Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληρωμή μετά το live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και έναν χρόνο περίπου είμαι σε μια μπάντα διασκευών, με την οποία παίζουμε σε διάφορες μουσικές σκηνές κατα καιρούς.

 

Πρίν 2 μήνες κλείσαμε live σε μαγαζί στο οποίο έιχαμε ξαναπαίξει και παλιότερα (με μεγάλη επιτυχία θέλω να πιστεύω).

 

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν τόσο καλά για εμάς όμως την δεύτερη φορά, η προσεύλευση του κόσμου ήταν μέτρια (λόγω αγώνα) και η απόδοσή μας  κακή, αφού ο τραγουδιστής είχε πιεί τον κ**ο του. Παρ'όλα αυτά βγάλαμε κανονικά το πρόγραμμα (2,5+ ώρες) και σώσαμε κάπως την κατάσταση.

 

Είχε συμφωνηθεί να πληρωθούμε μετά το live, όπως ακριβώς είχε γίνει και την πρώτη φορά.

 

Ο μαγαζάτορας, αφού κρυβότανε για 2 μήνες (δεν σήκωνε τηλέφωνα κτλ), μου ανακοίνωσε χθες (πέρασα από το μαγαζί απροειδοποίητα) πως δεν πρόκειται να μας πληρώσει γιατί μπήκε μέσα οικονομικά, ενισχύοντας το επιχείρημά του με 3-4 ακόμα δικαιολογίες.

 

Μάλιστα πρότεινε να πληρώσει μόνο τα 2 από τα 4 μέλη (συμπεριλαμβανομένου και εμού), κάτι που ασφαλώς αρνήθηκα, αλλά υποδηλώνει την νοοτροπία του κυρίου αυτού.

 

Τονίζω πως δεν πληρωνόμαστε με ποσοστά, αλλά με ένα προσυμφωνημένο ποσό, για ένα live για το οποίο είχαμε κάνει πολλές πρόβες, αλλά δεν εξελίχθηκε όπως περιμέναμε.

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τα εξής.

 

Πως βλέπετε την στάση του επιχειρηματία, και αν πιστεύετε ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να πληρώνονται μετά από ένα κακό live.

 

Τι κίνήσεις θα κάνατε στην θέση μου, πέρα από το να μην ξαναπατήσετε στο μαγαζί και να πείτε στον τραγουδιάρη να μην ξαναπιεί σε live...;

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η συμφωνία είναι συμφωνία. Φυσικά, καταλαβαίνω ότι ο μαγαζάτορας μπορεί όντως να είχε πρόβλημα και να μην μπορεί να σας πληρώσει άμεσα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμά σας για αμοιβή. Αν και μάλλον δικαιολογίες μου ακούγονται αυτά, ειδικά από το ύφος που λες ότι είχε.

 

Το ότι το live δεν ήταν καλό δεν έχει σημασία. Μπορεί απλά να πει σε όλα τα άλλα μαγαζιά ότι παίξατε χάλια και να μην σας προτιμούν. Δεν μπορεί όμως να σας στερήσει την νόμιμη και προσυμφωνημένη αμοιβή.

 

Αν είναι του χαρακτήρα σας, δώστε του λίγο χρόνο ακόμα, και μετά πιέστε τον. Πληροφοριακά, για τι ποσό μιλάμε;; Δεν ξέρω τι παίζει στις αμοιβές. Δηλαδή.. 50, 100, 200??

(άμα ο άλλος σε βλέπει μόνο σαν μηχανή για να βγάλει λεφτά..)

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση αυτό. Όταν πάω σε ένα μαγαζί να παίξω μια χαρά μου φαίνεται ο άλλος να με βλέπει σα μηχανή για να βγάλει λεφτά, ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά έχουμε επαγγελματική σχέση που πρέπει να σεβαστούμε κι οι δύο. Και "οικονομικές δυσκολίες" δεν υφίστανται, αυτά είναι γελοιότητες. Ή είμαστε σοβαροί ή δεν είμαστε. Δηλαδή συγνώμη, εγώ μαλάκας είμαι; Δεν έχω δυσκολίες εγώ; Αν έχω να πληρώσω δόσεις; Τέρμα, για μένα απαιτείς επαγγελματισμό και προσφέρεις επαγγελματισμό. Απαιτείστε τα λεφτά σας.

 

Τώρα προφανώς δεν είναι και πολύ επαγγελματική συμπεριφορά να βγαίνεις στη σκηνή πίτα, αλλά όπως είπε και ο prang ο τύπος μπορεί κάλλιστα να μη σας ξαναφήσει να παίξετε εκεί, ή να πει και σε άλλους ότι δεν παίξατε καλά. Αυτό δεν έχει να κάνει με τα λεφτά για την αμοιβή σας. Εκτός πια κι αν διώχνατε κόσμο από το μαγαζί ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις φυσικα να κλεισεις ενα ακομα live και να μην πας, ωστε να δει πραγματικα τι σημαινει να μην τηρουνται οι συμφωνιες.

 

Εγω το αγγελακι το'χω κανει παντως :) Βεβαια εκει μας κρατουσαν αμοιβη απο 2 live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ΑΚΡΙΒΩΣ. Πήγαινα να γράψω πριν για τις οικονομικές δυσκολίες: δηλαδή εσύ άμα φας πόρτα από μια γκόμενα και δεν αισθάνεσαι καλά έχεις δικαίωμα να μην πας να παίξεις; ΟΧΙ. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο πρέπει κι ο άλλος να τηρήσει τη συμφωνία!!

 

Δε μας λες και ποιο μαγαζάκι έχει ο τύπος;

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε συμφωνηθεί να πληρωθούμε μετά το live, όπως ακριβώς είχε γίνει και την πρώτη φορά.

 

απο τη στιγμη που δεν υπογραψατε συμβολαιο οπου ρητα θα αναφερονταν οτι σε περιπτωση κακης αποδοσης δεν θα πληρωνοσασταν πρεπει να σας πληρωσει.....

 

επιθεωρηση εργασιας ΜΗΝ πατε ,γιατι μαλλον δεν κοβετε αποδειξεις και δεν πληρωνεστε με ΙΚΑ ,οποτε θα σας κοψουν τον..ποπο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιθεώρηση εργασιας ΜΗΝ πατε ,γιατι μαλλον δεν κοβετε αποδειξεις και δεν πληρωνεστε με ΙΚΑ ,οποτε θα σας κοψουν τον..ποπο....

 

η αλήθεια είναι ότι θα έχετε και σεις μία πολύ ισχνή βλάβη.δεν πειράζει ευκαιρία να κάνετε έναρξη μουσικού εκτελεστή. αυτός όμως ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ καννίβαλος θα τρέχει για 3 χρονάκια τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα, το θέμα της απόδοσης είναι απολύτως υποκειμενικό. Εγώ μπορώ να του παρουσιαστώ και να του πω:

 

"That was tha best f****n' live ever, man!!!!"

 

Δεν θα σου πει αυτός τίποτα..

 

+1 Για την επιθεώρηση εργασίας, ή τέλος πάντων, κάποια νομική αρχή. Κανένας δικηγόρος ας πούμε..

 

Επιμένω: Πόσα χοντρικά ήταν τα χρήματα;;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου