Προς το περιεχόμενο

Διαπιστωση


Χάρης Ο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα παιδιά η αλήθεια είναι η εξής:

Τα πάντα έχουν την εμπορική τους πλευρά. Αυτό που χρειάζεται ο κόσμος δηλαδή. Ο μαγειρικη γίνεται fast food, ο χορός στριπτίζ, η φωτογραφία άθλιες φώτο σε πανυγήρια για 5 ευρώ τη μία, το θέατρο επιθεώρηση.

Έτσι και με τη μουσική. Γίνεται τσιφτετέλι, γίνεται πίστα, γίνεται καψούρα. Και τελικά η εμπορική πλευρά των τεχνών στηρίζει τις τέχνες, επειδή αυτά έχει ανάγκη ο πολύς κόσμος και αυτά ταίζουν τους καλλιτέχνες.

Λίγος κοσμος ψάχνει για καλό φαί, μπαλέτο, καλό θέατρο και καλή μουσική και συνήθως αυτά συνδυάζονται με τα πολλά λεφτά τα οποία δεν υπάρχουν στη χώρα και όπου υπάρχουν, τις περισσότερες φορές δεν γίνονται τέχνη. Γι αυτό η ζήτηση είναι περιορισμένη και λίγοι γίνονται πληρωμένοι καλλιτέχνες, οι οποίοι κάνουν αυτό που πραγματικά τους εκφράζει και απο αυτό πληρώνονται.

Γιατί συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα δεν ξέρω και δεν πρόκειται να το ψάξω. Έτσι είναι όμως και δεν πρόκειται να αλλάξει, όσο ρομαντικοί και αν είναι ορισμένοι που προσπαθούν να "σώσουν τα αυτια του κόσμου".

Οι πίστες κάθε Σάββατο θα είναι γεμάτες και νέα σκυλάκια θα βγαίνουν μπροστά. Αυτή είναι η Ελλάδα και η εμπορική της μουσική και αν σε κάποιον δεν αρέσει μπορεί να μεταναστεύσει. Αν θέλει να κάτσει εδώ, να μην γκρινιάζει τουλάχιστον. Έλεος πια με τις γκρίνιες "χάθηκε στην Ελλάδα" και "αν ήμουν εγώ στην αμερική το 70 θα ήμουν rock star τώρα".

Αυτή είναι η πραγματικότητα, νιώστε τη, και συμβιβαστείτε επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενημερωτικά εδώ πάνω τα σκλυλελεϊκα από 20 που δουλευαν 5ημερο γίνανε 5 που δουλεύουν 3ήμερο...έτσι για να μη νομίζουμε ότι με ένα πιάτο φασολάδα θα βάφουν αυγά για 3 Πάσχα οι κάθε λογής ΚαρβελοΦοίβοι..

Λάμπρο δεν αναφέρομαι σε σένα, το κατάλαβες ελπίζω...

 

Και επιτέλους να σταματήσει η άποψη ότι κατακρίνουμε αυτούς επειδή δε μπορούμε να τους φτάσουμε...

Σιγά το τεράστιο επίπεδο..Ξέρω τουλάχιστον 10 που γράφουνε 10 φορες καλύτερα...και οι μισοί γράφουνε εδώ μεσα...

 

Οχι κύριοι...Σας προκαλώ να μου δώσετε ένα στουντιο και 3' τηλεοπτικο χρόνο τη μέρα να δούμε που μπορώ να φτάσω...Και ξέρετε με ποιο τραγούδι ε? Με το "It's so easy to sample with the Triton Le....

 

Α....και instrumental ole...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά εδώ πάνω τα σκλυλελεϊκα από 20 που δουλευαν 5ημερο γίνανε 5 που δουλεύουν 3ήμερο...έτσι για να μη νομίζουμε ότι με ένα πιάτο φασολάδα θα βάφουν αυγά για 3 Πάσχα οι κάθε λογής ΚαρβελοΦοίβοι..

Λάμπρο δεν αναφέρομαι σε σένα, το κατάλαβες ελπίζω...

 

Ναι ρε κατάλαβα, αλλα για σκέψου... Για ποιό λόγο κλείσανε? Επειδή δεν ακούει σκυλάδικο πια ο κόσμος ή επειδή δεν έχει λεφτά ο κόσμος να πηγαίνει 5 μέρες τη βδομάδα μπουζούκια? Δεν είναι οι πίστες μόνο το κριτήριο. Δες τί γίνεται κ στα μπαράκια, στα κλαμπάκια, στ τηλεόραση και στο ραδιόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η πραγματικότητα, νιώστε τη, και συμβιβαστείτε επιτέλους.

 

"Born to lose, live to win."

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άτσα και οι Motorhead στην παρέα μας

 

το έχω πει εγώ ο Lemmy είναι ο μόνος που αξίζει και καθίστε εσείς να ακούτε βίση και σβήσει  ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά εδώ πάνω τα σκλυλελεϊκα από 20 που δουλευαν 5ημερο γίνανε 5 που δουλεύουν 3ήμερο...έτσι για να μη νομίζουμε ότι με ένα πιάτο φασολάδα θα βάφουν αυγά για 3 Πάσχα οι κάθε λογής ΚαρβελοΦοίβοι..

Λάμπρο δεν αναφέρομαι σε σένα, το κατάλαβες ελπίζω...

 

Ναι ρε κατάλαβα, αλλα για σκέψου... Για ποιό λόγο κλείσανε? Επειδή δεν ακούει σκυλάδικο πια ο κόσμος ή επειδή δεν έχει λεφτά ο κόσμος να πηγαίνει 5 μέρες τη βδομάδα μπουζούκια? Δεν είναι οι πίστες μόνο το κριτήριο. Δες τί γίνεται κ στα μπαράκια, στα κλαμπάκια, στ τηλεόραση και στο ραδιόφωνο.

 

Μάλλον επειδή δε βρίσκει λόγο να τα σκάει κάθε βδομάδα για να βλέπει τα ίδια και τα ίδια με άλλους τίτλους..Αλλα όλα αυτά είναι απόψεις...η ιστορία θα μας δικαιώσει..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά εδώ πάνω τα σκλυλελεϊκα από 20 που δουλευαν 5ημερο γίνανε 5 που δουλεύουν 3ήμερο...έτσι για να μη νομίζουμε ότι με ένα πιάτο φασολάδα θα βάφουν αυγά για 3 Πάσχα οι κάθε λογής ΚαρβελοΦοίβοι..

Λάμπρο δεν αναφέρομαι σε σένα, το κατάλαβες ελπίζω...

 

Ναι ρε κατάλαβα, αλλα για σκέψου... Για ποιό λόγο κλείσανε? Επειδή δεν ακούει σκυλάδικο πια ο κόσμος ή επειδή δεν έχει λεφτά ο κόσμος να πηγαίνει 5 μέρες τη βδομάδα μπουζούκια? Δεν είναι οι πίστες μόνο το κριτήριο. Δες τί γίνεται κ στα μπαράκια, στα κλαμπάκια, στ τηλεόραση και στο ραδιόφωνο.

 

Μάλλον επειδή δε βρίσκει λόγο να τα σκάει κάθε βδομάδα για να βλέπει τα ίδια και τα ίδια με άλλους τίτλους..Αλλα όλα αυτά είναι απόψεις...η ιστορία θα μας δικαιώσει..... ;)

 

1.Προτιμά τα κουτούκια-ρεμπετοκαταστάσεις (μπουζούκι-κιθάρα κλπ) όπου θα πληρώσει τα ίδια λεφτά, θα φάει,

θα χορέψει και θα ακούσει και κανένα τραγούδι της προκοπής.

 

2.Στις πίστες μετά τις 2-3 το πρωί ακούς σε όλες(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) το ίδιο πρόγραμμα, δηλαδή λαϊκά κομμάτια που γράφτηκαν πριν το '95 (τουλάχιστον)...οπότε έλεος πόσο να ακούσεις τα ίδια πράγματα κάθε π/σ/κ στο repeat.

 

3.Πλέον υπάρχει μια τάση προς τη "ροκ" άρα οι πίστες δεν θα την παλέψουν, εκτός και αν γίνουν "μουσικές σκηνές" δηλαδή...θεέ και κύριε. ;D ;D

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σα να μην έφταναν ολα αυτά, έχεις το half note με 25 ευρώ είσοδο..  :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Άστα φίλε... θαμώνας ήμουν ειδικά όταν είχα πάσο...πλέον...άστα να πάνε...

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η πραγματικότητα, νιώστε τη, και συμβιβαστείτε επιτέλους.

 

"Born to lose, live to win."

 

"live to win,dare to fail" νομίζω πάει καλύτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου