Προς το περιεχόμενο

Ολοι έχουμε άποψη για το Apple iPad


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μας δείχνει ότι (κατ' αρχήν) στην ελλάδα η νηφάλια αντιμετώπιση είναι σχεδόν αμαρτία, ότι τα περιοδικά δεν ξέρουν τίποτε ουσιώδες για το θέμα τους, ότι οι "επαγγελματίες" έχουν συχνά ρηχή σχέση με το αντικείμενο τους, ότι το "καινούργιο" είναι συχνότατα ανεπιθύμητο.. και πολλά-πολλά άλλα.

 

Κάτσε τώρα, αν το κρίνεις σκόπιμο, και πες μου αν πιστεύεις ότι οι εισηγήσεις σου για την αξία του iPad μπορούν να εκτιμηθούν σωστά από έλληνες αναγνώστες (όχι όλους βέβαια) οι οποίοι ψάχνουν διαρκώς να βρουν αφορμή για να μη ξεκολλήσουν από εδραιωμένες απόψεις τους, ανεξαρτήτως των εξελίξεων και (όχι σπάνια) και των ίδιων τους των συμφερόντων.

 

Θα θυμάσαι ότι εγώ δεν είμαι φίλος της Apple. Εγώ λοιπόν, σου λέω με απόλυτη βεβαιότητα ότι η εταιρεία έκανε μία επανάσταση με αυτές τις άρτιες και λειτουργικά άριστες συσκευές, επανάσταση που έχει βάλει σε σοβαρές σκέψεις όλη την αγορά: των υπολογιστών, των εκδόσεων, των περιοδικών, του ίντερνετ όλου. Το θέμα απλώς ΔΕΝ προσφέρεται για δημοσιογραφικό σχολιασμό: είναι κάτι σε διαρκή εξέλιξη, δεν έχει σχήμα ή όρια. Αν αμφιβάλλεις ακόμη, ψάξε να βρεις τι πίστευαν οι δημοσιογράφοι για τους υπολογιστές (π.χ.), ή τι πίστευαν για το ίντερνετ (μόδα) ή (ακόμη χειρότερα) τι πιστεύουν ακόμη και σήμερα γι' αυτά τα πράγματα.

 

Kατ'αρχήν, η "συνισταμένη" που έγραψα ότι μετέφερα δεν ήταν καν ελληνική αλλά διεθνής, διαβάζοντας (και πάλι τονίζω: σαν ΕΙΔΗΣΗ και όχι σαν ανάλυση) μερικά μεγάλα πασίγνωστα ξένα sites. Επαναλαμβάνω - ένας ακόμη κύκλος στη συζήτηση - πως μέχρι σήμερα δεν έχω διαβάσει καμία ελληνική "ανάλυση" για το θέμα, είτε προέρχεται από ημιμαθείς δημοσιογράφους, είτε από πυροβολημένα σελέμπριτις της μπλογκόσφαιρας, είτε από οποιονδήποτε άλλο.

 

Φυσικά συμφωνώ πως οι περισσότερες πρωτοποριακές εξελίξεις αντιμετωπίζονται με δυσπιστία, η οποία όμως δεν συνεπάγεται πως είναι πάντοτε άστοχη. Και όσον αφορά στο τι μπορεί να σχολιαστεί δημοσιογραφικά, γιατί να μπει στο απυρόβλητο? Είναι κορυφαία είδηση πρώτης τάξεως, πόσο μάλλον όταν επηρεάζει την ανθρώπινη τεχνολογική ιστορία σε τέτοιο βαθμό, τον οποίο μάλιστα δεν έχουμε ζήσει καν ακόμη. Μήπως έχεις συνηθίσει στους απελπιστικά περιορισμένους ορίζοντες τόσο χαμηλού επιπέδου δημοσιογραφίας (ίσως της ελληνικής) που δεν κοιτάς λίγο παραπέρα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μάλλον, θα σας πω κάτι περισσότερο: αν ο κόσμος της διαφήμισης και της ενημέρωσης θέλει το κοινό των φορητών συσκευών, αλλά οι δημοφιλέστερες φορητές συσκευές δεν ασχολούνται με το flash... τότε αναλογιστείτε μήπως ο μαραθώνας έχει δίκηο.

 

Λάθος: http://www.noiz.gr/index.php?topic=183557.msg532029#msg532029 (κυριολεκτικά copy-paste των προηγούμενων έχει γίνει η συζήτηση...)

 

Όσον αφορά στo flash, κάποια στιγμή όντως θα αποσυρθεί, και στη θέση του θα μπει κάτι άλλο, το οποίο κι αυτό κάποια στιγμή θα αποσυρθεί... δεν χρειάζεται να ξοδέψει κάποιος πολύ φαιά ουσία για να το προβλέψει (για την ακρίβεια δεν χρειάζεται καν πρόβλεψη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, εγώ δε χρησιμοποίησα τη φράση "τεχνολογική επανάσταση", αλλά σκέτο "επανάσταση". Θα μπορούσα να την είχα χρησιμοποιήσει (καθότι δεν αντιλάμβάνομαι καμία τεχνολογική επανάσταση χωρίς πρακτική αξία), αλλά πάντως δεν το έκανα.

 

Τώρα, για το flash, περιορίζομαι να σας πω ότι η απαξία του από την Apple, αποτελεί επιβεβαίωση των προσωπικών και επαγγελματικών μου πεποιθήσεων που απλώνονται χρονικά πάνω από μία δεκαπενταετία. Το ίδιο ισχύει για την Java, που δεν αναφέρθηκε.

 

Η μάλλον, θα σας πω κάτι περισσότερο: αν ο κόσμος της διαφήμισης και της ενημέρωσης θέλει το κοινό των φορητών συσκευών, αλλά οι δημοφιλέστερες φορητές συσκευές δεν ασχολούνται με το flash... τότε αναλογιστείτε μήπως ο μαραθώνας έχει δίκηο.

 

Η πρόταση ήταν γενικότερο σχόλιο και δεν αναφερόταν αποκλειστικά σε εσένα.

 

Το γεγονός ότι το flash έχει διεισδύσει σε ένα σωρό εφαρμογές στο internet εδώ και χρόνια, αποδεικνύει την αξία του. Βαρύ, ίσως, αχρείαστο, μην τρελαθούμε. Το ότι θα αντικατασταθεί, σιγά τα νέα. Τα πάντα θα αντικατασταθούν sooner or later.

 

Η Java θα υπάρχει όσο είναι η μοναδική πλατφόμα που εξυπηρετεί εξειδικευμένες ανάγκες (ναι, είναι ένα μικρό κλάσμα των χρηστών).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατα βάσην ειμαι αθεος αλλά αναγνωριζω τις νεες "αγιοτητες" τους Αη Pad , Αη phone και Αη Mac...

Μεγαλη η χαρη τους

 

My 2 cents  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατα βάσην ειμαι αθεος αλλά αναγνωριζω τις νεες "αγιοτητες" τους Αη Pad , Αη phone και Αη Mac...

Μεγαλη η χαρη τους

 

My 2 cents  ;D ;D ;D ;D ;D

με 2 cents...σίγουρα, δεν έχεις να τα πληρώσεις...συνέχισε να προσεύχεσαι ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πληρωνω αλλα με πληρωνουν και αυτα...εχουμε και φιλικη και εμπορικη σχεση μεταξυ μας.   :)

Συνάδελφοι? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου