Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε ' σεις Μακιντοσάδες, τι πίνετε ρε παιδιά;

 

Ρε, ο Τζομπς δεν μας τα έκανε ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ επί δέκα χρόνια με την ανωτερότητα του Firewire ? Αυτό συζητάμε.. ότι ο άνθρωπος είναι βλαμμένος, μας σκότισε τη ψυχή με το κωλο-firewire και στα καλά του καθουμένου το βάζει στην άκρη. Σιγά το κόστος τώρα που θα άλλαζε αν έβαζε μία 400άρα firewire στα απλά φορητά... Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η Apple άλλαξε γνώμη και όσοι είχαν επενδύσει σε firewire εξοπλισμό, είναι υποχρεωμένοι να δουν τα πράγματα από μία νέα σκοπιά επειδή ο Jobbs δεν ήθελε να δώσει 20 ευρώ παραπάνω....

 

Έλεος ρε...

 

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές λύσεις. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ελάχιστα αξιοπρεπή usb interfaces (Motu MK2 usb, m-audio fast track, m-box, presonus) και δεν ξέρω κατα πόσο ένα σειριακό πρωτόκολο μπορεί να ανταποκριθεί σε μία πολυκάναλη ηχογράφηση. Επίσης είναι λίγο τραγικό το να αρχίσουμε να ξεφορτωνόμαστε τις firewire κάρτες και να προμηθευόμαστε κάρτες με usb. Ένας πωλητής πριν από λίγες μέρες μου μίλησε για το σενάριο firewire via ethernet μέσω αντάπτορα. Ξέρει κάποιος από εσάς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως να είδαν ότι η φήμη της Apple σαν βράχος σταθερότητας και συνεργασιμότητας πλήττεται και κηλιδώνεται από μερικές ασυμβατότητες με περιφερειακά όπως πχ. διάφορες κάρτες ήχου... και ίσως μάλιστα να υπαγορεύθηκε αυτή η κίνηση από τα τεκταινόμενα στην μουσική βιομηχανία!

 

Ο χρόνος θα δείξει αν αυτή η πολιτική είναι να καταργηθεί σιγά-σιγά η firewire ή να διαχωριστούν πλήρως τα target group των 2 φορητών της εταιρίας

 

Και αυτό πολύ σωστό...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είδαν ότι η φήμη της Apple σαν βράχος σταθερότητας και συνεργασιμότητας πλήττεται και κηλιδώνεται από μερικές ασυμβατότητες με περιφερειακά όπως πχ. διάφορες κάρτες ήχου... και ίσως μάλιστα να υπαγορεύθηκε αυτή η κίνηση από τα τεκταινόμενα στην μουσική βιομηχανία!

 

Δηλαδή λες ότι μπορεί να κατήργησαν τελείως το firewire για να μην υπάρχει ασυμβατότητα,αντί να βάλουν firewire με ΤΙ?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, ίσως το κόστος του επανασχεδιασμού με ΤΙ και η υλοποίησή του να είδαν ότι δεν θα συμφωνούσε με τα ετήσια profit targets (πςςςςςςςςςς) από τις πωλήσεις των νέων μηχανημάτων... ίσως και η Τexas Instruments να εκμεταλλεύεται την θέση της στην αγορά και να κοπανάει άγρια παζάρια για όσους θέλουν να βάλουν τσιπάκι της... (ή άλλα σενάρια επιστημονικής - πλην όμως όχι τόσο μακρινής - φαντασίας, πχ. ο Balmer της Microsoft να δωροδόκησε/απείλησε/υποχρέωσε την Texas Instruments να μην δώσει νέα τσιπάκια στην Apple).

 

Kανένας που γυροφέρνει τα ξένα Apple tech φόρουμς δεν υπάρχει για να μας πει καμιά φημούλα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι κατάργησε το firewire από τα Macbook, για να σπρώξει όσους το επιζητούν στα ακριβότερα Macbook PRO.

 

Επίσης, επίτηδες το chipset δεν είναι συμβατικό και παρουσιάζει προβλήματα, ώστε να σε σπρώχνει στα audio interface της Apogee! χαχα!  ;D

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια.στα χαρακτηριστικα των macbook pro καποιοι εχουν 6mb on chip shared L2 cache και καποιοι 3mb.Επισης καποιοι εχουν διαυλο συστηματος 800MHz κσι κσποιοι 1066MHz.Τι ειναι αυτα μπορει να εξηγησει καποιος?Συγνωμη που ειμαι ανιδεος ;D ;D ;D

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι κατάργησε το firewire από τα Macbook, για να σπρώξει όσους το επιζητούν στα ακριβότερα Macbook PRO.

 

Eπίσης πολύ σωστό και πιθανό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν το μεγαλο mac pro (tower) ειναι συμβατο το chip firewire 400

με την καρτα ηχου rme fireface 400? ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια του και δεν θελω να αλαξω την καρτουλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια.στα χαρακτηριστικα των macbook pro καποιοι εχουν 6mb on chip shared L2 cache και καποιοι 3mb.Επισης καποιοι εχουν διαυλο συστηματος 800MHz κσι κσποιοι 1066MHz.Τι ειναι αυτα μπορει να εξηγησει καποιος?Συγνωμη που ειμαι ανιδεος ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου