Προς το περιεχόμενο

Millenium MPS-300 + Alesis I/O PC Set


tugito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

118489.jpg

 

Θα γράψω κάποια λόγια καθώς μου το ζητήσαν και άλλοι για αυτό το εκπληκτικο ζευγάρι ηλεκτρονικών ντραμς και trigger που αγόρασα πολύ πρόσφατα. Χωρίς να τα έχω μελετήσει ιδιαίτερα και χωρίς να έχω προλάβει να ψάξω το trigger το οποιο εχει εκπληκτικές δυνατότητες θα γράψω τα βασικα. καταρχάς ειμαι ενας one man band musician αν μου επιτρέπεται, ασχολουμε μονος μου πλέον (παλιοτερα ήμουν σε μπάντες) ,οποτε το αρθρο θα εκφράσει και θα καλύψει κάθε παρόμοιο χυμα μουσικό ερασιτέχνη.

 

Λοιπόν τα ντραμς έχουν καταρχάς πολύ ωραία κατασκευή και δείχνουν να έχουν και πολύ καλή αντοχή (τα τέσταρα και σε πολύ γρήγορο πανκ με δυνατο παιξιμο για πολύ ώρα). Ειναι πολύ όμορφα εξωτερικά αλλά το πρώτο πακέτο θα το φάτε όταν δείτε ότι μέσα στην συσκευασία δεν υπάρχει καν η παραμικρή οδηγία για το πως στήνεται ολο αυτο το πράγμα (rack). Η κινησή μου αφου στεκόμουν να τα κοιτάζω έτσι χυμα για μισή ώρα ήταν να πάρω τηλέφωνο εναν πολύ καλό τζαζ ντραμμερ που ειναι φίλος μου και να έρθει να μου τα στήσει. Σε 3 ώρες ο γολγοθάς σχεδόν ειχε τελειώσει. Μετέπειτα τα σετάραμε σε καλές θέσεις, βάλαμε τον trigger και τα καλώδια και τον σεταραμε πάνω στο rack και όλα μοιάζαν πανέμορφα.. Ηρθε η ώρα να τεστάρω..

Ξεκινώντας με μισή ωρίτσα την μέρα τώρα πλέον μπορω΄να πω ότι ειμαι απολυτα ικανοποιημένος. Τα ντραμς δεν δίνουν την παραμικρή καθυστέρηση, ανοιξα το nuendo, φόρτωσα τα addictive drums και σεταρα το drummap των addictive και όλα δουλέψαν τέλεια. Φόρτωσα μάλιστα και πολλά εφε στο nuendo στα ντραμς, όλα παίζαν μαζι με κιθάρες και μπάσα και εφέ φουλ χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση. Αυτο γινεται λόγω του trigger Που συνδέεται με usb και ουσιαστικά διαχειρίζεσαι midi και φορτώνεις ότι ήχο θες, απλά εσύ παίζεις ντραμς χωρίς καθυστέρηση με τέλειο ήχο.

Οι δυναμικές τους ήταν πολύ καλές ,ιδίως σε δοκιμή με bfd 192 samples ανάλυσης ήταν άριστη η αποκριση και η αίσθηση. Σε real time εγραφή μαζι με όλα τα άλλα οργανα παλι όλα δουλεψαν άψογα.

Το trigger τώρα έχει ότι σου κατέβει. Οτι μπορείς να πεις ότι θα του λείπει το διορθώνει το trigger. Εχει edit για σεταρισματα και ήχους, έχει κόψιμο των ανεπιθύμητων ακουσιων χτυπημάτων (ευαισθησία των Pads - δεν μου χρειάστηκε ποτέ), έχει update μέσω ιντερνετ , εχει ρύθμιση των δυναμικών, ρύθμιση της ευαισθησίας των χτυπημάτων, ρύθμιση του πόσο να ειναι η μέγιστη ένταση σε συνάρτηση με την ένταση του χτυπήματος του ντραμμερ και πολλά άλλα που τώρα αδυνατώ να αριθμήσω. Αξίζει να το ψάξετε αρκετά, πάντως σίγουρα έχει ότι και να χρειαστείτε.

Καταλήγωντας έχω πάθει πλάκα γιατι προσωπικά αυτό έψαχνα. Ο θόρυβος που βγάζουν ειναι ελάχιστος εώς μηδενικός ,η μόνη ενταση ειναι της μποτας, βαλτε ενα χαλάκι απο κάτω και ψάξτε για 8αρια μεμβράνες ώστε να κόψετε κι αλλο τον θόρυβο, εγώ θα το ψάξω απο αυριο στα μαγαζιά να αγοράσω.

Επίσης εχει πετάλι για το hihat ώστε να το παίζεις κλειστό και ανοιχτώ. Να πω ότι ενσωματώνει και ειδική έκδοση BFD δωρεάν με 3 σετ.

Σε σχέση αποδοσης τιμής δεν μπορώ να φανταστώ κατι καλύτερο και όντως και απο reviews που έψαξα δεν υπάρχει (για τον ερασιτέχνη - home musician). Αυτο δικαιολογεί και το ότι ειναι πρώτα σε πωλήσεις σε όλα τα ευρωπαικά καταστήματα στον τομέα τους (πχ. thomann).

Πιθανότατα να υπάρξει και δευτερο μέρος αυτου του review μόλις τα ψάξω κι άλλο και παρατηρήσω κι αλλα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα. Συγχωρέστε για οποιεσδήποτε παραλήψεις μου και αν θέλετε απλά ρωτήστε με κάτι και θα το ψάξω..

;)

 

http://www.thomann.de/nl/millenium_mps300alesis_io_pc_set.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε tugito, είμαι κυρίως κιθαρίστας αλλά ψάχνομαι για να αγοράσω και εγώ ένα σετ ηλεκτρονικά τύμπανα έτσι ώστε μαζί με την εγγραφή ενός κομματιού να μαθαίνω σιγά σιγά και ένα επιπλεόν όργανο. επειδή απ'ότι φαίνεται το έχεις ψάξεις πολύ περισσότερο από μένα το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σου για τα mps-200 αν γνωρίζεις βέβαια κατι και επίσης αν μπορείς να μας πεις περίπου το μέγεθος του δέματος και το βάρος του! τέλος, μόνοι μας παίζει να τα στήσουμε τα τύμπανα ή θα χρειαστεί βοήθεια ειδικού; χεχε... άντε καλοπαιγμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα σετ και θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Αν κάποια στιγμ΄θελήσει κανείς να αντικαταστήσει τα πιάτα με φυσικά μπορεί? Δηλαδή οι βάσεις υποδέχονται και φυσικά ή όχι?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,

 

από ότι βλέπω μιλάς για αυτό

http://www.thomann.de/nl/millenium_mps200_edrum_special_set.htm

 

Το συγκεκριμένο έχει λεπτότερα pads (ταμπουρο και τομς) από ότι το 300 ,το 300 έχει πιο "κανονικά" ας το πουμε ταμπουρα και τομς και έχει pads στα hihats και τα cymbals.

Γενικώς μικροδιαφορές, αλλά αυτό που θεωρώ μεγάλη διαφορά ειναι ότι αυτά που λες έχουν κεφαλή με έτοιμους ήχους και δεν δίνει αν δεν κάνω λάθος την δυνατότητα να λειτουργήσει με ήχους άλλους (πχ να το συνδέσεις με το pc και να δουλεύεις με ότι ήχο σου κατέβει..).

Επίσης δεν γνωρίζω τι δυνατότητα σου δινει για εγγραφή real time.. τι εξοδο δίνει.

Ψαξε λίγο αυτά γιατι ειναι σημαντικά. ΑΝ θες ευκολή εγραφή, καλή ποιότητα, αλλαγή ήχου ανα πάσα στιγμή τότε πάρε αυτά που προτείνω.

Οσο για το στήσιμο θα χρειαστείς καναν φίλο ντραμμερ και πολλούς καφέδες...δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα σετ και θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Αν κάποια στιγμ΄θελήσει κανείς να αντικαταστήσει τα πιάτα με φυσικά μπορεί? Δηλαδή οι βάσεις υποδέχονται και φυσικά ή όχι?

Ευχαριστώ

 

Aπό όσο γνωρίζω γίνεται. Επίσης πέρνει και άλλες κεφαλές όπως η dm5 της alesis όποιος θέλει αλλά και μοντέλα της Roland. Ολα μπορείς να τα αλλάξεις από ότι είχα διαβάσει.

Δες και στο site του trigger για ποιο πολλά...

 

http://www.alesis.com/product.php?id=102

 

Εχει 2 pdf, ριξε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γνωρίζεις βέβαια κατι και επίσης αν μπορείς να μας πεις περίπου το μέγεθος του δέματος και το βάρος του!

 

το βάρος πάντως των mps300 ήταν στα 30 κιλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε tugitο για όλες τις πληροφορίες όμως θέλω και ένα τελευταίο που για μένα είναι πολύ σημαντικό! το μεγεθος στο περίπου παντα του δέματος, επειδή πρόκειται σύντομα να αλλαξω πολη (τελειώνω πολυτεχνείο και γυρνώ στα πάτρια εδάφη) και θέλω να δω αν είναι ευκολο ως προς την μετέπειτα μεταφορά. και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά αυτό που θεωρώ μεγάλη διαφορά ειναι ότι αυτά που λες έχουν κεφαλή με έτοιμους ήχους και δεν δίνει αν δεν κάνω λάθος την δυνατότητα να λειτουργήσει με ήχους άλλους (πχ να το συνδέσεις με το pc και να δουλεύεις με ότι ήχο σου κατέβει..).

Επίσης δεν γνωρίζω τι δυνατότητα σου δινει για εγγραφή real time.. τι εξοδο δίνει.

 

 

Εγώ νομίζω πάντως,χωρίς να είμαι και σίγουρος,ότι όλα τα drum modules που έχουν midi-out(όπως έχει και το mps200 συμφωνα με το thomann) μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να αναθέσεις ήχους μέσα στο DAW η VSTi του υπολογιστή σου(απλά θα χρειαστεί κι ένα midi usb interface αν δεν έχεις κάρτα ήχου με midi in)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν πόντο κάρμα στον κύριο!! Ευχαριστούμε tugito, κι εμένα με ενδιαφέρει σφόδρα αυτό το σετ που πήρες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου