Προς το περιεχόμενο

Ολοι έχουμε άποψη για το Apple iPad


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ απλό το θέμα .... όλα αυτά τα μηχανάκια της Apple, είναι πολύ ποιοτικά και εύχρηστα. Εχουν πολύ καλές οθόνες και τέλεια στη λειτουργία οθόνη αφής (δεν το πατάς 5 φορές για να το καταλάβει). Επίσης αποκρίνεται αμέσως στις εντολές πράγμα που οφείλεται και στις περιορισμένες δυνατότητες (δεν μιλάω για τα κλειδώματα αλλά για τις ελλείψεις).

Τα συναξιολογείς όλα αυτά... και αποφασίζεις αν το θέλεις.

Τώρα... αν σε ενοχλεί η apple με τις παπάτζες της και θέλεις πάση θυσία να αποφύγεις να την πληρώσεις... είναι κατανοητό και σεβαστό. Αλλά είναι η μόνη δικαιολογία. Τα μηχανάκια τους είναι τα καλύτερα για όσους μπορουν να αρκεστούν σε αυτό που προσφέρουν.

+1000

 

Να πω ότι iPad πιθανότατα δεν θα πάρω ποτέ (κυρίως γιατί δεν έχω πειστεί ακόμη για τη χρησιμότητα ενός tablet) αλλά όταν μιλάμε για οθόνη, touch responsiveness και γενικά την αίσθηση πλοήγησης σε μια φορητή συσκευή, η Apple είναι απλά αχτύητη.

 

Και το λέει ένας άνθρωπος που ενοχλείται αφάνταστα από τις παπάτζες της Apple (όπως λέει και ο προλαλήσας). ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από που φαίνεται στα λόγια μου αυτό? Ούτε το ένα είναι ούτε το άλλο, απλά επιμένω ότι είναι περιττό...τουλάχιστον τα τελευταία 4.5 χρόνια που χρησιμοποιώ το Pod, δεν ένοιωσα καμμία έλλειψη ούτε για SD ούτε για USB...τόσο απλά.

 

Όπως είπα και πριν, άν θεωρείς ότι και το iPad είναι ένα media player τότε δεκτό αυτό - αν και για εμένα που είμαι σε PC πάλι θα ήταν ελλείψεις, δε θα ήταν dealbreakers. Εγώ όμως, όπως - τονίζω - και η ίδια η Apple το βλέπουν σαν κάτι πολύ περισσότερο, μέχρι και υποκατάστατο υπολογιστή. Δε μιλάμε για ιδεολογίες και διαμάχες vs netbook τώρα, έτσι το διαφήμησαν και έτσι το προώθησαν, τουλάχιστον στην αρχή που παρακολουθύσα. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν έιναι απαράδεκτο να μην έχει πράγματα που θα ήταν απείρως χρήσιμα (όχι υποχρεωτικά - μπορείς και χωρίς αυτά. Χρήσιμα.) και συναντάς και στο φτηνότερο κινητό και mp3 player.

 

Αν δεν κάνω λάθος άνοιξαν και multitasking πλέον στο iOs, που και αυτό υποστήριζαν οτι "δεν υπαρχει λόγος" μέχρι να το δουλέψουν όπως ήθελαν. Και από ότι έβλεπα τώρα το iPad 2 ίσως παίρνει SD ή κάτι παρόμοιο, θα δούμε. Πάλι η έλλειψη προωθείται σαν feature, και όταν τελικά το βάλουν προωθείται σαν καινούριο feature!

 

Εννοείται ότι δεν είναι βλάκες στην Apple και τα κάνουν αυτά, είναι προσεκτικά υπολογισμένες κινήσεις που διαβάζουν την αγορά και πλέον την προσαρμόζουν και στα μέτρα τους. Ας μή δεχόμαστε όμως το μαρκετινίστικο coverup ως τη μία και μοναδική αλήθεια όταν τυχαίνει να μας βολεύει το μηχάνημα.

 

Τα μηχανάκια τους είναι τα καλύτερα για όσους μπορουν να αρκεστούν σε αυτό που προσφέρουν.

 

Ναι είναι, αλλά υπάρχουν και όλοι οι υπολοιποι, και μεταξύ των δύο ομάδων δεν υπάρχει και η καλύτερη επικοινωνία... τώρα φταίει το USB, φταίει το wi-fi και το AirPort, ποιος ξέρει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+6.023 x 10 εις την 23η δύναμη ...

 

Και επι τη ευκαιρία ένα μικρο σχόλιο στο post του φιλτατου trolley: για κάποιον που κοπτεται τοσο σθεναρά να αποδείξει (στον εαυτό του μάλλον..) ότι διαχωριζεται και υπερβαίνει το μέσο νεοέλληνα, η θεωρία  "όσο πιο παλιός στο forum και όσο πιο υψηλό rank-τοσο σημαντικότερη η άποψη σου" προσβάλλει (τουλάχιστον) χιλιάδες μέλη του forum αυτού...

Πρέπει επιτέλους να εμπεδώσεις ότι τα levels και τα rankings αφορούν πλέον μόνο το World Of Warcraft.... :) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η έλλειψη προωθείται σαν feature, και όταν τελικά το βάλουν προωθείται σαν καινούριο feature!

 

 

 

Είπαμε: Apple... ίσως η εταιρία με το κορυφαίο marketing στον κόσμο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν είναι βλάκες στην Apple και τα κάνουν αυτά, είναι προσεκτικά υπολογισμένες κινήσεις που διαβάζουν την αγορά και πλέον την προσαρμόζουν και στα μέτρα τους. Ας μή δεχόμαστε όμως το μαρκετινίστικο coverup ως τη μία και μοναδική αλήθεια όταν τυχαίνει να μας βολεύει το μηχάνημα.

 

Επειδή με μνημόνευσες, σε ενημερώνω ότι συμμετέχουμε στο φόρουμ αναζητώντας κάποια αλήθεια για τα ζητήματα που μας απασχολούν. Από τη μία λοιπόν, έχουμε (σύμφωνα με τις δικές σου μάλιστα τοποθετήσεις) μία εταιρεία που διαβάζει την αγορά και ανταποκρίνεται σε αυτήν, παράγοντας μηχανήματα που μας βολεύουν.

 

Από την άλλη, τι έχουμε; Εσύ με ποια ακριβώς ιδιότητα ασκείς αυτή τη κριτική. Εγώ είπα ότι είμαι επαγγελματίας της πληροφορικής και κάτοχος συσκευών της Apple. Eσύ - πέραν του ότι δεν έχεις καμία συσκευή διότι ενοχλείσαι από το μαρκετινίστικο coverup και την έλλειψη υποδοχής USB - ποια ακριβώς ιδιότητα έχεις που σε καθιστά ικανό να εκφέρεις άποψη και μάλιστα τόσο επίμονα;

 

Εγώ εκτιμώ ότι απλά σπαμάρεις, και φαντασιώνεσαι ότι ανακάλυψες την Αμερική λέγοντας βαθύτατες νεοελληνικές δημοσιογραφικές κοινοτυπίες, ειρωνευόμενος μάλιστα το nickname μου, αγνοώντας παράλληλα ότι όντως έχω την ικανότητα να φτιάξω την εφαρμογή για τις αγγελίες (ρώτα να μάθεις για 'μένα). Εσύ είσαι σε θέση να την πληρώσεις;

 

 

 

Να στο πω αλλιώς : αυτολογοκρισία ένεκα αυτοπεριορισμού και ατσάλινης προσπάθειας συγκράτησης από προσωπική επίθεση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η αλήθεια να λέγεται. Όσοι είναι πολέμιοι του ακατανόμαστου, αν είχαν κανά φράγκο παραπάνω στην τσέπη τους, θα το αγόραζαν χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι ωραίο, γυαλιστερό, με κάνει να νιώθω τόσο ωραία για τον εαυτό μου...

 

Gold, gold I say....

 

trolley... Βαθιές ανάσες, breath in, breath out. Karate not here, karate here.  :)

 

Aαα, επίσης θέλω μια εφαρμογή για ipad που να είναι virtual machine με android.  :P

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με μνημόνευσες, σε ενημερώνω ότι συμμετέχουμε στο φόρουμ αναζητώντας κάποια αλήθεια για τα ζητήματα που μας απασχολούν. Από τη μία λοιπόν, έχουμε (σύμφωνα με τις δικές σου μάλιστα τοποθετήσεις) μία εταιρεία που διαβάζει την αγορά και ανταποκρίνεται σε αυτήν, παράγοντας μηχανήματα που μας βολεύουν.

 

Από την άλλη, τι έχουμε; Εσύ με ποια ακριβώς ιδιότητα ασκείς αυτή τη κριτική. Εγώ είπα ότι είμαι επαγγελματίας της πληροφορικής και κάτοχος συσκευών της Apple. Eσύ - πέραν του ότι δεν έχεις καμία συσκευή διότι ενοχλείσαι από το μαρκετινίστικο coverup και την έλλειψη υποδοχής USB - ποια ακριβώς ιδιότητα έχεις που σε καθιστά ικανό να εκφέρεις άποψη και μάλιστα τόσο επίμονα;

 

Εγώ εκτιμώ ότι απλά σπαμάρεις, και φαντασιώνεσαι ότι ανακάλυψες την Αμερική λέγοντας βαθύτατες νεοελληνικές δημοσιογραφικές κοινοτυπίες, ειρωνευόμενος μάλιστα το nickname μου, αγνοώντας παράλληλα ότι όντως έχω την ικανότητα να φτιάξω την εφαρμογή για τις αγγελίες (ρώτα να μάθεις για 'μένα). Εσύ είσαι σε θέση να την πληρώσεις;

 

 

 

Να στο πω αλλιώς

 

Δε σε μνημόνευσά τυχαία, απάντησα στις ανώριμες εξυπνάδες που έγραψες για το άτομό μου.

 

Με απλά λόγια λοιπόν, γιατί όπως είπες δεν έχω την εξαίρετική ευφυία σου:

 

1. Είσαι εκτός θέματος, άστο.

2. Δεν έχεις καταλάβει ότι συμφωνώ μαζί σου στα εκτός θέματος που λες.

3. Έχω την ιδιότητα του αμερόληπτου και αντικειμενικού, που εσύ λόγω της θέσης σου δεν μπορείς να έχεις, αλλά και δεν σε συμφέρει να έχω.

4. Αυτό έλειπε να είσαι χρόνια επαγγελματίας και να μή μπορείς να γράψεις μια εφαρμογή. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το είπα ειρωνικά? Μήπως το ότι άλλα σου λένε και άλλα ψάχνεις να αρπαχτείς εκεί που δεν υπάρχει θέμα?

 

5. Φιλική συμβουλή - bonus: σταμάτα να διαβάζεις όλα αυτά τα blog και τη γκρίνια που περνάς ώρες όπως φάινεται και στρώσου κάνε κάτι χρήσιμο... οι ιδέες είναι που πουλάνε στο χώρο σου, τα υπόλοιπα είναι έυκολα. Ξεκίνα με το Noiz που στάνταρ θα αρέσει σε πολύ κόσμο και βλέπουμε - αρκεί να πάρεις την έγκριση Yameth και φυσικά Jobs :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου