Προς το περιεχόμενο

Α ρε Χατζηγιάννη τί θα 'πογίνεις....?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη τωρα εσεις προσπαθειτε να μας πεισετε οτι ο Χατζηγιαννης ειναι η μεγαλη πληγη του  Ελληνικου τραγουδιου και οχι οτι τον "μισειτε" επειδη τον γουσταρουν ολες οι γκομενες και επειδη βγαζει τρελα λεφτα(δηλαδη κατι που θα θελαμε ολοι κ οποιος δεν το παραδεχεται κοροιδευει τον εαυτο του)?

 

Δυστυχως δεν τα καταφερατε...Προσπαθηστε ξανα :-*

 

Ποιες είναι αυτές; Οι <15  και    >50; Ευχαριστώ δεν θα πάρω!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες είναι αυτές; Οι <15  και    >50; Ευχαριστώ δεν θα πάρω!!!!

 

Δεν τα ξέρεις καλά τα σημερινά 15χρονα.....

 

;)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη μία είναι ο Vartanis που λέει ότι όλοι κατά βάθος θέλουμε να γίνουμε Καρβέλες. Από την άλλη ο Geofx λέει ότι όλοι θέλουμε να γίνουμε Χατζηγιάννηδες. Πως τα καταφέρνουν μερικοί να βγάζουν συμπεράσματα για τους καλλιτεχνικούς στόχους των ΑΝΩΝΥΜΩΝ μελών χωρίς να τους γνωρίζουν προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Οχι ρε PaulVon δεν λεω αυτο.Απλα βλεπω μια υπερμετρη εμπαθεια για ενα ατομο που αν δεν τον ηξερε καποιος διαβαζοντας τα μηνυματα θα νομιζε οτι ειναι ο κυριος φταιχτης για το καταντημα της ελληνικης μουσικης.Εδω εχουμε καταντησει να πουλαει ΧΙΛΙΑΔΕΣ δισκους ο ΒΑΣ-ΒΑΣ και μας πειραξε ο Χατζηγιαννης.Η ισοπεδωση με χαλαει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Δηλαδή ρε παίδες αν ο Χατζηγιάννης ήταν εντελώς άγνωστος και ανέβαζε εδώ ένα κομμάτι του, έστω το "Καπνός" ή το "Πού Είναι Η Αγάπη"... τι θα του λέγατε; Ότι είναι χάλια μαύρα; Δε νομίζω. Μη γινόμαστε ΤΟΣΟ εμπαθείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδη τον γουσταρουν ολες οι γκομενες ....

Ποιες είναι αυτές; Οι <15  και    >50; Ευχαριστώ δεν θα πάρω!!!!

 

Bouka μου, δυστυχώς κάνεις λάθος. Είναι ακριβώς μεταξύ 15 και 50, κι αυτό στο βεβαιώνω απο πρώτο χέρι.

Eye μου, τελευταία διακρίνω υφέρπουσα μια τσαντίλα στα posts σου...μάλλον δουλεύεις πολύ και πίνεις λίγο. Δοκίμασε το στο ανάποδο του και θα δείς  ;D Ξέρω τί σου λέω  ;)

 

Στο θέμα μας...

Ο ...Χατζημιχάλης (όπως τον φώναζε πέρσι ένας κολλητός) κυκλοφόρησε κάποτε δύο δίσκους, το Κρυφό Φιλί και την Ακατάλληλη σκηνή, που με τον τρόπο τους δημιούργησαν προσδοκίες σε κάποιους απο εμάς.

Υπήρχαν ενορχηστρώσεις που μελετήθηκαν πάνω απο το σύνηθες των ...2 ωρών, έξυπνα hooks, αρκετή παρουσία κιθάρας, και ένας crossover χαρακτήρας σε στίχους και μουσική (μεταξύ ποπ και έντεχνου - god forbid !), που τράβηξε πολύ κόσμο. Αυτή λοιπόν η συνταγή δούλεψε (με τα όποια "δανεικά" στοιχεία είχε - και μεταξύ μας αγόρια, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο κτλ, όσον αφορά στα "δανεικά" μας) και 'αρχισε να πουλάει απίστευτα, και μάλιστα στο πιο αφοσιωμένο κοινό, αυτό που εν αγνοία του απέκλεισε ο boukas : τις γυναίκες απο 18 ως 45-50. Σε μια περίοδο που νούμερα σε πωλήσεις κάνουν μόνο ξένοι καλλιτέχνες, αυτός κάνει χαλαρά 40χίλιαρα - κι αυτό είναι σημαντικό. Και μην αρχίσετε τις μπούρδες περι επιπεδου του κοινού του: Την επόμενη φορά που θα έρθουν οι Porcupine, οι Mogwai ή ο Nick Cave εσείς καθίστε στην πόρτα και κάντε γκάλοπ για το πόσοι έχουν διαβάσει Νίτσε ή έχουν στη τσάντα τους το pHd τους.

Τα μάζεψε λοιπόν ο Μιχαλάκης σφόδρα τα φράγκα εκείνη την εποχή, και έκτοτε πέρασε στη φάση της ακατάσχετης μπουρδολογίας. Γιατί να πειραματιστεί αφού κονομάει τα μάλα μηρυκάζοντας ?

 

Θα μου πείτε, κι αυτό είναι δηλαδή για χειροκρότημα ? Όχι βέβαια...

Μου αρέσει ? Όχι πια..

 

Αλλά όχι οτι δεν έχει το ταλέντο που χρειάζεται για να κάνει πολύ ουσιαστικότερα πράγματα - όταν το θελησει...

 

ΥΓ. Παιδιά, είναι λίγο κούκου σε τέτοια threads να σχολιάζει καποιος που δηλωμένα είναι hard rocker και απο προηγούμενα posts του δείχνει οτι απλά θέλει να χλευάσει - είναι σαν να γίνεται μια συζήτηση για τις Jazzmaster και ένα μελος που δηλωμένα παίζει αποκλειστικά με ESP και Krank να επαναλαμβάνει στην ίδια συζήτηση πως οι Jazzmaster είναι απαράδεκτες επειδή δεν έχουν γκάζια...Όσοι το κάνετε αυτό δεν βοηθάτε καθόλου την κουβέντα, απλά εκτονώνεστε για να ενδυναμώσετε τις δικές σας επιλογές, το οποίο δεν είναι και πολύ ευγενικό εν κατακλείδι...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι το κάνετε αυτό δεν βοηθάτε καθόλου την κουβέντα, απλά εκτονώνεστε για να ενδυναμώσετε τις δικές σας επιλογές, το οποίο δεν είναι και πολύ ευγενικό εν κατακλείδι...

 

Εγώ δεν ανήκω πάντως σε αυτή τη κατηγορία: αντιθέτως, όλη τη ζωή μου ακούω τραγούδια και έχω σχηματίσει άποψη για το τι είναι καλό ερωτικό τραγούδι. Δεν κρίνω τον Χατζηγιάννη επειδή πουλάει δίσκους, ούτε επί κάποιας αόριστης βάσης. Τον κρίνω σαν αυτό που δηλώνει: σα συνθέτη και ερμηνευτή ερωτικών τραγουδιών, και λέω αυτό που μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας: ότι ο άνθρωπος μιλάει μόνο για τη πάρτη του. Αυτό είναι κάκιστη ερωτική τραγουδοποιία, πως να το κάνουμε δηλαδή;

 

Τώρα στη συζήτηση περί ταλέντου, δεν έχω να πω τίποτε διότι η συσκευή που λέγεται ταλεντόμετρο δεν έχει εφευρεθεί και το μόνο ταλέντο που αναγνωρίζω σε κάποιον είναι αυτό που εκδηλώνεται - αν έχει κάπου και κάποιο άλλο ταλέντο, εγώ δεν μπορώ να το ξέρω αυτό το πράγμα, ούτε μπορώ να συζητώ γι' αυτό.

 

Τέλος, αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι μόνο ένας πολύ άρρωστος πολίτης (όπως ο νεοέλληνας) θα δεχόταν ως ερωτικό τραγουδιστή τον Χατζηγιάννη. Ακούς τα ερωτικά του Θεοδωράκη και κοντεύεις να ερωτευτείς και εσύ το πρόσωπο που ερωτεύτηκε εκείνος - ακούς τα ερωτικά του Χατζηγιάννη και δεν ξέρεις τίποτε για το αντικείμενο του έρωτά του (απολύτως τίποτε, όπως έγραψα). Για εμένα αυτό αποκαλύπτει ότι δεν υπάρχει πραγματική έμπνευση, υπάρχουν μόνο προδιαγραφές για ένα εύπεπτο προϊόν. Τι θέλεις βρε Silot, να κάνω ότι δεν το βλέπω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ο άνθρωπος μιλάει μόνο για τη πάρτη του. Αυτό είναι κάκιστη ερωτική τραγουδοποιία, πως να το κάνουμε δηλαδή;....Ακούς τα ερωτικά του Θεοδωράκη και κοντεύεις να ερωτευτείς και εσύ το πρόσωπο που ερωτεύτηκε εκείνος - ακούς τα ερωτικά του Χατζηγιάννη και δεν ξέρεις τίποτε για το αντικείμενο του έρωτά του (απολύτως τίποτε, όπως έγραψα). Για εμένα αυτό αποκαλύπτει ότι δεν υπάρχει πραγματική έμπνευση, υπάρχουν μόνο προδιαγραφές για ένα εύπεπτο προϊόν. Τι θέλεις βρε Silot, να κάνω ότι δεν το βλέπω;

 

Είμαι μαζί σου 100% ...πρίν χρόνια πίστεψα πως κάτι πολύ ενδιαφέρον μπορεί να βγεί απο την περίπτωση Χατζηγιάννη, αλλά το χρήμα είναι βαρύ, κι όταν σε πλακώνει βλέπεις όλο και λιγότερα...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τί να πω!

Κατ' αρχήν το thread ξεκίνησε για τα περι κλεψιάς και έχουμε ακούσει τόσες και τόσες από λοιπούς Φοίβους που του Χατζηγιάννη δεν είναι τίποτα! Και ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΨΙΑ επειδή μοιράζεται το κομμάτι του τις ίδιες συγχορδίες με το Sweet Home Alabama...! Τοτε τί να πούμε για τα rock n roll με τη γνωστή ακολουθία συγχορδιών; Και η μελωδική γραμμή.. ε μην τρελλαθούμε κιόλας ότι είναι κλεψιά!

 

Προσωπικά τον Χατζηγιάννη τον βαριέμαι πολύ, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πολύ καλός και ποιοτικός ποπάκιας! Και πιστεύω είναι πάρα πολύ δύσκολο να γράψεις ένα καλό ποπ κομμάτι και πολύ εύκολο να γράψει ένα "σαν και τα υπόλοιπα" alternative κομμάτι. Όλα έχουν τη συνταγή τους...

 

Να μου πεις ότι είναι σκουπίδι ο Φοίβος ή ο Καρβέλας να πω ναι!

Εεε μη τους ρίχνουμε όλους σε ένα καζάνι!

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου