Προς το περιεχόμενο

ταμπουρο: μεταλλικο η ξυλινο και γιατι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην υπαρχουν πολλων ειδων ξυλινα και πολλων ειδων μεταλλικα ταμπουρα,οποτε δεν μπορουμε να απαντησουμε απολυτα.

 

Γενικα τα μεταλλικα ταμπουρα θα σου δωσουν συνηθως μεγαλυτερη ενταση & αττάκα ενω τα ξυλινα περισσοτερο ογκο & βαθος (πιο ζεστο..."ξυλινο" ηχο)

 

Ειναι καθαρα θεμα γουστου αλλα και συνθηκων (δηλ.τι "προσταζει" η μουσικη ή το τραγουδι στο οποιο θα παιξεις)

 

Καλο ειναι οι ντραμμερ να εχουν μια μικρη "συλλογη" απο ταμπουρα (& μεταλλικα & ξυλινα για να μπορουν να ανταπεξελθουν σε ολες τις περιστασεις...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν τα διαχωρίζω σε ξύλινα και μεταλικά. Κάθε snare είναι διαφορετικό και το απο τί είναι φτιαγμένο παίζει ρόλο αλλά μικρό. Γι αυτό όπως είπε και ο sf ένας συνηδητοποιημένος drumer πρέπει να έχει τουλάχιστον από ένα. Ένα από τα καλύτερα snare του κόσμου (το black beauty της ludwig) είναι μεταλικό, αλλά αν δεν το κουρδίσεις σωστά ακούγετε χειρότερα και από χύτρα ταχύτητας! :lol: Ενώ άλλα μεταλικά ακούγονται καλά και με ένα μέτριο κούρδισμα.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν θέλεις να βγάλεις σωστό ήχο με brushes θα το κάνεις μόνο με ξύλινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Chris! Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι φιλτατοι εξαρταται τι θες να παιξεις.

Γενικα μεταλλικο σου δινει ατακα δυναμη και γυαλαδα φαντασου κατι σε Red Hot Chilli Peppers ταμπουρο ( η pearl το βγαζει και σε signature Chad Smith),ενω το ξυλινο σου δινει λιγο περισσοτερο ογκο και μια "ξυλινη ζεστασια ".Αναλογως λοιπον τι σου κανει στα αυτια επιλεγεις.Εγω εχω το pearl Ultracast Series το οποιο αποτελει μια ομορφη μιξη μεταξυ ξυλινου και μεταλικου ταμπουρου απο το οποιο εμεινα ευχαριστημενος και πιστευω αξιζε τα λεφτα του.Ακου τους αγαπημενους σου drummers μαθε με τι παιζουν και προσανατολισου σχετικα.Το σιγουρο ειναι πως για ενα καλο ταμπουρο θα πληρωσεις οσα θα πληρωνες ισως για ενα φτηνο drumset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ έχω παίξει και με μεταλλικά και με ξύλινα.. Εγώ έχω ξύλινο και γενικά μπορώ να πω πως τα ξύλινα μ'αρέσουν πιο πολύ.. Προτιμώ τη "ζεστασιά".. Εκτός από ένα συγκεκριμένο μεταλλικό σε ενα studio που μου άρεσε πολύ δε θυμάμαι ποιο όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εμενα μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος που βγαζουν τα ξυλινα.

εξαρταται βεβαια, οπως πολυ σωστα ειπαν και οι συναδελφοι τυμπανοπαιχτες, απο τον ηχο που θες να βγαλεις.

εγω εχω ενα ξυλινο, με το οποιο παιζω και εχω και ενα μεταλλικο (της κακιας συμφορας :lol: ) το οποιο αγορασα επειδη εκατσαν καποιες συγκυριες. (φυσικα, δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου