Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχχχ ωραια τα ειπαμε και σημερα και καναμε την καρδια περιβολι σε πολλους επιδοξους επαγγελματιες.

Ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα που λεει και ο Ηλιοπουλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με ολο το σεβασμο Λακη και Αργυρη...εγω το μονο που θυμαμαι να μου σκαει στο κουτελο...ειναι κατι βρεγμενα γαρυφαλλα που εχαναν το στοχο τους απο τα μεμε της τραγουδιαρας και κατεληγαν στα μουτρα μου ;D ;D ;D ;D ;D ;D . Επισης με εχει παρει ξοφαλτση κομματι απο σπασμενο πιατο..

Στις καλες βραδυες...κανα μεθυσμενος θα μας κερναγε κανα ποτο..

Μηπως μιλατε για πανηγυρια..???

Εκει ναι...τα χρηματα ειναι λιγο καλυτερα...αλλα μπορει να ανεβεις στο παλκο...στις 10 και να κατεβεις 6 το πρωι 2 μερες μετα... ;D ;D

 

 

Επισης στο σκυλαδικο δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις όλα τα στελέχη του ιού της γρίππης των χοίρων και του δυτικού νείλου ,ηπατίτιδες B C non B ,non C κλπ (εκτός αν είναι κανείς ατακτούλης)

 

Πέρα από την πλάκα ίσως συγκρίνουμε πράγματα ανόμοια , κι εγώ κάποτε το είχα δει σαν κάτι το δελεαστικό όταν ήμουν φοιτητής αλλά δε χρειάστηκε να το κάνω ,'εψαξα για μπουάτ (α ήμουν και στους mixin up λίγο καιρό είχαν ρεύμα από τοτε και διήμερο έπαιρνες κανα 100ρι ευρα)... οπότες δεν το έκανα αλλά δεν το θεωρώ και κολάσιμο.

 

Επίσης είμαι σίγουρος ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Έχω ένα φιλαράκι που δούλευε (πριν 6 χρόνια) 6ημερα σκυλάδικο και μαζευε χρηματα για gibson...αλλά τα μισα λεπτά του φυγαν στην κάρτα-ρόμπα...

 

Αν πάει κανείς μονο για τα φρανκα  και νιώθει ότι κάνει κάτεργο εκεί ,ας ψάξει για τίποτα άλλο καλυτερα γιατι δεν αξιζει να συνδεσεις τη μουσικη με κατι δυσαρεστο, ενω ειναι η λυτρωτικη σου ψυχοθεραπεια... μετα αποκτάς άσχημα εξαρτημενα αντανακλαστικα και μπερδευεται το πράμα, θα χρειάστείς 'θέραπυ' για PTS

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακους πολλες ιστοριες απο γεροντια? ή βλεπεις ασπρομαυρες ελληνικες ταινιες?  :)

 

Both!! ;D ;D ;D

Και το "φακελάκι" σπανίζει πλέον πάντως. ; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

91 ευρω μπορει να ειναι τα καθαρα....Μην ξεχναμε οτι εχετε και τα τυχερα ομως...{Δεν μιλαω σε καμια περιπτωση για σενα...} αλλα δυστηχως φακελακι και δημοσιο νοσοκομειο...πανε πακετο.

Μουσικο να πειναει{και να χρωσταει}....εχω δει...πολλους...

Γιατρο....χμμ... ::)για να σκεφτω...

Γνωριζετε πολλους μουσικους.... Δεν γνωριζετε πολλους γιατρους.

ενταξει , συμφωνω για φακελακια κλπ κλπ.το ξερω καλα, μου εχει τυχει αρκετες φορες.

Ομως υπαρχουν και ολοι αυτοι οι ανεργοι γιατροι:

"Αρκετοί είναι όμως και αυτοί που δεν μπορούν να βρουν εργασία ούτε σε κέντρα αδυνατίσματος ή κλινικές και καταλήγουν να κάνουν μεροκάματα, σαν σερβιτόροι, σε εστιατόρια, καφετέριες και μπαρ. Υπολογίσιμος είναι ο αριθμός των γιατρών που έχουν προσβληθεί από τον... ιό της ανεργίας. Σύμφωνα με στοιχεία του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών (ΙΣΑ), από το 1999 ως το 2004 η ανεργία των ανειδίκευτων γιατρών αυξήθηκε σε ποσοστό 105,5%! Συγκεκριμένα, 1.800 γιατροί δήλωσαν το 2004 στον ΙΣΑ ότι δεν εργάζονταν πουθενά. Το 1999 οι άνεργοι γιατροί άνευ ειδικότητος δεν ήταν περισσότεροι από 876."

 

«Οι δύο στους δέκα γιατρούς που δεν έχουν πάρει ειδικότητα είναι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι. Οσοι βρίσκουν εργασία απασχολούνται σε γηροκομεία, κέντρα αδυνατίσματος ή σε κάποιες ιδιωτικές κλινικές τη νύχτα για να κερδίσουν το πολύ ως 600 ευρώ τον μήνα» σημειώνει ο πρόεδρος της Ενωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Αττικής και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου (ΠΙΣ) και του ΙΣΑ κ. Γ. Πατούλης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πανηγυρια παντως, μιας και αναφερθηκαν, υπαρχει ακομα χρημα. Σιγουρα καλυτερο απο τα ποσα που αναφερθηκαν για σκυλαδικα. Δεν ειναι χρυσορυχειο σιγουρα - αλλα ξερω κοσμο που παιζει επαγγελματικα και βγαζει τα προς το ζην, χωρις να ειναι (η να παιζει με) καποιο μεγαλο ονομα.

 

Αν παλι καταφερεις και μπεις στη μπαντα καποιου μεγαλου ονοματος στο χωρο των πανηγυριων, τα λεφτα ειναι καλα (εχω ακουσει για μουσικους που βγαζουν χαλαρα νυχτοκαματο 4-5 κατοσταρικα). Αλλα φυσικα αυτοι ειναι λιγοι και πολυ δυσκολα μπαινεις στις ταξεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί το βλέπουν από απ' έξω μη έχοντας πιάσει ποτέ τους όργανο πάνω σε πάλκο μπουζουξίδικου, (άρα με το δίκαιο τους τα 50-60-100-200 ευρώ να τους φαίνονται πολλά).... ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

 

1) ένας κοινός μουσικός (εξαιρώ τις μεγάλες φίρμες που ίσως να αμείβονται χοντρά ???) που δουλεύει σε σκυλάδικο συνήθως το έχει ως κύριο επάγγελμα και δεν ασκεί κάποια πρωινή εργασία λόγω μη συμβατών ωραρίων.

 

2) Μπορεί να δουλεύει π.χ. 3 μέρες * 150 Ευρώ (βάζω την καλύτερη των περιπτώσεων) = 450 Ευρώ την εβδομάδα * 4 =~ 1800 Ευρώ τον μήνα (βάζω 2.000 Ευρώ).

Δουλεύει σεζόν περίπου 7 μήνες * 2000 = 14.000 το χρόνο. (βάλε χονδρικά 15.000 Ευρώ)

 

3) Δεν έχει ασφάλεια..... συνήθως κολλάει μόνος του ένσημα στο ΙΚΑ.... (από αυτά τα 15.000).  Τώρα θα μας βγάλουν και από τα βαρέα και ανθυγιεινά.

 

4) Στον χρόνο των 6-7 ωρών εργασίας πρέπει να προσθέσουμε τον μη πληρωμένο χρόνο που αφιερώνει καθημερινά για να περνάει νέα κομμάτια και να κάνει πρόβα στο σπίτι για να είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης ένα χρονικό διάστημα 15-20 ημερών πριν την έναρξη της σεζόν είναι ατελείωτες ώρες πρόβας που δεν πληρώνονται. Επίσης στην διάρκεια της σεζόν οι μεσημεριανές - απογευματινές πρόβες για ανανέωση του προγράμματος ή σε περίπτωση νέας προσθήκης στο τραγουδιστικό τιμ.

 

5) Το εξαντλητικό ωράριο (6-7 ώρες ορθοστασίας -- ο γιατρός κάθεται κιόλας)

 

6) τα μυοσκελετικά προβλήματα (τενοντίτιδες κλπ.)

 

7) προβλήματα στην οικογένεια και στην κοινωνική ζωή λόγω ωραρίων.

 

τέλος πάντων.... θα μπορούσα να γράφω ώρες.....

 

Σημασία έχει ότι σήμερα. είναι ασύμφορο να παίζεις σε σκυλάδικο, εκτός και αν είσαι δίπλα σε μια φίρμα που σημαίνει ότι υπάρχουν περισσότερες ανοικτές πόρτες με καλύτερες συνθήκες εργασίας και αμοιβής, σε σχέση με τους κοινούς θνητούς...

 

Τώρα για εμπειρία;;;;;;  όποιος δουλέψει σε σκυλάδικο, καταλαβαίνει τι θα πει μουσικός και τι απαιτήσεις υπάρχουν για να είσαι επαγγελματίας μουσικός.

 

Δεν λέω... καλή η παρέα, τα γλεντάκια στις ταβέρνες.... ακόμη και η δουλειά ως μουσικός σε ταβέρνα..... αλλά το μπουζουξίδικο είναι το "πανεπιστήμιο" του επαγγελματία μουσικού. Εκεί μεστώνεις πραγματικά ως μουσικός.

 

ΟΠΟΤΕ...... ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ = (ΚΡΑΣΑΚΙ... ΚΑΘΗΣΙΟ.... ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΟΥΛΑ).... ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΞΙΔΙΚΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί το βλέπουν από απ' έξω μη έχοντας πιάσει ποτέ τους όργανο πάνω σε πάλκο μπουζουξίδικου, (άρα με το δίκαιο τους τα 50-60-100-200 ευρώ να τους φαίνονται πολλά).... ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

 

1) ένας κοινός μουσικός (εξαιρώ τις μεγάλες φίρμες που ίσως να αμείβονται χοντρά ???) που δουλεύει σε σκυλάδικο συνήθως το έχει ως κύριο επάγγελμα και δεν ασκεί κάποια πρωινή εργασία λόγω μη συμβατών ωραρίων.

 

2) Μπορεί να δουλεύει π.χ. 3 μέρες * 150 Ευρώ (βάζω την καλύτερη των περιπτώσεων) = 450 Ευρώ την εβδομάδα * 4 =~ 1800 Ευρώ τον μήνα (βάζω 2.000 Ευρώ).

Δουλεύει σεζόν περίπου 7 μήνες * 2000 = 14.000 το χρόνο. (βάλε χονδρικά 15.000 Ευρώ)

 

3) Δεν έχει ασφάλεια..... συνήθως κολλάει μόνος του ένσημα στο ΙΚΑ.... (από αυτά τα 15.000).  Τώρα θα μας βγάλουν και από τα βαρέα και ανθυγιεινά.

 

4) Στον χρόνο των 6-7 ωρών εργασίας πρέπει να προσθέσουμε τον μη πληρωμένο χρόνο που αφιερώνει καθημερινά για να περνάει νέα κομμάτια και να κάνει πρόβα στο σπίτι για να είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης ένα χρονικό διάστημα 15-20 ημερών πριν την έναρξη της σεζόν είναι ατελείωτες ώρες πρόβας που δεν πληρώνονται. Επίσης στην διάρκεια της σεζόν οι μεσημεριανές - απογευματινές πρόβες για ανανέωση του προγράμματος ή σε περίπτωση νέας προσθήκης στο τραγουδιστικό τιμ.

 

5) Το εξαντλητικό ωράριο (6-7 ώρες ορθοστασίας -- ο γιατρός κάθεται κιόλας)

 

6) τα μυοσκελετικά προβλήματα (τενοντίτιδες κλπ.)

 

7) προβλήματα στην οικογένεια και στην κοινωνική ζωή λόγω ωραρίων.

 

τέλος πάντων.... θα μπορούσα να γράφω ώρες.....

 

Σημασία έχει ότι σήμερα. είναι ασύμφορο να παίζεις σε σκυλάδικο, εκτός και αν είσαι δίπλα σε μια φίρμα που σημαίνει ότι υπάρχουν περισσότερες ανοικτές πόρτες με καλύτερες συνθήκες εργασίας και αμοιβής, σε σχέση με τους κοινούς θνητούς...

 

Τώρα για εμπειρία;;;;;;  όποιος δουλέψει σε σκυλάδικο, καταλαβαίνει τι θα πει μουσικός και τι απαιτήσεις υπάρχουν για να είσαι επαγγελματίας μουσικός.

 

Δεν λέω... καλή η παρέα, τα γλεντάκια στις ταβέρνες.... ακόμη και η δουλειά ως μουσικός σε ταβέρνα..... αλλά το μπουζουξίδικο είναι το "πανεπιστήμιο" του επαγγελματία μουσικού. Εκεί μεστώνεις πραγματικά ως μουσικός.

 

ΟΠΟΤΕ...... ΤΑΒΕΡΝΟΥΛΑ = (ΚΡΑΣΑΚΙ... ΚΑΘΗΣΙΟ.... ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΟΥΛΑ).... ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΞΙΔΙΚΟΥ.

 

αυτά 'ισχυαν παλιά πριν 6 χρόνια....

 

δυστυχώς τώρα τα νυχτοκάματα έχουν πέσει max 80E/άτομο και σε σε σχήματα 4 ατόμων πλήκτρα (arranger)-μπουζούκι και 2 φωνές και όχι πάνω από 3 φορές τη βδομάδα (Πε-Παρ_Σαβ κυρίως).

 

Υπάρχουν μπουζούκια στην περιφέρεια που χρωστάνε νυχτοκάματα σε μουσικούς από πέρυσι το καλοκαίρι λόγω έλλειψης ρευστότητας. Σε Αθήνα μπορεί να είναι λίγο καλύτερα δεν ξέρω.

 

Δυστυχώς κάθε πέρσι και καλύτερα πέρασαν οι εποχές που ο μουσικός δούλευε 6 ημέρες τη βδομάδα και μπορούσε να ζει από αυτό.... τώρα χρειάζεται και δεύτερη δουλειά πρωινή αλλιώς δεν βγαίνει.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο συμφωνώ..... απλώς έβαλα ακραίες προς τα πάνω τιμές για να δείξω ότι πλέον ακόμη και με αυτές δεν βγαίνεις πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρισω τη θεση μου.

Δεν λεω να μην δοκιμασει καποιος να δουλεψει νυχτα.

Απλα να μην εφησυχασει και αρχισει να φανταζεται καριερες, πλουτη και εξασφαλιση του μελλοντος του, ακομα κι αν του κατσει καλη δουλεια με την πρωτη.

Παντα να εχει πισινη και να προετοιμαζεται για το μελλον του εκτος μπουζουκιων.

Τωρα αν ειναι ο ενας στους 1.000 που  θα δουλεψει σωστα, μεθοδικα, ειναι τυχερος αλλα και αξιος, εχει και καλο PR και ειναι και εμφανισιμος και παει μπροστα. με γεια του με χαρα του να μην την αφησει ποτε οσο αντεχει και μετα το γυριζει και σε μαεστρος.

Αν γραφει και κανενα τραγουδακι πιασιαρικο μπορει να κανει και καριερα σαν συνθετης που εκει μπορει να παρει καλα χρηματα και ξεκουραστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11000% μέσα είσαστε....

Χειρότερο πράγμα όμως από αυτά είναι και οι μαέστροι (που έγιναν της μοδ(ό)ς τελευταία και αυτοί κανονίζουν το μπάτζετ της ορχήστρας (και τα υπόλοιπα στο παντελόνι....

Ο πατέρας μου ήταν στον χώρο για 40 χρόνια περίπου (εγώ άντεξα μια τετραετία περίπου πριν πιάσω δουλειά σε Τράπεζα). ΟΛΟΙ οι φίλοι μου είναι επαγγελματίες μουσικοί και τα βλέπω καθημερινά.

Ο χώρος εκτός από την κρίση που τους τσακίζει χτυπιέται και από τους χομπίστες που πάνε για το εξτραδάκι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου