Προς το περιεχόμενο

Αυπνιες.....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η εμπεριστατωμένη παρατήρηση' date=' αξίζει σίγουρα μία απάντηση. Νάτη λοιπόν : διότι τον τόνο σε μία ομάδα τη δίνει ο μέσος όρος, όχι ο καλύτερος. Τι θα έλεγες αν έγραφα : μερικοί έλληνες ταξιτζήδες είναι ευγενέστατοι, άλλοι όμως όχι;

 

Θα έλεγες (και θα είχες δίκιο) ότι οι πιο πολλοί ταξιτζήδες είναι αγενέστατοι - αυτό δεν αποκλείει ότι κάποιοι δεν είναι, αλλά είπαμε, τον τόνο τον δίνει ο μέσος όρος. Εσείς που είστε ακόμη φοιτητές έχετε απομονώσει αυτούς που χαλάνε τον μέσο όρο σας; Αυτό είναι το πραγματικό θέμα (κατά τη γνώμη μου).[/quote']

 

κοιταξε προσωπικα σπουδαζω εξωτερικο και εχω φτυσει αιμα να τελειωσω τη συγκεκριμενη σχολη οπως φτυνει αιμα και η μεγαλη πλειοψηφια των συμφοιτητων μου.

για ελλαδα δεν ξερω αν ο μεσος ορος κωλοβαραει η αν κανει απεργιες μονο και μονο για να χασει μαθηματα και εξετασεις.απλα πιστευω πως κατι τετοιο ειναι αστειο διοτι ουτως η αλλως τα μαθηματα που πρεπει να δωσει κανεις ειναι συγκεκριμενα.αν κανει καποιος καταληψη απλα θα αργησει να δωσει τα μαθηματα που θαθελε.οποτε μου φαινεται πως οποιος κανει καταληψη το κανει διοτι πραγματικα πιστευει πως αξιζει τον κοπο και πως εχει δικιο.

φυσικα και υπαρχουν πολλοι που κωλοβαρανε και πινουν φραπεδιες απο το πρωι μεχρι το βραδυ χωρις να ασχολουνται με το αν οι γονεις τους γα$£$$νται στη δουλεια για να τους παρεχουν τα αναγκαια χρηματα,αλλα πραγματικα νομιζω πως ΔΕΝ ειναι ετσι η πλειοψηφια των φοιτητων.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου . Για ενα περιεργο λογο ολοι πιστευουν οτι οι φοιτητες ξυνονται μερα νυχτα. Πολλοι φιλοι μου που ειτε βγηκαν εξω, ειτε πηγαν σε ιδιωτικα, ειτε δεν συνεχισαν επιμενουν οτι τον παιζουμε και οικοιοθελως μενουμε δεκαετιες σε μια σχολη για να πινουμε φραπεδες. Ολοι αυτοι και πολλοί αλλοι ομως ειναι εξω απο το χορό και εκει ολοι καλά χορευουν.

 

Προσωπικα εχω περασει εξαμηνα με το φραπε στο χέρι και εξαμηνα οπου ειχα εργαστηρια 8 το πρωι με 8 το βραδυ, ολες τη βδομαδα. Δεν αντιλεγω οτι το εξυσα λιγο αλλα σε επιτρεπτο βαθμο., κιαν ειμαι ακομα φοιτητης δεν φταιω εγω γιαυτο με ενα ΤΕΙ 2 χρονια κλειστο, με απληρωτους καθηγητες με αναλογια εκτακτων-μονιμων 10:1.

 

Οσο για το νομοσχεδιο δεν εχω κανενα προβλημα με τα ιδιωτικα ουτε με το ανωτατο χρονικο οριο σπουδων αρκει να βγει καποιος και να εγγυειθει οτι οι καθηγητες μουυ θα πληρωνονται, οι εξεταστικες δεν θα χανονται, τα βιβλια μου δεν θα ειναι φωτοτυπιες πληρωμενες απο μενα, η γραματεια θα με εξυπηρετει ολο το 8ωρο της και οχι 12-1 (ακου εδω οι μαλακες.....) και οι σπουδες μου δεν θα διακοπτονται μονιμως απο ενα καρο προβληματα που η Ελλαδα προκαλει στα πανεπιστημια της. Αν γινοταν αυτο εγω θα τελειωνα 1 εξαμηνο νωριτερα και δεν θα επιανα δουλεια παρατωντας πρωσορινα τις σπουδες μου επειδη και που παω κανεις δεν ερχεται να με διδαξει...Αυτα....

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ως φοιτητής που τώρα το καλοκαίρι περιμένει απλά να εκδοθεί το πτυχίο μου θα πω κι εγώ την άποψή μου:

 

Όλο το σκηνικό στα Πανεπιστήμια συνοψίζεται σε 2 πράγματα:

1. Η κυβέρνηση προσπαθεί να μας πείσει ότι όσα κάνει γίνονται με τις καλύτερες των προθέσεων να αναβαθμιστεί η δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση, όλοι βλέπουν μια έντονη ροπή προς την υποβάθμιση και το ξεπούλημα και αντιδρούν και η κυβέρνηση αναγκάζεται να κάνει πίσω. Το προσχέδιο σε διάλογο που όλοι μπορούν να συμμετάσχουν και για το επίμαχο άρθρο 16 του Συντάγματος (ιδιωτικά ΑΕΙ) κουβέντα!

2. Οι κομματικοποιημένοι αριστεροί φοιτητές προσπαθούν ένα μήνα να μας πείσουν ότι "τα παιδιά των λαικών οικογενειών χρειάζονται πάνω από 6 χρόνια να τελειώσουν μια σχολή με 8 εξάμηνα επειδή δουλεύουν" και επίσης πως "το κίνημα δεν υποκινείται κομματικά, αλλά εκφράζει όλους τους φοιτητές που παίρνουν πτυχία ανεργίας". Με το που το υπουργείο οπισθοχωρεί οι καταλήψεις συνεχίζονται για να μη μας πούνε και "ψόφιους" και επειδή "αν ανοίξουμε αμέσως τις σχολές και γίνει η εξεταστική θα τον πιούμε γιατί είμαστε σε φάση πορείες-mundial και τούμπαλιν, οπότε στείλτε την διπλή το Σεπτέβριο"

 

ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ;;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΗΜΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΞΙΟΙ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ;;;

ΟΙ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ...ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ;;;

 

Και κάτι ακόμα...η γνώση κάθε είδους κερδίζεται στα Πανεπιστήμια όταν είναι ανοιχτά, όχι όταν 5 κάνουν κατάληψη και 95 αράζουν για καφέ και μπάλα! Και επανάσταση με φραπέδες δεν γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ

ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑΙΖΟΥΝ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ

ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΟΥΜΕ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΤΑΙΣΜΕΝΟΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΤΡΩΜΕ ΟΛΟΙ' date='

ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠ ΕΞΩ

ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΣΟΥΠΕΡ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΤΙΝΑΞΕΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΑΣΤΙΚΟ ΜΑΝΔΥΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΩΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΑΠΟ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ

 

[i']ΤΙ ΛΕΩ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ[/i][/i]

 

Κοίταξε aljam, νομίζω (άποψή μου πάντα) ότι πέφτεις στην ίδια παγίδα από την άλλη μεριά. Δηλαδή είπαμε να μην κατεβάζουμε απερίσκεπτα ό,τι μας πασάρουν. Αυτό δεν πάει να πει όμως πως ό,τι και να κάνουν είναι λάθος. Επίσης το ότι κάποιος δε σκίζεται για το καλό μας δεν πάει να πει ότι κάνει ό,τι μπορεί για να μας καταστρέψει. Θα συμφωνήσω ότι στην πλειοψηφία τους οι πολιτικοί δε βρίσκονται εκεί από αλτρουισμό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλουν (οι περισσότεροι) να βοηθήσουν τη χώρα (παράλληλα με τη δικιά τους ζωή), όπως ο καθένας τους θεωρεί σωστό. Δηλαδή επειδή πχ κάποιοι φάγανε λεφτά για να γίνει το μετρό ή η αττική οδός, αυτό άμεσα συνεπάγεται ότι το μετρό και η αττική οδός ήταν κακό που έγιναν; Είπαμε, μη νομίζουμε ότι όλοι είναι άγγελοι, αλλά μη νομίζουμε κι ότι όλοι θέλουν να μας κάνουν κακό. Επίσης άποψή μου είναι ότι (μετά από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ συζητήσεις) οι περισσότεροι (και φυσικά ΟΧΙ ΟΛΟΙ) οι φοιτητές που τώρα αγωνίζονται (εντός ή εκτός εισαγωγικών) το κάνουν κυρίως για να αισθάνονται ότι "κάναν κι αυτοί κάτι στα νιάτα τους", και όχι γιατί όντως πιστεύουν ότι χρειάζεται ένας τέτοιος αγώνας. Φυσικά και ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

 

Επίσης, σε παρακαλώ κι εγώ προσωπικά, μη γράφεις με το caps lock πατημένο γιατί συτό στο internet θεωρείται έντονη φωνή.

 

Τέλος, +1 στο παραπάνω post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το νομοσχεδιο δεν εχω κανενα προβλημα με τα ιδιωτικα ουτε με το ανωτατο χρονικο οριο σπουδων αρκει να βγει καποιος και να εγγυειθει οτι οι καθηγητες μουυ θα πληρωνονται' date=' οι εξεταστικες δεν θα χανονται, τα βιβλια μου δεν θα ειναι φωτοτυπιες πληρωμενες απο μενα, η γραματεια θα με εξυπηρετει ολο το 8ωρο της και οχι 12-1 (ακου εδω οι μαλακες.....) και οι σπουδες μου δεν θα διακοπτονται μονιμως απο ενα καρο προβληματα που η Ελλαδα προκαλει στα πανεπιστημια της. Αν γινοταν αυτο εγω θα τελειωνα 1 εξαμηνο νωριτερα και δεν θα επιανα δουλεια παρατωντας πρωσορινα τις σπουδες μου επειδη και που παω κανεις δεν ερχεται να με διδαξει...Αυτα....[/quote']

 

 

Και κάτι ακόμα...η γνώση κάθε είδους κερδίζεται στα Πανεπιστήμια όταν είναι ανοιχτά' date=' όχι όταν 5 κάνουν κατάληψη και 95 αράζουν για καφέ και μπάλα! Και επανάσταση με φραπέδες δεν γίνεται![/quote']

 

Λοιπόν κατά τη γνώμη μου όλο το ζουμί της υπόθεσης βρίσκεται στις 2 αυτές παραθέσεις. Συμφωνώ 100% με τον chaostar και τον jonn και επαυξάνω.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΨΕΙΣ ;;; ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΗΜΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΞΙΟΙ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ;;;

 

Και κάτι ακόμα...η γνώση κάθε είδους κερδίζεται στα Πανεπιστήμια όταν είναι ανοιχτά' date=' όχι όταν 5 κάνουν κατάληψη και 95 αράζουν για καφέ και μπάλα! Και επανάσταση με φραπέδες δεν γίνεται![/quote']

 

Πέστα ρε John... το θέμα είναι, οτι με τη μηδενική αυτοτέλεια των τμημάτων (μόνο οι "καθηγητικές διαδικασίες" είναι πραγματικά αυτοτελείς) μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Πρέπει όλα να γίνουν ένα...

 

Η πρόταση που είχε προηγηθεί πριν το νομοσχέδιο, ήταν ένα μεγάλο βήμα προς τα μπρος, σε πολλά θέματα, εκτος απο 2-3 οργανωτικά σημεία τα οποία όντως είχαν σχέση με τους φοιτητές και γι αυτά άξιζε να γίνει αγώνας να αλλάξουνε (το θέμα με τα βιβλία πχ). Μίλησε κανένας για την υπόλοιπη πρόταση? Πούν'τος? Ο χρόνος φοίτησης μόνο μας μάρανε? Το θέμα είναι ποιος θα πάρει το κολώχαρτο και όχι ΤΙ είναι αυτό? Ας τον καθορίσει το χρόνο το κάθε τμήμα, Ας δωθεί σε αυτά η δύναμη γενικώς, και ας ανταγωνιστούν μεταξύ τους.... Το θέμα είναι αλλού, είναι τι γίνεται με τη διαχείρηση των χρημάτων, τα κριτήρια πρόσληψης και προαγωγής σε άλλες βαθμίδες, την αξιολόγηση, κτλ Όπως κι αν το κάνουμε το κάθε τμήμα κατα κύριο λόγο διαμορφώνεται απο τους καθηγητές του, τη χρηματοδότηση, τον αριθμό και τη διαδικασία επιλογής φοιτητών. Και σε όλα αυτά δεν επιτρέπεται καταρχήν η διαφοροποίηση των τμημάτων, συντηρείται σε πολλές σχολές ένα άσχετο παπατζίδικο κατεστημένο, και τρώγονται κονδύλια τζάμπα. Χωρίς να αλλάξουν αυτά, η ελευθερη αγορά στην τριτοβάθμια εκπαίδευση απλώς θα καταστρέψει τα δημόσια πανεπιστήμια. Πρέπει να γίνουν συγκεκριμένα βήματα για να ανέβει η ανταγωνιστικότητα τους ΠΡΙΝ επιτραπούν τα ιδιωτικά....

 

Οι απέξω δε, απ'ότι βλέπω εγώ, πραγματικά ζουν στην κοσμάρα τους, κάθονται και ασχολούνται με το αν διαβάζουν ή δουλεύουν οι φοιτητές, αν είναι καλά παιδιά, αν είναι επαναστάτες, αν το τμήμα έχει κομματικές νεολαίες μόνο, αν έχουν ή δεν έχουν λεφτά πχ, τι σημαίνει ακριβώς αυτό, τι νόημα έχει, και τι σχέση έχει με την επιστήμη δεν ξέρω.... Όλα αυτά είναι απλώς παρελκόμενα του τρόπου διοίκησης και οργάνωσης των τμημάτων. Αν το τμήμα δίνει πτυχίο και βαθμούς σε αυτόν που δε μαθαίνει τίποτα ποιός φταίει? Και γιατί δεν μαθαίνει τίποτα? Τι περιβάλλον μάθησης προσφέρει το κάθε τμήμα? Μήπως το τμήμα είναι για τον πο@#%ο και ο φοιτητής απλώς περιμένει απογοητευμένος να φύγει? Δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται.

 

Έχω περάσει απο 2 σχολές, και οι διαφορές είναι τραγικές. Στην πρώτη είχαμε έναν μόνο παπατζή και τον δείχναμε με το δάχτυλο, και λέγαμε "ααα Ελλάδα, χάλια είμαστε" κτλ που να ξέραμε.... Με τη σωστή επιλογή μαθημάτων, μαθαίναμε πολλά (εως υπερβολικά πολλά) για την επιστήμη μας κάθε εξάμηνο, οι βαθμοί δείχναν κάτι, οι απαιτήσεις ήταν μεγάλες, οι ώρες πολλές, πάρα πολλές, και η ψυχολογία πολλών πεσμένη υπο το 0. Στο τέλος όμως ήσουνα άλλος άνθρωπος, είχες φτάσει σε πολλά σημεία κοντά στην έρευνα, έτοιμος για μεταπτυχιακά, και το πτυχίο σήμαινε κάτι. Σας λέω οτι στη δεύτερη, δεν γίνεται τίποτα, καθαρά λόγω καθηγητών, οι φοιτητές απλώς απογοητεύονται, κωλοβαράνε γιατι απλώς δεν έχουν τίποτα να κάνουν, και δεν υπάρχει κανείς άλλωστε να τους διδάξει κάτι, γιατί το 1/3 σχεδόν του διδακτικόυ προσωπικου αποτελείται απο άσχετους ανίκανους παπατζήδες με ανύπαρκτο έργο, και με σημαντικές θέσεις μαλιστα πολλοί στο δημόσιο. Περιμένουν λοιπόν οι φοιτητές τα χρόνια να περάσουν, και νομίζουν οτι 'έτσι είναι', που να ξέρουν? Δεν ξέρουν καν πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια, τι σημαίνει να είσαι καθηγητής, τι θα πει βάσεις, τι θα πει έρευνα. Και όχι, μόνο οι φοιτητές δεν φταίνε. Αυτά τα άκουγα απο φοιτητές πχ της Φιλοσοφικής, και νόμιζα οτι απλώς γκρινιάζανε γιατι ήταν άσχετοι και δεν τα πηγαίνανε καλά στη σχολή τους... Που να ήξερα το κακό χάλι, οτι αν θες να προκόψεις πρέπει να καταφέρεις να βγάλεις οδηγό σπουδών και να τα κάνεις όλα μόνος σου.... Σε προπτυχιακό επίπεδο κιόλας, αυτό είναι σχεδόν ακατόρθωτο....

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος φοίτησης μόνο μας μάρανε? Το θέμα είναι ποιος θα πάρει το κολώχαρτο και όχι ΤΙ είναι αυτό? Ας τον καθορίσει το χρόνο το κάθε τμήμα' date=' Ας δωθεί σε αυτά η δύναμη γενικώς, και ας ανταγωνιστούν μεταξύ τους.... Το θέμα είναι αλλού, είναι τι γίνεται με τη διαχείρηση των χρημάτων, τα κριτήρια πρόσληψης και προαγωγής σε άλλες βαθμίδες, την αξιολόγηση, κτλ Πρέπει να γίνουν συγκεκριμένα βήματα για να ανέβει η ανταγωνιστικότητα τους ΠΡΙΝ επιτραπούν τα ιδιωτικά....

 

Αν το τμήμα δίνει πτυχίο και βαθμούς σε αυτόν που δε μαθαίνει τίποτα ποιός φταίει? Και γιατί δεν μαθαίνει τίποτα? Τι περιβάλλον μάθησης προσφέρει το κάθε τμήμα? Μήπως το τμήμα είναι για τον πο@#%ο και ο φοιτητής απλώς περιμένει απογοητευμένος να φύγει? Δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται.

[/quote']

 

Δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ μαζί σου...δεν φανταζόμαστε όμως και πόσο λίγοι είμαστε αυτοί που συμφωνούμε...

Γιατί δυστυχώς την αξιολόγηση ούτε οι φοιτητές, ούτε οι καθηγητές την γουστάρουνε γιατί άμα γίνει και γίνει σωστά το ελληνικό κράτος θα σταματήσει να θεωρεί όλα τα πτυχία μιας ειδικότητας ισάξια και με ίδια εργασιακά δικαιώματα!!!

 

Ποιοι κόπτονται τώρα για την παιδεία...αυτοί που 20 χρόνια την γ@μούσανε κανονικά ανοίγοντας τμήματα και παραρτήματα σε κάθε κωμόπολη, μήπως εκείνοι που στέλνουν παιδιά τους στο αμερικάνικο κολλέγιο και κραυγάζουν για αντιλαικά μέτρα και ιμπεριαλιστές με τα ίδια τσιτάτα εδώ και 25 χρόνια, μήπως η τωρινή κυβέρνηση που μόνο μπροστά στον εκλογικό όλεθρο στις δημοτικές κώλωσε λιγάκι...ή μήπως οι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ, ΑΡΤΗΡΙΟΣΚΛΗΡΩΤΙΚΟΙ καθηγητές (όχι όλοι, είχα την τύχη να συνεργάζομαι επί ένα χρόνο στην Πτυχιακή Εργασία μου με ένα καθηγητή υπόδειγμα για κάθε Πανεπιστήμιο του κόσμου, όχι μόνο για την Ελλάδα) που εξαφανίζουν δήθεν για "έρευνα" εκατομμύρια ευρώ ;;;

 

¶μα όντως ο φοιτητής ξυπνούσε και έφτυνε το κουτόχορτο δεν θα έκανε καταλήψεις τώρα με το νόμο της Μαριέττας, αλλά θα κοιτούσε κάθε πρωί που θα πήγαινε στη σχολή του να αντλεί όσα περισσότερα εφόδια μπορούσε και θα αντιδρούσε σε κάθε απόπειρα να του στερήσουν τη γνώση...Δεν θα πήγαινε για καφέ στην 1η δύσκολη κατάσταση, ούτε θα δικαιολογούσε καταλήψεις με το επιχείρημα ότι έχει ζέστη τον Ιούλιο που να δίνουμε εξετάσεις.

 

Κι επειδή έχω ακούσει πολλά σε συνελεύσεις και φοιτητικές εκλογές εδώ και 6 χρόνια για τις απόψεις μου (μέχρι φασίστα με είπε κάποιος από κάποια προοδευτική παράταξη)...μην ακούσω πάλι τίποτε "εξυπνάδες" για κίνημα φοιτητικό, ή για συντηρητισμό όσων δεν γουστάρουμε την λογική του καφενείου...

Ελεύθερος άνθρωπος είναι εκείνος που δεν καταπάτησε ποτέ τα δικαιώματα και τις επιλογές του άλλου. Και οι καταλήψεις κάποιων τα δικαιώματα καταπατούν κύριοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 25 χρόνια λοιπόν αλλάξαν πολλά. Αίφνης ανακαλύπτουμε ότι υπεύθυνος για την κατάσταση στην παιδεία είναι ο φοιτητικός φραπές, η καθυστέρηση του πτυχίου, και το ΚΚΕ. Γιατί, άλλα επιχειρήματα δεν ακούστηκαν. Μπράβο, μπράβο... Η ΝΔ έκανε πολύ προσεγμένη προπαγάνδα όλα αυτά τα χρόνια...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 25 χρόνια λοιπόν αλλάξαν πολλά. Αίφνης ανακαλύπτουμε ότι υπεύθυνος για την κατάσταση στην παιδεία είναι ο φοιτητικός φραπές' date=' η καθυστέρηση του πτυχίου, και το ΚΚΕ. Γιατί, άλλα επιχειρήματα δεν ακούστηκαν. Μπράβο, μπράβο... Η ΝΔ έκανε πολύ προσεγμένη προπαγάνδα όλα αυτά τα χρόνια...[/quote']

 

Ναι φαίνεται ότι η ΝΔ μπορεί να 'ξαναγράψει το βιβλίο' σε ότι αφορά στις τεχνικές της προπαγάνδας, μιας και μέσα σε 3 χρόνια κατάφερε να μας πείσει ότι εδώ και 25 χρόνια τα πράγματα στην Παιδεία ήταν έτσι.. Προφανώς κατάφεραν να εφεύρουν και κάποια μηχανή κβαντομηχανικής αναδίπλωσης του χωροχρονικού συνεχούς, μιας και μερικοί μερικοί αυτή την άποψη την είχαμε όντως εδώ και 25 χρόνια. :roll: :roll: :roll:

 

Το μόνο που δεν κατάφερε να αποφύγει αυτή η επάρατος Κυβέρνηση, είναι πως στο 2006 κάποιοι ψάχνουν ακόμα για μπαμπούλες. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με συγχίζει περισσότερο από πολιτικής άποψης πέρα από τα σκατα τις νδ και το "εμεις τα ξέρουμε όλα" των μικρών κομμάτων, είναι ότι το πασοκ αν ήταν κυβέρνηση τώρα θα έκανε ακριβώς τις ίδιες αλλαγές αλλά τώρα επειδή είναι αντιπολίτευση λέει όχι...

 

Όλοι για κρέμασμα είναι, και ειδικά τα τσουτσέκια που πέρναν τηλέφωνα τώρα που ήταν οι εκλογές για τον αν θα κάνουν κατάληψη και προσπαθούσαν να πείσουν κόσμο να πάει να ψηφίσει υπέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά τα τσουτσέκια που πέρναν τηλέφωνα τώρα που ήταν οι εκλογές για τον αν θα κάνουν κατάληψη και προσπαθούσαν να πείσουν κόσμο να πάει να ψηφίσει υπέρ.

 

¶μα τη γλύτωσες με τηλέφωνα, να χαίρεσαι! Εμένα στην εποχή μου, ερχόντουσαν στο σπίτι μας (δύο-δύο ή τρεις-τρεις) και μας τα σπάγανε. Και ήθελα να ακούσω και Floyd και με διακόπτανε οι άσχετοι :) :) :) Που ξέρεις, μπορεί στο μέλλον να περιοριστούν στο e-mail, οπότε με ένα αντι-SPAST φίλτρο να ησυχάσουν οι επόμενες γενιές. :) :)

 

Πέραν της πλάκας, προτείνω να το κόψουμε... αν και δικαιούται μία λέξη και ο Slash ο οποίος μάλλον ακόμη δεν γύρισε. Εγώ επειδή δεν πάσχω από αϋπνίες, πάω να την πέσω. :wink:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου