Προς το περιεχόμενο

Journey


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως φιλε Φατα4 δεν μπορω να σε ξεκολησω απο το συνδρομο "δενξερωγιατιαλλαδενγουσταρωτονMalmsteen". Ειναι τουλαχιστο βλακωδες ομως, να πιστευεις οτι μ αρεσει ο Malmsteen επειδη ειναι ο "καλλιτερος στον κοσμο". Εγω δεν  μενω ουτε στη συμπεριφορα του, ουτε στα κιλα του, ουτε στα κολαν του. Αυτα τα πιστευουν ανεγκεφαλοι (εισαι κι εσυ μεσα?)

Εμενα με ενδιαφερει η φρασεολογια του, το ΑΡΤΙΟ παιξιμο του (που ειναι ο Schon εδω???) και ΒΕΒΑΙΑ το πιο σημαντικο απο ολα το VIBRATO του (εδω να δεις ΠΟΥ ειναι ο Schon), το οποιο αφου ο Σουηδος εχει perfect pitch (τι ειναι αυτο??) ειναι 100% ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΟ (βλ το ΑΝΤΙΘΕΤΟ στο σολο του seperate ways). Αντε, γιατι την ειδαμε ολοι "ψαγμενοι"  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις 2 λάθη φίλε ''ψαγμένε'' playloud (με όλο το σεβασμό έτσι;)

 

1. Δεν σου είπα ποτέ ότι δεν μου αρέσει ο Malmsteem. Ίσα ίσα...Άλλο ότι τον θεωρώ αμπλαούμπλα και άλλο δεν μου αρέσει. Αμπλαούμπλες κιθαρίστες ακούω αρκετούς. (σ.σ. μπας και ειμαι και εγω αμπλαουμπλας ρε συ;)

 

2. Δεν είπα ότι ο Schon είναι καλύτερος στο παίξιμο από τον Malmsteem! :o

Aπλά το συνεχές μπλου-μπλου-μπλουρπ (= Αμπλαουμπλιά) το έχει ο Malmsteem και όχι ο Schon.!!

Ο πρώτος είναι και μελωδικός αλλά μόλις επιταχύνει έχασε όχι μόνο τη μελωδία αλλά και το μπούσουλα μαζί!

Συνήθως, όχι πάντα...Για το παίξιμο του Schon: Έχει διαφορετική χάρη...

 

Τελειώνω αφού πριν υπενθυμιζω πως το παίξιμο των συγκεκριμένων δυο κιθαριστών ούτε μπορεί να συγκριθεί αλλά ούτε και να συζητηθεί σε αντιπαράθεση πάντα, καθώς ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...

 

Υ.Γ. Τώρα κοίταξε. Τα ''ψαγμένα'' και τα ''παλικαρίσια'' που ΠΑΝΤΑ λέτε εσείς οι ''μεγάλοι'' δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Επειδή είσαι μεγαλύτερος, ή επειδή ξέρεις καλύτερη κιθάρα δεν σημαίνει με τίποτα ότι είσαι και πιο ψαγμένος στους κιθαρίστες ή στη μουσική γενικότερα...Αλλοίμονό μας αν σήμαινε αυτό.

 

Πάντα φιλικά... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταματαω εδω για 2 λογους

 

1ος Peace

2ος Ειπα και πριν οτι δεν γινεται να ξεκολλησεις την γνωμη σου (κι ουτε χρειαζεται). Αλλα επιχειρηματα του στυλ "εχει διαφορετικη χαρη το παιξιμο του Schon" δεν αρμοζουν σε παιξιμο κιθαριστα αλλα σε φορεμα  ;)

 

Και για τα πρακτικα, δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι εγω ειμαι ψαγμενος. Αντιθετως μου την σπανε

 

Εγω απλα βαζω την strat η την custom σε wah, drive και στο Marshall και χωνω. OTIKATSEI

 

Σε ευχαριστω και για την φιλοφρονηση οτι ειμαι καλυτερος κιθαριστας αλλα δεν με απασχολει. Μονο να περναω καλα θελω.....

Αλλα ακου και λιγο τους μεγαλυτερους καμμια φορα. Ολο και κατι θα μαθεις (ενδεχομενως). Ποτε κανεις δεν εμαθε απο την εμπειρια μικροτερου ;)

 

Εδω, και οπως ειπα σταματαω και εδω, πες οτι θες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταματαω εδω για 2 λογους

 

1ος Peace

2ος Ειπα και πριν οτι δεν γινεται να ξεκολλησεις την γνωμη σου (κι ουτε χρειαζεται). Αλλα επιχειρηματα του στυλ "εχει διαφορετικη χαρη το παιξιμο του Schon" δεν αρμοζουν σε παιξιμο κιθαριστα αλλα σε φορεμα  ;)

 

Και για τα πρακτικα, δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι εγω ειμαι ψαγμενος. Αντιθετως μου την σπανε

 

Εγω απλα βαζω την strat η την custom σε wah, drive και στο Marshall και χωνω. OTIKATSEI

 

Αλλα ακου και λιγο τους μεγαλυτερους καμμια φορα. Ολο και κατι θα μαθεις (ενδεχομενως). Ποτε κανεις δεν εμαθε απο την εμπειρια μικροτερου ;)

 

Σου ξαναλέω πως αυτη η άποψη που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι με εκφραζει δεν με εκφραζει διολου.

Αλλά εσύ το χαβά σου. ::)

 

Δεν είπα ότι είμαι έμπειρος, αλλά ούτε ότι οι μικρότεροι έχουν τόση εμπειρία όση οι μεγάλοι. :)

Τους μεγαλύτερους τους ακούω ΠΑΝΤΑ γιατί ξερω ότι πάντα θα με ωφελήσουν! Παντα! ;)

Αν κατάλαβες και τώρα σε άκουσα... ;)

 

Λήγει εδώ. Αν φάνηκα απότομος ζητώ συγνώμη...

Peace... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

malmsteen? ποιος αυτος που μιμηται τον uli roth και τον blackmore? (πλακα κανω)

 

καλος χρυσος αλλα τα τελευταια του αλμπουμ ειναι κατα την αποψη μου αναμασημα απο τα παλια.ασε που εχει γινει τσιπης η πολυ ξερωλας με αποτελεσμα να ασχολειται με τις παραγωγες πραγμα το οποιο εχει πολυ κακο αποτελεσμα  ??? μην παρεγηγηθω μου αρεσουν και οι δυο παρα πολυ!! απλα συγκρινετε αλλα στυλ πργμα το οποιο δεν γινεται.Ασε που η μουσικη δεν ειναι αθλημα για το ποιος ειναι πιο γρηγορος αλλα τροπος εκφρασης. οπως και να χει ειναι και οι δυο πολυ καλοι μουσικοι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φρασεολογια του

 

Μηπως να μου εξηγούσες τι σημαίνει για σένα φρασεολογία αν θες;

Γιατί στα αυτιά μου είναι από τα πράγματα που πάσχει ο Malmsteen :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται κάθε φορά το θέμα μας να είναι άλλο και να καταλήγουμε σε άλλο?

 

Σας παρακαλώ να χαλαρώσετε λιγάκι. Το θέμα ήταν το νέο άλμπουμ των Journey και εμείς καταλήξαμε κλασσικά σαν όλοι οι κιθαρίστες να τσακωνόμαστε ποιός είναι πιο πολύ αμπλαούμπλας και ποιός όχι, ποιός παίζει πιο πολλές νότες το δευτερόλεπτο, ποιός έχει καλύτερο vibrato και ποιός κάνει 8 finger tapping καλύτερα. Μέχρι το 2080 να κάτσουμε θα τσακονόμαστε οπότε χαλαρώστε.

 

Ώρες ώρες εμείς οι κιθαρίστες γινόμαστε πολύ κουραστικοί και ανούσιοι!  ;) ;)

 

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται κάθε φορά το θέμα μας να είναι άλλο και να καταλήγουμε σε άλλο?

 

Σας παρακαλώ να χαλαρώσετε λιγάκι. Το θέμα ήταν το νέο άλμπουμ των Journey και εμείς καταλήξαμε κλασσικά σαν όλοι οι κιθαρίστες να τσακωνόμαστε ποιός είναι πιο πολύ αμπλαούμπλας και ποιός όχι, ποιός παίζει πιο πολλές νότες το δευτερόλεπτο, ποιός έχει καλύτερο vibrato και ποιός κάνει 8 finger tapping καλύτερα. Μέχρι το 2080 να κάτσουμε θα τσακονόμαστε οπότε χαλαρώστε.

 

Ώρες ώρες εμείς οι κιθαρίστες γινόμαστε πολύ κουραστικοί και ανούσιοι!  ;) ;)

 

 

 

:) :) :) :) :) :)

 

Εντάξει έχεις δίκιο, αλλά είναι κάτι που γίνεται και στον πραγματικό διάλογο έτσι δεν είναι; :) :) :)

Από την άλλη βέβαια σου ψιλο@α@ήσαμε το ποστ...σόρρυ

 

Αλλά έχει φρασεολογία; ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(και ποιά είναι αυτή η Βαγγελία;!!!!! - οι μπαμπάδες καταλαβαίνουν...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ποιά είναι αυτή η Βαγγελία;!!!!! - οι μπαμπάδες καταλαβαίνουν...)

 

Και οι καμμενοι καταλαβαίνουμε :D σιγουρα καμμια γελοια το παρασυνθημα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου