Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω την φωνή μου; Έκανα πρόοδο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 φορές τον μήνα είναι μια χαρά. Αρκεί να ακολουθείς τις οδηγίες του δάσκαλου, να δουλεύεις σωστά στο σπίτι. Όταν λέω σωστά, δεν εννοώ περισσότερο, αλλά πιο εστιασμένα και με εγκράτεια. Το να τραγουδάς συνέχεια μόνο ζημιά κάνεις, εάν το κάνεις αυτό. Η ξεκούραση είναι εξίσου σημαντική με την εργασία.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Βάζει λαιμό σε αυτό το σημείο (Έτσι μου φαίνεται);

 

Η τονικότητα του είναι σωστή, βρίσκεται σε αρκετά ψηλό range και

είναι σε head voice όχι falsetto, διότι συγκρατεί αρκετά τον αέρα.

 

(Αν το βίντεο δεν το παίξει αυτόματα, μιλάω για το σημείο 4:47)

Γενικά προσπαθώ σαν ασκήσεις να ακούω άλλους και να καταλαβαίνωτι γίνεται στην φωνή τους.

 

Πάντως δεν είναι ευχάριστος ο ήχος. Με κάνει να θέλω να κλείσω τα αυτιά μου.

Που είναι το πρόβλημα; Στον λαιμό;

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο "You gonna hear my voice when I shout it out loud"

τραγουδάει σε chest και κλείνει λίγο ο λαιμός του, αλλά μετά ότα μπαίνει στο

ρεφρέν στρώνει αρκετά. 

 

Αν δεν κάνω λάθος mix-άρει στο ρεφρέν σωστά; Για αυτό και μπορεί και το τραγρουδάει αρκετά καλά ενώ είναι πιο ψηλα.

 

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται σε έναν χρόνο να κάνεις τόσο μεγάλη πρόοδο με έναν καλό δάσκαλο; Ο τυπάς από φουλ φάλτσος έγινε Bruno Mars (Στο λεπτό 3:30):

https://youtu.be/9V7yL0yXyKY?list=PLfKCgX__DMDCDf7meZwj0q883ab9kQ8oI&t=210

 

Επίσης ξέρει κανείς πιο τραγούδι τραγουδάει;

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες. Γίνεται, αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο. Προφανώς η σωστή καθοδήγηση είναι ένας πολύ βασικός παράγοντας, αλλά είναι και το πόσο δουλειά βάζει ο "μαθητής". Πόσο το θέλει, πόσο χρόνο αφιερώνει, πόσο εξελίσεται και σε άλλους τομείς του κλάδου, κτλ. Δε μπορούμε να τα βάλουμε όλα σε ένα σακί.

 

Κάποιοι μαθαίνουν γρήγορα τα βασικά, και κάποια στιγμή φτάνουν ταβάνι, ενώ κάποιοι άλλοι μαθαίνουν πιο αργά αλλά με σταθερή άνοδο. Άλλοι κάνουν 10 χρόνια και δε φτάνουν πουθενά, άλλοι παίρνουν πτυχία, άλλοι γίνονται σταρς από το πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ένα update. Παρεμπιπτόντως όταν τελειώσω την σεζόν (δουλεύω τώρα) το αποφάσισα θα πάω σε ωδείο φουλ course, θεωρία, φωνή, σολφεζ, χορωδία κτλ.

 

Τι έμαθα; Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, σαν να με ήρθε επιφώτιση το έμαθα. Εκτός από το διάφραγμα, με κάποιον τρόπο ελέγχω την φωνή μου μέσα στο στόμα μου για να ελευθερώσω τον λαιμό μου.

 

Σκέφτομαι την φωνή σαν να είναι συγκεντρωμένη σε μια μπίλια, και την μετακινώ από τον λαιμό ποιο πάνω. Νιώθω ότι όταν πάω σε ψιλές νότες, αυτήν η μπίλια "χοντραίνει" και δεν χωράει (κλείνει τον λαιμό), αλλά αν την μετακινήσω ποιο πάνω που υπάρχει χώρος (στο στομα) τότε δεν κλείνει ο λαιμός.

 

Αυτό δεν είναι το ίδιο με το να αλλάζεις από chest σε head voice. Σε chest είμαι, απλώς κάπως μετακινώ την φωνή πάνω από τον λαιμό για να μην μου κλείνει και τραγουδάω με το κεφάλι στην ουσία στις ψιλές νότες αλλά χωρίς να αλλάζω την φωνή σε head.

 

Καταλαβαίνετε τι εννοώ; 😅

 

Αν ξέρετε να μου πείτε ακριβώς τι κάνω, και αν είναι κάποια τεχνική και πως λέγετε για να την ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου