Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν κατάλαβεs Ανέστη!Σε αυτή τη ζώη είμαι ότι ο mr.Blue ήτο στην προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Σε σχέση με το ερώτημα του τίτλου:

το ζήτημα είναι αν τα λεφτά αξίζουν για το σκυλάδικο... :-\

...και, λίγο παρακάτω, πόσο αξίζουν τελικά τα λεφτά;  8)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε εμάς φαντάζει άχρηστο, αντιαισθητικό, εκτός-στόχου, μπορεί κάλλιστα να είναι εξόχως χρήσιμο και απαραίτητο σε κάποιον άλλο.

 

Ήξερα κάποτε ένα φωτογράφο, ο οποίος ήταν εκπαιδευμένος σε πολύτιμες τεχνικές σκοτεινού θαλάμου και στούντιο: εν' τούτοις, τον πλησίασε ένας γνωστός πλαστικός χειρουργός για να του ζητήσει να επεξεργαστεί και να ανατυπώσει μερικές εκατοντάδες ασπρόμαυρες (ευτυχώς) φωτογραφίες από το χειρουργικό τραπέζι, οι οποίες θα χρησιμοποιούντο για μία έκδοση.

 

Το έκανε, το βιβλίο εκδόθηκε, αυτός άρχισε το κάπνισμα και μετά (κατάπληκτος) διαπίστωσε ότι αισθανόταν ακόμη περισσότερο φωτογράφος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που σε εμάς φαντάζει άχρηστο, αντιαισθητικό, εκτός-στόχου, μπορεί κάλλιστα να είναι εξόχως χρήσιμο και απαραίτητο σε κάποιον άλλο.

 

Ακριβώς.

Κατά κανόνα -νομίζω- τα λεφτά ελάχιστα επηρεάζουν τελικά τις όποιες επιλογές/κατευθύνσεις που κάποιος κάνει.

Είναι ίσως -ούτως ειπείν- μιά ακόμη καλή δικαιολογία.

Σπανίως πιστεύω αποτελούν απο μόνα τους τον καταλύτη για αποφάσεις.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας..τι λεφτά θεωρούνται καλά η οκ? λογικα θα είμαι και ο κιθαρίστας του σχήματος αλλά δεν έχω ξαναπαίξει μπουζούκια

 

Παντως κανεις δεν απαντησε στο παλουκαρι την ερωτηση του...Ποσα ΠΡΕΠΕΙ να παιρνει πανω κατω?5-10-100 ? πρεπει να ξερει τι του γινεται,να δει αν αξιζει ο τσαμπουκας :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα..... έλα στο στοιχείο μας.....  ;D

 

Λοιπόν επειδή δούλευα χρόνια σε σκυλάδικα (παλιές καλές εποχές) ως μπουζουξής αλλά και σε Ταβέρνες μόνο αυτό θα πω

 

ΟΧΙ..... δεν αξίζει...... 

 

1) σαν μουσικός πλέον με τίποτα... τα λεφτά, ειδικά επαρχία είναι πολύ λίγα για το παλούκι που τραβάς....

 

2) Οι μέρες είναι πλέον ελάχιστες (κυρίως 2ήμερα)

 

3) Οι ώρες αρκετές (συμπεριλαμβανομένης και της πρόβας.... ειδικά αν σου πέσουν κάτι και από φωνή-κορμάρα που πρέπει να φτύσεις αίμα για να τις στρώσεις λιγάκι)

 

4) Πάνε οι καλές εποχές που οι περισσότεροι μουσικοί ήταν καθήμενοι στο πάλκο.... τώρα όλο το πρόγραμμα βγαίνει στο όρθιο....

 

5) Δεν παίρνεις ανάσα..... όλο το πρόγραμμα βγαίνει μονοκόμματο (οι παύσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες)

 

 

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ

 

Διότι και το πρόγραμμα βγαίνει πιο άνετα, και καθήμενος είσαι, και το κρασάκι σου πίνεις, και τον χαβαλέ σου κάνεις......

 

Σαν τραγουδιστής τώρα. Και εκεί δεν είναι καλά τα πράγματα.... βέβαια καλύτερα από το να είσαι μουσικός. Ειδικά εάν είσαι τύπου Ρουβά - Μαρτάκη και σε πάρουν να πεις 10-15 τραγουδάκια στο πρώτο πρόγραμμα εκεί είναι καλά αλλά πολύ λίγα τα λεφτά....

 

Αν όμως βγάζεις δεύτερο πρόγραμμα..... άστο καλύτερα.....

 

αυτά τα ολίγα

 

Σα να ακούω τον κολλητό μου,

ακριβώς αυτά λέει, δεν πάω για 50 - 60 ευρώ μεροκάμματο (πάντα χωρίς ένσημο) σε σκυλάδικο όλη νύχτα όρθιος.-

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το ξαναλέω. ΙΜΗΟ μείνετε μακριά...

 

 

+ 1000

 

Και εγώ έκανα το... «αγροτικό» μου, με γνωστό λαϊκό συγκρότημα, αλλά ως επί των πλείστων στις καλοκαιρινές τους εμφανίσεις και ελάχιστα σε «μαγαζί»- από καθαρή επιλογή μου.

 

Το θέλησα γιατί μουσικά ήταν ένας άλλος «κόσμος» (5/4, 7/8, 9/8, λαϊκά, δημοτικά, νησιώτικα, ποντιακά κ.ο.κ) που όντας μια ζωή στο ροκ, μου ήταν παντελώς άγνωστος. Οπότε έπρεπε να διευρύνω τους ορίζοντες μου πάνω στο όργανο.

 

 

Αρχικά είχε ενδιαφέρον, αλλά από ένα σημείο και ύστερα ήταν κάτεργο. Δεν θα μιλήσω για το αισθητικό μέρος- σε κάποιους μπορεί να αρέσει- αλλά μουσικά είχε ενδιαφέρον μέσα σε ένα βράδυ να έχεις παίξει από... Hocus Pocus μέχρι Μάλαμα, Τσιτσάνη, Μάκη (you know who) και στης Πάργας τον ανήφορο...

 

Όμως το 11- 5 δεν υποφερόταν με τίποτα. Ο ήχος (ποιος ήχος;) που σου τσάκιζε τα αυτιά, τα πονεμένα χέρια, το από ένα σημείο και πέρα «σκάψιμο», είναι παράγοντες που σε κάνουν να μην θες να ξαναπιάσεις όργανο.

 

 

Ως προς την ουσία του ερωτήματος του OP, η απάντηση μου είναι ΟΧΙ. Οι παλιότεροι μουσικοί, αυτοί που έζησαν τις «χρυσές ημέρες»- και γνώρισα αρκετούς από αυτούς- δεν πιστεύουν την κατάντια του επαγγέλματος. Τριήμερα στην καλύτερη περίπτωση, που ενίοτε πληρώνονται ως διήμερα, «ψαλίδια» και μεροκάματα της πλάκας.

 

 

Οι καλές δουλειές πλέον είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού και ελάχιστοι έχουν πρόσβαση σε αυτές- οι οποίοι πρέπει να είναι σούπερ μουσικοί και πριμαβιστάδες... μεγαδιαστάσεων, καθώς και φυσικά να έχουν την άκρη τους σε κάποιον μαέστρο που θα στήσει ένα από τα «καλά» προγράμματα, σε ένα μαγαζί «τράπεζα».

 

Οι υπόλοιποι θα περιμένουν εις μάτην τον... «θείο Στέλιο»...

 

Αυτά που ξέραμε τα έχουμε ξεχάσει από καιρό. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα απλα εχεις καιρο να περασεις απο το μαγαζι..... ;D...πιτα ειναι καθε βραδυ...περνα ομως ρε μεγαλε η Στικουδη εχει φαγωθει να ρωταει που εισαι....ειπαμε να τη φτυσεις για λιγο οχι και μονιμα... ;D

 

Οταν λες πιτα εννοεις το μαγαζι απο τον κοσμο ή η Στικουδη απ τα ξυδια και τη στενοχωρια? ;D

 

Εκτος πλακας παντως τετοια μαγαζια πλεον ειναι πιτα μονο με τις εκδρομες των λυκειων απ την επαρχια και των εκδηλωσεων καποιων trendy ΚΑΠΙ... και παλι δυσκολα.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω λοιπόν οτι έχεις τι μπάντα σου παιζεται peppers κτλπ και ,κινγσ οφ λεον κτλπ κτλπ έχεις μια πρόταση σάν τραγουδιστη΄ς για μπουζούκια πάς η μετά θα ακούγεσαι σα το γονιδη θου κύριε ?παίζει να σιχαθείς τη μουσική?η μπόρεις να το κάνεις μόνο γιά τα φράγκα χωρίς επιπτώσεις?

Στην αρχική ερώτηση που άνοιξες το θέμα θα σου απαντήσω.Έχεις σκεφτεί πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να βγάλεις όλο αυτό τον όγκο τραγουδιών που θα λες στο λαικό-τρίτο πρόγραμμα παράλληλα με τα πρώτα προγρ.?Αξίζει να το ξεκινήσεις για 100-200€ τη βδομάδα(και να μη σου αρέσει)?Εκεί σαν τραγουδιστής πρέπει να σαι γατόνι σ αυτό το ρόλο(με τον κόσμο),μπορείς να το κάνεις?και τόσα άλλα παίζουν ρόλο που μερικά αν τ αναφέρω θα μου ρίξουν πάλι κάτω το κάρμα μου.Το τελευταίο που θα με απασχόλούσε παντως είναι αν άλλαζε η χροια μου,αν και η μίμηση είναι πιστεύω μέρος του practice για κάθε μουσικό και τραγουδιστή,αλλά να μη γίνεται στο πατάρι ;D

Και τη μεγαλύτερη σημασία έχει το πόση δουλειά βάζουμε στις ώρες μας, γι'αυτό πληρωνώμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου