Προς το περιεχόμενο

Triton Studio <> Triton Extreme <> Motif


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε shock η αληθεια ειναι οτι για το 1 giga δεν το ηξερα.Εισαι σιγουρος?

Είχα εγκαταστήσει 1 GB. Τώρα έχω 512ΜΒ. Και βέβαια δεν πειραματήστηκα. To διάβασα στο motifator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη ειμαι πλεον αναμεσα σ αυτα τα 3 και περισσοτερο κλεινω προς το korg triton extreme σε βαρυκεντρισμενο, το μονο που με ενοχλει αφανταστα (το ειπα και σε ενα φιλο τωρα το λεω και σε σας) ειναι η πλαστικη κατασκευη του η οποια ειναι παραδεκτη!

 

Απλα αναρωτιομουν μηπως στο 88αρι αλλαζει λιγο και γινεται εστω και ελαχιστα περισσοτερο μεταλικη. Μηπως γνωριζει κανεις αν εχει ηδη το συγκεκριμενο μοντελο η απο πληροφοριες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι για σου, μη παίζεις Κορόνα γράμματα την επιλογή σου γιατί θα κλαις .... Motif es μη το ψάχνεις γιατί κάνει για όλα τα είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε Dimmi,κατανοω το να προτιμας το motif es αλλα οχι και οτι θα κλαιει!!!Μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!Και τα δυο πληκτρα γαμανε στο ειδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες γνωμες????
Παρότι παρακολουθώ αυτό το thread, δεν έχω καταλάβει τι ζητάς ακριβώς φίλε μου.

 

Αν θέλεις ένα καλό βαρυκεντρισμένο κλαβιέ (ανεξαρτήτως ήχων) εγώ θα έπαιρνα ένα m-audio. Αν θες καλούς ήχους, τότε νομίζω ότι πρέπει να μας πεις το στυλ στο οποίο κινείσαι (!). Και τα τρία αυτά όργανα είναι θαυμάσια. Ποιος παράγοντας θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο στην επιλογή σου; Πες μας αν θέλεις, θα βοηθηθούμε όλοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Eyeprotocol

Ο φίλος KOTS από παλαιότερα είχε ξεκινήσει ένα παρόμοιο thread

http://www.noiz.gr/postt2893.html&sid=bc9ca2effe5240d6c9eee78fc17e1b51

με παρόμοιο θέμα, κάποια στιγμή είχε καταλήξει σε motif

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=posting&mode=quote&p=32967&sid=6cfa32473261e9615499e2b7ef357c87

και τώρα ξαναγυρνάει σε Extreme.

Κάπου έχει δίκια του να το ψάχνει περισσότερο γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Από την άλλη έχουμε ξαναπει ότι τα δύο όργανα είναι παρόμοια.

Προς φίλο KOTS

Εχουμε ξαναθίξει τις διαφορές τους. Ευχρηστία προς δυνατότητες. Αν θες να δημιουργήσεις χωρίς να χαθείς στα άδυτα του Motif (χάος) θες extreme. Εχει ότι χρειάζεσαι και ακόμα παρισότερα. Αν θες λίγο καλύτερη μηχανή σύνθεσης μεγάλη μνήμη στο sampler πολλά εφφέ και πολυφωνία πας motif. Θα φτύσεις βέβαια αίμα με τα #@*^menu της gameboy οθόνης που έχει.

Απο κει και πέρα τα πάντα είναι στα δάχτυλα σου. Οποιο από τα δύο αγοράσεις you cant go wrong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή ανάμεσα σε δύο workstation της τάξης των triton και motif πιστεύω ότι είναι υποκειμενικό θέμα.

 

Δέν μπορούμε να πούμε οτι το motif @#!$ το triton και το αντίστροφο.

 

Εγώ θα έπαιρνα το extreme διότι με βολεύει καλύτερα η δομή των μενού και των υπο= μενου , διότι κάνανε την μαγκιά που θα ήθελα να είχε το le για να γλύτωνα χρόνο, δηλαδή να samplareis εσωτερικά ότι παίζεις την ίδια στιγμή , φτιάχνοντας ευκολα loops και φράσεις , και το σημαντικότερο γιατί το triton έχει 8 part ταυτόχρονα σε combination mode, σημαίνει δηλαδή οτι μπορείς να έχεις 8 ήχους διαφορετικους σε layers ταυτόχρονα και να τους εναλλάσεις ταυτόχρονα πολύ εύκολα κατι που κάνει το τριτον φοβερό σε performance κατάσταση και ταυτόχρονα να ελεγχεις real time τις εναλλαγές στα arpeggiator,

 

Δεν νομίζω να έχει αυτήν την ευχρηστία το motif ούτε στα combi ούτε και στο sequencer

 

Βασικά το ίδιο κάνει ακριβώς και το le απλά είναι φτωχότερο σε ποσότητα ήχων και έχεις λιγότερα εφέ.

 

Απο την άλλη αυτό που είναι καλό στο motif το μενού του οποίου με δυσκολεύει, είναι οτι έχει ξεχωριστό EQ σε κάθε track πράγμα πολύ σημαντικό για τον σκοπό του μηχανήματος , δηλαδή την δημιουργία αλλά κυρίως την μίξη ενός ολοκληρωμένου κομματιού, κατι που στο triton γινεται μόνο με την χρήση eq αν το επιθυμούμε σαν insert effect και δρομολόγηση σε αυτό του αντίστοιχου part που μας ενδιαφέρει, κάτι που δεν είναι τόσο πρακτικό.

 

Σε ήχους και τα δύο έχουν πάρα πολύ καλούς αλλά νομίζω οτι το triton υπερτερεί του motif στην δημιουργία πιο κινούμενων και complex ήχων, σε "καθαρή" κατάσταση, δηλαδή χωρίς samples, γιατι αν είμαστε "μαέστροι" και περνάμε loops και στα δύο και τα συνδυάζουμε με τους ήχους των και τα εφε, και τα δύο μηχανήματα τα ακούμε να κάνουν παπάδες. Μην νομίζετε, πολλοί τα έχουν και δεν 'εχουν ιδέα τι μπορούν να κάνουν με αυτά τα μηχανήματα.

 

Ναι το motif θα συμφωνήσω ότι έχει καλύτερη κατασκευή , αλλά σε αυτά τα μηχανήματα για να τα φχαριστηθείς εγώ θα πρότεινα να παίρναμε ένα απο τα δύο με 61 πλήκτρα που είναι και φτηνοτερο , και να παίρναμε μια διπλή βάση που θα τα βάζαμε απο πάνω και απο κάτω ένα βαρυκεντρισμένο midi κλαβιε και να τα ενώσουμε. Έτσι γίνεται πραγματικά δουλειά με αυτά,...................... Έτσι.........................

 

Γιατι τα πολλά parts θέλουν και πολλά κλαβιε :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναεστειλα γιατι πηγα και ειδα καλυτερα το extreme και ολοι του οι ηχοι ηταν πολυ εντυπωσιακοι. Απλα το μονο που με εμποδιζει και με ξενερωνει ειναι η απαισια κατασκευη του.

 

Δυστυχως εκει που υπερτερει το ενα, χανει το αλλο και αντιστροφα οποτε καθαρη επιλογη δε μπορεις να κανεις.

 

Για παραδειγμα το ΤΡΙΤΟΝ εχει 90ΜΒ sampling ενω το ΜΟΤΙΦ 512 και δυνατοτητα για 1GB. Το ΤΡΙΤΟΝ 120 νοτες πολυφωνια το ΜΟΤΙΦ 128, 3300 ηχους το ΤΡΙΤΟΝ 1125 το ΜΟΤΙΦ (αν και αυτο ειναι απο τα τελευταια), απαισια πιανα και λιγους φυσικους ηχους το ΤΡΙΤΟΝ και εκλπηκτικες ατμοσφαιρες και το ΜΟΤΙΦ εκλπηκτικους φυσικους ηχους και καθολου ατμοσφαιρες.

 

Τι να πω.. Το θεμα με εχει τρελανει και δε μπορω να παρω αποφαση. Τη μια γυρναω στο ενα και την αλλη στο αλλο. Το ζητουμενο μου ειναι να μπορω να κανω παραγωγη σε dance house μουσικη. Ξερω, θα μου πειτε το virus access να κοιταξω, αλλα θελω απο το οργανο μου να εχει και φυσικους ηχους να τους συνδιαζω με ενα ωραιο pad και να παιζω στον ελευθερο χρονο μου. Αυτο ζηταω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι κάνανε την μαγκιά που θα ήθελα να είχε το le για να γλύτωνα χρόνο' date=' δηλαδή να samplareis εσωτερικά ότι παίζεις την ίδια στιγμή , φτιάχνοντας ευκολα loops και φράσεις , και το σημαντικότερο γιατί το triton έχει 8 part ταυτόχρονα σε combination mode, σημαίνει δηλαδή οτι μπορείς να έχεις 8 ήχους διαφορετικους σε layers ταυτόχρονα και να τους εναλλάσεις ταυτόχρονα πολύ εύκολα κατι που κάνει το τριτον φοβερό σε performance κατάσταση και ταυτόχρονα να ελεγχεις real time τις εναλλαγές στα arpeggiator,

[/quote']

Εδώ είσαι λάθος. To Motif κάνει resampling αυτό οπου εσύ παίζεις. Αν θες το βγάζεις και σε wav μετά από το usb ή το ίδιο το αποτέλεσμα το χρησιμοποιείς σαν part σε νέα μίξη, αλλά γιατί να το κάνεις αυτό το τελευταίο; Επείσης το motif έχει 4 parts αλλά το κάθε ένα από αυτά αποτελείται από άλλα 4 "υπό-parts". Φυσικά μπορείς να έχεις layers όπως και λειτουργία master keyboard που "δέρνει". Οι apregiators του είναι δυναμικοί, έχουν "swing" μπορούν να αλλάζουν σε live κατατάσεις, να φτιάχνεις αλυσίδες αλλά το μαστίγωμα και το τρίψιμο της πληγής με αλάτι είναι μια πιο ευχάριστο από το περιβάλλον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου