Προς το περιεχόμενο

Α ρε Χατζηγιάννη τί θα 'πογίνεις....?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα απλά μου φαίνεται ότι ζηλεύουμε την αποδοχή που έχει ένας καλλιτέχνης.

 

Αντί όμως σαν μουσικοί να πούμε "θέλω και γω" και να βάλουμε μούτρα κάτω να το πετύχουμε, κοιτάμε να υποβαθμίσουμε τον άλλον. Να ψοφήσει ο γάιδαρος του αλλουνού ένα πράγμα.

 

Αν το κοιτάμε σαν απλοί ακροατές...τότε άλλη φάση. Αλλά είμαστε εδώ γιατί έχουμε κάποια σχέση με την μουσική οπότε δεν το βλέπω.

 

Παρεπιπτόντως, δεν ακούω Hagijohnny αλλά τουλάχιστον δεν παω τόσο μακριά ώστε να πω ότι βγάζει μπούρδες και όποιος τον ακούει είναι τούβλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα απλά μου φαίνεται ότι ζηλεύουμε την αποδοχή που έχει ένας καλλιτέχνης.

 

+1

 

και επειδη παντα η αποδοχη αυτη δεν ερχεται...ουρανοκατεβατα  (ουτε με τη...συνεργια των...τρομερων και φοβερων "κυκλωματων") αλλα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΚΛΗΡΗ δουλεια (με την καθαρη εννοια της καταναλωσης ΧΡΟΝΟΥ & ΑΝΘΡΩΠΟΩΡΩΝ ) γυρω απο ολο αυτο το αντικειμενο της εμπορικης μουσικης (και δεν εννοω μονο την συγγραφη και εκτελεση μουσικης αλλα κυριως το τρελλο "τρεξιμο" που προσωπικα πρεπει να κανει καποιος εμπορικος καλλιτεχνης για να πετυχει μια και η εννοια του μανατζερ ειναι ανυπρακτη στην Ελλαδα...) και βεβαια εμεις μπορει να θελουμε αλλα βαριομαστε να δουλεψουμε,μας ενοχλει...

 

αν θελεις να πετυχεις τον...πλουτισμο (γιατι αυτος ειναι ο κυριος λογος ενασχολησης με την εμπορικη μουσικη μιας χωρας,ειτε ειναι καλη ειτε κακη) πρεπει να κανεις ακριβως οτι θα εκανες με μια οποιαδηποτε δουλεια δηλ.να σου φυγει  ο πατος....

 

προσοχη δεν μιλαμε για τεχνη και μουσικη εδω αλλα για ΔΟΥΛΕΙΑ. ;)

 

Αν εισαι πραγματι υπερανω της εμπορικης μουσικης πραγματικοτητας της Ελλαδας απλα ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ κριτικαρωντας τους..."πουλημενους"... ;) αυτοι τη δουλεια τους κανουν (και προφανως παραγουν τη μουσικη που αξιζει στους περισσοτερους Ελληνες) εσυ γιατι να χαλιεσαι? :o 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν το κουράγιο ( ;D) παραθέτω μια παλαιότερη συζήτησή μας με θέμα (πάλι) τον Χατζηγιάννη.

 

Περισσότερο για γέλιο, αλλά και για να μην επαναλαμβανόμαστε.  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μεγαλυτερο προβλημα ολων στην Ελλαδα με τον Χατζηγιαννη (και με οποιονδηποτε αλλο Χατζηγιαννη ακομα και αν αυτος δεν δραστηριοποιειται αποκλειστικα στην μουσικη η στην τεχνη.....ισχυει  και για οποιονδηποτε αλλο επαγγελματικο χωρο......) ειναι οτι βγαζει χρηματα απο τα τραγουδια του και, γιατι οχι, απο τη διαφημιση. Στην Ελλαδα ο ασχολουμενος με την τεχνη πρεπει να ζει μεσα σε καπνισμενα μπαρ, να φουμαρει το ενα Gauloises μετα το αλλο, στις φλεβες του να κυλαει αλκοολ και ναρκωτικα και οχι αιμα, να ειναι παμφτωχος,  και γενικα να εχει ολο αυτο το μυθο του καταραμμενου μεγαλου καλλιτεχνη που φτιαχνει αριστουργηματα και ας ζει στη λασπη.

 

Στην Ελλαδα ( τη μοναδικη κομμουνιστικη ακομα χωρα του πλανητη) οποιος βγαζει χρηματα εχει κανει κατι κακο......Στην ουσια αυτο ειναι που μας ενοχλει ...........και ας υποστηριζουμε , σαν προπετασμα καπνου, οτι αυτο που μας ενοχλει ειναι οτι ξεπουλαει την τεχνη του με αντιγραφες και απλα τραγουδακια......

 

    Προσωπικα πολυ θα ηθελα να μπορουσα να ειχα γραψει μερικα απο τα τραγουδακια του......(οπως επισης και των Κατσιμιχαιων........)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φουμαρει το ενα Gauloises μετα το αλλο,

 

Δεν μας τα λες καλα παλιοκαπιταλα.. :) ΣΕΡΤΙΚΑ ΛΑΜΙΑΣ εννοεις βεβαιως... :)

 

Στην Ελλαδα ( τη μοναδικη κομμουνιστικη ακομα χωρα του πλανητη)

 

πες τα χρυσοστομε!! :) :) μερικες φορες περπαταω στη Σταδιου και ψαχνω να δω τα λαβαρα με τον σφυροδρεπανο :) :) :)

 

 

 

Προσωπικα πολυ θα ηθελα να μπορουσα να ειχα γραψει μερικα απο τα τραγουδακια του......(οπως επισης και των Κατσιμιχαιων........)

 

ακριβως ;) αλλωστε ...IT BEATS WORKING 9-5.... ;D  (τι 9-5 λεμε τωρα 9-9 ειναι η πραγματικοτητα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα απλά μου φαίνεται ότι ζηλεύουμε την αποδοχή που έχει ένας καλλιτέχνης.

 

Ρε παιδιά, συγνώμην κιόλας, αλλά πάνω σε αυτή τη βάση δεν μπορεί να γίνει συζήτηση. Αν είναι να αποδίδουμε χαμερπή κίνητρα σε όποιον κριτικάρει αρνητικά τον οποιονδήποτε, τότε κάθε ανθρώπινη γνώμη είναι de facto άκυρη. Δεν μπορεί να το εννοείτε αυτό το πράγμα.

 

Και, εν' πάσει περιπτώσει, όπως ξέρετε οι περισσότεροι, εγώ (τουλάχιστον) δεν έχω καμμία επαγγελματική σχέση με τη μουσική, οπότε τι να ζηλέψω ακριβώς;

 

 

Trust me, ο Χατζηγιάννης είναι άκυρος και αν θέλετε, μπορώ να σας το αποδείξω άμεσα: πείτε μου αν θα ασχολιόσασταν μαζί του (με οποιονδήποτε τρόπο) αν ΔΕΝ πούλαγε.

 

Πως;

 

 

 

 

 

Άλλος κανείς;

 

 

 

 

Ασφαλώς, δεν θα ασχολιόσασταν. Τώρα, το ξέρετε και το ξέρω, ότι με τους Stones θα ασχολιόσασταν ακόμη και αν το μόνο τους κοινό ήταν η παρέα σας - αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στον τραγουδοποιό που κονομάει χρήμα ΚΑΙ γράφει γαμάτα τραγούδια, από τον φλιόκο που βγάζει χρήμα ΕΠΕΙΔΗ λέει μαλακίες τραγούδια.

 

 

Right;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου ρε συ...

 

Εγω αυτό που λέω είναι ότι γενικά έχουμε μια τάση να γκρινιάζουμε για τους άλλους ότι δεν αξίζουν αντί να προσπαθούμε να πάμε μπροστά, άσχετα με την "πραγματική" αξία του καθενός. Γενική τοποθέτηση για το κίνητρο των διάφορων σχολίων κάνω.

 

Για μένα αυτό είναι ξεχωριστό απ'την άποψη του καθενός. Όπως είπες αυτό που ενοχλεί είναι ότι βγάζει λεφτά (με σαχλοτράγουδα κιόλας). Για να βγάλεις όμως λεφτά πρέπει να έχεις μια Α αποδοχή από το όποιο κοινό απευθύνεσαι. Και σπάμε την κούτρα μας προσπαθώντας να εμπεδώσουμε γιατί έχει αποδοχή.

 

Εγώ π.χ. ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι Oasis είχαν επιτυχία. Για μένα είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Hagijohnny (παρακαλώ τα απειλητικά μηνύματα μόνο με π.μ.  :D). Αλλά σε πολλούς αρέσουνε. Εμένα προσωπικά με ενοχλεί, γιατί πιστύω εγώ έχω 10 δράμια παραπάνω ταλέντο και ιδέες από αυτούς και είμαι σίγουρος ότι θα έκανα καλύτερα πράγματα από αυτούς. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι αυτοί έχουν τόυς πλατινένιους δίσκους και γω ακόμα είμαι ερασιτέχνης υπνοδωματίου...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ΑΝ ΔΕΝ πουλούσε δεν το έπιασα σαν επιχείρημα.

Βασικά δε νομίζω να στέκεται κάν επιχείρημα...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε πάει να ψωφήσει λέω γώ ο γαϊδαρος!

 

χαχαχαχαχαχχχαχα είμαστε όλοι για τα κάγκελα.χαχαχαχαχαχα

λοιπόν φίλε jazzmeister θέλω να σου πω κάτι.εγώ ούτε κρύο ούτε ζέστη με το άτομο χατζηγιάννο-κύπριο-τα-παίρνω-από-παντού.

θα σου πω όμως μόνο αυτό. πολύ καταξιωμένος τραγουδοποιός πάει να διαπραγμετευτεί με την εταιρεία του το budget της παραγωγής του επόμενου δίσκου του. ζητάει λοιπόν 50.000 ευρώ.μετά από κατήφεια και σκληρές διαπραγματεύσεις τα παίρνει.φεύγει από τα γραφεία της εταιρείας του και λέει ο διευθυντής.για φαντάσου ρε πο%στη, θέλει 50 χ για να πουλήσει 10.000 και ο μιχαλάκης μας καθαρίζει με 3.000 και κάνει 2 φορές πλατίνα.τελευταία και φαρμακερή που του τα δίνουμε του μ@λ@κ@.

δίδαγμα: αφού έχεις που έχεις απήχηση ρε μιχαλάκη, το γ@μημ3νο γιατί βάζεις τον πήχη της παραγωγής τόσο εξευτελιστικά χαμηλά;;;; γιατί ρε βρωμιάρη επιχειρηματία της μουσικής;;; και πάει το παιδάκι με το groupάκι του στη λύρα ή στην εμι  και ζητάει 5000 και τον πετάνε από το μπαλκόνι;;;

αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου