Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου Alchemist  :)

 

Εμ, τότε.. δεν είναι σαφές ότι απλά έχει επηρρεαστεί από φήμες και τίποτε περισσότερο; Τουλάχιστον, αν τα είχες δουλέψει και σου άρεσαν, θα έλεγα ότι υπάρχει κάποιος λόγος.

Από τη στιγμή που υπάρχει (υπήρχε?) η εικόνα πως τα macbook θεωρούνταν τα "απόλυτα επαγγελματικά εργαλεία", έχουν αντοχή στο χρόνο κτλ, και από την άλλη πως οι αλλαγές γίνονται άρδην στον κόσμο των laptop pc's, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παρακολουθείς από κοντά τι κυκλοφορεί σήμερα, θεώρησα πως η επιλογή τους θα ήταν μονόδρομος.

 

Τέλος πάντων, μετά τις δραματικές αλλαγές στην νοοτροπία που συνοδεύει τα macbook (βλ. θεμα με το firewire) και συγκρινόμενα με τις χαμηλές τιμές στα laptop pc's, ίσως πια ξεκαθαρίζει το τοπίο...

 

Να 'στε καλά παιδια  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου Alchemist  :)

Από τη στιγμή που υπάρχει (υπήρχε?) η εικόνα πως τα macbook θεωρούνταν τα "απόλυτα επαγγελματικά εργαλεία", έχουν αντοχή στο χρόνο κτλ, και από την άλλη πως οι αλλαγές γίνονται άρδην στον κόσμο των laptop pc's, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παρακολουθείς από κοντά τι κυκλοφορεί σήμερα, θεώρησα πως η επιλογή τους θα ήταν μονόδρομος.

 

Τέλος πάντων, μετά τις δραματικές αλλαγές στην νοοτροπία που συνοδεύει τα macbook (βλ. θεμα με το firewire) και συγκρινόμενα με τις χαμηλές τιμές στα laptop pc's, ίσως πια ξεκαθαρίζει το τοπίο...

 

Να 'στε καλά παιδια  ;)

 

 

Καλημέρα παιδιά,

 

Φίλε Holystone,το θέμα με τα mac έχει καταντήσει ιστορία αμαρτωλή διότι γίνετε πλύση εγκεφάλου στον κόσμο,όσο αναφορά λεγόμενα τύπου:επαγγελματικά/φοβερα/κ τέτοια..

 

Πρασινάλογα είναι,

Βλέπεις αν σ`αρεσει και επιλέγεις,

το μόνο αρνητικό των xp ,μαύρη μας καϊλα είναι οτι δεν βλέπουν παραπάνω απο 3,2 gb ram εκτός τα 64bita.

 

Μην διστάσεις να ρωτάς οτιδήποτε,δεν υπάρχει πολιτική σε αυτο το θέμα/κανείς δεν κουράζεται

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου Alchemist  :)

 

Nα είναι πάντα υγιέστατο και χαρούμενο το παιδάκι σου.

 

Από τη στιγμή που υπάρχει (υπήρχε?) η εικόνα πως τα macbook θεωρούνταν τα "απόλυτα επαγγελματικά εργαλεία",

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό . Απόλυτο δεν είναι τίποτα.

 

έχουν αντοχή στο χρόνο κτλ

 

Αυτό ισχύει απο ανέκαθεν για τα προιόντα της apple απο τον mac pro μέχρι το ποταπό ipod shuffle. H εταιρεία προσπαθέι πάντα να κατασκευάζει τα προιόντα της με αντόχη ακολουθώντας διαφορετικές τακτικές. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που ακολουθούν παρόμοιες τακτικές σε όλα ή σε μερικά απο τα προιόντα τους. Πχ υπάρχουν αδιάβροχα Pc φορητοί ενώ άλλοι έχουν ειδική επένδυση για τις πτώσεις κτλ κτλ. 

 

και από την άλλη πως οι αλλαγές γίνονται άρδην στον κόσμο των laptop pc's, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παρακολουθείς από κοντά τι κυκλοφορεί σήμερα, θεώρησα πως η επιλογή τους θα ήταν μονόδρομος.

 

Οι αλλαγές δεν γίνονται άρδην, ακολουθούν μια λογική πορεία σταδιακή και προβλεπόμενη.

 

Τέλος πάντων, μετά τις δραματικές αλλαγές στην νοοτροπία που συνοδεύει τα macbook (βλ. θεμα με το firewire) και συγκρινόμενα με τις χαμηλές τιμές στα laptop pc's, ίσως πια ξεκαθαρίζει το τοπίο...

 

ποιά είναι αυτή η δραματική αλλαγή νοοτροπίας ? η έλειψη firewire μπορεί να επιρεάσει τα macbook αλλά όχι σημαντικά ,  η εταιρεία δεν θα την αφαιρούσε αν ήταν πεποισμένη ότι αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα στις πωλήσεις της. Είναι εξάλλου γνωστό η χαμηλή δημοτικότητα της firewire από πολύ παλιά. 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει απο ανέκαθεν για τα προιόντα της apple απο τον mac pro μέχρι το ποταπό ipod shuffle. H εταιρεία προσπαθέι πάντα να κατασκευάζει τα προιόντα της με αντόχη ακολουθώντας διαφορετικές τακτικές. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που ακολουθούν παρόμοιες τακτικές σε όλα ή σε μερικά απο τα προιόντα τους. Πχ υπάρχουν αδιάβροχα Pc φορητοί ενώ άλλοι έχουν ειδική επένδυση για τις πτώσεις κτλ κτλ. 

 

Άλλος ένας μύθος,το ipod το 30gb,σούπερ ντούπερ κτλ,έπαψε να μου ανάβει μετά απο τρεις βδομάδες χρήσης,επιπρόσθετα πιστεύω οτι οι πιθανότητες του να καεί ενα bord στο macbook είναι ίδιες με τις πιθανότητες του να καεί ενα board σε dell η toshiba φορητό,η μήπως τα macbook χρησιμοποιούν αστρικά ηλεκτρονικά κυκλώματα/επεξεργαστές/κτλ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας μύθος,το ipod το 30gb,σούπερ ντούπερ κτλ,έπαψε να μου ανάβει μετά απο τρεις βδομάδες χρήσης...

Και εμένα το πρώτο ipod μου έπαψε να γράφει καινούργια τραγούδια στις 3 ημέρες...αλλά το είχα ρίξει κάτω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας μύθος,το ipod το 30gb,σούπερ ντούπερ κτλ,έπαψε να μου ανάβει μετά απο τρεις βδομάδες χρήσης,επιπρόσθετα πιστεύω οτι οι πιθανότητες του να καεί ενα bord στο macbook είναι ίδιες με τις πιθανότητες του να καεί ενα board σε dell η toshiba φορητό,η μήπως τα macbook χρησιμοποιούν αστρικά ηλεκτρονικά κυκλώματα/επεξεργαστές/κτλ??

 

 

όσον αφορά τα Ipod ... έχουν φτιαχτεί σαν τάκνς. Το δικό μου έχει φάει τις σούπες του αιώνα και δεν είχε ούτε λόξυγγα. Το μόνο που τα έπαιξε ήταν η μπαταρία μετά απο 3 χρόνια χρήση, όχι ότι χάλασε αλλά απλώς ξεφορτίζει πολύ πιο εύκολα πια.

 

Δεν ξέρω τι τρέχει με τους Macbook ακριβώς, ξέρω να σου πώ για τον iMAC και τις καινοτομίες που έχει γύρω απο το θέμα της μείωσης θερμοκρασίας. Πάντως υπάρχουν πολλές και διαφορετικές τεχνολογίες που μπορούν να δώσουν αντοχή στον υπολογιστή.

 

Πχ. Μια "διαστημική" καινοτομία του macbook που έχω πάρει στον πατέρα μου για την δουλειά είναι η επαφή του καλωδίου του ρέυματος. Ενώ ένας τυπικός φορητός θυλακώνει το καλώδιο με τον φορητό με ένα μεταλικό δοντάκι . Ένας Compaq που είχα έσπασε αυτό το δοντάκι του γιατί είχα κλοτσήσει κατα λάθος το καλώδιο μια - δύο φορές. Υπόψην ότι η HP Που φτιάχνει τους compaq μου ζητούσετο 80% της αξίας όλου του φορητού γιατί το δοντάκι ήταν κολημένο πάνω στην παλκέτα . Άρα κατά την δική τους γνώμη έπερεπ να αλαχτέι όλο το εσωτερικό του φορητού. Στον Macbook κάτι τέτοιο δεν γίνεται γιατί το βύσμα είναι μαγνητικό και δεν μπορεί να κολήσει αν το κλοτσίσεις ούτε να σπάσει το δοντάκι. Άρα ο φορητός σου γλιτώνει την πτώση και τα 1000 ευρώ που κοστίζει για να αλλάξεις ένα δοντάκι. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλειψη firewire εχει μονο το απλο macbook. στα pro φυσικα και δεν υφισταται κατι τετοιο. εγω σαν επαγγελματιας, αν ηθελα να χρησιμοποιησω laptop στη δουλεια μου, φυσικα και θα επαιρνα το pro μοντελο, στο οποιο εχει θυρα firewire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που υπάρχει (υπήρχε?) η εικόνα πως τα macbook θεωρούνταν τα "απόλυτα επαγγελματικά εργαλεία"

 

δε νομίζω οτι υπάρχει ή υπήρχε ποτέ αυτή η εικόνα. τα macbook είναι τα φτηνά φορητά της apple. κάτι σαν τα ibook παλιότερα. τιποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. "επαγγελματικά εργαλεία" θεωρούνται αυτά που έχουν το "pro" στο ονομά τους ,πχ macbook pro, mac pro.

παρ όλα αυτά, ανάλογα τις ανάγκες του καθενός, επαγγελματική δουλειά μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε εργαλείο... δε χρειάζεται να σκάσεις 3 χιλιάρικα στην apple για να μπεις σε καμια ελιτ "επαγγελματιών"  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ' σεις Μακιντοσάδες, τι πίνετε ρε παιδιά;

 

Ρε, ο Τζομπς δεν μας τα έκανε ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ επί δέκα χρόνια με την ανωτερότητα του Firewire ? Αυτό συζητάμε.. ότι ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, μας σκότισε τη ψυχή με το κωλο-firewire και στα καλά του καθουμένου το βάζει στην άκρη. Σιγά το κόστος τώρα που θα άλλαζε αν έβαζε μία 400άρα firewire στα απλά φορητά... Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η Apple άλλαξε γνώμη και όσοι είχαν επενδύσει σε firewire εξοπλισμό, είναι υποχρεωμένοι να δουν τα πράγματα από μία νέα σκοπιά επειδή ο Jobbs δεν ήθελε να δώσει 20 ευρώ παραπάνω....

 

Έλεος ρε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ' σεις Μακιντοσάδες, τι πίνετε ρε παιδιά;

 

Ρε, ο Τζομπς δεν μας τα έκανε ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ επί δέκα χρόνια με την ανωτερότητα του Firewire ? Αυτό συζητάμε.. ότι ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, μας σκότισε τη ψυχή με το κωλο-firewire και στα καλά του καθουμένου το βάζει στην άκρη. Σιγά το κόστος τώρα που θα άλλαζε αν έβαζε μία 400άρα firewire στα απλά φορητά... Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η Apple άλλαξε γνώμη και όσοι είχαν επενδύσει σε firewire εξοπλισμό, είναι υποχρεωμένοι να δουν τα πράγματα από μία νέα σκοπιά επειδή ο Jobbs δεν ήθελε να δώσει 20 ευρώ παραπάνω....

 

Έλεος ρε...

 

 

 

 

Το ένα (ότι η Apple δείχνει τουλάχιστον ασέβεια στην προτίμηση πολλών να ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ στη ΔΙΚΗ της υλοποίηση) δεν αποκλείει το άλλο (ότι το firewire πιθανότατα υπήρξε μια πάρα πολύ καλή υλοποίηση στην εποχή της).

 

Και προφανέστατα δεν είναι τα 20 ευρώ που "τσιγκουνεύτηκε" ο Jobs, αλλά για αλλαγή πολιτικής.

Ο χρόνος θα δείξει αν αυτή η πολιτική είναι να καταργηθεί σιγά-σιγά η firewire ή να διαχωριστούν πλήρως τα target group των 2 φορητών της εταιρίας:

το ένα για αυτοί που ψάχνουν trendy αντίπαλον δέος των ακριβών -και επίσης trendy- laptop "για όλες τις χρήσεις" και το άλλο οι "σοβαροί" και "απαιτητικοί" επαγγελματίες, που θα κληθούν να πληρώσουν αρκετά παραπάνω για να δικαώσουν αυτούς τους χαρακτηρισμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου