενικοτερη ηχητικη συμπεριφορα τους τετοια που..να ειναι αυτο ακριβως που χρειαζομαι....απλα γενικοτερα αν ηταν να επιλεξω,θα  προτιμουσα να υπηρχε αυτος ο ογκος κ να τον εκοβα με καποιο eq η με οποιονδηποτε αλλο τροπο απο το να μην υπαρχει και να χρησιμοποιω τους παραπανω τροπους(eq κ.τ.λ...) για να το πετυχω... ;) ;)

 

 

... σχετικα me ta alesis δεν διαφωνησα στο οτι χρησιμοποιουν τα συγκεκριμενα chips που ανεφερες...απλα αναφερθηκα στην τακτικη κ πολιτικης μιας εταιρειας η οποια πουλαει κ αντιπροσωπευει κ τα nord..το αναλυω λιγο παραπανω στο ακριβως προηγουμενο post μου αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

kilon εχω παιξει κ δουλεψει με ολα σχεδον τα vst's που υπαρχουν.Οταν λεμε ολα εννοω ολα τα γνωστα και πολυ περισσοτερα.Εχω κανει κ δισκους για καποιους με καποια απο αυτα.Εσυ εχεις πιασει στα χερια σου ποτε αναλογικο οργανο???(εννοω να ειναι επισης συνδεδεμενο σε ρευμα  κ σε ενα ζευγαρι σωστα ηχεια..... :P :P :)???..και να δουλεψεις με ενα τετοιο οργανο??

Η μηπως ισχυει στην περιπτωση σου οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει ....κρεμασταρια??? ::) ::)

 

 

 

...και  σου αναφερω καποια vst's που θεωρω καλυτερα απο αυτα που ανεφερες:nexus,z3ta,ultrafocus,vapor,nostalgia,rapture,octapus,minimonsta....καποια απο αυτα ειναι modelling  κ καποια δουλευουν με δειγματα... ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ourdarkness γενικα καλα τα λες...απλα προσπαθω να σου πω οτι ο ηχος ενος αναλογικου συχνοτικα κυριως στα πριμα διαφερει χωρις κανενα eq  απο τα πριμα ενος modelling.

 

Μα... δε διαφωνώ. Εξ' άλλου το ανέφερα σε πολλά προηγούμενα posts μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon εχω παιξει κ δουλεψει με ολα σχεδον τα vst's που υπαρχουν.Οταν λεμε ολα εννοω ολα τα γνωστα και πολυ περισσοτερα.Εχω κανει κ δισκους για καποιους με καποια απο αυτα.Εσυ εχεις πιασει στα χερια σου ποτε αναλογικο οργανο???(εννοω να ειναι επισης συνδεδεμενο σε ρευμα  κ σε ενα ζευγαρι σωστα ηχεια..... :P :P :)???..και να δουλεψεις με ενα τετοιο οργανο??

Η μηπως ισχυει στην περιπτωση σου οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει ....κρεμασταρια??? ::) ::)

 

 

 

...και  σου αναφερω καποια vst's που θεωρω καλυτερα απο αυτα που ανεφερες:nexus,z3ta,ultrafocus,vapor,nostalgia,rapture,octapus,minimonsta....καποια απο αυτα ειναι modelling  κ καποια δουλευουν με δειγματα... ;) ;)

 

δεν εχώ πιάσει ποτέ στα χέρια μου αναλογικό.

 

έχω ακούσει όμως πολλά δείγματα και το έχω ψάξει.

 

Αυτα τα σύνθ που ανέφερα , είναι τα πιο  ζεστα soft και δεν χωρούν θέμα αμφισβήτησης. Δεν είναι θέμα υποκείμενικότητας και προσωπικής άποψης. Το αυτί του καθενός μπορεί να αντιληφτεί γιατί είναι τα πια ζεστα. Και είναι κοινό μυστικό ότι πλησιάζουν επικίνδυνα τον ηχο των αναλογικών. Ειδικά το ZEBRA 2. 

 

Αυτά που αναφέρεις δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με ζεστό ήχο.  Να σημειώσω εδώ ότι το OCTOPUS είναι απο τα πάρα πολυ αγαπημένα μου σύνθ. To λατρεύω, όπως και το z3ta+.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχώ πιάσει ποτέ στα χέρια μου αναλογικό.

 

έχω ακούσει όμως πολλά δείγματα και το έχω ψάξει.

 

:o ?!!?!

 

Και είναι κοινό μυστικό ότι πλησιάζουν επικίνδυνα τον ηχο των αναλογικών. Ειδικά το ZEBRA 2. 

 

Aυτό το συμπεραίνεις από τα... δείγματα που έχεις ακούσει;  ???  ::) 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o ?!!?!

 

Aυτό το συμπεραίνεις από τα... δείγματα που έχεις ακούσει; ??? ::)

 

μια ακόμα προβλέψιμη αντίδραση.

 

Ίσως .... λέω εγώ ... ίσως γιατί δεν με ενδιαφέρει πώς ακούγεται ένα όργανο απο κοντά... αλλά πως ακούγεται απο μακρία, και ιδιαίτερα αν είναι μιξαρισμένο με άλλο όργανα.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως γιατί δεν με ενδιαφέρει πώς ακούγεται ένα όργανο απο κοντά... αλλά πως ακούγεται απο μακρία, και ιδιαίτερα αν είναι μιξαρισμένο με άλλο όργανα. 

anim_39.gif

 

Δηλαδή δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει πώς ακούγεται ένα όργανο από κοντά. Οοοοοοοοk. Δηλαδή κι εσύ όταν πήρες τα μουσικά σου όργανα δεν τα άκουσες ο ίδιος αλλά πήγες & τους ζήτησες ηχογραφήσεις τους...  ;D :D

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anim_39.gif

 

Δηλαδή δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει πώς ακούγεται ένα όργανο από κοντά. Οοοοοοοοk. Δηλαδή κι εσύ όταν πήρες τα μουσικά σου όργανα δεν τα άκουσες ο ίδιος αλλά πήγες & τους ζήτησες ηχογραφήσεις τους... ;D :D

 

 

To μοτίφ το άκουσα το blofeld όχι. Αλλά στο μοτίφ πήγα για το χαβαλέ, ήξερα ότι το να πάς να ακούσει ένα όργανο απο κοντά δεν λέει τίποτα. Ναι με κάληψαν τα demos που κατέβασα απο το internet πλήρως.

 

Το ίδιο θα έκανα και με το prophet 8 θα το αγόραζα χωρίς να πάω απο κοντά να το ακούσω, γιατί ξέρω πολυ καλά ήδη τι ήχο βγάζει. Τον ήχο μου :D

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon, εντελως φιλικα σου αναφερω οτι δεν μπορεις να κρινεις ενα οργανο απο τα demo στα ιντερνετ κ μονο....αυτο θα μπορουσε να γινει μονο αν ειχες να επιλεξεις πχ μεταξυ 2 οργανων κ κατεβαζες απειρα demo gia to καθενα αλλα και παλι...δευσκολο να αποφασισεις...αυτο γιατι παρεμβαλλονται πολλοι παραμετροι κ παραγοντες απο το output του οργανου μεχρι το αρχειο ηχου που θα κατεβασεις κ θα ακουσεις στο Pc  σου...εδω ενα καλωδιο αλλαζεις σε ενα συστημα κ βλεπεις διαφορα με ολα τα υπολοιπα μερη της αλυσιδας κοινα...

  Κατσε λοιπον κ σκεψου οτι σε καθε αρχειο ηχου που ακους υπαρχουν διαφορετικα καλωδια,καρτες ηχου,αλγοριθμοι μετατροπης ισως σε Mp3,ισως καποιοι μαγκες να περνανε φτηνα μηχανηματα απο λαμπατες προενισχυσεις κ compressors πολλων χιλιαδων,η τεχνογνωσια που μπορει να εχει καποιος για να ηχογραφησει γενικοτερα μια πηγη σωστα,οτι μπορει να χρησιμοποιειται κ αλλος ενδιαμεσος εξοπλισμος απο καπου κ.τλ.  κ.τ.λ. .....πολλα μπορω να σου αναφερω ακομα...

 

  Δεν μπορεις λοιπον να κρινεις με σιγουρια μονο με τα demos...μπορει βεβαια να ψυλιαστεις καποια πραγματα αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις τα οργανα που σε ενδιαφερουν σε καποιο κοινο συστημα...και  ο καλυτερος τροπος που εχω βρει ειναι με το ιδιο καλο ζευγαρι ακουστικων να ακουσεις οσα εργανα σε ενδιαφερουν...ουτε καν  με τα διαφορετικα ακουστικα που μπορει να εχει το εκαστοτε καταστημα...φαντασου τι γινεται οταν πας σε ενα καταστημα να ακουσεις ενα οργανο που σε ενδιαφερει σε μαπα ηχιακια κ στο επομενο που θα πας να ακουσεις  το δευτερ οργανο που σε ενδιαφερει σε καποια πολλα καλα μονιτορς με sub... ;) ;) ;)

 

 

 

... κ πως μπορεις κ λες  οτι ''χωρις αμφισβητηση'' οτι ta συγκεκριμενα synths που ανεφερες ειναι...τα καλυτερα....συνελθεεεεεε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου