Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πέρσι τέτοια εποχή μου έστειλε ολοκαίνουργιο engl screamer 50 γιατί δεν δούλευε το ρελεδάκι εναλλαγής των δυο master volume. Μάλιστα είχα μπει στον τρίτο χρόνο της εγγύησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απίστευτο... θα ήταν εύκολο για αυτούς να πουν πως είναι κάτι που ενίοτε παρουσιάζουν μερικά combos ως παρελκόμενο της φύσης λειτουργίας τους (των κραδασμών της καμπίνας, της στήριξης των λυχνιών πάνω σε αυτήν κλπ). Και όμως, έχουν σαν 1ο γνώμονα την ικανοποίηση του πελάτη πέρα από το στενό και προδιαγεγραμμένο πλαίσιο υποχρεώσεών τους. Και μένα μου έχουν τύχει μερικά ανάλογα. Και πάλι μπράβο τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο θρεντ που αναφέρεται σε αλλαγή λυχνιών?

 

Αν μπορείτε δωστε μου καμια βοήθεια στο πως να τις αλλάξω. Θα χρειαστεί κάτι αλλο? bias?

 

Oi jj λέτε να είναι καλύτερες απο τις  μανισιες ?

 

Bloody Sunday υπάρχει περίπτωση να τις αλλάξω αλλα να συνεχιστεί  το πρόβλημα? (παραδειγμα πως ξέρουμε οτι δεν έβγαινε απο τις τελικές το τρίξιμο?) Εγω θα αλλάξω μονο τις προενισχύτριες.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν πολλά θρεντς για λυχνίες αλλά δεν χρειάζεται μεγάλη ανάλυση η αλλαγή... Αφού σου έστειλαν μόνο προενισχύτριες, δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στο bias. To ίδιο θα συνέβαινε και αν τοποθετούσες ακριβώς τις ίδιες τελικές με αυτές που είχε πριν (δηλαδή δεν θα έβλαπτε να κοιτούσε κάποιος το bias πάλι εάν αυτό ρυθμίζεται, αλλά ψύλλος στα άχυρα). Αν έβαζες πάλι EL84 αλλά διαφορετικής μάρκας, καλό θα ήταν να τον κοιτούσε κάποιος, αλλά προσωπικά θα τον άφηνα έτσι, και μόνο μετά από χρόνια θα έλεγα σε κάποιον να ρίξει μια ματιά.

 

To bias στον V22 δεν ξέρω αν ρυθμίζεται. Φυσιολογικά θα είναι cathode biased με αυτόματη ρύθμιση. Όμως διαβάζω εδώ κι εκεί πως υπάρχει ένα τριμεράκι εσωτερικά. Πρέπει να ρωτήσεις την εταιρία ή τον Θωμά. Αλλά όσο αλλάζεις μόνο προενισχύτριες, δεν σε απασχολεί.

 

Oι JJ κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερες ηχητικά από τις no name/Sovtek/Ruby κλπ. που θα φοράει από την μαμά εταιρία.

 

Ναι, υπάρχει περίπτωση να ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα, και σύμφωνα με την πείρα μου προέρχεται κυρίως από τις τελικές μιας και συντονίζονται πιο εύκολα στις συγκεκριμένες συχνότητες του "κουδουνίσματος" (μάλλον λόγω διαφορετικής ιδιοσυχνότητας από την μεγαλύτερη επιφάνεια γυαλιού). Οι προενισχύτριες σχεδόν πάντα είναι πολύ καλά στηριγμένες, και δεν παρουσιάζουν πρόβλημα εκτός κι αν είναι μικροφωνικές, που αυτομάτως σημαίνει αλλαγή εξ αρχής εντός εγγύησης μιας και είναι ελαττωματικές. Το πώς διαπιστώνεις αν μια λάμπα είναι μικροφωνική το βλέπεις εδώ (πάρε ένα μολυβάκι και χτύπα τις ελαφρά - η προβληματική θα ακουστεί σαν να έχει ένα ελατήριο μέσα, και πιθανόν αν είναι μικροφωνική να ακουστεί ένας κρότος από το μεγάφωνο με τον ενισχυτή στο ON):

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κάνανε καλά που σου δώσανε αυτές τις λάμπες. Πάντως ο Bugera παίρνει 2x 12AX7A http://www.thomann.de/gr/bugera_12ax7a.htm και μια 12AX7B http://www.thomann.de/gr/bugera_12ax7b.htm. Μάλιστα στη βάση που τοποθετείς τις λάμπες σου λέει προσεκτικά σε πια θέση θα βάλεις την 12AX7B. Όσο αφορά το bias δεν λέει η Bugera τι τιμή θα πρέπει να έχει και στο ιντερνετ το πάνε στο κουτουρου (στην thegear page οτι τιμη θες θα ακουσεις). Μάλιστα καποιοι έχουν στειλει email εδώ και καιρό για το Bias αλλά απάντηση τπτ. Μιλάω για τις "μαμα" λάμπες. Νομίζω πως οι επώνυμες λάμπες αναγράφουν στο κουτί τους τι τιμή πρέπει ναχουν. Αν γνωρίζει καποιος κάτι να μας απαντήσει για να γνωρίζουμε γιατί απο youtube άλλος λέει ετσι άλλoς αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Παιδιά χαιρετω κ γω με τη σειρά μου.Ενδιαφερομαι για τον εν λόγω ενισχυτή απλά έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ κ είμαι λίγο μαζεμενος.. Μήπως τον έχει αγοράσει κάποιος σχετικα πρόσφατα?Βγάζει ακόμη τα ίδια προβλήματα ή τα έχουν διορθώσει απο τη bugera ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τον αγορασα πριν καιρό (ιουνιο 2013) και δεν ειχα καΝΕΝΑ ΘΕΜΑ περα απο τις λαμπες που καπως τρίζουν. Απλά θέλουν αλλαγη, μπορεί ομως και να ετυχε σε μένα!

 

Τον εχω και τον καταευχαριστιέμαι κατα τα αλλα! Οτι χρειαστεις ρώτα!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μιλήσουμε εδω γιατι κι εγω δεν έχω πολλές γνώσεις και αν το διαβάσει καποιος αλλος ισως βοηθησει.

 

Λοιπον νομιζω αν διαβασεις το παρων θρεντ θα καταλάβεις. Το φαινομενο αυτο λεγεται tube rattling. Αν το ψαξεις στο utube θα καταλαβεις τι εννοω. Κανει ενα συρσιμο ο ηχος οταν παιζεις επειδη συντονιζουν οι λαμπες με συγκεκριμένες μονο νοτες της κιθαρας. Επειδη κατα τα αλλα ο ενισχυτης ειναι πολύ ζωντανος και γενικα υπεροχος για τα αυτια μου τουλαχιστον δεν μου αρεσε αυτο και ετσι αλλαξα τις λαμπες και τελειωσε. Γενικα μπορεις να το συνηθισεις η να μην του δινεις σημασια, σε εμεγαλες εντασεις δεν ακουγεται καν.

 

Ξαναλέω ομως οτι μπορει να ετυχε σεμενα μονο.  Μπορει αν τον παρεις οι λαμπες που θα εχει πανω να μην το κανουν. Οι αλλαγη λυχνιων δεν ειναι καμια μεγαλη υποθεση παντως.

 

ΕΠισης πρεπει να σου πω οτι τον χρησιμποιω μονο για το καθαρο του καναλι. Το βρωμικο του δεν μου αρεσει και δεν το χρειάζομαι γιατι εχω πεταλια για την βρωμια. Το καθαρο ομως οποιος το εχει ακουσει εχει να λεει τα καλύτερα.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου