Προς το περιεχόμενο

Triton Studio <> Triton Extreme <> Motif


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα εγιναν οπως τα ειχα κανονισει. Οντως πηγα και ειδα το TRITON EX 88.

 

Οφειλω να πω οτι το 88 εχει διαφορετικο construction και τα υλικα του ειναι πιο καλα. Απο κατω ειναι ολο κοντρα πλακε το οποιο φανταζομαι οτι ειναι για να βασταει το βαρυκεντρισμενο πληκτρο μαλλον. Μεταλλικο στη πανω πλευρα και γενικα πολυ πιο στιβαρο. Τα αναφερω για οποιονδηποτε εχει παρομοιο προβληματισμο.

 

Ωραιο touch τα πληκτρα του, σημειωνω ομως οτι του motif ειναι λιγο πιο καλο (μικρη ομως διαφορα). Δικαιολογειται ομως αφου η ΥΑΜΑΗΑ εχει κανει εκπληκτικη δουλεια στο θεμα πληκτρο λογω της μεγαλης της εμπειριας σε πιανα.

 

Οσον αφορα τον ογκο του ΤΡΙΤΟΝ ΕΧ αυτος ειναι λιγο μικροτερος απο του ΜΟΤΙΦ. Aλλωστε μπορει καποιος να το καταλαβει και απο καμια φωτο.

 

Και τελειωνω λεγοντας ενα γενικο συμπερασμα.

 

Και τα δυο οργανα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ και ΥΠΕΡΟΧΑ! Αν καποιος πεσει στο ιδιο διλλημα με μενα ας σκεφτει αυτο που διαπιστωσα κι εγω ο ιδιος (και το λενε πολλοι αλλωστε). Το KORG TRITON EXTREME ειναι περισσοτερο οργανο για Live κατασταση μιας και το εξαιρετικα ευκολο λειτουργικο του μας παρεχει προσβαση στα παντα με το πατημα το πολυ 5 κουμπιων. Το YAMAHA MOTIF ES ειναι ενα οργανο το οποιο ειναι περισσοτερο studiακο. Απαιτουνται περισσοτερες κινησεις για προσβαση στις λειτουργιες του, πραγμα το οποιο πολλους τους κανει να το αποφευγουν, αλλα παρεχει καποιες παραπανω λειτουργιες και δυνατοτητες (οπως η πολυφωνια, ο αριθμος των εντολων στα songs, ο συνδυασμος 16 ηχων ταυτοχρονα και το sampling το οποιο μπορει να αγγιξει τo 1 GB).

 

Oποιο και να διαλεξουμε παντως θα μεινουμε αφωνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eπιστρεφω παλι για να δωσω τα τελικα μου συμπερασματα μετα απο σχεδον 10 μηνες χρησης του MOTIF ES8 και χρησης του TRITON EXTREME 61.

 

Ισχυουν ακομα τα παραπανω που εγραψα αλλα ομως σιγουρα μετα απο τοση χρηση εχω πλεον καταλαβει πληρως τι προσφερει το ενα και τι το αλλο. Με αρκετη διαφορα (επαναλαμβανω μετα απο πολυ δουλεμα των οργανων) το προβαδισμα παιρνει επαξια το YAMAHA MOTIF ES8 το οποιο απλα σκιζει οποιοδηποτε οργανο σταθει διπλα του.

 

Λειτουργικα και ειδικα ΗΧΗΤΙΚΑ ειναι σαφως πολυ δυνατοτερο.

 

Υ.Γ. Μετα απο χρονια στην Χρυση Ευκαιρια βλεπει κανεις 20 αγγελιες πωλησης TRITON και στη καλυτερη περιπτωση 3 αγγελιες πωλησης ΜOTIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Και εγω μπήκα στη διαδικάσια να αγοράσω το Μοτιφ που μάλλον θα γίνει την επόμενη βδομάδα . Και δεν μπορω να περιμένω. Gia to ΧS δεν μου καιγεται καρφί , δεν έχει κάτι που να αξίζει την αναμονη.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kilon, καλώς ήρθες στο Noiz καταρχάς.

 

Στο θέμα μας, είπες κάτι διφορούμενο. Δεν μπορείς να περιμένεις ή μπορείς αλλά πιστεύεις ότι δεν αξίζει τον κόπο;

Αν συμβαίνει το πρώτο, ΟΚ και χτύπα το ES που σίγουρα δεν θα σε αφήσει δυσαρεστημένο.

Αν ισχύει το δεύτερο, νομίζω ότι καλά θα έκανες να το ξανασκεφτείς για δύο λόγους. Αφενός γιατί όταν βγουν τα XS, τα ES σίγουρα θα πέσουν σε τιμή. Αφετέρου, πιστεύεις ότι τουλάχιστον η οθόνη του XS δεν αξίζει την αναμονή;;; 8O

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ να συμπληρωσω οτι αν εχεις σκοπο να παιξεις Hammond τα Real-Time drawbars ειναι σαφεστατα ενα συν που δεν εχει το ES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαιρε Noiz , γεια σας παιδες. Μπορείται να με λέτε ΚΗΛΩΝ ή απλώς δημητρη.

 

Alchemsit και τα δυο. To δοκιμασα μια φορα το ES στον Νακα. Η οθονη να λεμε την αληθεια δεν με ενθουσιασε και δεν με ενοχλησε κιολας. μιλάμε αυτην την στιγμη 600 ΕΥΡΩ διαφορα τουλάχιστον με XS. Tωρα όσο για την τιμή , ωραια τα λές αλλά πότε θα έρθει και αν αργήσει? Σιγά μην κάτσων α πειμένω. Με κουρασε ο υπολογιστης θελω workstation ΤΩΡΑ!!!! Οσο για τη οθόνη αν μπορώ να μάθω να δουλεύω τυφλά ακόμα καλύτερα , θα με ξεκουράσει απο τις πολλές οθονες που με έχουν ταλαιπωρήσει στη ζωή μου. Οχι άλλες Οθόνες. Εξάλλου έχω μάθει οτι οι συντομέυσεις του Μοτιφ είναι πολυ καλές. Είμαι σιγουρος οτι θα βρώ μια άκρη.

 

Εξάλλου έχω βγει απο το τριπάκι να αγοράζω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας . Είναι τόσο ασήμαντη τελικά αυτη η τελευταία λέξη....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ES από το καλοκαίρι (είναι ΥΠΕΡΟΧΟ) και πραγματικά δεν νομίζω πως θα άξιζε κάποιος να πληρώσει μεγάλη διαφορά για να αγοράσει XS αντί ES. Πέραν του κλαβιέ -για το οποίο δυστυχώς δν μπορώ να έχω άποψη- το XS φαίνεται να συγκεντρώνει τα πλεονεκτήματά του στην -επιτέλους- έχρωμη χρηστική οθόνη και πρακτικά σε τίποτα άλλο. Όπως έχω διαβάσει κάπου κ έχω συμφωνήσει πάρα πολύ, ''το XS δν είναι το νέο motif, είναι αυτό που έπρεπε να είναι το ES". Επιπρόσθετα:

-Πού είναι οι κάρτες plug-in οέο?

-Πού πας με τα 8 elements όταν έχεις 128 πολυφωνία?

 

PS: Ο κ*λος του ES (ειδικά των ES6/ES7) είναι μακράν ο πιο όμορφος που έχω δει σε workstation (συμφωνείτε? :P) (Το XS έχει πιο ωραίο ανφάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε επειδή είναι το πρώτο μου workstation synthesizer δν νομίζω πως είμαι κ το πλέον κατάλληλο άτομο να απαντήσει σε αυτό το ερώτημα μιας κ δν είχα συνηθίσει ποτέ κάποια καλύτερη οθόνη, είναι όμως μάλλον προφανές πως με βεβαιότητα ΒΟΛΕΥΕΙ κ είναι πρακτική μια ευκρινής οθόνη... Ο χειρισμός του Motif δν είναι δύσκολος (όταν τον μάθεις :P - θέλει κάποιον καιρό αν δν έχεις ξανασχοληθεί), ωστόσο, σε live καταστάσεις, το γεγονός ότι πρέπει να πατηθούν πολλά κουμπιά κλπ καθώς επίσης κ το ότι δν υπάρχει κάποια λειτουργία που με το πάτημα ενός κουμπιού να εφαρμόζει ένα σύνολο προκαθορισμένων από το χρήστη ρυθμίσεων, καθιστούν το Motif ένα όργανο με ενδεχομένως περιορισμένη ευελιξία... Αν θες να παίζεις σπίτι σου (όπως κάνω εγώ) ο προγραμματισμός του Motif δν νομίζω πως συνιστά κάποιο μειονέκτημα, ίσα ίσα μπορεί να σου δίνει τη χαρά του... μαγειρέματος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζεις με τους ήχους του? Δημιουργείς καινούργιους ήχους ? χρησιμοποιείς την δυνατότητα resample? Αν δημιουργείς τι μέθοδο ακολουθείς?

 

Φυσικά και με ενδιαφέρει η γνώμη σου το οτι δεν έχεις εμπειρία με άλλο workstation δεν μου λέει κάτι.

 

Για το σπιτι το θέλω το Μοτιφ δεν με ενδιαφέρει το live. Με ενδιαφέρει η σύνθεση ήχων.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου