Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Holystone, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το αναμενόμενο τρίτο μέλος, μαζί με τις ευχές μου.

 

Κατά δεύτερον, σου συνιστώ να αρχίσεις αμέσως να κοιμάσαι ΠΟΛΥ, διότι μετά θα κάνεις περίπου δύο χρόνια να κοιμηθείς.

 

Κατά τρίτον, ετοιμάσου να εισέρθεις σε μία περίοδο όπου ΔΕΝ θα σε ενδιαφέρει πάρα πολύ ποιον υπολογιστή θα χρησιμοποιείς.

 

Κατά τέταρτον, νομίζω ότι πρέπει να κάνεις οικονομία, οπότε μην μιλάμε για τίποτε ακριβό.

 

Κατά πέμπτον, ο giannis έχει δίκηο που λέει ότι πρέπει να έχεις δουλέψει πρώτα στο περιβάλλον του Μακ, ΚΑΙ να έχεις διαπιστώσει ότι σου αρέσει ΠΡΙΝ αποφασίσεις να πάρεις Μακ. Έχεις ήδη Μακ, ή σκέφτεσαι να πάρεις τον πρώτο;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχα! Κατάλαβα! Με το καλό!!!  ;D

 

Η άποψη μου είναι ότι αφού χρησιμοποιείς Cubase πήγαινε για Laptop PC. Πλέον υπάρχουν πολλές επιλογές σε όποιο budget και αν κινηθείς! Πάντως αν τελικά αποφασίσεις Mac (ξέρω και εμένα με τρώει...  ;D ) νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το PRO. Στοιχίζει περισσότερα λεφτά αλλά σίγουρα τα έξτρα χαρακτηριστικά θα τα εκμεταλευτείς στο έπακρο!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holystone, κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το αναμενόμενο τρίτο μέλος, μαζί με τις ευχές μου.

 

Ουπς,αυτό το έχασα, :-)

 

Ευχές και απο μένα.. :-)

 

 

(ps.να πάρει ενα dell-ακι φορητό,να κάνει δουλειά όμορφα κ ωραία.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήθηκε έντονα την προηγούμενη εβδομάδα σε διαφορα forum το θέμα του firewire chipset του νέου macbook pro και μέσα στο όλο κλίμα ανησυχίας ειπώθηκε από αρκετούς ότι οι pro θα φοράνε ξανά το TI. Θέλω απλά να σας διαβεβαιώσω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλά Wow!, LPF~freQ, giannis,

σας ευχαριστώ για τις ευχές σας, κι εσείς ό,τι επιθυμείτε  :) :) :)

 

Κατά δεύτερον, σου συνιστώ να αρχίσεις αμέσως να κοιμάσαι ΠΟΛΥ, διότι μετά θα κάνεις περίπου δύο χρόνια να κοιμηθείς.

:D :D :D

 

Κατά τρίτον, ετοιμάσου να εισέρθεις σε μία περίοδο όπου ΔΕΝ θα σε ενδιαφέρει πάρα πολύ ποιον υπολογιστή θα χρησιμοποιείς.

αυτό είναι αλήθεια, και γι' αυτό κι επειδή για αρκετό καιρό θα μείνω με ένα υπολογιστή, σκέφτομαι να εφαρμόσω στο έπακρο την ατάκα: Value for money, και να πάρω κάτι που θα κρατήσει.

 

Κατά τέταρτον, νομίζω ότι πρέπει να κάνεις οικονομία, οπότε μην μιλάμε για τίποτε ακριβό.

Σίγουρα, αλλά επειδή η αγορά θα είναι για κάτι συγκεκριμένο (δηλ. εαν το μηχάνημα που θα πάρω μου βγάζει τα projects που δουλεύω τώρα, σίγουρα θα μου βγάζει και τα projects που θα δουλεύω και αυριο - σε αντίθεση με τους gamers που κάθε 3μηνο πρέπει να ανανεώνουν για να παίζουν τα καινούργια παιχνίδια που βγαίνουν κάθε λίγο-

 

Κατά πέμπτον, ο giannis έχει δίκηο που λέει ότι πρέπει να έχεις δουλέψει πρώτα στο περιβάλλον του Μακ, ΚΑΙ να έχεις διαπιστώσει ότι σου αρέσει ΠΡΙΝ αποφασίσεις να πάρεις Μακ. Έχεις ήδη Μακ, ή σκέφτεσαι να πάρεις τον πρώτο;

Δεν έχω ξαναδουλέψει mac, και για την ακρίβεια αυτό είναι που με φοβίζει. Όπως ξέρουμε όλοι, "αυτό που δεν ξέρεις αυτό είναι που σε φοβίζει περισσότερο"

....

 

Επειδή όντως έχω κουράσει όσους παρακολουθούν τα post μου, και επειδή δεν θέλω να πάτε άδικα με ΣΚΣ (σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα) :-[, τελειώνοντας παραθέτω τα εξής:

 

1. Ίσως έχει πιπιλιστει το μυαλό μου με τους mac, και ο μύθος/ θρυλος ??? για τα "τέλεια" και σταθερά μηχανήματα να έχει καταρριφθεί πια

2. Θα με βόλευε πολύ να έβρισκα ένα laptop που να θεωρείται το αντίπαλο δέος των mac, και δεν θα με χάλαγε να το έπαιρνα, κανένα dell π.χ.

(να πώ την αλήθεια, στον υπολογιστή που δουλεύω και γράφω μουσική με βαρούτσικα projects, αλλά και freeze κανάλια, 256μνήμη και celeron 2,66!! ποτέ δεν μου δεν κρασάρανε τα xp, μόνο λόγω της χαμηλής μνήμης και επεξεργαστή.

3. Όπως έγραψα και πρίν, δεν με βλέπω να ξεκολλάω από το Cubase...

 

 

Thnx για την υπομονή και τη βοήθεια ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Holystone, τα Dell που σου πρότειναν τα παιδιά είναι όντως κορυφαία, αν μου επιτρέπεις μπορώ να σου κάνω και μια άλλη πρόταση, όπως αυτό το Toshiba.

 

Τιμή ίδια με ένα βασικό Macbook, specs που δεν υπάρχουν για τα λεφτά του και προσωπικά ορκίζομαι στην ποιότητα των Toshiba γενικά. Αφού μάλιστα τώρα δουλεύεις με ένα τόσο χαμηλών προδιαγραφών μηχάνημα, θα σου φανεί πύραυλος, no doubt about it! ;)

 

Υ.Γ. Ό,τι καλύτερο για την οικογένεια κι από μένα. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω ξαναδουλέψει mac, και για την ακρίβεια αυτό είναι που με φοβίζει. Όπως ξέρουμε όλοι, "αυτό που δεν ξέρεις αυτό είναι που σε φοβίζει περισσότερο"

 

 

Εμ, τότε.. δεν είναι σαφές ότι απλά έχει επηρρεαστεί από φήμες και τίποτε περισσότερο; Τουλάχιστον, αν τα είχες δουλέψει και σου άρεσαν, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιος λόγος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιά αιτιολογία jimss?Μήπως δεν παράγεται το τσίπ?

 

Όχι το τσιπ παράγεται κανονικά και θα συνεχίζει να παράγεται γιατί υπάρχει αρκετός κόσμος που το χρειάζεται. Απλά σήμερα είχα την ευκαιρία να επεξεργαστώ από κοντά τα καινούρια μοντέλα και κοιτάζοντας τη λίστα με το hardware στο macbook pro (πατημένο Command + S κατα το boot) είδα ότι χρησιμοποιούν ακόμα το firewire chip της lucent. Οπότε ακόμα κι αν θελήσουν μελλοντικά (ίσως μετά από απρόσμενο γι΄αυτούς κράξιμο χρηστών) να το αντικαταστήσουν με το ΤΙ, πάλι δεν θα μπορέσουν γιατί το δεύτερο είναι μεγαλύτερο σε όγκο και θα χρειαστεί επανασχεδιασμός του σασί ή της μητρικής πλακέτας ώστε να χωρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου