Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως φαινεται οτι δεν εχεις δουλεψει μπουζουκια  ;D

Αν παιξεις μια σαιζον φτανει για να παρεις οτι ειναι να παρεις σαν εμπειρια και σαν "γνωση".

Απο χτισιμο υπεραξιας αστο.

Απο σκαψιμο ναι ;D

 

Συμφωνω σε ολα οσα εχει πει ο JIMMYPAP.

Περιγραφει πολυ καλα την κατασταση.

 

Εχω δουλεψει πολλα χρονια, απο σκυλαδικο επαρχια μεχρι Ηρωδειο και μαθηματα και δισκογραφια και εχω δει αρκετα πραγματα και ειναι οπως τα περιγραφει.

 

+1000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

91 ευρω είναι για 24 ώρες... στο δημόσιο τουλάχιστον... στις ιδιωτικές κλινικές είναι ίσως πιο κάτω... παρόλα αυτά δεν δοκίμασα ακόμα σκυλάδικο... το ίδιο νυχτέρι μου κάνει και μάλιστα δυσάρεστο (για μένα πάντα), ενώ στην εφημερία όσο να πεις αποκομίζεις και κάποια πράγματα...

βεβαίως ποτές μη λες ποτές οπότε ας καταπιώ τη γλώσσα μου

91 ευρω μπορει να ειναι τα καθαρα....Μην ξεχναμε οτι εχετε και τα τυχερα ομως...{Δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για σενα...} αλλα δυστηχως φακελακι και δημοσιο νοσοκομειο...πανε πακετο.

Μουσικο να πειναει{και να χρωσταει}....εχω δει...πολλους...

Γιατρο....χμμ... ::)για να σκεφτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για συγκριση με τους καλυτερα αμοιβωμενους γιατρους ή και δικηγορους Vs καλυτερα αμοιβωμενους μουσικους ή και μαεστρους .... ειναι σαν να λεμε "ποια η διαφορα μεταξυ κοκορα? ο κοκορας εχει δυο ποδια εκ των οποιων το ενα"  8)

Το αυτο ισχυει και για τα ποσοστα των επιτυχημενων και υψηλα (με φανερη διαφορα) αμοιβομενων, μεσα στην ταξη των γιατροδικηγορων και μουσικομαεστρων.

 

Η "καριερα" του μεσου μουσικου στην ελλαδα, μοιαζει καπως με αυτη του ποδοσφαιριστη (πορεια low peak low και διαρκεια) αλλα με επιπεδο αμοιβων νυχτοφυλακα και ασφαλιση αστεγου.

Θα μπορουσα να πω επισης οτι μοιαζει με εφημερια σε διανυκτερευων ανθοπωλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο edit που εκανα οσο ποσταρες εχω ηδη απαντησει νομιζω.

Ναι το είδα. Τα ποσοστά σου νομίζω ότι βρίσκουν εφαρμογή σε ΟΛΑ τα επαγγέλματα.

 

91 ευρω μπορει να ειναι τα καθαρα....Μην ξεχναμε οτι εχετε και τα τυχερα ομως...{Δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για σενα...} αλλα δυστηχως φακελακι και δημοσιο νοσοκομειο...πανε πακετο.

Μουσικο να πειναει{και να χρωσταει}....εχω δει...πολλους...

Γιατρο....χμμ... ::)για να σκεφτω...

 

Και έτσι να είναι (που δεν είναι) ....μπορώ να σου πώ ότι και ο μουσικός έχει τα τυχερά του (του σκάει ένας μερακλής ένα 50άρικο στο κούτελο). Όσο για το αν δεν χρωστάει κανείς Ιατρός αλλά μόνον μουσικός, χωρίς να έχω κάνει στατιστική ανάλυση, έχω μια πρόχειρη απάντηση. Θα προσπαθήσω να το πώ κομψά. Αλλιώς διαχειρίζεται το χρήμα ένας Ιατρός και αλλιώς ένας Μουσικός που είναι μέσα στο γούστα ;).

 

Οσο για συγκριση με τους καλυτερα αμοιβωμενους γιατρους ή και δικηγορους Vs καλυτερα αμοιβωμενους μουσικους ή και μαεστρους .... ειναι σαν να λεμε "ποια η διαφορα μεταξυ κοκορα? ο κοκορας εχει δυο ποδια εκ των οποιων το ενα"  8)

Το αυτο ισχυει και για τα ποσοστα των επιτυχημενων και υψηλα (με φανερη διαφορα) αμοιβομενων, μεσα στην ταξη των γιατροδικηγορων και μουσικομαεστρων.

 

Η "καριερα" του μεσου μουσικου μοιαζει καπως με αυτη του ποδοσφαιριστη αλλα με αμοιβες νυχτοφυλακα.

 

Δεν διαφωνώ. Ξανατονίζω ότι το παράδειγμα της αμοιβής της Ιατρικής εφημερίας δόθηκε με αφορμή το ότι κάποιος είπε "εγώ δεν πάω για 60,00 € μεροκάματο". Και ξανα τονίζω, αν αυτός που το είπε έχει τη δυνατότητα να το σνομπάρει...εμένα μου περισσεύει. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91 ευρω μπορει να ειναι τα καθαρα....Μην ξεχναμε οτι εχετε και τα τυχερα ομως...{Δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για σενα...} αλλα δυστηχως φακελακι και δημοσιο νοσοκομειο...πανε πακετο.

Μουσικο να πειναει{και να χρωσταει}....εχω δει...πολλους...

Γιατρο....χμμ... ::)για να σκεφτω...

 

Eξαρτάται πώς κάνει ο καθένας τη δουλειά του ,πώς αντιμετωπίζει τον ασθενή και τον ανθρώπινο πόνο και ΑΝ έχει συνείδηση ή όχι... από κει και πέρα το θέμα πάει στον Τριανταφυλλόπουλο... μη νομίζετε όμως ότι αυτή η ρετσινιά είναι η νόρμα... εκτός αν έχω τόσο μεσάνυχτα ,μεχρι στιγμής έχω εργαστεί κυρίως επαρχία οπότε δεν ξέρω τι παίζει 'μέσα'...

ελπίζω να είναι όλα αυτά υπερβολές... πάντως και ο μουσικός έχει τα τυχερά του όπως προείπε ο Λάκης ,παλιά υπήρχε η χαρτούρα , στα φοιτητομάγαζα υπήρχαν... φοιτητριούλες και γενικά υπάρχουν και οι τυχεροί που παίζουν και δεν αισθάνονται ότι δούλεψαν αλλά ότι πέρασαν καλά ,ήπιαν τα ποτάκια τους κλπ κλπ... εκεί η αμοιβή στο τέλος πάει στον GAS-ο-κουμπαρά και είσαι ευτυχισμένος...

..όπερ σημαίνει για να έλθουμε και στο αρχικό μας θέμα ότι αν στο σκυλάδικο παίζεις και περνάς καλά (ακόμα κι αν έπαιζες πεππερζ παλιά) και μαθαίνεις να γκρουβάρεις όσο γίνεται και να γουστάρεις με τον κόσμο κλπ κλπ ε τότε ναι αξίζει γιατί δε νιώθεις ότι δούλεψες αλλά έκανες κάτι αβίαστα που έιναι δεύτερη φύση σου. εκεί δε χρειάζεται να το πολυσκεφτείς πια.. ''που ζεις;''  θα μου πείτε

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο το σεβασμο Λακη και Αργυρη...εγω το μονο που θυμαμαι να μου σκαει στο κουτελο...ειναι κατι βρεγμενα γαρυφαλλα που εχαναν το στοχο τους απο τα μεμε της τραγουδιαρας και κατεληγαν στα μουτρα μου ;D ;D ;D ;D ;D ;D . Επισης με εχει παρει ξοφαλτση κομματι απο σπασμενο πιατο..

Στις καλες βραδυες...κανα μεθυσμενος θα μας κερναγε κανα ποτο..

Μηπως μιλατε για πανηγυρια..???

Εκει ναι...τα χρηματα ειναι λιγο καλυτερα...αλλα μπορει να ανεβεις στο παλκο...στις 10 και να κατεβεις 6 το πρωι 2 μερες μετα... ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχναμε και κατι ακομα βασικα πραγματακια.

 

Το "νυχτοκαματο" δεν αφορα μονο τις ωρες της "παραστασης" (6-7 συνηθως 1-3 φορες την εβδομαδα), αλλα και αλλες για προβα (8-14 ημερησιως, ανουσιες ως επι των πλειστων, αλλα εισαι παρων και απικο), χωρις ρεπο μαλιστα και πολλες φορες αυτες οι μερες (προβας) ειναι περισσοτερες απο οτι τα νυχτοκαμματα.

 

Χανεις δλδ πολλα μαθηματα και οτι αλλο κανει καποιος μουσικος εκτος της δουλειας τη νυχτα και φυσικα οχι μονο πληρωνεσαι ή ασφαλιζεσαι για αυτες, αλλα πληρωνεις και απο την τσεπη σου μεταφορα και σιτηση.

 

Φυσικα βαλε συν, κεφαλαιο για αγορες, αναβαθμισεις και εξοδα συντηρησης εξοπλισμου (καποιοι ειναι και αrρωστοι και πανε με prs και taylor στη δουλεια και οχι cort και line6)

 

Κανε υπολογισμο τωρα εξαρχης και συνολικα ανα το ετος, ωρες απασχολησης, εξοδα, διαφυγοντα κερδη, και ετησιες αμοιβες, ασφαλιση, μελλον κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με ολο το σεβασμο Λακη και Αργυρη...εγω το μονο που θυμαμαι να μου σκαει στο κουτελο...ειναι κατι βρεγμενα γαρυφαλλα που εχαναν το στοχο τους απο τα μεμε της τραγουδιαρας και κατεληγαν στα μουτρα μου ;D ;D ;D ;D ;D ;D . Επισης με εχει παρει ξοφαλτση κομματι απο σπασμενο πιατο..

Στις καλες βραδυες...κανα μεθυσμενος θα μας κερναγε κανα ποτο..

Μηπως μιλατε για πανηγυρια..???

Εκει ναι...τα χρηματα ειναι λιγο καλυτερα...αλλα μπορει να ανεβεις στο παλκο...στις 10 και να κατεβεις 6 το πρωι 2 μερες μετα... ;D ;D

 

 

A! Εσύ είσαι drummer! Έπαιξες και έχασες ;D ;D ;D ;D! Μάθε παιδί μου μπουζούκι να δεις! ;) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι να είναι (που δεν είναι) ....μπορώ να σου πώ ότι και ο μουσικός έχει τα τυχερά του (του σκάει ένας μερακλής ένα 50άρικο στο κούτελο).

Ακους πολλες ιστοριες απο γεροντια? ή βλεπεις ασπρομαυρες ελληνικες ταινιες?  :)

Αυτα πλεον ουτε στα πανηγυρια δεν γινονται που ηταν και η βασικη αμοιβη του μουσικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου