Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Αν είσαι επαγγελματίας μουσικός, αξίζει. Στην Ελλάδα ζούμε...Από την άλλη, αν είσαι πολύ τυχερός μπορεί να παίζεις σε κάποιο live-stage club, όπως ένα που υπάρχει στην πόλη μου και παίζει ένα συνοθύλευμα από pop, AOR, disco, Hip-Hop, rock. Απευθύνεται σε τουριστικό κοινό αλλά έχει την ''νοοτροπία'' του σκυλάδικου (χορεύτριες σε μερικά τραγούδια, 5-6 τραγουδιστές που αλλάζουν μεταξύ των κομματιών, ντουέτα κ.τ.λ.) - και δουλειά σε καθημερινή βάση (δηλαδή πολύ πιο συχνά από τα σκυλάδικα πλέον). Όμως πόσα τέτοια μαγαζιά να υπάρχουν στην Ελλάδα...

 

  Πάντως κάτι χιλιοειπωμένο αλλά αληθές: Στα σκυλάδικα (τα απλά σκυλάδια, της γειτονιάς σας, όχι σε αυτά που παίζει ο Ρέμος και ο Κιάμος) είναι 100% πιο επαγγελματίες από οποιοδήποτε rock live-άκι (τις απλές rock μπάντες, της γειτονιάς σας, όχι τους Rolling Stones). Στα σκυλάδικα π.χ. δεν θα ακουστούν ποτέ

 

-''ρε μαλάκες, ποιό κομμάτι να παίξουμε τώρα''

-''ρε μισό, ξεκούρδισα περιμένετε λίγο''

-''αφεντικό, φέρε ένα νερό, δίψασα''

-''θα κάνουμε ένα διάλλειματάκι 10 λεπτών (που θα κρατήσει 20')''

-''θα μπορούσα να έχω μια vodka lemon?''

-''το επόμενο κομμάτι μπορείτε να το ακούσετε στο myspace μας''

-''εε συγνώμη, το παιδί δεν ακούει καλά την κιθάρα του από το μόνιτορ, μπορείτε να το ανεβάσετε λίγο?''

κ.τ.λ. κ.τ.λ. 

 

Για να μην παρεξηγηθώ, και εγώ προτιμώ ένα απλό rock live από τα μπουζούκια, αλλά οι επιχειρηματίες που τα έχουν δεν είναι ηλίθιοι, ξέρουν ότι ο κόσμος που ακουμπάει τα ωραία του λεφτουδάκια πρέπει να περάσει καλά χωρίς να βαρεθεί ούτε ένα δεπτερόλεπτο, αλλιώς ''πάνε'' τα μπουκάλια, τα λουλούδια κ.τ.λ. κ.τ.λ. Για να συμβεί αυτό φυσικά, το καλλιτεχνικό προσωπικό από τις χορεύτριες μέχρι τον κιθαρίστα-μπασίστα πρέπει να είναι η επιτομή του επαγγελματισμού. Καμμιά φορά μου φαίνεται ότι μιλάμε για ''ψευτοδιλλήματα'', καθώς λίγοι πιστεύω πληρούν τις προϋποθέσεις για τέτοια ανταγωνιστικά μαγαζιά ούτως ή άλλως....εκτός αν εννούν ως ''σκυλάδικο'' την ουζερί της γειτονιάς τους οπότε πάω πάσσο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μήπως γυρνάς από την δουλειά στο σκυλάδικο? ;D ;D ;D ;D

Δεν πειναει το παιδακι μου.

ΑΛΛΑ ΠΕΙΝΑΩ ΓΩ! ;D

Να χα τωρα ενα κασερι-ζαμπον-ντοματα-τυροσαλατα.

Αν δουλευα σκυλαδικο τουλαχιστον θα τρωγα κανα πατσα,καμια κοτοσουπα,στο σχολασμα...

Τελικα..ΑΞΙΖΕΙ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σκυλάδικα (τα απλά σκυλάδικα, της γειτονιάς σας, όχι σε αυτά που παίζει ο Ρέμος και ο Κιάμος) είναι 100% πιο επαγγελματίες από οποιοδήποτε rock live-άκι ...........

Για να συμβεί αυτό φυσικά, το καλλιτεχνικό προσωπικό από τις χορεύτριες μέχρι τον κιθαρίστα-μπασίστα πρέπει να είναι η επιτομή του επαγγελματισμού.

Basta βρε φίλε. Πες μας τη γειτονιά σου που χει τέτοιο μικρομαγαζί να μάθουμε κι εμείς.

Προφανώς επαρχία δεν έχεις πάει.  ;) ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλευα σκυλαδικο τουλαχιστον θα τρωγα κανα πατσα,καμια κοτοσουπα,στο σχολασμα...

Τελικα..ΑΞΙΖΕΙ!

Πατσά που δεν ξέρεις τι ποιότητας κρέας έχει? Είναι πολύ επικίνδυνο!! :P

Μακριά!!! ;D

Τελικά μάλλον ...δεν αξίζει!!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλα ρε παιδια εδω υπαρχει μια Κατερινα Στικουδη πχ.. που ειναι χορευτρια, τραγουδιστρια, DJ, παρουσιαστρια, μοντελο, ραδιοφωνικη εκφωνητρια και ενας Θεος ξερει τι αλλο, και εσεις απορειτε ακομα αν αξιζει να γινεις σεζιονας σε σκυλαδικο????

 

Αληθεια υπαρχουν ακομα τετοια?? Γιατι εγω πλεον <<μπαντες>> τυπου κοκκινα χαλια και μελισσες βλεπω να κινουνται και οχι το Κιαμο και το Βερτη...

 

Μαλλον δεν ειναι της μοδος πλεον τα παλικαρια..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK και Bassbill, σχετικα με τη "διαφωνια" που ειχατε επιτρεψτε μου να σας διαφωτισω, μιας και τις καθημερινες ειμαι λογιστης ωραριου 9 με 9 χονδρικα, και τα Σαββατα ειμαι ροκ-σκυλας σε γνωστο "ροκ διασκευαδικο" της Αθηνας (που σημαινει τετραωρακι σερι ορθιος να παιζεις τα αντερα σου γιατι ροκ ειναι, δε γρατσουνας οπως στα Β' σκυλαδικα, και πρεπει να εχεις και σκηνικη παρουσια ενω παραλληλα σου ισοπεδωνουν το κεφαλι τα db και πρεπει να πιεις και τρια τεσσερα ποτακια για να αντεξεις).

 

Δε συγκρινεται το ενα με το αλλο. Στη μια περιπτωση εκτελεις εγκεφαλικη εργασια καθημενος στο γραφειακι σου (μην ανησυχεις δεν θα υποβαθμισω το επαγγελμα του δικηγορου στο επιπεδο του ειδεχθους λογιστη  ;D , απλα λιγο πολυ οι συνθηκες εργασιας μας ειναι ιδιες), ενω στην αλλη εκτελεις διανοητικη εργασια παραλληλα με σωματικη, και στις χειροτερες συνθηκες που θα μπορουσαν να υπαρχουν (ο οικοδομος οταν κουβαλαει τα μπετα, ουτε να σκεφτεται ιδιαιτερα χρειαζεται, ουτε του βαρανε καμια εκατονπενηνταρια db τα αυτια, ουτε το ντουμανι εχει να εισπνευσει, ουτε δουλευει μεχρι το ξημερωμα).

 

Πιστεψε με, καθε Κυριακη ξημερωματα που γυρναω απο το "σκυλαδικο", αισθανομαι ισοπεδωμενος. Μπορω ευκολα να πω, οτι το εφταωρο στο σκυλαδικο (μαζι με check-στησιμο-μαζεμα) ισοδυναμει με τρια δωδεκαωρα σκληρης και συγκεντρωμενης λογιστικης εργασιας.

 

Τωρα αν με ρωτησεις γιατι το κανω, θα σου πω απλα οτι...μ'αρεσει!! ;D Ξερεις η επαφη με τον κοσμο, τα γκομενακια, το χειροκροτημα κλπ.  ;D Αλλα για να απαντησω και στο θεμα, επαγγελματικα, σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι αξιζει ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση σημερα. Δεν εχεις παντα δουλεια, ενσημα ουτε για ζητω, νυχτα επικινδυνη, και φυσικα εαν καταγγειλεις τον εργοδοτη σου στην ...επιθεωρηση εργασιας μπορει την επομενη να μην εχεις ποδια. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειναι της μοδος πλεον τα παλικαρια..

 

μπα απλα εχεις καιρο να περασεις απο το μαγαζι..... ;D...πιτα ειναι καθε βραδυ...περνα ομως ρε μεγαλε η Στικουδη εχει φαγωθει να ρωταει που εισαι....ειπαμε να τη φτυσεις για λιγο οχι και μονιμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα..... έλα στο στοιχείο μας.....  ;D

 

Λοιπόν επειδή δούλευα χρόνια σε σκυλάδικα (παλιές καλές εποχές) ως μπουζουξής αλλά και σε Ταβέρνες μόνο αυτό θα πω

 

ΟΧΙ..... δεν αξίζει...... 

 

1) σαν μουσικός πλέον με τίποτα... τα λεφτά, ειδικά επαρχία είναι πολύ λίγα για το παλούκι που τραβάς....

 

2) Οι μέρες είναι πλέον ελάχιστες (κυρίως 2ήμερα)

 

3) Οι ώρες αρκετές (συμπεριλαμβανομένης και της πρόβας.... ειδικά αν σου πέσουν κάτι και από φωνή-κορμάρα που πρέπει να φτύσεις αίμα για να τις στρώσεις λιγάκι)

 

4) Πάνε οι καλές εποχές που οι περισσότεροι μουσικοί ήταν καθήμενοι στο πάλκο.... τώρα όλο το πρόγραμμα βγαίνει στο όρθιο....

 

5) Δεν παίρνεις ανάσα..... όλο το πρόγραμμα βγαίνει μονοκόμματο (οι παύσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες)

 

 

ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ

 

Διότι και το πρόγραμμα βγαίνει πιο άνετα, και καθήμενος είσαι, και το κρασάκι σου πίνεις, και τον χαβαλέ σου κάνεις......

 

Σαν τραγουδιστής τώρα. Και εκεί δεν είναι καλά τα πράγματα.... βέβαια καλύτερα από το να είσαι μουσικός. Ειδικά εάν είσαι τύπου Ρουβά - Μαρτάκη και σε πάρουν να πεις 10-15 τραγουδάκια στο πρώτο πρόγραμμα εκεί είναι καλά αλλά πολύ λίγα τα λεφτά....

 

Αν όμως βγάζεις δεύτερο πρόγραμμα..... άστο καλύτερα.....

 

αυτά τα ολίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ετσι όπωs το θέτειs σε κάποια συμφωνώ.Απλα θεωρώ αυτό που λέμε 'trial lawyer' όχι ωs δουλειά γραφείου αλλά ωs στρεσογόνο δουλειά πεζοδρομίου(αλλά και εμένα μου αρέσει :p )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλειά πεζοδρομίου(αλλά και εμένα μου αρέσει :p )

είχα μία υποψία...ότι στην προηγούμενη ζωή σου, ήσουν ότι και ο blue!!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου