Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δώστε μου να καταλάβω,

γιατί σε λίγο θα κάνω κολοτούμπες ! 8O 8O 8O

 

Αν εγώ ζούσα στην Γερμανία, στην Αμερική ή Ιαπωνία,

θα μπορούσα να πάρω σήμερα ένα Avalon,

να το κρατήσω μερικές μέρες για να κάνω την δουλειά μου,

και μετά από λίγες μέρες να τους το πάω πίσω γιατί έτσι μου γουστάρει

και μάλιστα να πάρω πίσω και τα χρήματά μου; 8O 8O 8O

 

Ναι;

Έτσι γίνεται εκεί;

:roll: :roll: :roll:

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά δώστε μου να καταλάβω' date='

γιατί σε λίγο θα κάνω κολοτούμπες ! 8O 8O 8O

 

Αν εγώ ζούσα στην Γερμανία, στην Αμερική ή Ιαπωνία,

θα μπορούσα να πάρω σήμερα ένα Avalon,

να το κρατήσω μερικές μέρες για να κάνω την δουλειά μου,

και μετά από λίγες μέρες να τους το πάω πίσω γιατί έτσι μου γουστάρει

και μάλιστα να πάρω πίσω και τα χρήματά μου; 8O 8O 8O

 

Ναι;

Έτσι γίνεται εκεί;

:roll: :roll: :roll:[/quote']

 

Ναι ετσι ειναι, με μια διαφορα ομως, ο Γερμανος θα περιμενει οτι ο πελατης του δεν ειναι κουτοπονηρος ωστε να κανει την δουλεια του για 2-3 μερες και μετα να το επιστρεψει. Γιαυτο και προσφερει αυτη την ευκολια. Στην Ελλαδα συνηθως ο εμπορος εχει την ιδιοτητα της ταμειακης μηχανης και τιποτε αλλο (υπαρχουν ομως και λαμπρες εξαιρεσεις)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δώστε μου να καταλάβω' date='

γιατί σε λίγο θα κάνω κολοτούμπες ! 8O 8O 8O

 

Αν εγώ ζούσα στην Γερμανία, στην Αμερική ή Ιαπωνία,

θα μπορούσα να πάρω σήμερα ένα Avalon,

να το κρατήσω μερικές μέρες για να κάνω την δουλειά μου,

και μετά από λίγες μέρες να τους το πάω πίσω γιατί έτσι μου γουστάρει

και μάλιστα να πάρω πίσω και τα χρήματά μου; 8O 8O 8O

 

Ναι;

Έτσι γίνεται εκεί;

:roll: :roll: :roll:[/quote']

 

Βέβαια!

 

Όπως ακριβώς θα μπορούσες να μπουκάρεις σε μια τράπεζα να κάνεις μια ωραία ληστεία, να πάρεις τα λεφτά να κάνεις την δουλεία σου και μετά από 2-3 μέρες να γυρίσεις στην τράπεζα και να τα καταθέσεις στον καινούργιο σου λογαριασμό!

 

Όλα είναι θέμα ήθους και ηθικής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα ήθους και ηθικής!

 

Fleamail' date=' απορώ πως δεν έχεις καταλάβει πως η ιδέα του Ixnilatis (sic!) για το ήθος και την ηθική περιορίζεται στην θεωρητική αντιμετώπιση του ζητήματος, (τι είναι η Τέχνη, τι είναι ο ¶νθρωπος, τι είναι η Πατρίδα μας, κλπ). :lol:

 

Όταν αφορά στην [b']τσέπη[/b] του, αλλάζουν ελαφρώς τα πράγματα. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μια ΠΡΑΓΜΑΤΚΗ δικη μου εμπειρια με αγγλικο καταστημα (& μαλιστα της πλεον "κακοφημης" περιοχης του Λονδινου δηλ. την Denmark Str. (υψηλές τιμες,αρκετη "μούρη" μια & σε πολλα απο αυτα τα μαγαζια μπορεις & να πετυχεις καποιο μελός των OASIS η των COLDPLAY να ψωνιζει κ.ο.κ).

 

Πριν απο μερικα χρονια φορτωσα μερικες vintage Fender & Gretsch που ειχα στο αεροπλανακι της EASY JET (το οποιο btw με πηγε και με εφερε στο Λονδινο σε τιμη 1/10 απο αυτην του....... εθνικου μας αερομεταφορεα & χωρις καθυστερηση...) & πηγα να τις πουλησω σε γνωστο κιθαρομαγαζο της Denmark Street.

 

Tις ειχα αγορασει περιπου 400.000 δρχ. μια και σε παλαιοτερες εποχες εβρισκες ακομα τρομερες ευκαιριες στην Ελλαδα & ειπα οτι θα τα κονομουσα χοντρα πουλώντας της στην πανακριβη αγγλικη αγορα .

 

Οντως τις πουλησα περιπου 10.000 λιρες (κοντα στα 6 εκ.).

 

Εχοντας λοιπον το .... πακετακι στην τσεπη μου,ειπα να κανω μια χλιδατη αγορα & αρχισα να περιφερομαι στον παραδεισο της Tottenham Courtroad :lol:

 

Mου την ειχε βαρεσει εκεινη την εποχη με τις Rickenbacker & αφου δοκιμασα καμμια 30αρια (!) (εννοειται οτι στην Ελλαδα δεν υπηρχε ,ουτε υπάρχει ουτε ΜΙΑ!) αποφασισα να τα σκασω χοντρα και να παρω το ακριβοτερο μοντελλο της σειρας σηλ. την vintage reissue wb.

Ουτε λιγο ουτε πολυ 2300 λιρες (!).

Πηρα λοιπον την ολοκαινουργια κιθαρα μου (αφου βεβαια μου την σετάρανε & μου εβαλαν δωρεαν τις χορδες της αρεσκειας μου ,και μου εκαναν και δωρο 10 πακετα!!) και πανευτυχης (& ακομα "πλουσιος") πηγα στο ξενοδοχειο μου οπου οπως καθε gearhead που σεβεται τον εαυτο του "ασχοληθηκα" με την νεα μου κιθαρα μεχρι τα μεσάνυχτα.

Την επομενη μερα που λές & γυρω στο απογευματακι με...τρομο ανακάλυψα οτι το πολυ στενο & λεπτο μπράτσο της reissue δεν με βολευε καθόλου.

Ηταν Σαββατο βραδυ & το αερόπλανο μου :lol: αναχωρουσε Δευτερα ξημερωματα.

Με φρικη αναλογιστηκα οτι ειχα "φεσωθει" μια κιθαρα με την οποια πολυ δυσκολα θα "δενομουνα"¨.

Την επόμενη μερα (Κυριακη) ..δυστυχισμενος εκανα την πρωϊνη μου βολτα στην κιθαροπεριοχη & με εκπληξη ανακάλυψα οτι ΟΛΑ τα κιθαρομαγαζα ηταν ΑΝΟΙΧΤΑ!!!

Μπαινω λοιπον ψαρωμενος στο μαγαζι απο οπου αγορασα την κιθαρα & με ..ταπεινότητα πλησιαζω τον πωλητη απο τον οποιο ειχα παρει την κιθαρα (& βεβαια ειχε τσιμπησει και την ωραιοτατη προμηθειουλα του λογω της ακριβης αγορας μου)

Θα σου μεταφερω ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ τον διαλογο και βεβαια οσο το δυνατον πιστοτερα μπορω (& οσο βεβαια τον θυμαμαι :lol: λογω γηρατος..)

 

"Γεια σου φιλε μου" μου λεει,"παλι εδω ?τι μπορω να κανω για εσενα?ενταξει η "κουκλα"?"

 

κοκκινισμενος εγω : "εμ,ξερεις,να σου πω.."

"εχει κανενα προβλημα,χαλασε τιποτα?" με ρωταει εντρομος

 

"ε,οχι ακριβως, αλλα πως να σου το πω,ε...,ξερεις,..ε... ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ!"

 

"Α,φιλε μου μη σκας" μου λεει "φερτην πισω & ουτε γατα ούτε ζημια!" μου λεει..

 

"Μα δεν ξερω αν θα βρω καποια αλλη κιθαρα στο μαγαζι για να την αλλαξω" λεω εγω

 

"Κοιτα" μου λεει,φερτην εσυ και ψαχνεις με την ησυχια σου μηπως & βρεις καποια που να σου αρεσει.

 

Πραγματικα τους επιστρεφω την κιθαρα αλλα οσο και να εψαχνα δεν μπορουσα να βρω κατι που να με βολευει.

 

Ντροπιασμενος και επειδη δεν ηθελα να φυγω με αδεια χερια αγορασα μια πλαστικη Danelectro για 200 λιρες & κατι πενες.

 

Μολις πηγαινω στο ταμειο ο τυπος μου κοβει μια επιταγη για 2100 λιρες & μου κανει ΔΩΡΟ τις πενες!

 

Τοτε ομως αντιλαμβανομαι οτι μεσα στη φουρια μου ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΤΑ 10 ΠΑΚΕΤΑ ΧΟΡΔΕΣ που μου ειχαν δωσει μαζι με την 'ακριβη" κιθαρα που επεστρεψα.

 

"Μεγαλε" του λεω κρατα την Danelectro & την επιταγη πεταγομαι στο ξενοδοχειο να σου φερω τις χορδες γιατι τις ξεχασα!

 

"Μπα,μου λεει δε βαριεσαι,ΚΡΑΤΑ της για να μας θυμασαι!"

 

Κοκκαλο εγω!!

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ CUSTOMER SERVICE!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει αρκετοι Ελληνες ειναι απαραδεκτοι , η μαλλον λιγοτερο επαγγελματιες απο τους ξενους , παντα ομως με προβληματιζει και η οπτικη που βλεπουμε το καθετι,προσπαθω δηλαδη να μπω και στην θεση του αλλου ,

'μηπως τα Ελλ.μαγαζια ειναι διαμορφωμενα συμφωνα με την πλειοψηφια

των πελατων που εχουν '? δηλαδη οπως και στους πολιτικους ,μηπως

εχουμε τα μαγαζια που μας αρμοζουν ?

σε καμια περιπτωση δεν θελω να υποστηριξω τους Ελληνες , θα σας πω

την εμπειρια μου απο την Ν.Υορκη ,στα 2 μεγαλυτερα μαγαζια , οπου

ισχυει το εξης καθεστως .Κανεις την ερευνα βρισκεις την φθηνοτερη τιμη

του δικτυου ,πας και αν τοχει ακριβοτερα ,του λες να μπει στο σαιτ , και

σου κανει την ιδια τιμη ,χωρις αντιρηση ειναι στανταρτ .

στα μαγαζια αυτα 'τρελαινονται' στην δουλεια , η εξηπηρετηση ειναι πολυ

κακη ,Δεν ασχολειτε κανεις μαζι σου .

Επισης εκει εχουν το καθεστως του 'σκοτωματος' των παλαιοτερων μοντελων .Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να συμφερει ενα επισκεπτη , αλλα

πως αισθανεται ενας σταθερος πελατης τους οταν πληρωσε το ιδιο ειδος πριν καποιους μηνες 2 φορες επανω ?

Και εξω καποια αρνητικα υπαρχουν

σημειωτεον εχω πεσει και εγω θυμα Ελληνικης εξυπηρετησης. Καποτε

ηθελα τα 'φτιαξώ' μια κιθαρα σε γνωστο μαστορα . Πηγα 1 φορα ,τον

απασχολησα περιπου 10 λεπτα . Αποφασισα να την παρει αυτος την

δουλεια , πηγα μετα απο μια βδομαδα με τα λεφτα στην τσεπη , και

βλεποντας να μπαινω μεσα μου ειπε - εχω δουλεια σημερα ,μην ξαναπουμε τα ιδια ...

Του ζητησα συγγνωμη για την ενοχληση , και πηγα σε αλλου ,ετσι απλα..

Αλλα καπου θα εχουν καποιο δικαιο και τα μαγαζια η οι εισαγωγεις ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη θα το γενικεύσω λίγο σε σχέση με τα μουσικά όργανα, αλλά είναι θέμα νοοτροπίας. Και πως να μη συμβαίνει αυτό όταν, τη στιγμή που όλες οι χώρες δημιουργούσαν παράδοση στο εμπόριο, εμεις δημιουργούσαμε παράδοση στην κατσικοκλοπή.

 

Αλήθεια θυμάται κανεις πως ξεκινά ο "γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες"; Είναι απόλυτα διαφωτιστικό.

 

ΥΓ Στην Κολωνία έχω επιστρέψει παπούτσια από Σάββατο Δευτέρα, και επειδή με τη νεα βδομάδα ανεβήκαν οι τιμές, πήρα περισσότερα μάρκα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όσον αφορά τις επιστροφές, τις τιμές κτλ, όλα είναι υπολογισμένα, δεν είναι θέμα ήθους που έχουν στο εξωτερικό ή customer service λόγω τιμιότητος... Τελικά πιο πολλά κερδίζουνε να το πω έτσι. Αλλά ξέρουνε, πόσες επιστροφες θα τους γίνουνε, πόσο απόθεμα πρέπει να έχουνε, τι θα φέρουνε, σε τι τιμή θα το δίνουνε κάθε μέρα, ποσο μερίδιο αγοράς έχουνε και πως θα το κρατήσουνε, τι πελάτες έχουνε, πως θα δημιουργήσουνε "κλείδωμα" στον πελάτη, και ειδικά στα ηλεκτρονικά μαγαζιά κάνουνε versioning, γκρουπ προσφορές (και τα δύο άμα δείτε υπολογισμούς αυξάνουν πολύ τα κέρδη όταν οι εκάστοτε τιμές υπολογίζονται έτσι που να τα παίρνουν απο όλους), εκμεταλεύονται τα πλεονεκτήματα τους (πχ μείωση υποδομών και αποθέμτος) και ρίχνουν λεφτά στο να εξαλείψουν τα μειονεκτήματα τους (αργή παράδοση, επιστροφές και ελλατωματικά προιόντα) κτλ κτλ.... Με λίγα λόγια έχουνε βασικές οικονομικές γνώσεις και κεφάλαιο.... Τεσπα...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όσον αφορά τις επιστροφές' date=' τις τιμές κτλ, όλα είναι υπολογισμένα, δεν είναι θέμα ήθους που έχουν στο εξωτερικό ή customer service λόγω τιμιότητος... Τελικά πιο πολλά κερδίζουνε να το πω έτσι. Αλλά ξέρουνε, πόσες επιστροφες θα τους γίνουνε, πόσο απόθεμα πρέπει να έχουνε, τι θα φέρουνε, σε τι τιμή θα το δίνουνε κάθε μέρα, ποσο μερίδιο αγοράς έχουνε και πως θα το κρατήσουνε, τι πελάτες έχουνε, πως θα δημιουργήσουνε "κλείδωμα" στον πελάτη, και ειδικά στα ηλεκτρονικά μαγαζιά κάνουνε versioning, γκρουπ προσφορές (και τα δύο άμα δείτε υπολογισμούς αυξάνουν πολύ τα κέρδη όταν οι εκάστοτε τιμές υπολογίζονται έτσι που να τα παίρνουν απο όλους), εκμεταλεύονται τα πλεονεκτήματα τους (πχ μείωση υποδομών και αποθέμτος) και ρίχνουν λεφτά στο να εξαλείψουν τα μειονεκτήματα τους (αργή παράδοση, επιστροφές και ελλατωματικά προιόντα) κτλ κτλ.... Με λίγα λόγια έχουνε βασικές οικονομικές γνώσεις και κεφάλαιο.... Τεσπα...[/quote']

 

ε αυτο ειναι ολο , δε χρειαζομαι τιποτα παραπανω σαν πελατης για οποιο λογο και αν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου