Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κάθομαι και διαβάζω τόση ώρα τα όσα έχουν γραφτεί και είπα να κάνω και εγώ το σχόλιό μου. Θεωρώ τον εαυτό μου επαγγελματία μουσικό και όχι μόνο για τον λόγο ότι ζω από τη μουσική... Ξεκίνησα να δουλεύω βράδυ πριν ακόμα τελειώσω το λύκειο. Σε rock μπάντα τότε και για έξι χρόνια με ωραίο και πολύ ενδιαφέρον ρεπερτόριο. Van Halen,Satriani,Vai,Purple,Zeppelin κλπ. Η φάση ήταν πολύ καλή,αν εξαιρέσεις ότι κάναμε ένα σωρό πρόβες για να παίζουμε μία φορά το μήνα (και αν) με πολύ λίγα λεφτά και πολύ κουβάλημα οργάνων (τα κουβαλούσαμε όλα εμείς). Ωραία μεν αλλά σε καμία περίπτωση να σε συντηρήσει κάτι τέτοιο. Έτσι έγινε αλλαγή καριέρας και ρεπερτορίου και πήγα στα ελληνικά rock. Σε αυτά δούλεψα για δέκα χρόνια. Τα λεφτά ήταν πάλι λίγα,αλλά ήταν πιό πολλές οι μέρες,πιό σταθερά τα μαγαζιά και τα μεροκάματα. Να συμπληρώσω ότι σε αυτά τα δεκαέξι χρόνια δεν μου κόλλησαν ποτέ ένσημα (και ας τα ζητούσα). Αυτό που με κούρασε στη συγκεκριμένη φάση ήταν το "σκυλάδικο" της ελληνικής rock νοοτροπίας. Για δέκα χρόνια έπαιζα τα ίδια και τα ίδια κομμάτια και γενικά υπήρχε μια νοοτροπία του "ωχ μωρέ,μιά χαρά το βγάλαμε το τραγούδι,καλό είναι,γιατί να το ψάξουμε κι'άλλο;" και άλλα τέτοια,οπότε την έκανα και από εκεί (και πολύ άντεξα). Τα τελευταία 5 χρόνια πήγα στα λεγόμενα "σκυλάδικα" και μπορώ να πω ότι με ελάχιστες εξαιρέσεις είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Τα λεφτά είναι σαφώς πολύ καλύτερα,το επίπεδο των μουσικών είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό,επίσης μεγάλωσε και ο κύκλος των γνωριμιών μου με άλλους μουσικούς,η δουλειά είναι πιό σταθερή,έχω τα ένσημά μου,τα επιδόματα μου απ'τον ΟΑΕΔ,επίδομα από τον Απόλλωνα,συμμετοχή πλέον στη δισκογραφία κλπ κλπ . Πράγματα δηλαδή που δεν είχα δει ούτε στον ύπνο μου. Ευτυχώς για μένα,μπήκα κατευθείαν στα "μεγάλα" μαγαζιά και έτσι δεν έχω εμπειρία από μικρά μαγαζιά και άσχημες καταστάσεις. Όσοι μουσικοί αξίζουν,πάνε μπροστά. Όσοι δεν αξίζουν αργά ή γρήγορα τους βγάζουν από τις δουλειές. Αυτά που με κέρδισαν στα "σκυλάδικα" όπως τα λέτε,ήταν το επίπεδο των μουσικών,η σοβαρότητα των πραγμάτων και το ρεπερτόριο. Δεν άκουγα ποτέ στη ζωή μου λαϊκά τραγούδια οπότε έχει πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνω συνεχώς καινούργια πράγματα και όχι να παίζω το "μοναξιά μου όλα" για δέκα χρόνια. Τέλος αυτό που δεν έχω συναντήσει στα σκυλάδικά είναι το "ο κιθαρίστας ή ο τραγουδιστής και η μπάντα του". Όλοι είναι ίσοι (για τους μουσικούς μιλάω) και με ελάχιστες εξαιρέσεις κανείς δεν κοιτάει να φάει τον δίπλα του που δυστυχώς στην rock φάση τα έβλεπα,τα άκουγα και τα ακούω ακόμα καθημερινά. Όπως καταλάβατε (όσοι είχατε την υπομονή να διαβάσετε το μυθιστόρημα που έγραψα) ψηφίζω "σκυλάδικο" με κλειστά τα μάτια. Σίγουρα σας κούρασα αλλά ήθελα να τα πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

+1

Θα συμφωνήσω με τον musicman1973. Επίσης σχετικά με το αν λείψεις σε απολύουν, αυτό δεν ισχύει. Οταν εισαι στη δουλειά, έχεις καλό όνομα και επίπεδο θα βρίσκεται πάντα ένας συνάδερφος που ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσει παίζοντας για σένα όσο είσαι πχ άρρωστος κλπ. Και φυσικά όλοι οι μουσικοί της "δουλειάς" (δε μιλαω για το τελευταίο-χειρότερο σκυλάδικο) είναι εξαιρετικοί παίχτες, με καλή πριμα βίστα και τεράστιο ρεπερτόριο.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σχετικά με το αν λείψεις σε απολύουν, αυτό δεν ισχύει. Οταν εισαι στη δουλειά, έχεις καλό όνομα και επίπεδο θα βρίσκεται πάντα ένας συνάδερφος που ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσει παίζοντας για σένα όσο είσαι πχ άρρωστος κλπ

 

Εγώ χρειάστηκε φέτος να λείψω ένα μήνα απ'το μαγαζί για θέμα υγείας και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα το αντίθετο. Μέχρι και λεφτά μου μάζεψαν οι συνάδελφοι και οι τραγουδιστές για τον ένα μήνα που θα ήμουν χωρίς δουλειά. Να είναι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρειάστηκε φέτος να λείψω ένα μήνα απ'το μαγαζί για θέμα υγείας και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα το αντίθετο. Μέχρι και λεφτά μου μάζεψαν οι συνάδελφοι και οι τραγουδιστές για τον ένα μήνα που θα ήμουν χωρίς δουλειά. Να είναι καλά...

Δεν εχω δουλεψει σε σκυλαδικο.Μονο σε ''μουσικες σκηνες'' και αντισκηνα.

Εξεφρασα αποψη απο γνωμες κολλητων και βλεποντας την ''μουσικη'' πορεια οσων συνεχιζουν σε λαικα μαγαζια.

Ηταν νεα παιδια με ορεξη και αγαπη για τη μουσικη,και εγιναν κατι κουρασμενα παλικαρια που λενε ''αντε παλι γκασμα ως τις 6..''

Ασε που ξυπνουν στις 3 το μεσημερι σαν να ταν σακκος του μποξ και μερικοι μοιαζουν 47 ενω ειναι 35...

Αυτο επαναλαμβανω βλεπω,δεν εχω ζησει.Αλλα 3-4 χρονια κι εγω σε ελαφρυ ξενυχτι..

Θελησα να φυγω.

 

Δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω την θετικα προσκειμενη αποψη σου musicman1973,

αλλα...Μηπως τα παρουσιαζεις περισσοτερο ροδινα απ οτι ειναι?

Ευτυχώς για μένα,μπήκα κατευθείαν στα "μεγάλα" μαγαζιά και έτσι δεν έχω εμπειρία από μικρά μαγαζιά και άσχημες καταστάσεις. Όσοι μουσικοί αξίζουν,πάνε μπροστά.

Iσως να ναι κι αυτο αλλα..

Καποιο αρνητικο εχεις να αναφερεις στους επιδοξους wannabe session of...Περλες?

Εμενα αν με ρωτουσες για τη δουλεια μου,θα σου ελεγα τα καλα και τα ασχημα.

(Δε μπορει να μην υπαρχουν)

Δε σε ειρωνευομαι καθολου,ολα οσα λες ειναι βασιμα,απλα για να πει καποιος με πειρα σαν και σενα κατι που θα πρεπε να ξερουν και να γνωριζουν ως αρνητικο,οι νεοτεροι και να μην παραπληροφορουνται. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που ξυπνουν στις 3 το μεσημερι σαν να ταν σακκος του μποξ και μερικοι μοιαζουν 47 ενω ειναι 35...

Σε αυτό διαφωνώ κάθετα. Το 99% απ'τους μουσικούς που έχω συνεργαστεί στα "σκυλάδικα" είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. Είναι άνθρωποι που δεν πίνουν και γενικά προσέχουν τους εαυτούς τους. Να μιλήσω και με παραδείγματα. Στο συγκεκριμένο σχήμα που δουλεύω αυτή τη στιγμή,μόνο ένα άτομα πίνει ποτό και αυτό είναι ένα ποτό όλο το βράδυ. Οι υπόλοιποι πίνουν ή καφέ ή νερό ή Coca Cola. Έχω πάθει άπειρες φορές πλάκα όταν μαθαίνω την ηλικία κάποιου συνάδελφου γιατί πίστευα ότι ήταν πολύ μικρότερος. Το αν ο άλλος προσέχει την εμφάνιση του και τη ποιότητα ζωής του,είναι θέμα αντίληψης και όχι θέμα μαγαζιού Αν και για να πω την αλήθεια,όσο δούλευα σε rock φάσεις,έβλεπα το ποτό να πηγαίνει σύννεφο. Βάζοντας και εμένα μέσα. Δύο τρεις τεκιλίτσες και τέσσερα πέντε υποβρύχια τα είχα χαλαρά. Από τότε που ξεκίνησα δουλειά σε "σκυλάδικο" δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι ο ξενέρωτος της παρέας μου αφού ποτέ δεν πίνω. (Παρένθεση...Σήμερα πήγα στα γενέθλια μίας φίλης και όλοι έπαθαν πλάκα που μετά από πολλά χρόνια που με ξέρουν,με είδαν για πρώτη φορά να πίνω ποτό.Κλείνω παρένθεση).

Σίγουρα υπάρχουν αρνητικές στιγμές και στα "σκυλάδικα" αλλά είναι πράγματα που ισχύουν παντού.

1)Πρόβες πολλών ημερών για ένα σχήμα που δεν πήγε και έκλεισε πριν της ώρας του. Αυτό ισχύει παντού και ειδικά στις μέρες μας.  

2)Ατελείωτες πρόβες για τραγούδια που δεν θα ειπωθούν ποτέ. Δεν με πειράζει όμως αφού η πρόβα είναι πάντα οργανωμένη όπως πρέπει να είναι μία σωστή πρόβα και αφού μεγαλώνω το ρεπερτόριό μου.

3)Καθυστερήσεις σε πληρωμές. Και αυτό πλέον ισχύει παντού.

4)Πιστόλια και τσαμπουκάδες. Τέτοια κατάσταση δεν μου έχει τύχει σε "σκυλάδικο" (έχω ακούσει όμως) αλλά μου έχει τύχει σε πολύ γνωστό και "σοβαρό" rock μαγαζί της Αθήνας όταν απαίτησα απ'το αφεντικό να πληρώσει τους απλήρωτους μουσικούς σαν αντιπρόσωπός τους.

5)Ωράριο εργασίας. Σπάνιες φορές μου έχει τύχει το λεγόμενο σκάψιμο αλλά εδώ παίζει ρόλο το μαγαζί. Σε μικρές πίστες πράγματι σκάβουν. Έχω ακούσει και για επτά ή οκτώ το πρωί. Εγώ πέντε και μισή το πολύ έχω τελειώσει. Και στα rockάδικα όμως κατά τις πέντε τελειώναμε.

Να μην τα πολυλογώ... Θεωρώ ότι υπάρχει τρομερή διαφορά από τα μικρά λαϊκομάγαζα και τις μεγάλες πίστες. Στα μεγάλα μαγαζιά είναι αλλιώς τα πράγματα. Σίγουρα οι μέρες εργασίας δεν είναι όπως ήταν κάποτε,ούτε οι αμοιβές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν συγκρίνω το πως ήμουν σαν μουσικός πριν και μετά απ'τα σκυλάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τα παρουσιαζεις περισσοτερο ροδινα απ οτι ειναι?Iσως να ναι κι αυτο αλλα..

Καποιο αρνητικο εχεις να αναφερεις στους επιδοξους wannabe session of...Περλες?

Εμενα αν με ρωτουσες για τη δουλεια μου,θα σου ελεγα τα καλα και τα ασχημα.

(Δε μπορει να μην υπαρχουν)

Φίλε μου λυπάμαι αλλά θα σε απογοητεύσω... Δεν μπορώ να πω τίποτα αρνητικό.

Θα ακούσεις σίγουρα άφωνες τραγουδίστριες στα σκυλάδικα αλλά το ίδιο θα ακούσεις και στα rockάδικα. Τουλάχιστον στα σκυλάδικα θα δουλέψει λιγάκι παραπάνω και το μάτι σου.

Σίγουρα υπάρχουν μαγαζιά που σκάβεις μέχρι το ξημέρωμα. Που οι πρόβες θα είναι ανοργάνωτες. Που οι μουσικοί δεν θα είναι ότι το καλύτερο. Που ο μαέστρος θα είναι για κλάμματα. Που τα λεφτά σου δεν τα παίρνεις ποτέ. Που ξεκινάς με τις καλύτερες προϋποθέσεις και σε ένα μήνα βρίσκεσαι σπίτι σου να κλαις τη μοίρα σου. Όσα από αυτά όμως μου έχουν τύχει,μου έτυχαν σε όλων των ειδών μαγαζιά.

Ίσως να παρουσιάζω τα πράγματα πιό ρόδινα απ'ότι είναι (όπως μου είπες) αλλά μιλάω για τις δικές μου εμπειρίες και ξαναλέω ότι είμαι από τους τυχερούς που δουλεύουν σε "καλά" μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό διαφωνώ κάθετα. Το 99% απ'τους μουσικούς που έχω συνεργαστεί στα "σκυλάδικα" είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. Είναι άνθρωποι που δεν πίνουν και γενικά προσέχουν τους εαυτούς τους.

Δεν μιλησα για το ποτο αλλα για το ξενυχτι υπο ορθοστασια και db που γερναει τον ανθρωπο. ;)

 

Δε νομιζω οτι εδω το θεμα μας ειναι ''ροκαδικο ή σκυλαδικο?''.

Η γνωμη μου για το πρωτο ειναι οτι δε ζεις με το ροκ εν Ελλαδι.

Συμφωνουμε λοιπον σ αυτο. ;)

 

Φίλε μου λυπάμαι αλλά θα σε απογοητεύσω... Δεν μπορώ να πω τίποτα αρνητικό.

 

Το να μην βρισκεις τιποτα αρνητικο,σημαινει οτι αυτο ηθελες να κανεις στη ζωη σου.

Δεκτον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για το ποτο αλλα για το ξενυχτι υπο ορθοστασια και db που γερναει τον ανθρωπο. ;)

 

Δε νομιζω οτι εδω το θεμα μας ειναι ''ροκαδικο ή σκυλαδικο?''.

Η γνωμη μου για το πρωτο ειναι οτι δε ζεις με το ροκ εν Ελλαδι.

Συμφωνουμε λοιπον σ αυτο. ;)

 

Το να μην βρισκεις τιποτα αρνητικο,σημαινει οτι αυτο ηθελες να κανεις στη ζωη σου.

Δεκτον! :)

Ξενύχτι,ορθοστασία και db υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά. Σκυλάδικα και μη...Άσε που στο σκυλάδικο παίζεις και καθιστός χωρίς να σου πει κανένας τίποτα ενώ στα rock λόγω ύφους πρέπει να παίζεις όρθιος. Στο θέμα των db θα διαφωνήσω γιατί στα rockάδικα παίζουν με monitors ενώ στα σκυλάδικα με ακουστικά και Aviom και ο καθένας ακούει στην ένταση και μίξη που θέλει. Άσε που για πολλά χρόνια στα rockάδικα έπαιζα με το china του drummer ακριβώς δίπλα στο αυτί μου...

Και βέβαια το θέμα είναι σκυλάδικο ή rockάδικο. Αυτός που ξεκίνησε το θέμα ρωτάει εάν αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά του.

Όσο για το ότι αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου,δεν το νομίζω. Αυτό που σίγουρα ήθελα να κάνω είναι να μην κάνω πρόβες και παιξίματα του ποδαριού και του "περίπου" και γι'αυτό είμαι ευχαριστημένος εκεί που είμαι. Εξάλλου γράφω στην αρχή ενός άλλου post που έκανα ότι μία απ'τις καλύτερες φάσεις που ήμουν ήταν στην αρχή που ξεκίνησα να δουλεύω βράδυ με ξένο rock ρεπερτόριο με μία μπάντα που όλοι έδιναν σημασία στο τι πρέπει να παίξει ο καθένας. Δυστυχώς όμως για βιοποριστικούς λόγους δεν μπορούσα να ζήσω από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εδω εισαι λιγο οξυμωρος:

Φίλε μου λυπάμαι αλλά θα σε απογοητεύσω... Δεν μπορώ να πω τίποτα αρνητικό.

 

Σίγουρα υπάρχουν μαγαζιά που σκάβεις μέχρι το ξημέρωμα. Που οι πρόβες θα είναι ανοργάνωτες. Που οι μουσικοί δεν θα είναι ότι το καλύτερο. Που ο μαέστρος θα είναι για κλάμματα. Που τα λεφτά σου δεν τα παίρνεις ποτέ. Που ξεκινάς με τις καλύτερες προϋποθέσεις και σε ένα μήνα βρίσκεσαι σπίτι σου να κλαις τη μοίρα σου. Όσα από αυτά όμως μου έχουν τύχει,μου έτυχαν σε όλων των ειδών μαγαζιά.

 

Nομιζω οτι μιλαμε για τα λαικα μαγαζια,οχι για ολων των ειδων.

Θα υπαρξει αλλο θεμα πιστευω για τα αλλα.

Ωστοσο,ενταξει,μια συγκριση δε βλαπτει,εχεις δικιο.

Παντως..παραμενει οξυμωρο.. ;)

 

Δεν ξερω σε ποιο μαγαζι παιζεις ουτε χρειαζεται να αναφερεις,σε πιστευω.

Αλλα...

Στο θέμα των db θα διαφωνήσω γιατί στα rockάδικα παίζουν με monitors ενώ στα σκυλάδικα με ακουστικά και Aviom και ο καθένας ακούει στην ένταση και μίξη που θέλει.

:o

Μαλλον εχω  μεινει πισω..

 

 

Και βέβαια το θέμα είναι σκυλάδικο ή rockάδικο.  

 

O βιοπορισμος απο τη μουσικη δεν γινεται μονο απ αυτα τα δυο.Εχει κι αλλους τομεις.

Ασχετα αν στην Ελλαδα ειναι δυσκολα προσβασιμοι(επαρκεις προς βιοπορισμο).

Ασε που ειπαμε..το ροκ δε σε ζει.Ή τελοσπαντων ειναι πολυ δυσκολο.. ;)

 

Παντως επειδη σε βλεπω ενθουσιασμενο,σου ευχομαι να δουλευεις παντα μ αυτες τις συνθηκες που περιγραφεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Aviom είναι μία πονεμένη ιστορία. Σε πολλούς μουσικούς δεν αρέσουν αλλά προσωπικά δεν τα αλλάζω με τίποτα. Πέρυσι έπαιξα για λίγες εμφανίσεις σε ένα μαγαζί που είχε τα συνηθισμένα monitor ηχεία και μου κακοφάνηκε. Άσε που ο κάθε ηχολήπτης νομίζει ότι είναι και ενορχηστρωτής και κάνει ότι θέλει στο τι ζητάς να ακούσεις. Κόντεψα να πλακωθώ με τον συγκεκριμένο ηχολήπτη. Τα Aviom είναι ουσιαστικά ένα 16κάναλο κονσολάκι που το έχεις δίπλα σου και σε κάθε κανάλι έχεις ξεχωριστά τον κάθε μουσικό. Μπορείς να μιξάρεις εσύ το τι και πως θες να ακούς τον εαυτό σου και την υπόλοιπη μπάντα. Έτσι και τον ηχολήπτη δεν τον ζαλίζεις και εσύ ακούς αυτό ακριβώς που θες. Όταν φτιάξεις την μίξη όπως την θες κάνεις ένα save και έτσι κάθε μέρα ακούς ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όσο βέβαια και οι υπόλοιποι μουσικοί δεν αλλάζουν τα level που παίζουν. Αν όμως κάποιος μία μέρα έχει κέφια και δυναμώσει,απλά τον χαμηλώνεις και τον φέρνεις στη στάθμη που δεν σε ενοχλεί. Ξέχασα να πω ότι όλοι ακούνε με in ear monitor (ακουστικά δηλαδή αλλά όχι τα κλασσικά ακουστικά) και έτσι δεν υπάρχει όλη αυτή η βαβούρα από τα monitors πάνω στο stage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου