Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχω και άπειρα άλλα ακόμα, μερικά και με πιστόλια στο κεφάλι μουσικών αν θέλετε να ακούσετε

 

 

  Θελουμε!!  ΘΕΛΟΥΜΕ !!!! ΘΕΛΟΥΜΕ!!!! ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Έχω και άπειρα άλλα ακόμα, μερικά και με πιστόλια στο κεφάλι μουσικών αν θέλετε να ακούσετε.

Κανένα δεν έχει ομοιότητες με δουλειά γραφείου.

Όχι φίλοι  μου, δέν είναι δυστυχώς "άλλη μια δουλειά".

Είναι μια δουλειά δύσκολη, και πλέον και επικίνδυνη με τους ανθρώπους που την διαχειρίζονται.

Το ξαναλέω. ΙΜΗΟ μείνετε μακριά...

Τώρα κακώς το τραβάω αλλά έστω και εσφαλμένα θα σου πω ότι και αυτά δεν με συγκινούν.

Τα πιστόλια και οι τσαμπουκάδες ΕΙΝΑΙ ρουτίνα στη δουλειά γραφείου μου (καθημερινή). Εγώ μπορώ να σου αναφέρω ν φορές , που με απείλησαν ότι θα με σκοτώσουν , τουφεκίσουν κ.λ.π. Που μου έβγαλαν πιστόλια και μαχαίρια. Να σου πω ότι το επαγγελματικό κινητό μου τηλέφωνο το έχει ο μισός Κορυδαλλός και τα μισά Γρεβενά και 3/4 η Λάρισα.  :D

Να σου πω και το Bottom line, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

A, και από επαγγελματική εμπειρία αν μου επιτρέπετε, όποιος τραβάει πιστόλι ή βγάζει μαχαίρι και δεν το χρησιμοποιεί….είναι κατηγορία σκυλί που γαβγίζει…..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "σκυλαδικο" ο κινδυνος δεν ειναι να "σκυλεψεις" παικτικα ή ερμηνευτικα,ισα-ισα καλο ειναι να ανοιξεις τους μουσικους σου οριζοντες και σε κατι αλλιωτικο ειτε το συμπαθεις ειτε οχι. Δεν νομιζω οτι ενας μουσικος ή τραγουδιστης που εχει την ταυτοτητα του θα αλλοιωθει και θα χαθει αν παιξει κατι αλλο,οτι κι αν ειναι αυτο.

Ο κινδυνος ειναι να "σκυλεψεις" σαν χαρακτηρας και σαν νοοτροπια,και αυτο δεν εχει σχεση με τη μουσικη.

Οσοι περασαν καταλαβαινουν τι εννοω.

 

Ειμαι πολλα χρονια στο κουρμπετι αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως το πετυχαινει αυτο καποιος.

Διαβαζω και ακουω να λεγεται συχνα αυτο και  ΟΚ με τη νοοτροπια αλλα οι "μουσικοι οριζοντες" κλπ πως ανοιγονται και πως προοδευει καποιος στο σκυλαδικο?

Οση προοδο εκανα στη μουσικη, την εκανα τα χρονια που δεν επαιζα σε μπουζουκια.

Ειχα καποια μεγαλα κενα (1-3 χρονια) ενδιαμεσα που εκανα αποτοξινωση και εκει εκανα οση προοδο εκανα, απο τη στιγμη που μπηκα στο επαγγελμα και μετα.

Οσο δουλευω παω πισω, κυριολεκτικα, και στα χερια και στο μυαλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ναι ρε LK,ΟΚ( ;D), αλλα απ΄οτι φαινεται η δικη σου δουλεια - θεση ειναι περιπτωση. Δεν αποτελουν την εργασιακη καθημερινοτητα του μεσου ανθρωπου. Αυτη συγκρινουμε με το επαγγελμα του νυχτομουσικου, ο οποιος σε ορισμενες περιπτωσεις και μιλωντας για μεγαλα κυριως μαγαζια - κι οχι γενικα κι αοριστα - μπορει και να τυχει να ακουσει - δει - παρεβρεθει - απειληθει με σκηνικα με νταηδες - ποινικους και οπλα. Αν ο μεσος εργαζομενος δεν τα θελει αυτα μια, το δικο σου - ασυνηθιστο - επαγγελμα δεν το θελει δεκα!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κακώς το τραβάω αλλά έστω και εσφαλμένα θα σου πω ότι και αυτά δεν με συγκινούν.

Τα πιστόλια και οι τσαμπουκάδες ΕΙΝΑΙ ρουτίνα στη δουλειά γραφείου μου (καθημερινή). Εγώ μπορώ να σου αναφέρω ν φορές , που με απείλησαν ότι θα με σκοτώσουν , τουφεκίσουν κ.λ.π. Που μου έβγαλαν πιστόλια και μαχαίρια. Να σου πω ότι το επαγγελματικό κινητό μου τηλέφωνο το έχει ο μισός Κορυδαλλός και τα μισά Γρεβενά και 3/4 η Λάρισα.  :D

Να σου πω και το Bottom line, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

A, και από επαγγελματική εμπειρία αν μου επιτρέπετε, όποιος τραβάει πιστόλι ή βγάζει μαχαίρι και δεν το χρησιμοποιεί….είναι κατηγορία σκυλί που γαβγίζει…..

 

Καλέ μου LK απο την θέση σου ίσως είναι εύκολο να χειριστείς αυτή την κατηγορία ανθρωπων... απο την θέση του φίλου μου του Δημήτρη με το πιστόλι στο κεφάλι, δέν ήταν καθόλου εύκολο  ;)

Έτσι μου λέει ο ίδιος τουλάχιστον  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή σχεδόν στα μαγαζιά. Δέν ήταν πάντα το ίδιο, ούτε απο συνθήκες δουλειάς, ούτε απο λεφτά ούτε απο διάθεση.... Όσο παλιότερα τόσο καλύτερα. Οι καλύτεροι μουσικοί που γνώρισα στην ζωή μου, παίζανε και συνεχίζουν να παίζουν στα σκυλάδικα. Καί σέσσιον έκανα, και αρκετή δισκογραφία, και με πολύ μεγάλα ονόματα έπαιξα. Όταν αποφάσισα να φύγω, δέν είχα μία, όχι απο τίποτα ακριβά γούστα, αλλά απο διαρκές G.A.S.  ;D

Πήρα τρελλές εμπειρίες σαν μουσικός, ταξίδεψα σε όλο τον κόσμο, έκανα φίλους ζωής, και δέν το μετανοιώνω.

Τώρα που παίζω μόνιμα με την μπάντα ( Cover band ) μή φανταστείτε κάτι το εξωφρενικό, αλλά και πάλι δέν μπορώ να καταλάβω πως άντεξα τόσα χρόνια στο σκυλάδικο με τους κακοφωνίξ...

Άν είχα άλλη μια ζωή, θα το έκανα αλλιώς. Όχι πρωινή δουλειά και μπάντα, αλλά μπάντα και μόνο μπάντα και κυνήγι του ονείρου και όπου με πάει. Σε αυτή τη ζωή όμως, έκανα άλλα....

Γνώμη μου είναι πως το σκυλάδικο σου δίνει λεφτά με αντάλλαγμα την (μουσική) ψυχή σου...

IMHO>>>> μείνε μακριά....

+11111111111111

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας και βγουν πιστόλια ;D ;D. Και αναφέρομαι σε @santso 4 και @ bassbill.

Κανένας δεν τα θέλει αυτά. Και φυσικά , όταν και όπου συμβαίνουν δεν είναι ο κανόνας. Όταν όμως ως επιχείρημα (για το πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του μουσικού σε σκυλάδικο) μου παρατεθεί το  «μου πόνεσαν τα χέρια από το μπαρέ» ,εγώ (μοιραία) θα σου αντιτάξω την οικοδομή. Επίσης όταν ως επιχείρημα μου πουν Α! μου έβγαλαν πιστόλι, θα πράξω παρομοίως.

Θέλω να πω λοιπόν ότι  πιστόλι μπορούν να βγάλουν και στον περιπτερά για να τον ληστέψουν, καθώς επίσης και να πιαστεί ο κώλος του από το 8ωρο στο σκαμνί ;D ;D. Δεν μπορώ εγώ όμως να πω συλλήβδην ότι είναι δύσκολη και σκληρή  η δουλειά του περιπτερά. Αν είναι έτσι η μόνη εύκολη (και υπό προϋποθέσεις ) δουλειά είναι αυτή του εισοδηματία ;D.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι για τα in-ear που αναφερθηκε.

Για μενα ηταν θαυμα. (κιθαριστας οντας)

Μπορεσα και αντεξα λιγο περισσοτερο αφου στη μιξη εκλεισα φωνες και οσους απο τους μουσικους μου ζαλιζανε τα π@π@ρια και ακουγα οτι ηταν ψιλοαξιοπρεπες και απαραιτητο για να βγει η δουλεια.

Με τα aviom ακομα καλυτερα γιατο  εκανα τη μιξη μονος μου και οποια στιγμη ηθελα.

Ο ηχος ΟΚ αποστειρωμενος αλλα καλυτερα αποστειρωση παρα χαβουζα και απωλεια ακοης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... αλλα οι "μουσικοι οριζοντες" κλπ πως ανοιγονται και πως προοδευει καποιος στο σκυλαδικο?

....

 

 

 

Με οποιον και να παιξεις,οτι και να παιξεις,οπου και να παιξεις,κατι καλο θα εχει να παρεις,σιγουρα το εχεις κανει και ας μην σου φανηκε (ισως λογω κουρασης ή ξενερωματος απο το περιβαλλον  ;))

Οσον αφορα την εξελιξη,σιγουρα οσο ανεβαινει σταδιακα στα χρονια το επιπεδο του μουσικου δεν υπαρχει ο ραγδαιος ρυθμος εξελιξης των πρωτων χρονων (που ηταν αρχαριος),αυτο ειναι φυσιολογικο,δεν φταιει πχ το σκυλαδικο ή η παλιοροκαδικη μπαντα του γι αυτο.

Εγω δεν δουλευω εδω και πολλα χρονια ως μουσικος σε σκυλαδικο,αλλα παρολο που τοτε (με 7 μερες τη βδομαδα) δεν ειχα ορεξη για μελετη στο σπιτι (σε καποιες φασεις ουτε αγγιζα την κιθαρα),το επιπεδο μου ηταν απειρες κλασεις ανωτερο απ οτι τωρα (νομιζω φυσικο οταν θελωντας και μη περνας 7-8 ωρες με την κιθαρα στα χερια,και ας παιζεις πραγματα που δεν ειναι απολυτως του γουστου σου - το ειπα ευγενικα  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου