Προς το περιεχόμενο

Βατελίνη, Πετροβάμβακας και Ακουστικά Panels


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Πιθανόν και μνα στον στείλει ή να βρείς κάπου κοντά στον τόπο σου"

Το μνα τι είναι;

Πως το κάνετε αυτό το"ο Χ έγραψε με το πλαίσιο...."[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν το καλύψεις όλο με πετροβάμβακα και δεν έχεις επιφάνειες για αντανάκλαση του ήχου θα έχεις ένα βουβό δωμάτιο. Μόλις μπαίνεις δεν θα ακούς τίποτα, θα μιλάς και θα απορροφάει ο πετροβάμβακας τα πάντα. Αυτό δεν είναι τόσο καλό αλλά μπορείς να βάλεις εσύ κομμάτια από γυψοσανίδα ή νοβοπάν σε διάφορα σημεία για να έχεις αντανάκλαση.

 

Σχετικά με κάτι που ειπώθηκε ποιο πάνω, αν καλύψετε το δωμάτιο με πετροβάμβακα ή άλλο μονωτικό υλικό και μετά βάλετε από πάνω γυψοσανίδα ή νοβοπάν ΔΕΝ θα έχετε ηχομόνωση μέσα στο δωμάτιο. Στο σημείο εκείνο ο πετροβάμβακας απλά δεν αφήνει τον ήχο να βγει προς το έξω, μέσα στο χώρο όμως θα υπάρχει αντανάκλαση ήχο σε κάθε σημείο του δωματίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το σκεφτόμουν αυτό αλλά νομίζω υπερβάλλεις κάπως αμα πούμε ότι μιλάω στον τοίχο και ενδιάμεσα υπάρχει κάποιος θα ακούει τον λόγο μου χωρίς ανακλασεις(αν και οι ψιλές πάλι ανακλόνται).οποτέ θα είναι κάπως εντι λίγο πιο καθαρός ο ηχός και χαμηλότερος άμα δεκτούμε οτι οι ανακλάσεις τον κάνουν με κάποιο τρόπο πιο δυνατό.

πάντως πόρωνομαι μονο με την ιδέα θέλω να το κάνω μόνο για να δω η μάλλον να ακούσω πως θα είναι.

Σοβαρά όμως τώρα μήπως μπορείς να με βοηθήσεις στο πως να υπολόγίζω πόσο να βάλλω και πού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς υπερβάλω? Για το βουβό δωμάτιο? Όταν λέω ότι είναι βουβό εννοώ δεν ακούς κανέναν θόρυβο, όχι ότι δεν ακούς τίποτα. Παράδειγμα ο χώρος το που έκανα εγώ αυτό βρίσκετε στην εξοχή, πριν μπεις στο δωμάτιο ακούς, τον αέρα, ίσως κάποιος αμάξι, τα πουλιά κτλ και μόλις μπεις μέσα είναι η απόλυτη ησυχία!!! Δεν ακούς τίποτα, δεν υπάρχει θόρυβος.

 

Μπορώ να σε βοηθήσω μόνο που εγώ βρίσκομαι Σέρρες και σίγουρα εσύ δεν είσαι κάπου εδώ κοντά. Μπορείς να υπολογίσεις τον πετροβάμβακα με τα εκατοστά. Η μια πλευρά του είναι 120cm και η άλλη 60cm. Αν θες να τον στερεώσεις σε έναν τοίχο φτιάξε ξύλινα τελάρα. Δλδ βάλε γύρω γύρω στον τοίχο σου δοκάρι ξύλου, ίσως να χρειαστεί να βάλεις και ενδιάμεσα σε σχήμα σταυρού ή σαν κάγκελα (αν είναι πολύ μεγάλος ο τοίχος), το οποίο ξύλο να έχει πάχος ίσα με τον πετροβάμβακα. Το πάχος αυτό παίζει ανάλογα με την ποιότητα (συμπίεση/συμπύκνωση) του πετροβάμβακα που θα πάρεις, το οποίο επιρρεάζει και την τιμή... :wink: Στην συνέχεια θα αρχίσεις να τοποθετείς τις φέτες του πετροβάμβακα μέσα στα τελάρα, πάνω στον τοίχο δλδ. Στα σημεία που δεν χωράει ολόκληρη φέτα, μπορείς να την κόψεις και να την σφινώσεις, έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα να σου πέσουν οι φέτες.

 

Κάνεις το ίδιο σε όλο τον τοίχο και μετά βάζεις από πάνω την μοκέτα. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ. Ψιλή μοκέτα, συνήθως στην πλασάρουν σαν μοκέτα μιας χρήσεως αλλά εσένα δεν σε πειράζει, δεν θα την πατάς, δεν θα χαλάσει ποτέ. Μόνο που η μοκέτα θέλει δύο άτομα, καλό τέντωμα και μετά την συράπτεις πάνω στα ξύλα που έχεις φτιάξει για τελάρο.

 

Καλό κουράγιο με το ταβάνι, είναι πραγματικό ζόρυ!

 

Tip: για να σταθεροποιηθεί καλύτερα ο πετροβάμβακας στον τοίχο, έκανα το εξής: πήρα μερικές ξυλόβιδες και χοντρό σύρμα. Βίδωσα την μια βίδα στην μια πλευρά, έδεσα πάνω της το σύρμα και μετά την έσφιξα. Στην συνέχεια τέντωσα το σύρμα έως την άλλη βίδα την οποία έσφιξα και μαζί της τεντωνόταν περισσότερο το σύρμα, ώστε να κρατήσει τον πετροβάμβακα και να μην φύγει, πέσει δλδ, από την θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για όλα αυτά αλλά εννοούσα σε ποιά σημεία πρέπει να μπει άμα δε το βάλλω σε όλο τον τοίχο.Στο δάπεδο αμα βάλλω κάτι υφάσματα ειδικα που λεν και από πάνω μοκέτα θα χω αποτελέσματα η πρέπει να βάλλω πάλι πετροβάμβακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα ένα μαγαζί το οποίο λέει ότι πρόκειτε για υαλλοβάμβακας είναι λεπτο και κάνει 4 ευρό το μέτρο 8O

Αλλά τελικά βρήκα και άτομο για να πάει στην Αθήνα οπότε μήπως μπορείτε να μου πείτε το τηλ από το κατάστημα "Αργυρόπουλος";

Η σχέση της βατελίνης με τον υαλλοβάμβακα τελικά ποιά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως οταν ντυνεις με πετροβαμβακα θα πρεπει

να βαλεις και καποιο παχυ υφασμα(κουβερτα?) σε

συγκεκριμενη αποσταση απο τη μεσα μερια..

 

αν κανω λαθος διορθωστε με plz ! :lol: :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το έψαξα εγώ, το βρήκα ως υαλλοβάμβακα. Δεν είναι όμως. Είναι πολύ λεπτό, σαν υαλλοβάμβακας και τα περισσότερα μαγαζιά το αποκαλούν έτσι. Εγώ το βρήκα γύρω στα 2.7 το μέτρο.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι η βατελίνη. Αν αλλάξεις το "τ" με το "ζ" τότε ναι.. κάτι έχω ακουστα.. :D :D :D :D :D :D :lol:

 

Δεν είναι ανάγκη να έχεις κάποιο χοντρό ύφασμα, ακόμα και ένα λεπτό σεντόνι κάνει δουλειά. Ο πετροβάμβακος είναι ενοχλητικός μόνος όταν ασχολείσαι μαζί του, δλδ κατά την διάρκεια που τον περνάς στον τοίχο, ειδικά αν τον κόβεις σε μικρότερα κομμάτια γεμίζει η ατμόσφαιρα με κομμάτια απο αυτό, σαν σκόνη αλλά ιδιαίτερα ενοχλητικά. Γι αυτό είπα στο προηγούμενο post να έχετε μαζί σας χειρουργική μάσκα κ να φοράτε ρούχα που να μην αφήνουν γυμνά σημεία στο σώμα σας.

Κάποιος είπε ότι τελικά δεν είναι ανθυγιεινός, αν και εγώ έχω ακούσει το αντίθετο, όπως και να έχει όμως τα μάτια σου και η μύτη σου θα ενοχληθούν αρκετά, επίσης και γυμνά σημεία στο σώμα σου όπως λαιμός, χέρια κτλ.

 

Αν περάσεις τον πετροβάμβακα μετά δεν θα έχεις πρόβλημα, αν δεν τον κουνάς δεν θα βγάζει τίποτα στην ατμόσφαιρα και το κάλυμμα που θα βάλεις θα τα κρατάει όλα.

 

Ηθικό δίδαγμα :"Δεν περνάμε ποτέ πετροβάμβακα φορώντας μόνο ένα string"!

 

pastelius δεν γνωρίζω αυτό το "...σε συγκεκριμένη απόσταση από μέσα μεριά". Δεν κατάλαβα καν τι εννοείς.

 

agis δεν μπορώ να ξέρω σε ποια σημεία θα χρειαστεί να βάλεις πετροβάμβακα ή όχι. Εσύ που θα το κάνεις αυτό? Σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία? Θα έχεις γείτονες που πιθανόν να ενοχληθούν από τον θόρυβο? Λογικά, για να φτάσεις σε σημείο να θες να κάνεις τέτοια ηχομόνωση θα έχεις και τύμπανα μέσα,ε?

 

Τότε...

καλό θα είναι να πάρεις μερικές μπαλέτες στις οποίες θα στείσεις πάνω τους τα τύμπανα. Τις μπαλέτες μπορείς να τις γεμίσεις από κάτω με πετροβάμβακα ώστε να συγκρατούν τις δονήσεις που θα προέρχονται από τα τύμπανα. Αν είσαι σε πολυκατοικία και θέλεις να έχεις καλύτερη ηχομόνωση, μπορείς να ρίξεις άμμο στο πάτωμα (περίπου 3-4 δάχτυλα) και να φτιάξεις κάποιο ψευδοπάτωμα για να πατάτε. Ακόμα μπορείς να βάλεις μια στρώση φελιζόλ κάτω ή πάνω από την άμμο. Μετά το ψεύτικο πάτωμα, τις μπαλέτες με τον πετροβάμβακα (αν κάνεις τα προηγούμενα αυτό ίσως να μην χρειαστεί) και στην συνέχεια ρίξε μερικά χαλιά.

 

Αν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες καλό θα ήταν να καλύψεις όλο το δωμάτιο με πετροβάμβακα και μετά να διαλέξεις πόσες επιφάνειες αντανάκλασης του ήχου θέλεις. Το λέω αυτό γιατί αν το καλύψεις όλο θα έχεις πολύ ηχομόνωση από μέσα προς τα έξω. Μέσα στο χώρο σου ότι και να βάλεις να ξέρεις ότι είναι επιφάνεια αντανάκλασης, πχ. ένας ενισχυτής κιθάρας. Αν παίζετε και νομίζεις ότι δεν ακούς κάτι, μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι νοβοπαν εκεί που "κοιτάει" ο ενισχυτής μπάσο (στην απέναντι πλευρά του τοίχου) ώστε εκεί που "σκάει" το ηχείο να στέλνει πίσω (ή με μια κλήση να στέλνει αριστερά/δεξιά) τον ήχο :wink:

 

Δεν είναι κουραστικό αυτό, την ακουστική του δωματίου σου μπορείς να την πειράξεις όσο θες μετά την κατασκευή. Απλά σκέψου ότι έχεις κάνει ένα χώρο με 0 αντανάκλαση ήχου και όσο προσθέτεις πράγματα τόσες περισσότερες αντανακλάσεις έχεις.

 

Να ξέρεις ότι πόρτες και παράθυρα ακάλυπτα είναι σαν να μην έκανες τίποτα. Δλδ αν καλύψεις έναν χώρο και αφήσεις το παράθυρο όπως έχει.. δώρο άδωρο! Φτιάξε ένα μικρό τελάρο με πετροβάμβακα για το παράθυρο που να μπορείς να το βγάζεις όταν θες να ανοίξεις το παράθυρο.

 

Αν τα καλύψεις όλα για όλα, φρόντισε να βάλεις κάποιον εξαερισμό ή κάτι σχετικό γιατί θα... σκάσετε σαν τα ποντίκια εκεί μέσα.. 8O

 

Πιστεύω να βοήθησα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok :!: Δεν είμαι και γιατρός παίδες, αλλα σίγουρα, δεν θα εμπιστευτώ κατι εκτεθιμένο στο δωμάτιό μου το οποίο για να το τοποθετήσω, φοράω μακριές μπλούζες, γάντια, μασκα κ.τ.λ. (και πάλι τη φαγούρα δεν τη γλιτώνω :cry: ). ¶σε που για να διαλύεται τοσο εύκολα στο χέρι, οι ηχητικοί παλμοί και τα σκουντήματα :( , οχι πως θα το αφήσουν και ακμαίο. Τώρα οσο αναφορά τον ήχο, δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για το στάσιμο κύμα, η θεωρία του απο΄τι ξέρω βασίζεται στο ότι, οσο εύκολα αποροφούνται οι υψηλές σύχνοτητες άκομα και απο ένα μικρού όγκου και ηχοαποροφητικής ικανότητας υλικό, τόσο πιο μεγάλοι ογκοι και αποροφητικες ικανότητες χρειάζονται όσο πλησιάζουμε στις χαμηλές λόγο του μεγαλύτερου μήκους κύματος με αποτέλεσμα αυτές να ανακλούνται ανενόχλητες μέσα στο δωμάτιο ετσι ακόμα κι αν το "πηξουμε" στο ριγκοφόν και η βαβουρα να παραμένει η ίδια αν οχι χειρότερη. :x Α! και δεν συζητάω να έχει βάλει κανείς ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ :evil: στους τοίχους του.

 

(Υ.Γ. Όποιος ξέρει περισότερα για το στάσιμο κύμα να απαντήσει η να με διορθώσει καθώς δεν είμαι ούτε και φυσικός).-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου