Προς το περιεχόμενο

Ολοι έχουμε άποψη για το Apple iPad


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πιασαμε το flash ομως, εχει ενδιαφερον αυτο που λες - αυτη τη στιγμη το flash ειναι ενα απο τα κυριοτερα δομικα στοιχεια του Internet.

Σήμερα...εάν θέλεις την επαγγελματική μου "διαίσθηση", τα κάθε λογής Ipad, δεν είναι συσκευές του σήμερα.

 

αν βρεθουν 30.000.000 ατομα που να πρεσβευουν την μη-χρηση του flash, τι σε κανει να πιστευεις οτι θα εχουν τη δυναμη να αλλαξουν την παρουσα κατασταση?

Δεν είναι τα 30.000.000 άτομα που με προβληματίζουν, τα διάφορα BBC είναι ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι, αλλά. Όταν είσαι μηχανοδηγός του state of the art δεν μπορείς να αγνοείς κάποια standards όπως π.χ. το flash. Και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι το επιχείρημα δεν "το χρειάζεσαι" μπορεί άνετα να εφαρμοστεί στον ίδιο τον εκφραστή του.

 

Το flash και η χρήση του ήταν η (λογική) εξέλιξη του σχεδιασμού των ιστοσελίδων. Πρόσφερε κίνηση, ήχο, δυνατότητα προγραμματισμού και πάνω απ' όλα resolution independent γραφικά, σε μια εποχή που τα tables της html ήταν ο θεός...

 

Όταν όμως, πλέον, υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις, οι οποίες προσφέρουν (α) μεγαλύτερη ταχύτητα, (β) ευελιξία, (γ) είναι βασισμένες σε open standards, (δ) δεν ανεβάζουν την κατανάλωση ρεύματος σε φορητές συσκευές -όχι μόνο στα macbook air αλλά και στα tablets της RIM και της Samsung-, τότε ίσως είναι καιρός να "ρίξουμε νερό στο κρασί μας"....

 

Όπως κάνουν και οι παρακάτω κύριοι:

http://labs.adobe.com/technologies/wallaby/ ;)

 

Για μένα, ένα γκάτζετ είναι καλό όταν το χρησιμοποιείς χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι... τι εννοώ: τη Δευτέρα έκανα ένα ταξίδι αυθημερόν, και είχα στο αυτοκίνητο το iPhone ως GPS, mp3 player και τηλέφωνο ταυτόχρονα. Και η χρήση αυτή γινόταν απολύτως "φυσιολογικά" και, όπως προείπα, "ασυναίσθητα".

Αν λοιπόν το iPad μου προσφέρει κάτι αντίστοιχο, θα θελήσω να πληρώσω για να το αποκτήσω. Προς το παρόν, ως χρήστης συσκευών Apple, το θέλω για να "παίξω" ;)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάνουν και οι παρακάτω κύριοι:

http://labs.adobe.com/technologies/wallaby/ ;)

Και επειδή δεν είμαι Ιντερνετολόγος (ως επαγγελματίας), αλλά ευεργετημένος από την Adobe...απλά θα παρατηρήσω ότι όπως η Adobe ανακάλυψε το flash...θα μπορούσε να ανακαλύψει και κάτι άλλο ;)

 

Τhanks dmilo, δεν το ήξερα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα...εάν θέλεις την επαγγελματική μου "διαίσθηση", τα κάθε λογής Ipad, δεν είναι συσκευές του σήμερα.

 

Ναι αλλα σημερα κυκλοφορουν στην αγορα ;D ;D

 

Ανεστη καταλαιβαινω τι θελεις να πεις και εχει βαση, απλα να μην ειμαστε και υπερβολικοι. Το flash ως τεχνολογια καποια στιγμη θα εκλειψει, ηδη εχουν αρχισει να εμφανιζονται οι αντικαταστατες του. Αλλα οσο υπαρχει και ειναι τοσο ευρεως διαδεδομενο, δε μπορουμε να βγαλουμε και τρελους αυτους που επιλεγουν να το χρησιμοποιουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Word of caution. Μην μπερδεύουμε το means for a buck με την τεχνολογική επανάσταση.

 

Κατ' αρχήν, εγώ δε χρησιμοποίησα τη φράση "τεχνολογική επανάσταση", αλλά σκέτο "επανάσταση". Θα μπορούσα να την είχα χρησιμοποιήσει (καθότι δεν αντιλάμβάνομαι καμία τεχνολογική επανάσταση χωρίς πρακτική αξία), αλλά πάντως δεν το έκανα.

 

Τώρα, για το flash, περιορίζομαι να σας πω ότι η απαξία του από την Apple, αποτελεί επιβεβαίωση των προσωπικών και επαγγελματικών μου πεποιθήσεων που απλώνονται χρονικά πάνω από μία δεκαπενταετία. Το ίδιο ισχύει για την Java, που δεν αναφέρθηκε.

 

Η μάλλον, θα σας πω κάτι περισσότερο: αν ο κόσμος της διαφήμισης και της ενημέρωσης θέλει το κοινό των φορητών συσκευών, αλλά οι δημοφιλέστερες φορητές συσκευές δεν ασχολούνται με το flash... τότε αναλογιστείτε μήπως ο μαραθώνας έχει δίκηο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το internet καλώς ή κακώς απομακρύνεται ταχύτατα απο το flash κατι που και η adobe έχει καταλάβει και επενδύει στο HTML5. Αν και το ιδανικό θα ήταν να δινόταν στον χρήστη η δυνατότητα ενεργοποίησης του flash δεν μπορώ να πω οτι δεν καταλαβαίνω γιατι η apple δεν το θέλει. Αν παρατηρήσετε θα δείτε οτι 8/10 φορές που o browser σας πέφτει είναι εξαιτίας του flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα σημερα κυκλοφορουν στην αγορα ;D ;D

Προφανώς, και έχουν αρχίσει να τη διαμορφώνουν...θα γίνω βαρετός, αλλά (και) το BBC εμένα μου χτυπάει καμπανάκια...

 

δε μπορουμε να βγαλουμε και τρελους αυτους που επιλεγουν να το χρησιμοποιουν

Κανείς δεν βγάζει κανένα τρελλό...και εγώ καμμιά φορά σκέφτομαι τις δισκέτες και τα Zip drives...αλλά μετά πάω στο Dropbox ;D

 

Η μάλλον, θα σας πω κάτι περισσότερο: αν ο κόσμος της διαφήμισης και της ενημέρωσης θέλει το κοινό των φορητών συσκευών, αλλά οι δημοφιλέστερες φορητές συσκευές δεν ασχολούνται με το flash... τότε αναλογιστείτε μήπως ο μαραθώνας έχει δίκηο.

Nα και κάποιος που με κατάλαβε :D. Το επόμενο ερώτημα είναι, εάν έχω δίκιο, πως το εξαργυρώνουμε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμαζω αρθρο αυτες τις μερες σχετικα με το ipad και χαιρομαι που ανοιξε θεμα εδω. Νομιζω ομως οτι για να εξελιχτει η κουβεντα πρεπει να δουμε λιγο αντικειμενικα καποια πραγματα..

 

1) FLASH : το ότι ειναι βαρυ, τρωει μπαταρια και αντικαθισταται σιγα σιγα απο το HTML5 και πολλά άλλα είναι αλήθεια. Το ότι η APPLE ως γίγαντας καθιερώνει τις εξελίξεις και επιλέγει για σένα τι θα βάλεις στην συσκευή της είναι λάθος.. Εσυ μπορει να θες να κραταει η μπαταρία μια ώρα. Αυτη τί την κόφτει; Φυσικά το θέμα δεν ειναι το "εσύ" αλλά και οι developers που μονιμως τρώνε πόρτα σε κάθε τι "στενόμυαλο" θεωρει η apple. Μιλάμε για εταιρεία παίδες, μην τρελένεστε. Καπιταλισμός στο έπακρο. Σαφέστατα μιλάμε για μηχανηματάρα και τρελό design και πρωτοπορίες αλλά τα αρνητικά της Apple είναι παρα πολλά σαν "χαρακτήρας" εταιρείας.

2) TOUCH : το touch που έχει το ipad δεν υπαρχει απλά. Και δυστυχως τα αρνητικα που προσαπτουν ολοι δεν ειναι αρνητικα, απλα το συστημα λειτουργει κατα βαση μεσω του itunes αλλά ΔΕΝ εχει ουτως ή άλλως προγράμματα που να απαιτούν usb και κάτι άλλο, ΔΕΝ έχει λειτουργικό δηλαδή που να είναι σχεδιασμένο με την λογική του pc, ότι χρειάζεσαι το κάνεις είτε με ευκολο είτε με λίγο πιο περίεργο τρόπο. Δεν μπορούμε να θέτουμε τις αναγκες ενός pc στο ipad. Είναι ταμπλέτα.

3) Το λειτουργικό του το θεωρώ άψογο και πανγρήγορο. Το να ανοιξεις και να μεταφερθεις απο εφαρμογη σε εφαρμογη παιρνει μεσο ορο 2 δευτερα. Περιορισμένο ΝΑΙ αλλά άψογο σε ότι κάνει.

4) κάποιος που θελει pc είναι λάθος αν παρει ipad. Ομως κάποιος που θέλει κατι λιγότερο απο pc είναι λάθος αν το ΘΑΒΕΙ. Wordpress, blogging, ibooks, reader, hd player (προγραμματα που δουλευουν αψογα) , remote, vpn, email, streamer, browsing, gaming (τα adventures ειναι απιστευτα), μουσική, music creation, διαχειρηση μίκτη cubase και μουσικών προγραμματων, midi γενικώς... και κάμποσα ακόμα τα χρησιμοποιώ μάλλον καθημερινά κ λειτουργικά το ipad ειναι κορυφέος τρόπος. Αν ομως ηθελα απλα reader θα επαιρνα kindle που ειναι φτηνο. με λίγα λόγια αυτος που θελει ipad και για τον οποιον το ipad πραγματικα ειναι τέλειο (αντικειμενικά), είναι αυτός που κάνει πάρα πολλά πράγματα , ΟΧΙ τοσα ωστε να θελει pc, ΟΧΙ τοσα λίγα ώστε να μην το χρειάζεται. Οποιος δηλαδη θελει απλα ενα gadget να κάνει σκέτο browsing είναι αξιος της μοιρας του γιατι σε αποδοση τιμη ειναι πανακριβο. Μονο οταν το χρησιμοποιεις 100% ειναι αξιο.

5) Η οθόνη του είναι υπέροχη. Το να ξαπλώνεις το βράδυ, να ανοιγεις το air video το οποιο διαβαζει τα folder με τα έργα που έχεις στο pc σου (το οποιο pc είναι στο σαλόνι) και να τα streamάρεις με άψογη ταχύτητα και αψογους ελληνικούς υποτιτλους μεσα σε 5 δευτερόλεπτα είναι τέλεια αίσθηση. Οπως επίσης και οταν τελειώσει το έργο και θες να κοιμηθεις να ανοιγεις το team viewer, καπάκι σε συνδέει στο pc σου στο σαλόνι και το κλείνεις shutdown απομακρυσμένα για να μην σηκώνεσαι. Γυρνας πλευρο και κοιμασαι.

 

Γενικώς επειδή μπορώ να γράψω πολλά θετικα και αρνητικά, θεωρω οτι το α και το ω ειναι το ΓΙΑΤΙ το θες. Γραψτε 5-10 καταστασεις πχ. οπως αυτες που το χρησιμοποιω εγω και πες, αξιζει; το χω αναγκη; βοηθάει; Σε πραγματικες καταστασεις τα σπαει για μενα και η δυναμη του δεν ειναι η apple αλλά οι εφαρμογές και οι προγραμματιστές που εχουν φτιαξει apps απίστευτα.

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγια μενα και η δυναμη του δεν ειναι η apple αλλά οι εφαρμογές και οι προγραμματιστές που εχουν φτιαξει apps απίστευτα.

Μα αυτό είναι από παλιά...ποτέ η Apple δεν ήταν η απόλυτη "δύναμη"...η Adobe την έκανε να είναι ότι είναι. ;)

 

τα αρνητικά της Apple είναι παρα πολλά σαν "χαρακτήρας" εταιρείας

Αυτά τα "κομουνιστικά", πάντα μου άρεσαν ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Flash πάντως είναι για τα πανηγύρια, βαρύ και ασήκωτο για τα όχι-και-τόσο παλιακά μηχανήματα. Άμα είναι να χρειάζεται να πακετωθούν οι apple χρήστες μπας και ξυπνήσουν οι μ***κες και προχωρήσουν το HTML5 so be it. Μακρυά από τον κ**ο μας, και όπου θέλει ας μπει  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου