Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαφως,αλλα αυτο δεν γινεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αλλα μια φορα στα 20 (και πολλα λεω) χρόνια....αλλωστε..λαθη κανουν ολοι.... ;D

...η ζημιά όμως φτάνει για καμμιά 50ριά χρόνια (και πολλά δε λέω!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σόρυ αλλά αυτά είναι ευχολόγια και να 'χαμε να λέγαμε, δεν εφαρμόζονται κι ούτε θα γίνουν ποτέ απο μόνα τους. Μην τρέφουμε αυταπάτες.

 

Ο νεοέλληνας θέλει βούρδουλα, και ναι το ξέρω είναι κλισέ, αλλά η ασυδοσία ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

 

 

Για σενα ειναι ευχολόγια  για μένα ,τον καθένα , τρόπος αντιμετώπισης της κατάστασης  έχω όμως και άλλον(τρόπο στην ψυχή )  ..πέτρα στην μπουλντόζα

 

Τι προτιμάς;

 

 

Think about it

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι άδικο αν συμβαίνει. Τουλάχιστον έχει σίγουρη δουλειά και δεν κινδυνεύει με απόλυση...Σημαντικό νομίζω...

Όμως μαραζώνει βλέποντας τους "συναδέλφους" του, με διαφόρων ειδών κομπίνες, να καρπώνονται όλο και περισσότερα.(Χωρίς να δουλεύουν φυσικά).Πάντως, είμαι και εγώ υπέρ της άρσης της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων.

 

Οποιοσδήποτε άλλος? Τι εννοείς? Διευκρίνισέ το λίγο... Το γεγονός πάντως ότι δουλεύει το 1 / 5 ένος οποιουδήποτε εργαζομένου που δουλεύει (στα χαρτιά) 8ώρο, σε ετήσια βάση, δεν με κάνει να συναινώ στα αιτήματα τους... Ούτε με ευχαριστεί η αίσθηση ότι κάνουν διακοπες 4-5 μήνες τον χρόνο, να είσαι σίγουρος... Ούτε και το συζητάω παραπάνω..  ;)

Εννοώ τους υπόλοιπους δασκάλους.Η αξιολόγηση τους είναι αναγκαία αλλά οι συνδικαλιστές έχουν αλλά στο μυαλό τους...

 

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν πολιτικές νεολαίες!!! Τραμπούκοι λυμαίνονται όχι μόνο πανεπιστήμια αλλά γενικότερα κρατικούς και εθνικούς πόρους. Και για να είμαστε ειλικρινείς, δεν είναι αποκλειστικά Ελληνικό φαινόμενο αυτό...

Κατά πλειοψηφία, οι τραμπούκοι ανήκουν στις φοιτητικές παρατάξεις.

 

Πάντως, ας μην στρεφόμαστε εναντίων ολόκληρων κλάδων αλλά εναντίων αυτών που τους απαξίωσαν όλα αυτά τα χρόνια.Υπάρχουν άξιοι και εργατικοί πολίτες ανάμεσα μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....έχω όμως και άλλον(τρόπο στην ψυχή )  ..πέτρα στην μπουλντόζα

 

..

 

Ομολογουμένως δεν μπορώ να πιάσω το συλλογισμό. Στους συνταξιούχους αντί για ευρώ προτείνεις ψυχολόγους, πέτρες και μπουλντόζες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σενα ειναι ευχολόγια  για μένα ,τον καθένα , τρόπος αντιμετώπισης της κατάστασης 

 

Θα ήταν, αν υπήρχε τρόπος εφαρμογής ΚΑΙ ΕΠΙΒΟΛΗΣ. Δεν υπάρχει άρα είναι ευχολόγιο, απλά πράγματα.

 

έχω όμως και άλλον(τρόπο στην ψυχή )  ..πέτρα στην μπουλντόζα

 

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς; Ούτε το "τρόπο στην ψυχή" καταλαβαίνω, ούτε το "πέτρα στη μπουλντόζα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ,ειμαστε η μονη χωρα στον..ελευθερο κοσμο της οποιας οι κατοικοι περιμενουν να...πλουτισουν απο αυτον που θα.....ψηφισουν..... ;D

 

Δεν παει ετσι το πραμα....η οικονομια ειναι αυτονομος και ζωντανος οργανισμος....δεν εχει αναγκη τους..πολιτικους για να επιζησει....και να αναπτυχθει..(ασχετα με το αν οι πολιτικοι μπορουν πανευκολα να την καταστρεψουν με τις επιλογες τους οπως στην Ελλαδα).

 

Συμφωνώ απόλυτα (και με τον harilatron).

 

Ελα μου όμως που μετά τη θεωρία υπάρχει και η πράξη....

 

Υπάρχει αυτό το ρημάδι το "δια ταύτα", όταν έρθει η ώρα της κάλπης....ξέρεις τι εννοώ, όταν ψάχνεις να ψηφίσεις κάποιον και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σε εμπνέει, κανένας δεν εκπέμπει στο δικό σου μήκος κύματος....

 

Όταν δεν υπάρχει πολιτικός σχηματισμός που να ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα, με άφθαρτα πρόσωπα, με τις δικές σου αρχές/αξίες/προτεραιότητες....τι στον @$ούτσο να ψηφίσεις αδερφέ???

 

ΠΩΣ θα γίνει επιτέλους αυτή η @%ουτάνα η ΑΡΧΗ που όλοι εδω μέσα φαντασιωνόμαστε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τι στον @$ούτσο να ψηφίσεις αδερφέ???

 

ρε μπας και να βαλω υποψηφιοτητα? ;D

 

...η ζημιά όμως φτάνει για καμμιά 50ριά χρόνια (και πολλά δε λέω!)

 

Για τη Λημαν θα συμφωνησω αν και δεν ηταν παρα η κορυφη στο παγοβουνο (διαβασε αυτο το βιβλιο http://www.amazon.com/Big-Short-Inside-Doomsday-Machine/dp/0393338827 τα εξηγει απλα και ωραια)

 

Τους υπευθυνους της Εμρον τους μπουζουριασανε και παρολο που πολυς κοσμος εχασε τα λεφτα του δεν καταστραφηκε και η παγκοσμια οικονομια...

 

Οσο για τη Siemens ουτε την Ελληνικη,ουτε την Γερμανικη (καλα αυτο ειναι σιγουρο) οικονομια καταστρεψε... (ασχετα με το οτι εγιναν οι λαμογιες της αρκουδας...αλλα ειπαμε κανενα συστημα δεν ειναι ...τελειο.... ;D..σιγα μη την πεσει η γερμανικη κυβερνηση σε εναν απο τους επιχειρηματικους πυλωνες της χωρας που τις δινει τοσα λεφτα σε φορους και εισφορες....εδω δεν την επεφτε η δικη μας που την κατακλεβανε κι ολας... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά αυτά είναι ευχολόγια και να 'χαμε να λέγαμε, δεν εφαρμόζονται κι ούτε θα γίνουν ποτέ απο μόνα τους. Μην τρέφουμε αυταπάτες.

 

Ο νεοέλληνας θέλει βούρδουλα, και ναι το ξέρω είναι κλισέ, αλλά η ασυδοσία ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

 

Δεν δουλεύεις παραγωγικά ως ΔΥ --> μένεις στάσιμος ή και μετατίθεσαι

 

Κάνεις παραπτώματα ως ΔΥ --> απολύεσαι (ως τώρα στα πειθαρχικά πλειοψηφούσαν οι συνδικαλιστές και  - τι περίεργο! - έβγαζαν λάδι και τους κλέφτες, όταν αυτό πρόσφατα άλλαξε, με μια φωνή ο ΣΥΡΙΖΑ και το σταλινοφασιστιΚο Κόμμα Ελλάδας φώναξαν για "μια ακόμη επίθεση στον εργαζόμενο")

 

Φοροδιαφεύγεις/εισφοροδιαφεύγεις --> συντριπτικά πρόστιμα και διαπόμπευση, όχι προσωπικά δεδομένα και μπούρδες

 

Κλείνεις λιμάνια/δρόμους/αεροδρομια με το έτσι θέλω κι ένα ρόπαλο  --> πάς φυλακή

 

Χτίζεις αυθαίρετο --> μπουλντόζα

 

Παίρνεις φακελάκι ως γιατρός --> αφαίρεση άδειας και διαπόμπευση

 

Συντεχνίες και "ειδικές διατάξεις"  και "κατοχυρωμένο" ποσοστό κέρδους φαρμακοποιών --> ΤΕΛΟΣ

 

Συντάξεις αγάμων θυγατέρων --> ΤΕΛΟΣ

 

Συντάξεις πριν τουλάχιστον τα 55 --> ΤΕΛΟΣ

 

Καταλήψεις σχολείων/ΑΕΙ/ΤΕΙ --> ΤΕΛΟΣ

 

Βίαιη διάλυση πρυτανικών συμβουλίων από ΑΛΗΤΕΣ --> φυλακή και αποβολή από το ίδρυμα

 

18 ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως για τους καθηγητές;;; --> στις 25 και ΑΝ τους αρέσει, έχουμε τεράστιο αριθμό καθηγητών κατά κεφαλή αλλά διορίζονται έκτακτοι για κάλυψη κενών!!!

 

...και τόσα άλλα

 

 

πες τα χρυσόστομε !!!!!!!!!!  Επιτέλους !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ θα γίνει επιτέλους αυτή η @%ουτάνα η ΑΡΧΗ που όλοι εδω μέσα φαντασιωνόμαστε??

Η αρχή έχει γίνει...το είπε και Funk αλλά δεν ακούτε και τσούζει...Τον άλλο μήνα έρχονται επιτηρητές στις τράπεζες...οπότε (θέλω να πιστεύω) δεν θα ξαναδούμε Ασπις και Proton να τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη. Άρχισε να μεγαλώνει η VIP πτέρυγα του Κορυδαλλού...σιγά-σιγά θα τελειώσουν και οι Φωτόπουλοι...managers (με αποδεδειγμένο έργο και πραγματική εργασιακή εμπειρία) όπως ο Σταυρίδης στην ΕΥΔΑΠ πιάνουν πόστα και όχι άνθρωποι που δεν δούλεψαν ΠΟΤΕ στη ζωή τους πραγματικά...ατυχώς θέλει χρόνο για να τα βρεί η επόμενη γενιά. Εμείς απλά, θα πληρώσουμε το λογαριασμό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν, αν υπήρχε τρόπος εφαρμογής ΚΑΙ ΕΠΙΒΟΛΗΣ. Δεν υπάρχει άρα είναι ευχολόγιο, απλά πράγματα.

 

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς; Ούτε το "τρόπο στην ψυχή" καταλαβαίνω, ούτε το "πέτρα στη μπουλντόζα".

 

Πρωτίστως  πρέπει να βρούμε τρόπο να αλλάξουμε μυαλά (αποκτώντας  τα βασικά  χαρακτηριστικά  που  διέπουν τις σχέσεις των ατόμων- μελών σε μια  κοινωνία )και μετά να φτιάξουμε τους θεσμούς που θα εξυπηρετούν  ή αν θες θα επιβάλλουν και κάνονες  για  τις ανάγκες μας 

 

Όσο  για την μπουλντόζα ... αν έρθει να μου γκρεμίσει το αυθαίρετο θα την φάει την πέτρα

 

Αν πρωτα δεν μου εξηγήσεις  με τον σωστό τρόπο,  εμένα τον φτωχό στο μυαλό αγράμματο πασόκο,  Νεοέλληνα  οτι καπηλεύτηκα και έσφαλα

 

Άνθρωπος είμαι και γω

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου