Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λες πιτα εννοεις το μαγαζι απο τον κοσμο ή η Στικουδη απ τα ξυδια και τη στενοχωρια? ;D

 

Εκτος πλακας παντως τετοια μαγαζια πλεον ειναι πιτα μονο με τις εκδρομες των λυκειων απ την επαρχια και των εκδηλωσεων καποιων trendy ΚΑΠΙ... και παλι δυσκολα.

 

μωρε πιτα ειναι αλλα πλεον μονο τις μερες που ανοιγουν (δηλ.οπως το παμε με την κριση μονο το ΣΑΒΒΑΤΟ)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Σα να ακούω τον κολλητό μου,

ακριβώς αυτά λέει, δεν πάω για 50 - 60 ευρώ μεροκάμματο (πάντα χωρίς ένσημο) σε σκυλάδικο όλη νύχτα όρθιος.-

 

Έτσι απλά για τον αντίλογο, εγώ θα αναφέρω ότι με αυτό ακριβώς το χρηματικό ποσό αμείβεται (και για παραπάνω ώρες) όλη τη νύχτα και ο εφημερεύων ειδικευόμενος ιατρός οιασδήποτε ειδικότητος. Α! Και δεν τα πλερώνεται στο τέλος της βραδιάς…αλλά μετά από κάνα 3μηνο (πλέον) στην καλλίτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απλά για τον αντίλογο, εγώ θα αναφέρω ότι με αυτό ακριβώς το χρηματικό ποσό αμείβεται (και για παραπάνω ώρες) όλη τη νύχτα και ο εφημερεύων ειδικευόμενος ιατρός οιασδήποτε ειδικότητος. Α! Και δεν τα πλερώνεται στο τέλος της βραδιάς…αλλά μετά από κάνα 3μηνο (πλέον) στην καλλίτερη.

91 ευρω είναι για 24 ώρες... στο δημόσιο τουλάχιστον... στις ιδιωτικές κλινικές είναι ίσως πιο κάτω... παρόλα αυτά δεν δοκίμασα ακόμα σκυλάδικο... το ίδιο νυχτέρι μου κάνει και μάλιστα δυσάρεστο (για μένα πάντα), ενώ στην εφημερία όσο να πεις αποκομίζεις και κάποια πράγματα...

βεβαίως ποτές μη λες ποτές οπότε ας καταπιώ τη γλώσσα μου

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

91 ευρω είναι για 24 ώρες... στο δημόσιο τουλάχιστον... στις ιδιωτικές κλινικές είναι ίσως πιο κάτω... παρόλα αυτά δεν δοκίμασα ακόμα σκυλάδικο... το ίδιο νυχτέρι μου κάνει και μάλιστα δυσάρεστο (για μένα πάντα), ενώ στην εφημερία όσο να πεις αποκομίζεις και κάποια πράγματα...

βεβαίως ποτές μη λες ποτές οπότε ας καταπιώ τη γλώσσα μου

 

Ακριβώς , το ίδιο λέμε. Άρα το 8ωρο σου αμείβεται ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ! Και μην κοιτάς εσύ έχεις και ειδικότητα που δεν την ξυπνούν ανά 5 λεπτά ;) ;D (άσχετα με το ότι έχεις περάσει και από την παθολογική κλινική). Αυτό που θέλω να πω Αργύρη είναι ότι εμένα μου φαίνεται κάπως περίεργο ότι τα 50-60 ευρώ είναι λίγα (για την Ελληνική πραγματικότητα πάντα) (σε σχέση φυσικά με την κατά τη γνώμη μου σαφώς πιο δύσκολη νυχτερινή εργασία π.χ.του Ιατρού (σε όλα τα επίπεδα), που αμείβεται λιγότερο).

 

σ.σ. και από το "σκυλάδικο" αποκομίζεις μουσικά (και όχι μόνον) κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια αλλα ως ειδικευομενος γιατρος χτιζεις μια υπεραξια. Ειναι σαν την πρακτικη του δικηγορου οπου σου δινουν ο,τι να 'ναι, που το υπομενεις ομως γιατι ξερεις οτι σε δεκα χρονια θα βγαζεις πολυ περισσοτερα (ή τουλαχιστον ελπιζεις, αλλα ελπιζεις). Στην περιπτωση του μουσικου, δε μιλαμε για ενα "αναγκαιο κακο" που ειναι η πρακτικη ή η ειδικευση, αλλα για εναν κανονικο επαγγελματια (30, 40 ή 50 ετων) που εχει ταβανιασει και πολλες φορες μπορει να εχει σπουδασει περισσοτερα χρονια απο εναν δικηγορο ή γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι ρε παιδια αλλα ως ειδικευομενος γιατρος χτιζεις μια υπεραξια. Ειναι σαν την πρακτικη του δικηγορου οπου σου δινουν ο,τι να 'ναι, που το υπομενεις ομως γιατι ξερεις οτι σε δεκα χρονια θα βγαζεις πολυ περισσοτερα (ή τουλαχιστον ελπιζεις, αλλα ελπιζεις). Στην περιπτωση του μουσικου, δε μιλαμε για ενα "αναγκαιο κακο" που ειναι η πρακτικη ή η ειδικευση, αλλα για εναν κανονικο επαγγελματια (30, 40 ή 50 ετων) που εχει ταβανιασει και πολλες φορες μπορει να εχει σπουδασει περισσοτερα χρονια απο εναν δικηγορο ή γιατρο.

 

Καλά και οι ειδικοί (ιατροί) δεν πληρώνονται την εφημερία πολύ παραπάνω ;D. Εγώ το σκυλάδικο (αν ήμουν επαγγελματίας μουσικός), θα το αντιμετώπιζα ως μία extra (μαζί με άλλα πράγματα, συναυλίες , μαθήματα, κ.λ.π.) ευκαιρία να βγάλω χρήματα. Πιστεύω ότι και μουσικά σε βοηθά πάρα πολύ (και σίγουρα χτίζεις και μια μουσική υπεραξία επίσης). Ότι είναι ίσως η πιο «δύσκολη» δουλειά για ένα μουσικό (για πολλούς λόγους) το δέχομαι. Αν όμως οι επαγγελματίες μουσικοί στην Ελλάδα, έχουν πλέον την πολυτέλεια (ειδικά στις ημέρες μας) να σνομπάρουν τα 60 € / νυχτερινό 8ωρο (γι’ αυτό το παράδειγμα του Ιατρού) διότι έχουν βρει άλλες (πιο ανώδυνες) πηγές εισοδημάτων……εμένα μου περισσεύει (ως γνωστόν δε από πίτα που δεν τρως….)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και οι ειδικοί (ιατροί) δεν πληρώνονται την εφημερία πολύ παραπάνω ;D. Εγώ το σκυλάδικο (αν ήμουν επαγγελματίας μουσικός), θα το αντιμετώπιζα ως μία extra (μαζί με άλλα πράγματα, συναυλίες , μαθήματα, κ.λ.π.) ευκαιρία να βγάλω χρήματα. Πιστεύω ότι και μουσικά σε βοηθά πάρα πολύ (και σίγουρα χτίζεις και μια μουσική υπεραξία επίσης). Ότι είναι ίσως η πιο «δύσκολη» δουλειά για ένα μουσικό (για πολλούς λόγους) το δέχομαι. Αν όμως οι επαγγελματίες μουσικοί στην Ελλάδα, έχουν πλέον την πολυτέλεια (ειδικά στις ημέρες μας) να σνομπάρουν τα 60 € / νυχτερινό 8ωρο (γι’ αυτό το παράδειγμα του Ιατρού) διότι έχουν βρει άλλες (πιο ανώδυνες) πηγές εισοδημάτων……εμένα μου περισσεύει (ως γνωστόν δε από πίτα που δεν τρως….)

 

Συμφωνώ ότι λέμε το ίδιο ,απλά επέκτεινα τη σκέψη λίγο στα δικά  μου δεδομένα...

Υπάρχουν φορές που έχεις ρινορραγίες όλο το βράδυ και πολεμάς με τα αίματα και σκέφτεσαι ,να μουν τώρα σε ένα μαγαζάκι να έπαιζα ροκ ένα τριωράκι να΄έπινα και τα ποτάκια μου... έχεις δίκιο ότι αποκομίζεις κάτι όπου και να πας αρκεί να ξέρεις να φεύγεις και να προχωράς γιατί το 'κάψιμο' είναι επικίνδυνο. Το burnout υπάρχει σαν όρος και στην πρακτική της ιατρικής βέβαια πχ ιδρυματοποίηση ,ρουτίνα κλπ...

σκόρπιες σκεψεις..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και οι ειδικοί (ιατροί) δεν πληρώνονται την εφημερία πολύ παραπάνω ;D. Εγώ το σκυλάδικο (αν ήμουν επαγγελματίας μουσικός), θα το αντιμετώπιζα ως μία extra (μαζί με άλλα πράγματα, συναυλίες , μαθήματα, κ.λ.π.) ευκαιρία να βγάλω χρήματα. Πιστεύω ότι και μουσικά σε βοηθά πάρα πολύ (και σίγουρα χτίζεις και μια μουσική υπεραξία επίσης). Ότι είναι ίσως η πιο «δύσκολη» δουλειά για ένα μουσικό (για πολλούς λόγους) το δέχομαι. Αν όμως οι επαγγελματίες μουσικοί στην Ελλάδα, έχουν πλέον την πολυτέλεια (ειδικά στις ημέρες μας) να σνομπάρουν τα 60 € / νυχτερινό 8ωρο (γι’ αυτό το παράδειγμα του Ιατρού) διότι έχουν βρει άλλες (πιο ανώδυνες) πηγές εισοδημάτων……εμένα μου περισσεύει (ως γνωστόν δε από πίτα που δεν τρως….)

 

Δεν εχεις αδικο, απλα αυτο που θελω να  πω ειναι πως οπως ενας δικηγορος ή ενας γιατρος ή ενας ορκωτος δεν θα ασχοληθει με εναν πελατη για λιγοτερα απο 100-200 ευρω την ωρα οταν θα ειναι καταξιωμενος στα πενηντα του (μπορει να λεω και λιγα), θα δικαιολογουσα κι εναν μουσικο της ιδιας ηλικιας με ανταξιο επιπεδο, προυπηρεσια και σπουδες να πει το ιδιο. Για μουσικο μιλαμε, οχι για ανειδικευτο εργατη, κι ας εχουν καταληξει καπως συνωνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι και μουσικά σε βοηθά πάρα πολύ (και σίγουρα χτίζεις και μια μουσική υπεραξία επίσης).

Πως φαινεται οτι δεν εχεις δουλεψει μπουζουκια  ;D

Αν παιξεις μια σαιζον φτανει για να παρεις οτι ειναι να παρεις σαν εμπειρια και σαν "γνωση".

Απο χτισιμο υπεραξιας αστο.

Απο σκαψιμο ναι ;D

 

Συμφωνω σε ολα οσα εχει πει ο JIMMYPAP.

Περιγραφει πολυ καλα την κατασταση.

 

Εχω δουλεψει πολλα χρονια, απο σκυλαδικο επαρχια μεχρι Ηρωδειο και μαθηματα και δισκογραφια και εχω δει αρκετα πραγματα και ειναι οπως τα περιγραφει για το 70% των μουσικων.

Ενα 20% των μουσικων ειναι ακομα χειροτερα απο οτι περιγραφεται.

Ενα 8% ειναι λιγο καλυτερα.

Και ενα 2% ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πως φαινεται οτι δεν εχεις δουλεψει μπουζουκια  ;D

Αν παιξεις μια σαιζον φτανει για να παρεις οτι ειναι να παρεις σαν εμπειρια και σαν "γνωση".

Απο χτισιμο υπεραξιας αστο.

Απο σκαψιμο ναι ;D

 

Συμφωνω σε ολα οσα εχει πει ο JIMMYPAP.

Περιγραφει πολυ καλα την κατασταση.

 

Εχω δουλεψει πολλα χρονια, απο σκυλαδικο επαρχια μεχρι Ηρωδειο και μαθηματα και δισκογραφια και εχω δει αρκετα πραγματα και ειναι οπως τα περιγραφει.

 

Ούτε στα μπουζούκια, ούτε πουθενά αλλού δούλεψα ως μουσικός ;).

Εσύ, που είσαι μέσα στα πράγματα, πες μου λίγο, δεν υπάρχουν καταξιωμένοι μαέστροι ή μουσικοί (sessions) ανάρπαστοι στα σκυλάδικα με πολύ καλές αμοιβές; Ναι θα μου πεις ότι είναι λίγοι και δεν είναι ο κανόνας. Μπορώ να σου πω και εγώ επίσης όμως ότι ούτε οι "μεγαλοδικηγόροι" είναι ο κανόνας . Μπορώ να σου πώ για πολλούς 50άριδες Δικηγόρους που δεν βγάζουν λεφτά ούτε για τα ασφαλιστικά ταμεία τους  (για να μην πιάσω τους νέους Δικηγόρους, και όταν λέω νέους εννοώ κάτω της 10ετίας που δεν έχουν να φάνε-κυριολεκτικά), και φαντάζομαι και ο Αργύρης θα έχει παρόμοιες «ιατρικές ιστορίες». Και να σου πώ γιατί κάποιοι από αυτούς οδηγήθηκαν σε αυτό το σημείο. Κάποιοι από ατυχία, κάποιοι , όμως επειδή «σνόμπαραν» μερικές δουλειές (οι οποίες ναι ίσως ήταν «κάπως», αλλά δεν τις είδαν σαν σκαλοπάτι για κάποιες άλλες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου