Προς το περιεχόμενο

ES-335 project


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε μπορώ να πώ ότι με ενθουσίασε το sunburst βάψιμο που έκανες.Στη θέση σου θα την έκανα ολόμαυρη.Αυτα βέβαια είναι γούστα.Συνολικά η δουλειά είναι φοβερή όμως.Συγχαρητήρια.!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο, και εγω για αλλο πηγαινα, ηθελα στο εξωτερικο σκουρο καφε-χρυσο και μεσα προς το μπεζ και οχι κιτρινο οπως ειναι. απλα λογω ελειψης χρονου το αφησα ετσι γιατι αλλιως δεν θα τελειωσει ποτε. πιστευω μολις μπει το hardware που θα γυαλιζει να κανει αντιθεση με το μαυρο. αν την εβαφα τωρα θα την εκανα ασπρη με χρυσο hardware. τουλαχιστον να παιξει ωραια γιατι αμα δεν παιξει μιλαμε για πολυ κοπο χαμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την μαύρη και ο BB King θα σε ευχαριστήσει!!  ;) για να συμπληρώσω τη σκέψη του μπλουζοϊερισσιώτη!!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχει super ήχο!!!

Αφου έχεις μαόνι στο μανίκι μην αναρωτιέσαι καθόλου,το μονο ερώτημα-κατα τη γνώμη μου-να δίνουν οι χορδές την ίδια ένταση στους μαγνήτες γιατι μερικές κόπιες  335 μεταξύ των οποίων και η ibanez πάσχουν ακριβώς εκεί η Mi καντίνι ακούγεται χαμηλότερα και μετα αρχίζει το μαρτύριο..

  Το χρωματάκι ειναι όντως λίγο περίεργο, αλλα οταν θα μπει το hardware ολα θα ξεχαστούνε, το βερνίκι έχει πέσει πολύ ωραία,τι χρησιμοποιείς?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο για την προσπάθεια EG.

Θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν να την κάνεις μαύρη. Εύκολο θα είναι να συμπληρώσεις λίγο μαύρο στο κέντρο τώρα που έχεις κάνει όλη τη δύσκολη δουλειά στο binding. Κάλυψε πρόχειρα το binding γύρω γύρω (έτσι κι αλλιώς δεν θα ψεκάσεις εκεί κοντά) και ρίξε ένα χέρι μαύρο στο κέντρο. Σε 15 λεπτά θα έχεις τελειώσει και θα έχεις ένα αποτέλεσμα πολύ πιο όμορφο.

 

Θα εχει super ήχο!!!

Αφου έχεις μαόνι στο μανίκι μην αναρωτιέσαι καθόλου...

Λες να είναι τόσο απλό το μυστικό για να φτιάξεις μια 335?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μονο ερώτημα-κατα τη γνώμη μου-να δίνουν οι χορδές την ίδια ένταση στους μαγνήτες γιατι μερικές κόπιες  335 μεταξύ των οποίων και η ibanez πάσχουν ακριβώς εκεί η Mi καντίνι ακούγεται χαμηλότερα και μετα αρχίζει το μαρτύριο..

μπορείς βέβαια να σηκώσεις τον μαγνήτη ώστε να πιάνει την μι καντίνι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που περιγράφεις ειναι το πρώτο που κάνεις, μερικοί χρησιμοποιούν ενα δυο νούμερα πιο χοντρές χορδές, δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο απο ενα σωστό και ισοροπημένο όργανο και οταν  το όργανο γινεται πιο ¨ακουστικό¨  δεν ειναι τοσο εύκολο να το πετύχεις.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δουμε, την δευτερα εχω σκοπο να την συναρμολογισω. δεν θα περιμενω καθολου γιατι μετα εχω τοση δουλεια που δεν θα μπορω να σηκωσω κεφαλι. η τελε που εχω φτιαξει και ειναι semi hollow δεν εχει τετοια προβληματα. βεβαια η es εχει τελειως διαφορετικη φιλοσοφια, διαφορετικη κατασκευη και ενα ακομα θεμα που με προβληματιζει ειναι οτι στο σωμα χρησιμοποιουν κελεμπεκι για να μην εχει feedback. θελω να δω την δικια μου πως θα συμπεριφερθει μιας και χρησιμοποιησα δεσποτακι. για μαγνητες εχω τους 57 και 57 plus της gibson (ευτυχως βρηκα τα πραγματα γιατι μετα την μετακομιση ολο το hardware ειχε χαθει). αυτο με την μι δεν το εχω ακουσει, τωρα απλα μεγαλωνει η αγωνια μου. το κακο ειναι οτι μου πειρε πολλες παραπανω ωρες απο μια συνηθισμενη ηλεκτρικη, πολλα πηγαν στραβα (ειναι το τριτο μπρατσο για την συγκεκριμενη κιθαρα) και θα στεναχωρηθω αν ειναι για πεταμα. υπομονη μεχρι να παιξει ο δασκαλος μου, εκει θα μαθω ολη την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου