Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο "σκυλαδικο" ο κινδυνος δεν ειναι να "σκυλεψεις" παικτικα ή ερμηνευτικα,ισα-ισα καλο ειναι να ανοιξεις τους μουσικους σου οριζοντες και σε κατι αλλιωτικο ειτε το συμπαθεις ειτε οχι. Δεν νομιζω οτι ενας μουσικος ή τραγουδιστης που εχει την ταυτοτητα του θα αλλοιωθει και θα χαθει αν παιξει κατι αλλο,οτι κι αν ειναι αυτο.

Ο κινδυνος ειναι να "σκυλεψεις" σαν χαρακτηρας και σαν νοοτροπια,και αυτο δεν εχει σχεση με τη μουσικη.

Οσοι περασαν καταλαβαινουν τι εννοω.

Κατα τα αλλα συμφωνω με τον Περικλη, και γω βαρεθηκα τους αυτοαποκαλουμενους "εντεχνους" και προτιμω τους "ατεχνους" οτι μουσικη κι αν παιζουν.

Επισης βαρεθηκα τους εισοδηματιες ροκαδες που σνομπαρουν οσους δεν εχουν την τυχη να γεννηθουν με καμια δεκαρια διαμερισματα και πανε να βγαλουν ενα μεροκαματο οπουδηποτε.

Αυτοι εχουν τοση σχεση με το ροκ (ως σταση ζωης) οση εχουν και οι "εντεχνοι" με την τεχνη.

Μαζευουμε υπογραφες φιλε μου +10000000000000000000000.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επισης βαρεθηκα τους εισοδηματιες ροκαδες που σνομπαρουν οσους δεν εχουν την τυχη να γεννηθουν με καμια δεκαρια διαμερισματα και πανε να βγαλουν ενα μεροκαματο οπουδηποτε.

Αυτοι εχουν τοση σχεση με το ροκ (ως σταση ζωης) οση εχουν και οι "εντεχνοι" με την τεχνη.

 

σου εχω πει ποτε μου ποσο σε ΑΓΑΠΩ?? ;D (οντως εχεις δικιο...η συντριπτικη πλειοψηφια των..επαγγελματιων (δηλ. αυτων που ασχολουνται ΜΟΝΟ με τη μουσικη)  ροκαδων (ειδικα στον alternative χωρο) ειναι ΟΝΤΩΣ εισοδηματιες (αλλωστε πως θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα μια και το....συγκεντρωτικο εισοδημα απο τη μουσικη  ΟΛΩΝ των ροκαδων αυτων  την τελευταια δεκαετια ειναι περιπου 1234 ευρω... ;D)

 

Απ'οτι καταλαβα λιγο πολυ οι μισοι εχουν περασει απο το ''παλκο '' οποτε ΞΕΡΟΥΝ !!!!

SUPERFUNK  ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΕΚΤΙΜΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ σου διοτι μαλλον εχεις περασει απο την τρυπα της βελονας ......σωστα τα λες ομοιως και επαυξανω.

 

βεβαιως και εχω περασει και περασα και μια χαρα και δεν ντρεπομαι και καθολου ,διατηρω δε αρκετες φιλίες απο το χωρο και ειναι ολοι μια χαρα παιδια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7..8..9 (ΠΑΜΕ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ ?????????) ΟΠΟΥ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΞΥΔΙ ΦΡΕΣΚΟ + ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ.. περναει η βραδυα ( 3ο προγραμμα φτου ξελευτερια ) κατεβαινω για τσισα ,ξηρους καρπους ψιλοκαμακι αλλαζω τον μπασιστα η τον κιθαριστα κλπ.Νow you got the picture guys ...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή σχεδόν στα μαγαζιά. Δέν ήταν πάντα το ίδιο, ούτε απο συνθήκες δουλειάς, ούτε απο λεφτά ούτε απο διάθεση.... Όσο παλιότερα τόσο καλύτερα. Οι καλύτεροι μουσικοί που γνώρισα στην ζωή μου, παίζανε και συνεχίζουν να παίζουν στα σκυλάδικα. Καί σέσσιον έκανα, και αρκετή δισκογραφία, και με πολύ μεγάλα ονόματα έπαιξα. Όταν αποφάσισα να φύγω, δέν είχα μία, όχι απο τίποτα ακριβά γούστα, αλλά απο διαρκές G.A.S.  ;D

Πήρα τρελλές εμπειρίες σαν μουσικός, ταξίδεψα σε όλο τον κόσμο, έκανα φίλους ζωής, και δέν το μετανοιώνω.

Τώρα που παίζω μόνιμα με την μπάντα ( Cover band ) μή φανταστείτε κάτι το εξωφρενικό, αλλά και πάλι δέν μπορώ να καταλάβω πως άντεξα τόσα χρόνια στο σκυλάδικο με τους κακοφωνίξ...

Άν είχα άλλη μια ζωή, θα το έκανα αλλιώς. Όχι πρωινή δουλειά και μπάντα, αλλά μπάντα και μόνο μπάντα και κυνήγι του ονείρου και όπου με πάει. Σε αυτή τη ζωή όμως, έκανα άλλα....

Γνώμη μου είναι πως το σκυλάδικο σου δίνει λεφτά με αντάλλαγμα την (μουσική) ψυχή σου...

IMHO>>>> μείνε μακριά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρωινή δουλειά και μπάντα, αλλά μπάντα και μόνο μπάντα και κυνήγι του ονείρου και όπου με πάει

 

στο Ελλαντα?

 

μη κουραζεσαι θα σου πω εγω που σε παει....

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%84%CF%89%CF%87%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CE%91%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν πρόκειται γιά δουλειά = λεφτά γιατί όχι;

Δηλαδή μουσικός σε "σκυλάδικο" δεν είναι δουλειά;  ή  δεν είναι μουσικός;

Είπε κανείς ότι πρέπει να παίζουμε μόνο ματζόρε ή μόνο μινόρε;  ή    μόνο πεντατονικές;

Στην Ελλάδα είμαστε.

Ακόμα και prestig-άτος μουσικός να είσαι, δεν είναι ντροπή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω λοιπόν οτι έχεις τι μπάντα σου παιζεται peppers κτλπ και ,κινγσ οφ λεον κτλπ κτλπ έχεις μια πρόταση σάν τραγουδιστη΄ς για μπουζούκια πάς η μετά θα ακούγεσαι σα το γονιδη θου κύριε ?παίζει να σιχαθείς τη μουσική?η μπόρεις να το κάνεις μόνο γιά τα φράγκα χωρίς επιπτώσεις?

 

Aναλόγως...

 

Αν την περνάς που λέμε, τότε κάνεις κακό στον εαυτό σου και στο ..κοινωνικό σύνολο αν ασχοληθείς.

 

Χωρίς επιπτώσεις δεν γίνεται.

 

Έχω δουλέψει σαν ηχολήπτης μόνο 3-4 φορές σε πανηγύρι (επειδή δεν είχαν άτομα να πάνε οι ..PΑτζήδες) και ευτυχώς στην μία είχε ΠΟΛΥ γέλιο και δεν μετανιώνω. Στην επόμενη όμως είχε μπόλικο κλαρίνο με ..octaver και τα μυαλά μου έγιναν μακαρόνια. Φαντάσου να δούλευα συνέχεια στα 15 χρόνια που ασχολήθηκα με τον ζωντανό ήχο.

 

Δυστηχώς ή ευτυχώς, το σκυλολόι δίνει μεροκάματα ασχέτως αν η γνώμη μου είναι να κλείσουν όλα διαπαντώς. (Θα βρεθεί άλλο είδος μουσικής ..αναγκαστικά για να δουλέψουν οι επαγγελματίες μουσικοί - ελπίζω πιο εύηχο) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλητοί φίλοι έπαιξαν φέτος τα ΠΣΚ σε μεγάλη πίστα ως τρίτο "όνομα" (στα πλαίσια της μόδας που θέλει κάθε μπουζουξίδικο να έχει στο πρόγραμμα και μια νεανική μπάντα για το μπούγιο), ήτοι μία ωρίτσα performance ανά βραδιά.

Έβγαζαν αξιοπρεπέστατο μηνιάτικο (όχι τρελά λεφτά ομολογουμένως) με ελάχιστη δουλειά και όλοι είχαν μόνο καλά λόγια να πουν για την οργάνωση, τον επαγγελματισμό, τις αμέσες πληρωμές και γενικά για την απροβλημάτιστη λειτουργία του χώρου. Και εννοείται ότι έχουν ήδη αρχίσει να ψάχνουν ανάλογη περίπτωση και για την ερχόμενη σεζόν.

 

Δικό μου συμπέρασμα; Αυτοί που στηρίζουν το πρόγραμμα τρώνε ζόρι, αυτοί που κάνουν τις σφήνες είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα. Αν σου τύχει κάτι τέτοιο, δεν βλέπω το πρόβλημα.

 

 

Οι προσωπικές μου εμπειρίες από σκυλάδικα και σκυλο-ροκάδικα είναι ανάμικτες αλλά επειδή έχω ασχοληθεί δύο χρονιές όλο κι όλο, δεν έχω την τρελή εμπειρία ώστε να εκφέρω γνώμη. Αρκούμαι να πω ότι θα έπρεπε να είναι πολύ καλά τα χρήματα για να έμπαινα στον κόπο να ξανακάνω την απόπειρα ενασχόλησης με το σπόρ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με τον SF..... τριαντα εξι συναπτα ετη σε σκυλαδικα, "σκυλαδικα" και γαυγαδικα  8)

Μεγαλο σχολειο, γινεσαι επεγγελματιας, αν εχεις ανοιχτο μυαλο και την ψαξεις μαθαινεις παρα πολλα.

Τα πρωτα χρονια ηταν ψιλοφρικη, ξεκινησα πολυ μικρος και πολυ χαρντροκας για να παιζω Καζαντζιδη....

Δεν το μετανιωσα ποτε, δημιουργησα και εζησα οικογενεια, γνωρισα θαυμασιους μουσικους και ανθρωπους και εχω κανει γερες και δοκιμασμενες φιλιες.

Τωρα βεβαια δεν μπορει να ζησει κανεις ΜΟΝΟ απο αυτη τη δουλεια, ας μη γελιομαστε, ωστοσο ενα δυο μεροκαματακια τη βδομαδα δεν εβλαψαν ποτε κανεναν, απεναντιας θα ελεγα  ;D

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου