Προς το περιεχόμενο

Backup υπολογιστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δυο υπολογιστές (μουσικά ως επί των πλείστων),

ο ένας με xp windows (δίσκος HDD 1Τ)

και ο άλλος με windows7 (δίσκοι SSD 500GB και HDD 1Τ)

και θα ήθελα να αποθηκεύω πιο σοβαρά τα αρχεία τους άλλα και όλο το λειτουργικό τους βασικά και τα προγράμματα, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να εχω μια ασφάλεια σε περίπτωση που πάθουν κάτι οι σκληροί δίσκοι ή κολλήσει κάτι γενικά, για περιπτώσεις format κλπ.
Μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους, σκληρό δίσκο, προγράμματα για να το κάνω εύκολα και γρήγορα?


.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

easeUS και κανείς clone 

 

 

αναλυτικότερα:

θα πω για έναν υπολογιστή, και ακριβώς τα ίδια θα έκανα και στον 2ο.

 

1) λατζα: σβήνεις ο,τι άκυρο υπάρχει, δεν χρειάζεται να κάνεις backup σκουπίδια

2) σε καλό φλασάκι σώζεις τα μουσικά προτζεκτς αφού πρώτα τα έχεις καθαρίσει (στο cubase save as new project, remove unused files)

3) αγοράζεις εξωτερικό σκληρό και σε αυτόν κανείς κλωνοποίηση για να έχεις "ετοιμο" το συγκεκριμένο pc αν του κάνεις φορματ

 

 

 

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να προτείνω backup για Windows 7 και XP. Μπορεί τα λειτουργικά αυτά να ήταν σπουδαία και πολύ αγαπητά, αλλά πλέον δεν υπάρχουν Security Updates και καμμία υποστίρηξη ούτε από τη Microsoft, αλλά ούτε και από άλλες εταιρίες που πιθανόν τώρα να χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμά τους. Αυτό σημαίνει ότι ο υπολογιστής που λειτουργεί σε αυτά τα λειτουργικά είναι εξαιρετικά ευάλωτος. Εκτός αν μιλάμε για υπερβολικά παλιό hardware ή για παλιά προγράμματα που δεν έχουν πλέον υποστίρηξη στα Windows 10.

Τα Windows 10 δεν είναι καθόλου άσχημα. Δεν έχουν καμμία σχέση με τα 8. Στην πραγματικότητα είναι πολύ κοντά με τα 7. Η υποστίρηξη θα υπάρχει για χρόνια, και σίγουρα η συμβατότητα θα είναι καλύτερη. Για μένα τα 10 έχουν και πολύ καλύτερες λειτουργίες, και όσον αφορά τις ρυθμίσεις, και το personalization.

 

Μιλώντας όμως για backup, υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Υπάρχει κλωνοποίηση δίσκου, συμπιεσμένο αρχείο backup από συγκεκριμένα προγράμματα, και ο παλιός καλός τρόπος του να αποθηκεύεις τα αρχεία σου όπως είναι σε κάποιο άλλο αποθηκευτικό μέσο. Όποιο τρόπο και να διαλέξεις, είναι καλό να έχεις πάντα το backup σε τουλάχιστον 1 διαφορετικό μέρος εκτός του κεντρικού υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους, σκληρό δίσκο, προγράμματα για να το κάνω εύκολα και γρήγορα?

Το budget σου δεν μας είπες...και τον όγκο (περίπου) των αρχείων σου

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι το backup αρχείων (και όχι imaging/cloning συστήματος) σε φυσικά μέσα έχει τελειώσει. Έχω όλα μου τα σημαντικά αρχεία, των μουσικών συμπεριλαμβανομένων, στο google drive και έχω ξεμπερδέψει με δίσκους, usb, drivers, software που να αναγνωρίζουν μόνο το δικό τους backup και όλα αυτά.

 

Απόλυτη ασφάλεια και πρόσβαση στα αρχεία σου από παντού χωρίς να κουβαλάς μαζί σου τίποτα.

 

Φυσικά αν μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο, τότε ίσως το φυσικό μέσο είναι μονόδρομος, προς το παρόν. Πάντως εγώ με τα 200 GB του google drive (με συνδρομή) είμαι μια χαρά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Φυσικά αν μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο, τότε ίσως το φυσικό μέσο είναι μονόδρομος, προς το παρόν. Πάντως εγώ με τα 200 GB του google drive (με συνδρομή) είμαι μια χαρά.

Ο ΟP (από ότι καταλαβαίνω) έχει ήδη 2ΤΒ....

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

Ο ΟP (από ότι καταλαβαίνω) έχει ήδη 2ΤΒ....

 

Ναι γι'αυτό έκανα διαχωρισμό αρχείων από cloning συστήματος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψάξει πολύ επιφανειακά για αγορά χώρου πάντα αναρωτιόμουν αν υπάρχουν λύσεις με πληρωμή μια κι εξω και οχι συνδρομή. Γνωριζουμε κάτι;

 

2 ώρες πριν, blue είπε

easeUS και κανείς clone 

 

Φαινεται πολυ ωραία μαγκιά... πως ακριβώς λειτουργεί;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πράγματα έχω και εγώ αλλά σε υπολογιστές με 10άρια.

Για τα στημένα προγράμματα και λειτουργικό προτείνω κάποιο από τα πολλά προγράμματα image.

Τα υπόλοιπα σε εξωτερικούς ssd κατηγοριοποιημένα. 

Τελος τα project του cubase πάντα τα έχω σε εξωτερικούς usb sticks/ssd και τα τρέχω από κει. Κάθε τόσο παίρνω ένα καινούργιο και βάζω το παλιό στην άκρη. Πχ το 64άρι γίνεται 128 το 128 γίνεται 256

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Solitude είπε

 

Φαινεται πολυ ωραία μαγκιά... πως ακριβώς λειτουργεί;

 

 

 

δεν ξέρω, δεν είμαι του αθλήματος. 

απλά το έκανα κάποτε σε λάπτοπ με σκοπό την αλλαγή του σκληρού σε ssd χωρίς να πρέπει να ξαναπερναω τα πάντα από την αρχη

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου