Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Δηλαδή με κάτι ενισχυτές των 1000 + ευρω πως μπορεί να νιωθει κανείς???

 

 

 

Προσωπικα εχω καταληξει οτι τα πολλα χρηματα δεν καθοριζουν οπωσδηποτε το τελικο αποτελεσμα... Πλεον με λιγα χρηματα μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραιο rig...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικα εχω καταληξει οτι τα πολλα χρηματα δεν καθοριζουν οπωσδηποτε το τελικο αποτελεσμα... Πλεον με λιγα χρηματα μπορεις να φτιαξεις πολυ ωραιο rig...

...αφού έχεις δώσει μία περιουσία στο μεταξύ... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αφού έχεις δώσει μία περιουσία στο μεταξύ... ;D ;D

 

Ε χρειαζεται μια διαδρομη για να καταληξεις σε καποια συμπερασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε χρειαζεται μια διαδρομη για να καταληξεις σε καποια συμπερασματα...

...ενώ εάν διάβαζες Noiz από την αρχή... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενώ εάν διάβαζες Noiz από την αρχή... ;D ;D

 

Ma μου αρεσουν τα πραματα που εχω... Απλα λεω οτι καλο ηχο φτιαχνεις και με λιγα χρηματα οχι οτι δεν θα ηθελα κατι απο αυτα που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετο λιώσιμο με τον ενισχυτη 2 ερωτησούλες.

 

1. Είναι λογικό να ακούγεται ένα (μικρο) τριξιμο μαζί με τον ήχο της κιθαρας? Είναι χαρακτηριστικο των λαμπατων γενικοτερα? Αν παραδειγμα παίζω μια νότα και διαρκει 5 δευτερολεπτα το τριξιματακι ξεκιναει να ακουγεται απο το 2ο δευτερολεπτο και σβήνει πριν σβήσει τελειως ο ηχος.

 

2. Παίζω με την toneworks ax3000 συνδεμενη στη λουπα του ενισχυτη. Όχι με 4cm γιατι δεν έχει τη δυνατότητα αλλά με την εξής σύνδεση.

 

Κιθαρα---->ινπουτ ενισχυτη

input πεταλιερας---->send

output Πεταλιερας-----> return

 

Ολα οκ με τα modulation,delay,reverb.  Δοκίμασα ομως και προσομοιώσεις ενισχυτων και μου άρεσε ο ήχος. Είναι παράλογο?

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι, δεν είναι χαρακτηριστικό τους... αν ακούγεται σαν ένα ελαφρό "κουδουνισματάκι" σε ορισμένες νότες, πχ. στην χαμηλή ρε (4η χορδή ανοιχτή), στη λα κλπ., πιθανόν να είναι ένας συντονισμός κάποιας από τις λάμπες μαζί με την καμπίνα. Kοίτα εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=196351.5

 

2. Γιατί να είναι παράλογο? Απλά δοκίμασε τις ίδιες προσομοιώσεις με όλη την πεταλιέρα μπροστά, πάνω στον ενισχυτή καθαρό χωρίς drive, και κοίτα να δεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ bloody sunday!

 

1. Δεν είναι συντονισμός. Είναι ένα τριξιματάκι που γίνεται κυρίως στις μεσαιες χορδες (3-4) και είναι ακόμα πιο  εμφανές στο βρώμικο κανάλι. Για να καταλάβεις παράλληλα με τη νότα ακούγεται αυτός ο ήχος (σσσσςςςςςς). Ίσως να διορθώνεται με αυτό το λαστιχάκι που αναφέρεις, αλλά δεν καταλαβαίνω αν έχουμε το ιδιο θέμα. Ίσως κανενας που τον έχει να μπορεί να αναφέρει αν είχε το ιδιο πρόβλημα. Σημ, είναι ολοκαίνουριος και τον εχω 4 μερες.

 

2. Νόμιζα οτι είναι κανόνας οτι στη λούπα δεν ακούγονται ωραία οι προσωμοιώσεις των ενισχυτών της πεταλιέρας. Δοκίμασα και μπροστα αλλα στη λουπα μου αρεσε πολύ περισσότερο.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bump μήπως και υπάρχει κανείς που να γνωρίζει ή να έχει συναντήσει παρόμοιο θέμα στον ενισχυτή του.

 

Οποιαδήποτε βοηθεια καλοδεχουμενη  8)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είστε η μόνη μου ελπίδα (σαν πιο έμπειροι) και επειδή είναι καινούριος , δεν γνωρίζω αν είναι κάτι που καλύπτει η εγγύηση ή αν και άλλον να μου δώσουν πάλι θα συναντήσω το ίδιο πρόβλημα. (πιθανόν κατασκευαστικό)

 

Αν και δεν έχει απαντήσει κανείς παραθέτω δείγμα ήχου για να καταλάβετε τι εννοώ. Εϊναι πολύ χαρακτηριστικό.

Κλιπ_ήχου_99.mp3

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου