Προς το περιεχόμενο

Ολοι έχουμε άποψη για το Apple iPad


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι αυτός που άνοιξε το μοναδικό apple hate thread

 

Όπως έλεγα και πολλές φορές πριν, εννοείται πως το "δεν συμφωνείς μαζί μου" δεν σημαίνει αυτόματα και πολύ βολικά πως "είσαι hater". Φυσικά αυτό που παραθέτεις δεν ήταν μόνο η δική μου άποψη αλλά η συνισταμένη μιας αντιμετώπισης που έβλεπα από δημοσιογράφους στις ανταποκρίσεις τους. Kι αν είναι να κάνει κύκλους η κουβέντα, να αρχίσω να βάζω λινκς για να μην ξαναγράφονται τα ίδια και τα ίδια... (αυτό φυσικά πάει και στον Eyeprotocol που στο ίδιο ακριβώς θέμα που έθιγε και προηγουμένως, εξακολουθεί να επιλέγει να μην καταλαβαίνει  - ή να το παριστάνει - πως α. και οι καταναλωτές έχουν άποψη, και μάλιστα την πιο βαρύνουσα στο τέλος γιατί αυτοί καθορίζουν την τύχη ενός προϊόντος, β. πως δεν είναι σε καμία θέση να γνωρίζει το background, τις γνώσεις, την αντίληψη και τα φόντα του καθενός που ως συνήθως υπεροπτικά βάζει σε ένα καλούπι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

α. και οι καταναλωτές έχουν άποψη, και μάλιστα την πιο βαρύνουσα στο τέλος γιατί αυτοί καθορίζουν την τύχη ενός προϊόντος

Xαίρομαι όταν συμφωνούμε...με τα νούμερα...

Επίσης, να υποθέσω ότι μπροστά τα αντικειμενικά κριτήρια, τα παρακάτω είναι περιττά

Ξέρεις ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των φανατισμένων με την Apple? To γεγονός πως βρισκόμενοι σε άμυνα εναντίον του συνεχούς δουλέματος νιώθουν πάντοτε υποχρεωμένοι να αποδείξουν ότι είναι πλάσματα ενός ανώτερου Θεού.

β. πως δεν είναι σε καμία θέση να γνωρίζει το background, τις γνώσεις, την αντίληψη και τα φόντα του καθενός που ως συνήθως υπεροπτικά βάζει σε ένα καλούπι).

Δεν θα έλεγα ακριβώς το ίδιο για εσένα...

και αυτό περιττό μου φαίνεται

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έλεγα και πολλές φορές πριν, εννοείται πως το "δεν συμφωνείς μαζί μου" δεν σημαίνει αυτόματα και πολύ βολικά πως "είσαι hater". Φυσικά αυτό που παραθέτεις δεν ήταν μόνο η δική μου άποψη αλλά η συνισταμένη μιας αντιμετώπισης που έβλεπα από δημοσιογράφους στις ανταποκρίσεις τους. Kι αν είναι να κάνει κύκλους η κουβέντα, να αρχίσω να βάζω λινκς για να μην ξαναγράφονται τα ίδια και τα ίδια... (αυτό φυσικά πάει και στον Eyeprotocol που στο ίδιο ακριβώς θέμα που έθιγε και προηγουμένως, εξακολουθεί να επιλέγει να μην καταλαβαίνει  - ή να το παριστάνει - πως α. και οι καταναλωτές έχουν άποψη, και μάλιστα την πιο βαρύνουσα στο τέλος γιατί αυτοί καθορίζουν την τύχη ενός προϊόντος, β. πως δεν είναι σε καμία θέση να γνωρίζει το background, τις γνώσεις, την αντίληψη και τα φόντα του καθενός που ως συνήθως υπεροπτικά βάζει σε ένα καλούπι).

 

Bloody, ίσως επειδή ζεις στο εξωτερικό, έχεις ξεχάσει ότι είναι προτιμότερο να μην τρέφουμε την νεο-ελληνική δυσπιστία απέναντι στο καινούργιο, ταϊζοντας το νου των αναγνωστών με πληροφορίες που για να κατανοηθούν χρειάζεται πληροφόρηση και παιδεία που ίσως (μάλλον) δεν έχουν.

 

Σου παρέχω ένα απλό παράδειγμα: πριν πολλά χρόνια, είχε κυκλοφορήσει η Kodak ένα έγχρωμο φιλμ για φωτογραφίες που λεγόταν Ektar 25. Εγώ τότε δεν ήμουν φωτογράφος, αλλά νεαρό παιδί που είχε διαβάσει για το συγκεκριμένο φιλμ (στο περιοδικό "Φωτογραφία") και πήγα στο συνοικιακό φωτογραφείο της γειτονιάς μου και το ζήτησα.

 

Αντιμετώπισα το βλοσυρό βλέμμα του φωτογράφου, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο φιλμ ΔΕΝ είναι καλό, επικαλούμενος πρόσφατη εμπειρία του στη φωτογράφιση ενός γάμου, όπου η νύφη βγήκε "σα πεθαμένη, χλωμή". Μην έχοντας επιχειρήματα, ή θάρρος, συνθηκολόγησα και πήρα άλλο φιλμ.

 

Δέκα χρόνια μετά, έχοντας στο μεταξύ αποκτήσει ζηλευτή κατάρτιση για τη δομή και τις ιδιότητες των φωτογραφικών υλικών, πληροφορήθηκα ότι ο απαραίτητος εξοπλισμός για την εμφάνιση των Ektar δεν είχε έρθει ΠΟΤΕ στην ελλάδα, και ότι το προϊόν ήταν καταδικασμένο να μη περπατήσει διότι απλούστατα κανείς δεν ήξερε πως να το εμφανίσει σωστά!!!!

 

Το περίεργο δεν ήταν ότι δεν το ήξερα εγώ, αλλά ότι δεν το ήξερε ο seasoned επαγγελματίας της εποχής, δεν το ήξεραν τα περιοδικά της εποχής, δεν το ήξεραν οι νύφες της εποχής και οι παπάδες της εποχής. Το φιλμ, απλώς απέδιδε τα χρώματα με πιο ουδέτερο τρόπο: αυτή ήταν η αμαρτία του.

 

Δεν είναι διδακτική ιστορία; Μας δείχνει ότι (κατ' αρχήν) στην ελλάδα η νηφάλια αντιμετώπιση είναι σχεδόν αμαρτία, ότι τα περιοδικά δεν ξέρουν τίποτε ουσιώδες για το θέμα τους, ότι οι "επαγγελματίες" έχουν συχνά ρηχή σχέση με το αντικείμενο τους, ότι το "καινούργιο" είναι συχνότατα ανεπιθύμητο.. και πολλά-πολλά άλλα.

 

Κάτσε τώρα, αν το κρίνεις σκόπιμο, και πες μου αν πιστεύεις ότι οι εισηγήσεις σου για την αξία του iPad μπορούν να εκτιμηθούν σωστά από έλληνες αναγνώστες (όχι όλους βέβαια) οι οποίοι ψάχνουν διαρκώς να βρουν αφορμή για να μη ξεκολλήσουν από εδραιωμένες απόψεις τους, ανεξαρτήτως των εξελίξεων και (όχι σπάνια) και των ίδιων τους των συμφερόντων.

 

Θα θυμάσαι ότι εγώ δεν είμαι φίλος της Apple. Εγώ λοιπόν, σου λέω με απόλυτη βεβαιότητα ότι η εταιρεία έκανε μία επανάσταση με αυτές τις άρτιες και λειτουργικά άριστες συσκευές, επανάσταση που έχει βάλει σε σοβαρές σκέψεις όλη την αγορά: των υπολογιστών, των εκδόσεων, των περιοδικών, του ίντερνετ όλου. Το θέμα απλώς ΔΕΝ προσφέρεται για δημοσιογραφικό σχολιασμό: είναι κάτι σε διαρκή εξέλιξη, δεν έχει σχήμα ή όρια. Αν αμφιβάλλεις ακόμη, ψάξε να βρεις τι πίστευαν οι δημοσιογράφοι για τους υπολογιστές (π.χ.), ή τι πίστευαν για το ίντερνετ (μόδα) ή (ακόμη χειρότερα) τι πιστεύουν ακόμη και σήμερα γι' αυτά τα πράγματα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... με αυτές τις άρτιες και λειτουργικά άριστες συσκευές...

 

Ναι, αλλά. Όταν είσαι μηχανοδηγός του state of the art δεν μπορείς να αγνοείς κάποια standards όπως π.χ. το flash. Και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι το επιχείρημα δεν "το χρειάζεσαι" μπορεί άνετα να εφαρμοστεί στον ίδιο τον εκφραστή του.

 

Κατ' άλλα, το iPad τα σπάει, όμως όπως κάθε γέννηση από marketing υψηλών οκτανίων και ολίγης επιστήμης, έτσι κι αυτό φέρεται να λύνει τα προβλήματα που το ίδιο όρισε.

 

Word of caution. Μην μπερδεύουμε το means for a buck με την τεχνολογική επανάσταση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά. Όταν είσαι μηχανοδηγός του state of the art δεν μπορείς να αγνοείς κάποια standards όπως π.χ. το flash.

Δεν αντιλέγω...αλλά 15.000.000 άτομα έδειξαν ότι δεν το χρειάζονται, και αν πιάσουν τα νούμερα που λένε (30.0000.000), και οι υπόλοιποι δεν θα το χρειάζονται. Αυτό και μόνο πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως διακρίνω μια hateροσύνη  ;D και πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο. Σιγά τα ωά. Στα σκουπίδια θα καταλήξει και αυτό σε 2-3 χρονάκια, όταν δε θα μπορεί να ανοίξει ούτε e-mail, όπως στα σκουπίδια θα καταλήξουν και τα αντίστοιχα Win tablets, τα android, τα εξαπύρηνα PC, τα οκταπύρηνα MAC κλπ κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως στα σκουπίδια θα καταλήξουν και τα αντίστοιχα Win tablets, τα android, τα εξαπύρηνα PC, τα οκταπύρηνα MAC κλπ κλπ.

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε? Μιλάς για τη καταστροφή του κόσμου όπως λένε οι Ινκας? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

Για διάβασε την δεύτερη πρόταση της ίδιας παραγράφου.

Δεν λέει να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε το "δεν το χρειάζομαι" γιατί...

 

Στα σκουπίδια θα καταλήξει και αυτό σε 2-3 χρονάκια, όταν δε θα μπορεί να ανοίξει ούτε e-mail, όπως στα σκουπίδια θα καταλήξουν και τα αντίστοιχα Win tablets, τα android, τα εξαπύρηνα PC, τα οκταπύρηνα MAC κλπ κλπ.

 

Τα σκουπίδια του σήμερα ήταν αυτά που έφεραν τα χρυσάφια του σήμερα, τα οποία θα γίνουν τα σκουπίδια του αύριο που θα φέρουν τα χρυσάφια του αύριο κ.ο.κ. Όλα έχουν την αξία τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω...αλλά 15.000.000 άτομα έδειξαν ότι δεν το χρειάζονται, και αν πιάσουν τα νούμερα που λένε (30.0000.000), και οι υπόλοιποι δεν θα το χρειάζονται. Αυτό και μόνο πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις.

 

To οτι 15.000.000 ατομα αγορασαν το iPad δεν παει να πει οτι 15.000.000 δεν χρειαζονται το flash, για τον ιδιο λογο που (λεμε τωρα) καθε κατοχος μοτοσυκλετας αυτοματως δεν θεωρει αχρειαστο το αυτοκινητο. Προσωπικα ξερω κοσμο που εχει iPad αλλα τους χαλαει η ελλειψη flash. Αλλους η ελλειψη αυτη τους αφηνει αδιαφορους, αλλους τους ενοχλει αλλα οχι αρκετα ωστε να μην αγορασουν το προιον.

 

Μιας και πιασαμε το flash ομως, εχει ενδιαφερον αυτο που λες - αυτη τη στιγμη το flash ειναι ενα απο τα κυριοτερα δομικα στοιχεια του Internet. To internet εχει (roughly) 2 δισσεκατομυρια χρηστες, σχεδον 30% του παγκοσμιου πληθυσμου. Αφηνωντας το iPad στην ακρη και μιλωντας σε πιο γενικο επιπεδο, αν βρεθουν 30.000.000 ατομα που να πρεσβευουν την μη-χρηση του flash, τι σε κανει να πιστευεις οτι θα εχουν τη δυναμη να αλλαξουν την παρουσα κατασταση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου