Προς το περιεχόμενο

Triton Studio <> Triton Extreme <> Motif


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και εμένα δεν θέλανε να μου το δείξουνε. Δεν χωράει πολλά η smart media μέχρι 128mb υπάρχει. Ανάλογα και πόσα χρειάζεται ο καθένας. Έχω την εντύπωση πως είναι πιο ακριβό το kurzweil (από ελλάδα) ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως το Κ2661 είναι λίγο ακριβότερο (όχι τραγική διαφορά όμως) αλλά κάπου πήρε το αυτί μου ότι θα ακριβύνουν κι άλλο τα Kurzweil οπότε όποιος το θέλει ας βιαστεί.

 

Το ότι η SCSI είναι σαφώς ένα βήμα πίσω σε σχέση με το USB είναι γεγονός (κυρίως για τα SCSI περιφερειακά που είναι δυσεύρετα και πανάκριβα). Βέβαια, αν ο ήχος και οι υπόλοιπες δυνατότητες σου ταιριάζουν δεν θα κολλήσεις στο τι σύνδεση θα έχει ο εξωτερικός σου δίσκος!

 

Υ.Γ. Απορώ με το Bon που δεν είχαν Κ2661! Πάντως στο θέμα δοκιμή πάντα ήταν πολύ δεκτικοί, τι να άλλαξε άραγε; Μόνο με τις Gibson ήταν τελείως παρανοϊκοί...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia eilikrina sth Bon mono h KORG kai genika to TRITON EXTREME einai to pio theiko synth, h KORG einai h pio theikh etairia kai h BON einai h etairia pou tha einai gia panta sto pleyro sou na se voithaei se osa kai oti provlimata exeis. Antitheta o NAKAS einai ena katasthma sto opoio de parexetai kamia voitheia. Oloi einai asxetoi apo to prwto mexri to teleytaio. Oute ti polufwnia exei to motif de kseroun. To motif epishs einai ena axristo organo xwris tis theikes dynatothtes tou TR EX to opoio einai pantou kai panta. To motif einai gia to kado skoupidiwn.

 

Ta parapanw de ta lew egw alla ta akouw sth BON STUDIO kai mporw na pw oti mono kai mono apo tetoia symperifora egw krywnw ligo. De mporei to motif kai o NAKAS sth telikh na einai toso axrhstoi kai mono h BON na einai h best kai h kalyterh sta panta. Sorry kiolas dil..

 

Afiste de to gegonos oti to MOTIF exei polu perissoteres dynatothtes apo to TR EX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αν έχω καταλάβει τι παίζει το motif είναι ας πούμε η μέση οδός. Έχει τις usb του (μπορεί σ' αυτές να βάλει κανείς απ' ευθείας cd-recorder?) και έχει αρκετούς ήχους, ενώ ειδικά τα ακουστικά όργανα του είναι ιδιαίτερα αξιόλογα, ε? Δεν έχω παίξει δυστυχοώς ακόμη σε αυτό ( :evil: ), το κλαβιέ καλό? Ή άθλιο όπως ουσιαστικά είναι του extreme? Ξαναευχαριστώ προκαταβολικά... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αν έχω καταλάβει τι παίζει το motif είναι ας πούμε η μέση οδός. Έχει τις usb του (μπορεί σ' αυτές να βάλει κανείς απ' ευθείας cd-recorder?) και έχει αρκετούς ήχους' date=' ενώ ειδικά τα ακουστικά όργανα του είναι ιδιαίτερα αξιόλογα, ε? Δεν έχω παίξει δυστυχοώς ακόμη σε αυτό ( :evil: ), το κλαβιέ καλό? Ή άθλιο όπως ουσιαστικά είναι του extreme? Ξαναευχαριστώ προκαταβολικά... :D[/quote']

 

 

Φιλε 12plus το motif ειναι η ναυαρχιδα της yamaha.Η κατασκευη του ειναι πολυ καλυτερη απο του εχτρεμε(πολυ πιο βαρυ ομως)και τα πληκτρα εχουν καλυτερη αισθηση.Με το extreme κοντραρονται ανελεητα.Ειναι πιο πολυ στο χρηστη και στο τι θελει να κανει και ποσο θελει να ψαχτει με το οργανο.Το motif θελει ψαξιμο αλλα οταν το μαθεις σε ανταμοιβει!!To triton ειναι το πιο ευκολο σε χειρισμο, πληκτρο που εχω παιξει.Θα πω κατι που το εχω ξαναπει.Και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω πιο ανοιχτα μετα απο μελετη.

 

Το ΜΟΤΙΦ εχει εκπληκτικους φυσικους ηχους και ηχους απο τα παλια συνθ της ΥΑΜΑΗΑ οπως το CS80 ας πουμε και καποια αλλα. Μη φανταστειτε ολη την ηχοθηκη αλλα καποιους ηχους. Επισης η κατασκευη του ειναι εκπληκτικη! Στιβαρη απο σιδερο. Το πληκτρο του ειναι σαν του πιανου. Σωστα βαρυκεντρισμενο με εκπληκτικο touch. Η δουλεια που εχει κανει η ΥΑΜΑΗΑ ειναι απιαστη. Το sampler του? πολυ δυνατο. εχουμε 512 ΜΒ αλλα αν θελουμε κι αλλα??? παμε μεχρι και το 1 GB!!!!! Μπορουμε να συνδυασουμε μεχρι και 16 ηχους να παιζουν ταυτοχρονα (και οχι 4 οπως λαθος εχει υπωθει. Περισσοτερες λεπτομερειες θα σας πει ο φιλος x_pap πανω σ αυτο το θεμα). Sequencer? κι εδω εχουμε πολυ ωραια πραματα. 226.000 νοτες και 16 καναλια.

Μειονεκτημα ειναι η μικρη του οθονη (αν κι εμενα λιγο με ενδιαφερει αυτο)

 

 

Το TR EX εχει μια φοβερη γκαμα ηχων κυριως επεξεργασμενων και περισσοτερο ηλεκτρονικων. Η κατασκευη του ειναι αθλια. Απο πλαστικο (!!!!!!!) κακης ποιοτητας το οποιο βρωμιζει πολυ ευκολα μετα απο μερικες δαχτυλιες και σκονη (φανταστειτε το πλαστικο του πληκτολογιου σας. Μιλαμε για τετοια ποιοτητα!) Τα πληκτρα του ειναι μεν καλα αλλα δεν εχουν την ευαισθησια και το touch του πιανου οπως εχει το ΜΟΤΙΦ. Το sampler του? απλο. 90 ΜΒ το ανωτερο. Μπορουμε να συνδυασουμε μεχρι και 8 ηχους ταυτοχρονα. Sequencer? 220.000 νοτες με 16 καναλια παλι.

Η οθονη του ειναι πολυ μεγαλη και παρεχει επισης μεγαλη ευκολια στη προσβαση στο εσωτερικο του οργανου.

 

Κοινως... τα δυο οργανα οσον αφορα τις λειτουργιες και τα skills που παρεχουν ΔΕΝ ειναι ιδια! Το ΜΟΤΙΦ ειναι δυνατοτερο και παρεχει περισσοτερα πραγματα. Διαφερουν ομως στους ηχους που εχουν και τη μορφη τους. Το KORG ειναι γεματο ατμοσφαιρες και ηλεκτρονικους ηχους. To YAMAHA εχει πολυ περισσοτερους φυσικους εκπληκτικης ποιοτητας και πιστοτητας και πολυ καλα LEADS για ηλεκτρονικες παραγωγες.

 

 

 

Oσον αφορα τις τιμες τις οποιες ζητησε ο φιλος eye να παραθεσω αυτες ειναι (για μετρητοις μιλαω δηλαδη κοινως τα λεφτα ντουκου):

 

Για τα 76 πληκτρα:

 

ΚΟRG TRITON EXTREME 2.200 euro (TONYS) 2.400 euro (ADAGIO)

 

MOTIF 2.100 euro (TONYS & NAKAS) 2.000 euro (ADAGIO)

 

KORG TRITON STUDIO 2.750 euro (TONYS) 3.000 euro (ADAGIO)

 

Για τα 88 πληκτρα:

 

KORG TRITON EXTREME 2.500 euro (TONYS) 2.800 euro (ADAGIO)

 

MOTIF 2.550 euro (TONYS & NAKAS) 2.300 euro (ADAGIO)

 

ΚORG TRITON STUDIO 3.150 euro (TONYS) 3.500 euro (ADAGIO)

 

 

O Tonys κανει εκπληκτικες τιμες μπορω να πω και ειναι απιστευτα εξυπηρετικος ανθρωπος (αλλωστε το ξερετε κι εσεις).

 

Ο ΝΑΚΑΣ ενω δε κανει τοσο καλες τιμες για μετρητοις εχει ενα αλλο πολυ καλο. Κανει τα παντα μεχρι 6 ατοκες δοσεις. Οποτε μια καλη προκαταβολη και τα υπολοιπα σε ατοκες πιστευω ειναι μια καλη λυση.

 

Να σημειωσω οτι οι παραπανω τιμες ειναι μετα απο δικη μου ερευνα. Ο καθενας μπορει να κανει τη δικη του και να διαφοροποιηθουν γιατι δε μπορω να ξερω. Ενδεικτικα πανω κατω αυτες ειναι παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι!!! πιστευω οτι το ΜΟΤΙΦ θα μεινει στην ιστορια σαν οργανο. Εκπληκτικο workstation.

 

Σε καμια περιπτωση δε βγαζω αχρηστο το ΤΡΙΤΟΝ. Αλλα η KORG εχει βγαλει και καλυτερα τα οποια θα μεινουν στην ιστορια. Οχι ομως το extreme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KOTS, στο παραπάνω μινι-συγκριτικό τεστ ξέχασες να γράψεις κάτι βασικό: την τιμή των δύο οργάνων. Σε παρακαλώ συμπλήρωσέ την.

 

Επίσης, εγώ προσωπικά θα ήθελα να μάθω και κάτι ακόμη: πόσα και ποια άλλα όργανα έχεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου