Προς το περιεχόμενο

ES-335 project


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ εξωτικα τα ξυλα σου θα εχει καταπληκτικο look αλλα φοβαμαι για υπερβολικα πριμα,μαονι δεν βλεπω πουθενα!

 

Με τα φραγκα που εχω ριξει για ξυλα και εργαλεια , ανετα θα ειχα παρει μια 335 original!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδια ειμαι εντελως ασχετος με το αθλημα ''κατασκευη κιθαρας'',ουτε ξυλα για το τζακι δεν ξερω να κοβω,αυτα που βλεπω μου φαινονται διαστημικα,αλλα χαζευοντας το θεμα,με ευκαιρια τη δουλεια του E.G.,νιωθω την αναγκη να πω,σε ολους εσας τους εραστες του DIY ,ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ ρε μαγκες! :o :o :o

 

Δεν ξερω αν ειστε επαγγελματιες(ζειτε απο αυτο)αν ομως ειστε χομπιστες,υποκλινομαι δις!

Ωραιο πραμα το μερακι!

Συνεχιστε την πανεμορφη ενασχοληση!

Keep up που λενε στα Στειτς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειστε επαγγελματιες(ζειτε απο αυτο)αν ομως ειστε χομπιστες,υποκλινομαι δις!

χομπυ φιλε μου, η αληθεια ειναι οτι μολις τελειωνω μια κιθαρα δεν σκεφτομαι με τιποτα να την πουλησω, δεν μπορω να την αποχωριστω. ας τις παρει ο γιος μου και ας τις κανει οτι θελει οταν μεγαλωσει. εγω παντως δεν τις αποχωριζομαι με τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χομπυ φιλε μου, η αληθεια ειναι οτι μολις τελειωνω μια κιθαρα δεν σκεφτομαι με τιποτα να την πουλησω, δεν μπορω να την αποχωριστω. ας τις παρει ο γιος μου και ας τις κανει οτι θελει οταν μεγαλωσει. εγω παντως δεν τις αποχωριζομαι με τιποτα!

Έτσι :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι είναι!

ΙΧ και για φίλους μόνο. Αν δεν είναι δικό σου τουλάχιστον να είναι κάπου να το βλέπεις ;)

Το νιώθεις δικό σου πως να το κάνουμε.

 

Η 335 μου έβαλε φιτιλιές.

Η Les Paul μου έβαλε και αυτή (αν και έχω πολλές ερωτήσεις αλλά θα περιμένω το thread)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, επομενο βημα ηταν να ανοιξω το καναλι για το binding της πισω πλευρας. το δυσκολο σε αυτη την κιθαρα ειναι οτι και το μπροστα και το πισω καπακι εχουν κλιση, δεν ειναι επιπεδα. ετσι ξεκινησα το καναλι με το ρουτερ ελευθερο χωρις οδηγο και το τελειωμα εγινε με σκαρπελο οπως φαινεται στην φωτογραφια. επειτα κολλησα με superglue το binding (δευτερη φωτογραφια), και με χαρτοταινια το στερεωνα μεχρι να στεγνωσει η κολλα. 

es8.jpg.74a0b622ad3f268e25f4bb2ef67833f0.jpg

es9.jpg.e456c00361965b06b91c76f87b5b0dba.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

μετα απο αρκετο καιρο ειπα να πιασω αυτην την ξεχασμενη κιθαριτσα. εκανα μια δοκιμη στο sunburst αλλα το κιτρινο το ηθελα να μπεζιζει. στις ακρες θελει αλλο ενα τονο ποιο σκουρο αλλα σκεφτομαι μηπως την ξαναβαψω. χαλασε η δουλεια γιατι οταν εκανα αναμειξη στα χρωματα χαζεψα για λιγο και εριξα παραπανω μαυρο. μετα αρχισα να προσθετο κιτρινο, κοκκινο και το παιχνιδι χαθηκε  :'( . περιμενω γνωμες

es10.jpg.a3439fdc86c173674d6a89386cd228d5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάψιμο πραγματικά πιστεύω είναι η πιο δύσκολη φάση! Παίζει να το ξεβάψεις ή σκέφτεσαι να το κρατήσεις?

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αρκετο καιρο ειπα να πιασω αυτην την ξεχασμενη κιθαριτσα. εκανα μια δοκιμη στο sunburst αλλα το κιτρινο το ηθελα να μπεζιζει. στις ακρες θελει αλλο ενα τονο ποιο σκουρο αλλα σκεφτομαι μηπως την ξαναβαψω. χαλασε η δουλεια γιατι οταν εκανα αναμειξη στα χρωματα χαζεψα για λιγο και εριξα παραπανω μαυρο. μετα αρχισα να προσθετο κιτρινο, κοκκινο και το παιχνιδι χαθηκε  :'( . περιμενω γνωμες

Γνώμη πρώτη, άνοιξε τρύπες στο πίσω μέρος για τα ηλεκτρικά αλά 333. Ρίξε λίγο μαύρο στα πλαϊνά και λίγo κίτρινο στη μέση και είναι super! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη πρώτη, άνοιξε τρύπες στο πίσω μέρος για τα ηλεκτρικά αλά 333. Ρίξε λίγο μαύρο στα πλαϊνά και λίγo κίτρινο στη μέση και είναι super! ;)

 

+1 δεν το είχα συνειδητοποιήσει ότι θα πέσει και μαύρο οπότε είσαι κοντά, δοκίμασε με μια σακούλα σκουπιδιών να δεις πως θα ειναι με μαυρο περίβλημα..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου