Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το σκυλάδικο για τα λεφτά?


miii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα πώ και εγώ (σοβαρά :P) την γνώμη μου αν και δεν δούλεψα ποτέ σε σκυλάδικο (μολονότι  ο SF με έβαλε στην πρίζα με αυτά που έγραψε ;D).

Φυσικά και ΑΞΙΖΕΙ , διότι και λεφτά προσφέρει (όσα προσφέρει, όλοι έχουμε μια πτώση nowadays) και δεν είναι δα και καμία δύσκολη δουλειά.

Αν είναι να βαράς μαντζόρε και μινόρε και να σε πληρώνουν, νομίζω ότι είσαι ευλογημένος.

Και όταν λέω δύσκολη δεν είναι , εννοώ δεν είναι σκληρή (π.χ. καρνάγιο σε κάνα ναυπηγείο  ή εναερίτης στη Δ.Ε.Η.) και δεν έχει άγχος (π.χ να κάνεις καμία λαλακία αν είσαι γιατρός και σου πεθάνει κανένας στα χέρια, ή αν είσαι κάνας συνάδελφος να στον χώσουν μέσα (τον εντολέα έτσι  ;D)ισόβια, ενώ ήταν για 3 μήνες ;D ;D ;D ;D),

Απλά έχει κάποια κούραση (όπως όλες οι δουλειές).

Οπότε συνοψίζοντας ΑΞΙΖΕΙ και τη θεωρώ και white color job!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα στο noiz.

Μετα απο χρονια παρακολουθησης του forum ενοιωσα την αναγκη

για πρωτη φορα να εκφρασω τη γνωμη μου και γω.

Ευαισθητες χορδες αγγιζει το θεμα, ειδικοτερα οταν δεν ανηκεις στο χωρο

(του σκυλαδικου εννοω).Σκ@τ@, μαυριζει η ψυχη σου. Οσα και να παιρνεις.

Ασε που η δουλεια παει στραφι τα τελευταια χρονια. Δεν ειναι δουλεια οχι.

Εξαρταται ομως ποσο γερα νευρα εχεις αλλα και τι στοχους βαζεις........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας..τι λεφτά θεωρούνται καλά η οκ? λογικα θα είμαι και ο κιθαρίστας του σχήματος αλλά δεν έχω ξαναπαίξει μπουζούκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πώ και εγώ (σοβαρά :P) την γνώμη μου αν και δεν δούλεψα ποτέ σε σκυλάδικο (μολονότι  ο SF με έβαλε στην πρίζα με αυτά που έγραψε ;D).

Φυσικά και ΑΞΙΖΕΙ , διότι και λεφτά προσφέρει (όσα προσφέρει, όλοι έχουμε μια πτώση nowadays) και δεν είναι δα και καμία δύσκολη δουλειά.

Αν είναι να βαράς μαντζόρε και μινόρε και να σε πληρώνουν, νομίζω ότι είσαι ευλογημένος.

Και όταν λέω δύσκολη δεν είναι , εννοώ δεν είναι σκληρή (π.χ. καρνάγιο σε κάνα ναυπηγείο  ή εναερίτης στη Δ.Ε.Η.) και δεν έχει άγχος (π.χ να κάνεις καμία λαλακία αν είσαι γιατρός και σου πεθάνει κανένας στα χέρια, ή αν είσαι κάνας συνάδελφος να στον χώσουν μέσα (τον εντολέα έτσι  ;D)ισόβια, ενώ ήταν για 3 μήνες ;D ;D ;D ;D),

Απλά έχει κάποια κούραση (όπως όλες οι δουλειές).

Οπότε συνοψίζοντας ΑΞΙΖΕΙ και τη θεωρώ και white color job!

Mε τα μπαρε ...πως τα πας???  Γιατι δεν παιζουν καβοταστα στα μαγαζια...

Επισης με το ξενυχτι....?

11-6.30..και 11 -8 τις γιορτες...??

εγω παντος...τα ειχα δει ολα..

Δεν συνηθιζετε αυτο το πραμα..και νομιζω οτι {εκτος απο την Ελλαδα} δυσκολα θα βρεις μουσικο που θα σου πει οτι εχει κλεισει 8ωρο πανω σε παλκο..

Μονο στο νοιζ θα βρεις 3-4....Μεσα σε αυτους και εγω!!

Ηθελα παγο μετα απο καθε βραδυα για να ηρεμησω τα χερια και την μεση μου..

Δυσκολο και επιπονο επαγγελμα my friend.

Και για μενα κανενα τιμημα δεν μπορει να πληρωσει το κοστος του βραδινου σου υπνου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1. Δεν συμφωνω. 

Ξεχνα τις παλιες καλες εποχες οταν δουλευες.

Για το συντριπτικο ποσοστο των δουλειων:

Για το ωραριο 11.30μμ-06.30πμ (συνηθως), και νυχτοφυλακας να ησουν πιο καλες αμοιβες και ασφαλιση θα ειχες.

Να μην αναφερω στη συγκριση για τα συνολικα ημερομισθια το ετος, τις αργιες, τις αδειες, την διαρκεια μεσα στα χρονια που μπορει να εργασθει καποιος (δεν βλεπεις πολλους πανω απο 45 να δουλεουν. Μεχρι τα 65 τι θα κανουν?) κλπ

Αυτο το ωραριο θα σου κοψει τελειως την ορεξη για μελετη και προοδο, και το πιθανοτερο θα σου φερει και καμια αρρωστια στα χερια.

Δεν αναφερω τους κινδυνους απο τα αφεντικα που πλεον ειναι σχεδον ολοι δολοφονοι (πληρωμενοι) και οχι επιχειρηματιες, οπως και απο τους πελατες που εκει παιζει το ιδιο.

Ηχητικο παραδειγμα σε παραλιακο καταστημα.

Ο 3ος τραγουδιστης του καταστηματος, βγαινει στις 5.30 να κανει "σκουπα" (να "διωξει" τον κοσμο σιγα σιγα)

http://www.box.net/shared/k1n81fgpso

Ακουστε προσεκτικα στο 0'.13"

 

3. Οι μουσικοι μονο. Γιατι απο υπομαεστρο και πανω. αστο. 

Παντου ιδια ειναι.

 

4. Παλια εχτιζες σπιτι ακομα και σε σκυλαδικακια της επαρχιας να δουλευες. 

(αν εκανες καλο κουμαντο και δεν ησουν τυπος "οσα βγαλατε στα ξενα ... στο μ@υνι και στην ταβερνα" που ελεγε και η Στανιση)

Τωρα ουτε τα τσιγαρα και τις βενζινες για τις προβες δεν βγαζεις.

Οι "καλες" δουλεις τελος.

Οι καλες δουλειες ειναι σαν τις μετριοτατες πριν απο 20 χρονια.

Λιγες καλες δουλιτσες ακομα υπαρχουν (τουλαχιστον απο συνθηκες) και αυτες κουτσουρεμενα πολυ τα λεφτα

Οπως λεει ο Αντουαν ο Μιτζελος, επρεπε να γινουμε επαγγαλματιες προβιστες. 

Να πληρωνοματε γαι τις προβες και να παιζουμε αφιλοκερδως στα live. (και αυτο το ειπε πριν 10 χρονια)

 

5. Τα τραγουδια δεν ειναι ασχημα. Το πως εκτελουνται και πως ακουγονται ηχητικα ειναι αλλο ομως.

 

7. Εδω θα συμφωνησω 

Ασχετα αν σχεδον παντα ειναι του στυλ κοιταμε και δεν ακουμπαμε (για πολλους λογους)

 

Έχεις χτίσει μαγαζιά δουλεύοντας η πείρα δεν κρύβεται  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Mε τα μπαρε ...πως τα πας???  Γιατι δεν παιζουν καβοταστα στα μαγαζια...

Επισης με το ξενυχτι....?

11-6.30..και 11 -8 τις γιορτες...??

εγω παντος...τα ειχα δει ολα..

Δεν συνηθιζετε αυτο το πραμα..και νομιζω οτι {εκτος απο την Ελλαδα} δυσκολα θα βρεις μουσικο που θα σου πει οτι εχει κλεισει 8ωρο πανω σε παλκο..

Μονο στο νοιζ θα βρεις 3-4....Μεσα σε αυτους και εγω!!

Ηθελα παγο μετα απο καθε βραδυα για να ηρεμησω τα χερια και την μεση μου..

Δυσκολο και επιπονο επαγγελμα my friend.

Και για μενα κανενα τιμημα δεν μπορει να πληρωσει το κοστος του βραδινου σου υπνου.

 

Το ξενύχτι είναι my best friend από το 1999 όταν άρχισα να ασχολούμαι με τη μάχιμο Δικηγορία. Είτε γιατί γράφω δικόγραφα, είτε γιατί προσπαθώ να βάλω σε σειρά τις σκέψεις μου, είτε γιατί αν τον άλλον τον «βαραίνουν» 32 κακουργήματα (και έχεις λίγο φιλότιμο) δεν μπορείς να κοιμηθείς εύκολα.

Έχω πελάτες και φίλους που δουλεύουν οικοδομή από τα 15 τους, και κανένας δεν μου παραπονέθηκε ότι του πονάει το χέρι ή η πλάτη (οπότε δεν συγκινούμαι και πολύ – φυσικά έχει κάποια κόπωση αλλά μην τρελαθούμε κιόλας) . Το ξενύχτι είναι ένα θέμα, αλλά μπορώ να σκεφτώ 100 άλλα επαγγέλματα που ξενυχτάνε και είναι σαφώς δυσκολότερα (ακόμα- ακόμα  και αυτό του σερβιτόρου στο ίδιο μαγαζί). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξενύχτι είναι my best friend από το 1999 όταν άρχισα να ασχολούμαι με τη μάχιμο Δικηγορία. Είτε γιατί γράφω δικόγραφα, είτε γιατί προσπαθώ να βάλω σε σειρά τις σκέψεις μου, είτε γιατί αν τον άλλον τον «βαραίνουν» 32 κακουργήματα (και έχεις λίγο φιλότιμο) δεν μπορείς να κοιμηθείς εύκολα.

Έχω πελάτες και φίλους που δουλεύουν οικοδομή από τα 15 τους, και κανένας δεν μου παραπονέθηκε ότι του πονάει το χέρι ή η πλάτη (οπότε δεν συγκινούμαι και πολύ – φυσικά έχει κάποια κόπωση αλλά μην τρελαθούμε κιόλας) . Το ξενύχτι είναι ένα θέμα, αλλά μπορώ να σκεφτώ 100 άλλα επαγγέλματα που ξενυχτάνε και είναι σαφώς δυσκολότερα (ακόμα- ακόμα  και αυτό του σερβιτόρου στο ίδιο μαγαζί). 

 

 

Πιστεψε με ειναι αρκετα διαφορετικο με εκατονφευγα db και κραδασμους απο τα subs να σου αποσυντονιζουν τους σφυγμους 8ωρο ξενυχτι μεσα στην καπνα και τους κακοφωνους απ οτι στο γραφειο μελετωντας. Και σαφως οι σερβιτοροι περνανε χειροτερα στις ιδιες συνθηκες μιας και τρεχουν πανω κατω για λιγοτερα χρηματα (βεβαια εκει παει και το θεμα της ειδικοτητας,αλλο γιατρος αλλο νοσηλευτης αλλα δεν εξεταζουμε αυτο τωρα).

Γενικα χωρις δοκιμη εστω και για εναν μηνα δυσκολα καταλαβαινει κανεις τι τραβανε και οι μουσικοι. Ειδικα οταν βλεπουν οτι η Χ ακατανομαστη που κραταει μικροφωνο βγαζει περισσοτερα απο αυτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιστεψε με ειναι αρκετα διαφορετικο με εκατονφευγα db και κραδασμους απο τα subs να σου αποσυντονιζουν τους σφυγμους 8ωρο ξενυχτι μεσα στην καπνα και τους κακοφωνους απ οτι στο γραφειο μελετωντας. Και σαφως οι σερβιτοροι περνανε χειροτερα στις ιδιες συνθηκες μιας και τρεχουν πανω κατω για λιγοτερα χρηματα (βεβαια εκει παει και το θεμα της ειδικοτητας,αλλο γιατρος αλλο νοσηλευτης αλλα δεν εξεταζουμε αυτο τωρα).

Γενικα χωρις δοκιμη εστω και για εναν μηνα δυσκολα καταλαβαινει κανεις τι τραβανε και οι μουσικοι. Ειδικα οταν βλεπουν οτι η Χ ακατανομαστη που κραταει μικροφωνο βγαζει περισσοτερα απο αυτους...

Όλα αυτά, που σωστά περιγράφεις, είναι μέσα στις «δυσκολίες» του επαγγέλματος (που όπως είπα όλα έχουν) και δεν διαφέρουν π.χ. από τις δυσκολίες ενός ταξιτζή (μέσα στο κονσερβοκούτι νύχτα- μέρα , με χιόνια και λιοπύρι, στον δρόμο επάνω, καυσαέρια  κ.λ.π.). Παρ’ όλα αυτά ούτε και ο ταξιτζής , στη δική μου λογική, κατατάσσεται στα «σκληρά» επαγγέλματα.

Να συμπληρώσω τέλος:

Το ότι μια ορχήστρα θέλει κάποια φυσική κατάσταση φυσικά το αντιλαμβάνομαι. Αν τα μέλη αυτής το αγνοούν (σε αντίθεση με συναδέλφους του εξωτερικού ή και εντόπιους π.χ. ο Σάκης Ρουβάς πάει πάνω κάτω επί 2 ώρες) και παρασυρμένοι από την dolce vita, το whiskey και το ξυροκάρπι, έχουν κάνει μπάκες και  δεν μπορούν να ανέβουν τρία σκαλιά, είναι δε στα πρόθυρα του εμφράγματος με την παραμικρή κίνηση, αυτό τους κάνει απλά κακούς επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει μια γκλαμουρια στο πραμα που ομως απομυθοποιητε μεσα στις πρωτες 10 μερες..και εκει αρχιζει το σκαψιμο...

Ποσο δυσκολο να ειναι....??? Ετσι λενε πολλοι που το βλεπουν απεξω.

Το ιδιο ισχυει και με τις περιοδειες...

Πολλοι το σκεφτονται και λενε....σουπερ...θα κανουμε περιοδεια σε ολη την Ελλαδα~!!!!..

Μολις αρχισουν τα λεωφορεια και τα βαπορια και τα πρωινα ξυπνηματα  και τα πεταγματα απο τα ξενοδοχεια και και και.. ...αλλαζουν γνωμη..

Θυμαμαι ενα καλοκαιρι ειχα κατεβει με το καραβι 5-6 φορες Κρητη ..

Πραγματικα ουτε καν να φανταστω δεν μπορω πως το κανουν εξω και ειναι 2 και 3 χρονια στο δρομο περιοδεια τα γκρουπ... υπο οποιες συνθηκες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που δούλεψα σε παραλιακό μαγαζί, έπαιξα υποχρεωτικά με in ear monitors. Δέν είχα ξαναδουλέψει με τέτοιο τρόπο, και είχα σοβαρό πρόβλημα να ακούσω τις χαμηλές του οργάνου μου. ( Μπασίστας γαρ ).

Ο ηχολήπτης με διαβεβαίωσε πως θα έλυνε το πρόβλημα με ενα Bass shaker, το οποίο βίδωσε στο πάτωμα κοντά στο σημείο που πατούσα τα πόδια μου. Για όσους δεν γνωρίζουν, να αναφέρω οτι πρόκειται για έναν ηλεκτρομαγνήτη όμοιο σχεδον με ενός μεγαφώνου, χωρίς όμως τον κώνο. Η χρήση του υποτίθεται πως είναι να μεταφέρει στο δάπεδο τους κραδασμούς απο τα όργανα που έχουν χαμηλές συχνότητες με τρόπο ώστε να απομιμείται την αντίστοιχη παραγωγή κραδασμών που δημιουργείται απο τις καμπίνες των ενισχυτών.

Ο ηχολήπτης λοιπόν, σύνδεσε και έναν τελικό 1200 w στο εργαλείο, και μετά απο το τριήμερο της δουλειάς, Δευτέρα πρωί συνειδητοποίησα πως δέν μπορούσα να περπατήσω, διότι τα πέλματά μου ήταν πρησμένα και πονούσαν αφόρητα.

Έμεινα στο κρεβάτι μιά εβδομάδα, αρνήθηκα την χρήση του bass shaker την επόμενη εβδομάδα, ζητώντας έστω ένα μικρό ενισχυτή, 50-60 watt για να σωθώ απο την ταλαιπωρία. Μήν γελιέστε, ούτε κουβέντα δέν μου επιτράπηκε να πω για το θέμα...

-Οι ενισχυτές στο πάλκο μεγάλε απαγορεύονται, ενοχλούν την φίρμα.

-Μα φίλε μου, του λέω εγώ, δέν θα κοιτάει κάν εμπρός το ηχείο, και πως να ενοχλήσει την φίρμα στα 15 μέτρα που έχει για μόνιτορ ένα ολόκληρο p.a. με ισχύ 15 KW ?

-Άν σου αρέσει έτσι παίζεις, αν όχι πάς σπιτάκι σου....

Και επειδή χρειαζόμουν το μεροκάματο, το βούλωσα και έπαιξα με τα πόδια μου να πονάνε για ακόμα 1,5 χρόνο.

Για τέτοιες δυσκολίες μιλάμε παιδιά, όποιος δεν τα έχει ζήσει, ( στο πως είναι η δουλειά τώρα, εννοώ γιατί παλιότερα ήταν σίγουρα καλύτερα) μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει.

Και ως συνήθως, οι εικασίες απέχουν πάρα πολύ απο την πραγματικότητα...

Αυτό ήταν ένα μικρό απάνθισμα απο όσα συμβαίνουν στα μαγαζιά.

Έχω και άπειρα άλλα ακόμα, μερικά και με πιστόλια στο κεφάλι μουσικών αν θέλετε να ακούσετε.

Κανένα δεν έχει ομοιότητες με δουλειά γραφείου.

Όχι φίλοι  μου, δέν είναι δυστυχώς "άλλη μια δουλειά".

Είναι μια δουλειά δύσκολη, και πλέον και επικίνδυνη με τους ανθρώπους που την διαχειρίζονται.

Το ξαναλέω. ΙΜΗΟ μείνετε μακριά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου