Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια απορια.στα χαρακτηριστικα των macbook pro καποιοι εχουν 6mb on chip shared L2 cache και καποιοι 3mb.Επισης καποιοι εχουν διαυλο συστηματος 800MHz κσι κσποιοι 1066MHz.Τι ειναι αυτα μπορει να εξηγησει καποιος?Συγνωμη που ειμαι ανιδεος ;D ;D ;D

Η μνήμη cache είναι μια γρήγορη μνήμη (πολύ γρηγορότερη από τη RAM), ενσωματωμένη στον επεξεργαστή. Ο ρόλος της είναι να λαμβάνει αντίγραφα από data που βρίσκονται στις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες memory locations όλου του συστήματος και να τα τροφοδοτεί στους πυρήνες επεξεργασίας.

Όταν λοιπόν ο επεξεργαστής θελήσει να τραβήξει δεδομένα για επεξεργασία, τσεκάρει πρώτα αν υπάρχουν μέσα στην cache memory και αν υπάρχουν τα τραβάει με πολύ μεγάλη ταχύτητα από εκεί, επιταχύνοντας σημαντικά τη διαδικασία που ακολουθείται.

Εννοείται ότι όσο μεγαλύτερη είναι η cache, τόσο καλύτερα αποτελέσματα μπορεί να αποδώσει ο επεξεργαστής.

 

Ο δίαυλος συστήματος (ή FSB) είναι ένα κανάλι επικοινωνίας ανάμεσα στον επεξεργαστή και τα υπόλοιπα υποσυστήματα του υπολογιστή. Η ταχύτητά του καθορίζεται από τον επεξεργαστή και τη μητρική, κυρίως από το chipset υποστήριξης της τελευταίας. Και πάλι όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο για την απόδοση του συστήματος.

 

Ψιλο-μπακάλικα τα εξέφρασα αλλά you get the point ελπίζω... ;) :-[

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι!ευχαριστω πολυ!αλλα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τους ετσι?

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς απο εσάς κανένα αξιόπιστο e-shop σε Γερμανία ή γενικά στην Ε.Ε. που να μπορείς να αγορασείς mac φτηνότερα από τις τρελες τιμες που εχουν στην Ελλάδα!!--και να κανουν shipment στην Ελλάδα (Ακου 1328 το απλο νεο macbook! ελεος! )

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς απο εσάς κανένα αξιόπιστο e-shop σε Γερμανία ή γενικά στην Ε.Ε. που να μπορείς να αγορασείς mac φτηνότερα από τις τρελες τιμες που εχουν στην Ελλάδα!!--και να κανουν shipment στην Ελλάδα (Ακου 1328 το απλο νεο macbook! ελεος! )

Θα ήθελα να μου πεις τί σε κάνει να πιστεύεις ότι οι τα Mac έχουν τρελές τιμές στην Ελλάδα συγκεκριμένα. Τα έχεις δει κάπου φτηνότερα απ' όσο έχουν στο Πλαίσιο, Multirama, E-shop, Systemgraph;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θεωρώ κοροιδία το γεγονός οτι, στο keynote ο jobs ειπε πως δεν θα αυξηθει η τιμη στα νεα macbooks και μαλιστα μειωνεται κ η τιμη στα προηγούμενα macbooks...αρα πως ξαφνικα απο εκει που επαιρνες το φτηνοτερο macbook με 1000 euro περιπου τωρα παιρνεις με 1328?

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!ευχαριστω πολυ!αλλα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τους ετσι?

Ειδικά η cache κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση του επεξεργαστή. Γι' αυτό και όσοι επεξεργαστές έχουν μεγάλη cache είναι και αρκετά ακριβότεροι. Και το FSB παίζει το ρόλο του αλλά λιγότερο από την cache.

 

απλά θεωρώ κοροιδία το γεγονός οτι, στο keynote ο jobs ειπε πως δεν θα αυξηθει η τιμη στα νεα macbooks και μαλιστα μειωνεται κ η τιμη στα προηγούμενα macbooks...αρα πως ξαφνικα απο εκει που επαιρνες το φτηνοτερο macbook με 1000 euro περιπου τωρα παιρνεις με 1328?

Πού κολλάει αυτό με τις ελληνικές τιμές των Mac; Πάρε PC τότε, μην ψάχνεις γα ευρωπαϊκά καταστήματα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε PC τότε, μην ψάχνεις γα ευρωπαϊκά καταστήματα.

 

Μπααα...δεν παιζει!, ή πρεπει να παρω MAC με τιμες Ελλάδας ή PC , δεν θα τους κανω την χαρη να με κολοπιασουν καπoιοι επειδη απλα ο βλακας ο Ελληνας δεν εχει μαθει να αντιδραει (ακου παρε pc!)--για αυτο προσπαθω να βρω e-shop σε εξωτερικο...  (ολοι στο noiz βλακες ειναι που παιρνουν απο thomann για παραδειγμα?? οοεο)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα...δεν παιζει!, ή πρεπει να παρω MAC με τιμες Ελλάδας ή PC , δεν θα τους κανω την χαρη να με κολοπιασουν καπoιοι επειδη απλα ο βλακας ο Ελληνας δεν εχει μαθει να αντιδραει (ακου παρε pc!)--για αυτο προσπαθω να βρω e-shop σε εξωτερικο...  (ολοι στο noiz βλακες ειναι που παιρνουν απο thomann για παραδειγμα?? οοεο)

OK, απλούστατα δεν κατάλαβες τίποτα από αυτό που είπα. Πάμε άλλη μία:

 

1) Οι αυξήσεις στις τιμές των νέων Mac θα γίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο, όχι μόνο στην Ελλάδα.

2) Γενικότερα οι τιμές των Mac είναι ψιλο-φασόν (όπως και των υπολογιστών συνολικά). Δεν θα γλυτώσεις σοβαρά λεφτά αγοράζοντας απ' έξω, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων (προσφορές, refurbished κομμάτια κλπ). Άστοχο το παράδειγμα με τον thomann λοιπόν.

3) Στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετά καταστήματα που φέρνουν Mac και ήδη λειτουργεί ένας μικρός ανταγωνισμός μεταξύ τους, προς όφελος του καταναλωτή. Σου τα ανέφερα σχεδόν όλα αλλά τα προσπέρασες.

4) Τα Mac και τα PC δεν είναι κοινωνικό θέμα για να "αντιδρά ο βλάκας ο Έλληνας". Σιγά το πρόβλημα αν πρέπει να πάρεις PC αντί για Mac και το ανάποδο, θέλεις να βγούμε στους δρόμους γι' αυτό ίσως;

 

Το πιάσαμε καθόλου το παρασύνθημα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιάσαμε καθόλου το παρασύνθημα;

 

ΟΧΙ , δεν "το πιασαμε" και ουτε θελουμε να πιασουμε το δικο σου παρασυνθημα!  ο jobs οχι απλα ειπε πως δεν θα επερθουν αυξησεις αλλα μαλιστα οτι μειωνεται το κοστος και το εξηγει με ενα  ωραιο βιντεακι που δειχνει πως μειωνεται η συσκευασια--> αρα θα  χωρανε περισσοτερα macbook σε ενα αεροπλανο--> αρα θα μισθωνουν λιγοτερες πτησεις και αυτο θα ωφελησει την τσεπη του καταναλωτη!

 

Στον δρομο δεν θα βγω για αυτο , αλλα δεν θα αφησω κανενα (που μπορει να εκπροσωπει συμφεροντα εταιρειων) να παραμμυθιαζει τον κοσμο και να λεει πως θα επελθουν αυξησεις παγκοσμιως ! και αν δεν σας κανει --παρτε PC! ..και ναι για μενα εχει τεραστια διαφορα το PC με το MAC ---

 

Got it?  ;)

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ , δεν "το πιασαμε" και ουτε θελουμε να πιασουμε το δικο σου παρασυνθημα!

Το δικό μου; Φίλε μου, δεν είναι προσωπικές απόψεις αυτά που έγραψα, ούτε γνώμη πάνω σε κάτι.

 

ο jobs οχι απλα ειπε πως δεν θα επερθουν αυξησεις αλλα μαλιστα οτι μειωνεται το κοστος και το εξηγει με ενα  ωραιο βιντεακι που δειχνει πως μειωνεται η συσκευασια--> αρα θα  χωρανε περισσοτερα macbook σε ενα αεροπλανο--> αρα θα μισθωνουν λιγοτερες πτησεις και αυτο θα ωφελησει την τσεπη του καταναλωτη!

Προσωπικά έχω εκφραστεί και προηγουμένως σχετικά με το πόσο πολύ υπολογίζω πλέον τις δηλώσεις του Jobs και τη φερεγγυότητά τους. Και πάλι όμως, δε με απασχολεί αυτό.

Αυτό που εγώ σου είπα και δεν θέλεις να καταλάβεις είναι ότι ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν αυξήσεις στις τιμές εν Ελλάδι, το ίδιο θα γίνει με αυτές στο εξωτερικό. Ούτε ξέρω πόσα Macbooks θα χωρέσουν σε ένα αεροπλάνο, ούτε τίποτα αλλά ξέρω ότι δεν πρόκειται να είναι φτηνά έξω και ακριβά στην Ελλάδα, στο υπογράφω αυτό.

 

Στον δρομο δεν θα βγω για αυτο , αλλα δεν θα αφησω κανενα (που μπορει να εκπροσωπει συμφεροντα εταιρειων) να παραμμυθιαζει τον κοσμο και να λεει πως θα επελθουν αυξησεις παγκοσμιως ! και αν δεν σας κανει --παρτε PC! ..και ναι για μενα εχει τεραστια διαφορα το PC με το MAC ---

Πες μας ότι τα παίρνω κι από τη Microsoft κιόλας! Ευτυχώς έχω αποδείξει πολλάκις ότι το παραμύθιασμα δεν ανήκει στα αγαπημένα μου σπορ και ιδιαίτερα γύρω από τους υπολογιστές. Όσο για τα συμφέροντα, ελπίζω να καταλαβαίνεις κι εσύ πόσο άκυρη δήλωση ήταν.

 

Κι αν τελικά μετράει τόσο πολύ το Mac για σένα, πλήρωσέ το! Αν θες να γλιτώσεις λεφτά, ναι, πάρε PC γιατί μόνο έτσι θα πάρεις κάτι όντως φτηνότερο. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει, ούτε υποστηρίζω ότι είναι καλύτερο. Αλλά τον απαυτό μας να χτυπάμε κάτω ομαδικώς, είναι φτηνότερα τα μπ%^$δέλα τα PC, πως να το κάνουμε;

 

Τέλος πάντων, αν θέλεις να καταλάβεις έχει καλώς. Κάνε ό,τι θέλεις, ψάξε μαγαζιά έξω, πάρτο από εδώ, ποσώς με ενδιαφέρει. Δε χρειάζεται όμως να πετάς ανυπόστατες κατηγορίες και να προσβάλλεις έναν άνθρωπο που πάει να σου πει πέντε χρήσιμα πράγματα σχετικά με την αγορά (την οποία εμφανέστατα δεν γνωρίζεις). Και προπαντώς, μη χάνεις την ψυχραιμία σου όταν ακους κάτι που δεν σε συμφέρει.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου