Προς το περιεχόμενο

ES-335 project


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μετα απο καιρο εριξα και το μαυρο γυρω γυρω. μη φοβηθειτε δεν ειναι τοσο μαυρο οσο φαινεται στην φωτογραφια απλα την τραβηξα με το κινητο και ειναι χαλια.

αυτο που θελω να πω στους φιλους που ασχολουνται με κατασκευη κιθαρας ειναι για το binding. ακολουθησα τον τροπο ενος τυπου που εριχνε το χρωμα παντου και μετα καθαριζε το binding με ξυραφακι. σε εμενα δεν δουλεψε, ηθελε τρελη ωρα και τα λαθη ερχονταν το ενα μετα το αλλο. ετσι αφου καθαρισα ολο το binding, εβαλα χαρτοταινια, περασα το μαυρο και εβγαλα την χαρτοταινια και πλεον χρειαζεται πολυ μικρες διορθωσεις σε καποια σημεια που δεν ειχε κολλησει καλα η ταινια, δηλαδη 5 λεπτα δουλεια. γιαυτο ψηφιζω χαρτοταινια. τωρα μενει το τελικο βερνικι. πιστευω να το τελειωσω φετος  ;D

1310745609_0019.thumb.jpg.d74e09bd51a7a43c5e14903bb48cbb18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο καιρο εριξα και το μαυρο γυρω γυρω. μη φοβηθειτε δεν ειναι τοσο μαυρο οσο φαινεται στην φωτογραφια απλα την τραβηξα με το κινητο και ειναι χαλια.

αυτο που θελω να πω στους φιλους που ασχολουνται με κατασκευη κιθαρας ειναι για το binding. ακολουθησα τον τροπο ενος τυπου που εριχνε το χρωμα παντου και μετα καθαριζε το binding με ξυραφακι. σε εμενα δεν δουλεψε, ηθελε τρελη ωρα και τα λαθη ερχονταν το ενα μετα το αλλο. ετσι αφου καθαρισα ολο το binding, εβαλα χαρτοταινια, περασα το μαυρο και εβγαλα την χαρτοταινια και πλεον χρειαζεται πολυ μικρες διορθωσεις σε καποια σημεια που δεν ειχε κολλησει καλα η ταινια, δηλαδη 5 λεπτα δουλεια. γιαυτο ψηφιζω χαρτοταινια. τωρα μενει το τελικο βερνικι. πιστευω να το τελειωσω φετος  ;D

 

Kαι γω γενικά χαρτοταινία χρησιμποποίησα παλιά σε ένα πρότζεκτ αλλά δεν δουλεύει τόσο με τις ανελίνες γιατί εμποτίζεται το ξύλο κάτω από τη χαρτοταινία λόγω του νερού. Αλλά στην περίπτωσή σου φαίνεται εξαιρετικό το binding. Το μαύρο για τα γούστα μου είναι αρκετά εκτεταμένο αλλά τα νερά στο μέσον είναι εκπληκτικά. Ίσως αν το αραίωνες λίγο στα έσω όρια με διαλύτη?? Πάντως πολύ καλή δουλειά είμαι φαν!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην φωτο φαινεται πολυ μαυριλα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ωραια. και εγω μολις ειδα την φωτο τρομαξα. μολις ριξω τα τελικα βερνικια θα βγαλω φωτο με την καλη μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην φωτο φαινεται πολυ μαυριλα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ωραια. και εγω μολις ειδα την φωτο τρομαξα. μολις ριξω τα τελικα βερνικια θα βγαλω φωτο με την καλη μηχανη

Τότε πάμε για όμορφες bluezoφάσεις!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι περιεργος να δω τι ηχο θα βγαλει. παντως απο την semi hollow tele που ειχα φτιαξει εχω παθει πλακα απο τον ηχο, την λατρεψα αυτη την κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα τόσο καιρό τι κάνει αυτό το project και καθυστερεί!

Να είσαι σίγουρος οτι ο ήχος θα είναι σούπερ!

Μια 335 θαναι η νέα μου κατασκευή μιας και προσανατολίζομαι σε ενα διαφορετικό τρόπο κατασκευής απο αυτά που εχω κανει έως τώρα.θελω μέσα να εχει λιγότερο block ξύλο για να βγάζει πιό πολύ ακουστικό ήχο.

Είχα δει μια πολύ παλιά 335 με διαφορετικό block απο τα συνηθισμένα αλλα δεν θυμάμαι πως ακριβώς,στόχος ειναι το πανω καπάκι να είναι λιγότερα μπλοκαρισμένο και να πάλλεται εντονότερα.

Θα ήταν καλή ιδέα μια συναντηση οταν τελειώσουν τα project για να ακούσουμε και να ανταλάξουμε ιδέες,τι λέτε?

Καλημέρα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλή ιδέα μια συναντηση οταν τελειώσουν τα project για να ακούσουμε και να ανταλάξουμε ιδέες,τι λέτε?

ναι, θα εχει ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου