Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά θα κάνει και θα πάει όπου πάει, και ας ακούσει όσα περισσότερα γίνεται.

Ας το έκανε από την αρχή αυτό.

Το να επιμένεις να ακούσεις γνώμες για κάποια monitor, που ξέρεις ότι δεν κυκλοφορούν σε home studio παρά μόνο σε ελάχιστα επαγγελματικά studio (που όμως μας δήλωσε ξέρει και εμπιστεύεται και επισκέφτηκε) είναι τουλάχιστον υποτιμητικό.

Για να μην το ταλαιπωρούμε άλλο αφού ο mister musictech ΔΕΝ δύναται να κάνει δουλειά με τα ταπεινά και φτωχά genelec ή τα dynaudio, μάλλον θα πρόκειται για σπουδαίο παραγωγό ολικής, υποκλίνομαι στο μεγαλείο σου τριμέγιστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να θυμήσω ότι τα είχα γράψει από την πρώτη και τη δεύτερη σελίδα. Βλέπω ότι αισίως φτάσαμε τις 6 (!!) αναζητώντας το ηχείο που θα ικανοποιήσει τον musictech.

 

Μου την είχε πει κιόλας... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

110116_girr_cheap_speakers_9315.jpg

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω...

Δεν έχεις βαρεθεί το δούλεμα βρε αδελφέ;

Ρωτάς και ξαναρωτάς (και παρεξηγείσαι κιόλας από πάνω) για ηχεία που προφανώς δεν τα έχει κανένας εδώ στο noiz, και στο τέλος αποφασίζεις να πεταχτείς μέχρι το Λονδίνο ή το Βερολίνο για να ακούσεις καμιά 15αρια ζευγάρια.

Και τώρα εσύ θέλεις να σε πάρουμε και στα σοβαρά...musictech...

 

 

Εισαι απλα ...απαραδεκτος.Μην κρινεις τους αλλους με βαση την δικη σου λογικη,την δικη σου εμπειρια και...τα δικα σου αυτια.Επισης εισαι κ αδαης.θα ηταν καλο πριν ξεστομισεις ορισμενες κουβεντες να το ψαξεις λιγο.Ψαξε το λοιπον.Ισως σου φανουν χρησιμα καποια πραγματα.Τα ηχεια που αναφερω ειναι κορυφαια κατα πολλους.Μαθε επισης οτι μερικοι ανθρωποι εχουν μαθει να δουλευουν λεπτομερως οπως και να ακουνε πραγματα  με καποια οπτικη που...δεν το κανουν αλλλοι.(μην παρεξηγηθει αυτο που λεω....δεν λεω οτι ειμαι ο σουπερ-κορυφαιος σε οτι κανω αλλα...σιγουρα ακουω πολυ καλα.οπως και οσοι ηχοληπτες- τεχνικοι κανουν μαζι μου τις ακροασεις)

  Τελος καποια στιγμη καλο θα ηταν να καταλαβεις οτι ο σκοπος υπαρξης των forums δεν ειναι για να βγαζουμε τα απωθημενα μας ,ουτε να πουλαμε μουρη.Δεν ''μασανε'' ολοι εδω μεσα οπως μπορει να ''μασανε'' ατομα απο το περιβαλλον σου..Αν δεν εχεις να προσφερεις κατι ουσιαστικο....κατσε και δες τηλεοραση καλυτερα για να γεμισεις τον ελευθερο σου χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμήσω ότι τα είχα γράψει από την πρώτη και τη δεύτερη σελίδα. Βλέπω ότι αισίως φτάσαμε τις 6 (!!) αναζητώντας το ηχείο που θα ικανοποιήσει τον musictech.

 

Μου την είχε πει κιόλας... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

110116_girr_cheap_speakers_9315.jpg

 

 

 

μια απο τα ιδια και για εσενα...μην τα ξαναγραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ηταν καλο καποια στιγμη να ξεπερασετε την λογικη ''το δικο μου αυτοκινητο ειναι το καλυτερο''...''τα δικα μου ηχεια ειναι τα καλυτερα'' κ.τ.λ.

    Δεν θα επρεπε να σας προσβαλλει το γεγονος οτι σε καποια ατομα..δεν αρεσουν τα ηχεια σας.Κουλαρετε λοιπον και μην αντιδρατε ετσι.φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ηταν καλο καποια στιγμη να ξεπερασετε την λογικη ''το δικο μου αυτοκινητο ειναι το καλυτερο''...''τα δικα μου ηχεια ειναι τα καλυτερα'' κ.τ.λ.

    Δεν θα επρεπε να σας προσβαλλει το γεγονος οτι σε καποια ατομα..δεν αρεσουν τα ηχεια σας.Κουλαρετε λοιπον και μην αντιδρατε ετσι.φιλικα.

 

Ξέρεις εσύ ποια ηχεία έχω εγώ;

Το μόνο που ξέρεις είναι ποια ΔΕΝ έχεις εσύ!

 

Πάρε τα μεγαφωνάκια που σου έδειξα στη φωτογραφία και πορεύσου (μαζί με τους άλλους "ειδικούς" που ακούτε παρέα και βγάζετε τα ηχεία άχρηστα για το επίπεδό σας) στην οδό της απόλυτης ημιμάθειας (στο είπα και στη πρώτη σελίδα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα κλειδώνεται καθότι έχει τελειώσει η αναζήτηση και η περαιτέρω εξέλιξη βαδίζει γοργά προς internetiκό διαπληκτισμό.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επιμένω πως δεν χρειάζεται να καταλήγουμε έτσι κάποιες κουβέντες.

Χρειάζεται μεγαλύτερη ανοχή από όλους και ιδιαίτερα προς κάποιον νέο στο φόρουμ.

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρω και στις Οδηγίες του φόρουμ και προς τους νέους φίλους:

 

3. Το πρώτο ποστ σε ένα θέμα, καθορίζει την ποιότητα του. Φροντίσετε να είναι σωστά δομημένο, ολοκληρωμένο και τεκμηριωμένο. Αποφεύγετε θέματα στα οποία το αποτέλεσμα της συζήτησης έχει ήδη καθοριστεί και ο διάλογος αναπόφευκτα οδηγεί σε αντιπαράθεση.

 

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ο φίλος musictech διαθέτει την "αρρώστια" των 80'ς του Hi-Fi/End (ακόμα ζωντανή σε die-hard fanatics) που μυθοποιούσαμε εταιρείες και αναζητούσαμε το Holy Grail ακούγοντας σε διαφορετικά περιβάλλοντα με διαφορετική αλυσίδα, διαφορετικές πηγές και διαφορετική διάθεση.

 

Πέραν αυτού όμως η κουβέντα μπορούσε να πάει αλλού και όχι στην στείρα αντιπαράθεση.

 

Προσωπικά δεν θα πρότεινα τίποτα από αυτά που ρωτάει αφού δεν προτείνω ούτε καν τα δικά μου σημεία αναφοράς. Εχοντας ακούσει σχεδόν ότι monitor έχει κυκλοφορήσει μέχρι το 2000-κάτι και αφού στο ΔΙΚΟ μου στούντιο, με ΔΙΚΕΣ μου πηγές, συνέκρινα βαφτισμένα "μονιτορ", high end British sound, ηλεκτροστατικά πάνελ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς διπλα - δίπλα και στον ίδιο χρόνο, για πολλά χρόνια μου ήταν δύσκολο να εμπιστευτώ ένα από αυτά.

 

Αποτέλεσμα: κάποτε "καθάρισα τ' αυτιά μου" (το μυαλό μου μάλλον) και κατέληξα σε ένα middle of the road reference monitor της κατηγορίας 1000 - 2000 ευρώ μιας σοβαρής κατασκευάστριας από αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω.

 

Δουλεύω επαγγελματικά σε μείξεις δισκογραφίας και broadcasting και είμαι πολύ ικανοποιημένος κάθε φορά που όταν επιστρέφει από το mastering stage, μια δουλειά που έστειλα σε mastering houses με ιστορία, όπως τα Abbey Road ή Sterling Audio, η τονική ισορροπία και η εικόνα παραμένει η ίδια που έστειλα. Επικύρωση από τρίτους (και τι τρίτους...) δηλαδή πως ακούω σωστά.

 

Σίγουρα δεν μπορούμε να μεταφέρουμε γραπτά τις εμπειρίες μας, αλλά το σημαντικότερο είναι να μάθουμε ν' ακούμε. Το τέλειο ηχείο δεν φτιάχτηκε ακόμα.

Πολλές εταιρείες από τις προαναφερθείσες έχουν σοβαρά μοντέλα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν reference. Αλλά ας μην ελιτίζουμε αναφέροντας το πιό απίθανο και δυσκολοπρόφερτο όνομα νομίζοντας πως έτσι πάμε στο ζητούμενο. Δεν λέω... διασκεδαστική η οδύσσεια... Χωρίς να θέλω να ξεχάσω την αντίθετη πλευρά που μειξάρει σε Logitech επειδή γράφουν επάνω monitor! :o

Κάπου στη μέση υπάρχει η ισορροπία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτέλεσμα: κάποτε "καθάρισα τ' αυτιά μου" (το μυαλό μου μάλλον)...

Αυτό γίνεται με προσευχές και νηστεία ή υπάρχει και ανώδυνος τρόπος δάσκαλε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πως, αν δεν μπορεί να κάνει κάποιος μια μίξη της προκοπής σε ένα ζευγάρι καλά genelec ή dynaudio, τότε δε φταίνε τα ηχεία  ;) Το θέμα είναι να έχεις "κουρδίσει" με ένα αξιοπρεπές σύστημα, ώστε να ξέρεις πως αποδίδει, και να παίρνεις ενίοτε και "δεύτερες- τρίτες" γνώμες από άλλα συστήματα.

 

Η αναζήτηση του one and only είναι για μένα ένας περιττός δονκιχωτισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου