Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή 2 κάναλου πεταλιου overdive/DISTORTION


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μάγκες . σκέφτομαι να εμπλουτίσω λίγο τον ήχο μου ,

μιας και έχω στη κατοχή μου μόνο τα 2 κανάλια του ενισχυτή μου (footswitch) και ένα crybaby original.

μου αρέσει πολύ το ζεστό απαλό drive του overdrive σάν του  tubescreamer, αλλά θα ήθελα να έχει και ένα 2ο κανάλι το πεταλάκι για ογκώδη ήχο distorted για να έχω πιο πολύ ευελιξία . Α και να είναι και λαμπάτο κατά προτίμηση .

  έχω δει το  VOX BULLDOG DISTORTION, πιστεύετε θα με καλύψει ;

 

 

Mexican fat stratocaster

Laney vc15

crybaby original

 

ευχαριστώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μέχρι 200-250 σε καινούργιο για να το βρω μέχρι 100-120 σε μεταχειρισμένο .άντε λίγο πιο πάνω κατ εξαίρεση ..

το έβλεπα και το line6... δεν είναι λάμπα αλλά έχει 4 κανάλια ...

με χαλάνε οι digital ήχοι όμως πολύ... ακούγετε στο συγκεκριμένο ότι είναι προσομοίωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα ήταν καλό να τσεκάρεις και το Carl Martin Plexitone. Το έχω εδώ και λίγο καιρό και είμαι υπερευχαριστημένος. Εκτός από ανεξάρτητα παραμετροποιήσιμα (όσον αφορά το gain) overdrive (crunch) και distortion διαθέτει επίσης και ξεχωριστό 20db clean boost.

 

Αν δεν κάνω λάθος βρίσκεται εντός των ορίων του budget σου καινούργιο.

 

Έχε επίσης υπόψη σου ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι "λαμπάτο" το πεταλάκι για να έχεις ζεστό overdrive και distortion!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βίντεο με το line6 ακούγετε πάρα πολύ πιστικός ο ήχος .απο κοντά είναι το ίδιο ;

το Carl Martin Plexitone φαίνεται και αυτό πολύ καλό θα το ψάξω όταν φύγω απ το γραφείο ;

το line6 ξέρω που να το βρω ,to Plexi το έχουνε και Αθήνα η μόνο e-shops ?

 

Αυτό θα το παίρνατε ;  BLACKSTAR HT DUAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το line6 ειναι λίγο παλιό. Εντάξει, δεν έγινε τιποτα που είναι ψηφιακό, αλλά να δώσεις τόσα λεφτα για προιόν τόσο παλιο δε λεει. (για μενα τουλαχιστον)

 

για το bulldog ψαξε λιγο στο φορουμ, εχουν ειπωθεί πολλα.

Η δική μου άποψη:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171688.msg371061#msg371061

 

αν δεν το είχα γυρίσει στην πεταλιέρα, θα δοκιμαζα σίγουρα το blackstar που λες, είναι πολλά υποσχόμενο, τόσο απο specs όσο και απο ηχητικά δείγματα (εστω και του youtube)

 

κανε και κανενα search, θα βρεις πολλές ακομα πληροφορίες

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες οπωσδηποτε δευτερο καναλι στο πεταλακι, μου ερχεται κατευθειαν το vox satchurator που μ αρεσε πολυ, κ δεν ειναι πολυ ακριβο. παντως και με ενα 'σκετο' tubescreamer πχ, θα μπορουσες να εχεις ποικιλια στον ηχο σου.

Παιζοντας στο od καναλι του Laney, κατεβαζοντας το volume της κιθαρας θα καθαριζε ο ηχος (αναλογα την κιθαρα κ το μαγνητη βεβαια..) και μετα δυναμωνοντας το volume και ενεργοποιοντας κ το tubescreamer θα πηγαινες ακομα πιο μακρυα... βαλε στην εξισωση και το ποσο 'επιθετικα' θα χτυπας τις χορδες καθε φορα κ αμεσως εχεις παρα πολλες επιλογες στον ηχο... ενιγουει.. μια αποψη ειναι κ αυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δεις και αυτο:

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/visual-sound-v2-jekyll-and-hyde-overdrive-distortion-guitar-effects-pedal--37002

 

δεν ειναι λαμπατο αλλα σε ενα laney lc15 που το εχω ακουσει- παιξει που αρεσε αρκετα και ειναι οντως ζεστος ο ηχος. Μπορεις να δουλευεις ειτε το ενα καναλι ειτε το αλλο ειτε και τα δυο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου