Προς το περιεχόμενο

adsl συνδεσεις, τί παίζεται?


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ένα τουλάχιστον site που μπορείς να μετρήσεις ταχύτητες... δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο το λινκ... αλλά θα το βρεις εσύ' date=' δε σε φοβάμαι!!! :P[/quote']

 

http://www.bandwidthplace.com/speedtest/ :lol: :lol:

 

Εδώ μετράς τη "δεύτερη" ταχύτητα, όχι την πρώτη. Το ίδιο ισχύει για κάθε παρόμοιο site, καθώς ένα site δεν μπορεί να ξέρει τίποτε για την "πρώτη" ταχύτητά σου η οποία είναι ένα τεχνικό, μετρήσιμο, συγκεκριμένο μέγεθος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα, sorry ήμουν απασχολημένος

 

.Μου το λέει το modem μου στα πόσα έχω συνδεθει, και μου τα λεέι και το site που υποτίθεται οτι μπάινω για να κάνω ρυθμίσεις. (φιλε elavd, σε χαιρετώ!!)

 

Εχω το router microcom usb- ethernet,

 

πρίν έδειχνε οπως είπα 384/128 και τώρα δείχνει 768/192

 

Και ακούστε τι μου λέει ενας φίλος,

 

Αυτό που είπε ο eye protocol και ο alchemist, οτι όντως διπλασιάσαν ένα ποσοστό μεγάλο των συνδέσεων και απο εκεί και πέρα θα εξαρτηθεί απο τους provider

 

Πάντως απο μια άλλη κουβέντα που κάνει ο ίδιος φίλος μου τώρα , μας λένε οτι έστω κι έτσι υπάρχει μια μικρή διαφορά, που την βλέπω σήμερα κι εγώ αφού κατεβάζω σήμερα με max 50kbps ενω δεν ξεπερνούσα τα 42kbps σταθερά πάντα.

 

Μάλλον κερδισα κάτι, τι λέτε? :lol: :lol: :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλτατοι.

Ο ΟΤΕ δηλωσε (οχι δημοσια ακομα),πως μεχρι τελος Σεπτεμβριου ή

Οκτωβριου θα εχουν διπλασιαστει οι ταχυτητες σε ΟΛΟΥΣ τους adsl χρηστες ,σε ΟΛΗ την Ελλαδα.Η ταχυτητα download σε μια adsl συνδεση ειναι η ονομαστικη (π.χ.384),δια του 8 που ειναι η υποδιαιρεση του bit.Οποτε ενας 384 χρηστης κατεβαζει με ταχυτητες απο 20,25,μεχρι 42 kbps/sec.Εξαρταται οπως

ειπε και ο eye απο τον server,την κινηση που εχει αυτος(ποσο bandwidth

καταναλωνεται),απο την ΑΠΟΣΤΑΣΗ που εχει ο χρηστης απο τον DSLAM.

Αυτα για οσους απορουν.Τωρα εκτος απο τη γραμμη,επειδη πρεπει να

"υπακουει"και η συνδεση στην ταχυτητα,εξαρταται απο τον provider που

εχετε.Η οτενετ π.χ. εχει ΗΔΗ διπλασιασει ολες τις συνδεσεις της,οποτε εαν

πατε στο σπιτι ενος φιλου που εχει την αμεσως επομενη ταχ/τα(απο οτε)και

χρησιμοποιησετε τα στοιχεια σας,θα μπειτε με αυτην την ταχυτητα.

 

Το πυλωτικο προγραμμα του οτε εχει ξεκινησει ηδη να τιθεται σε εφαρμογη

και αναμενεται εντος των εβδομαδων δημοσιοποιηση.Θα ισχυσει για ολη

την Ελλαδα σιγουρα αφου πλεον υπαρχουν καποια standards απο την Ε.Ε.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Μπορεί ονομαστικά να διπλασιάσεις ή να τριπλασιάσεις μία "γραμμή" αλλά στην πράξη δεν μπορείς να διπλασιάσεις το bandwidth που έχεις (σαν provider) με το εξωτερικό διότι αυτό θα διπλασιάσει το κόστος αυτών των γραμμών. Έτσι, σας λέω από τώρα - θυμηθείτε το - ότι : ναι μεν θα έχουμε υποτίθεται μεγαλύτερες γραμμές, αλλά δε θα δούμε μεγαλύτερες ταχύτητες, όχι δίχως να πληρώσουμε περισσότερα χρήματα (περί αυτού δεν πρόκειται;;;).

 

Οι καλύτερες ταχύτητες που παρατηρούν κάποιοι αυτή τη περίοδο αφείλονται στο ότι ο κόσμος είναι διακοπές. Θα επιστρέψουν (ο κόσμος και οι ταχύτητες) στα συνήθη επίπεδα, το αργότερο στις 29 Αυγούστου.

 

Α, pastelius, η σωστή λέξη είναι "πιλοτικό", από το πιλότος, όχι "πυλωτικό" από... ένας θεός ξέρει τι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωσεχαιτε την ωρθωγραφοία αας, το αίχουμε ξαναπή!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να διπλασιασεις το bandwidth...??? 8O

 

Σορυ αυτο δεν ισχυει..Αν εχεις μια γραμμη 384 και μια ταχυτητα

στον εκαστοτε Provider (ταχ.συνδεσης) 512,θα μπαινεις με 384.

Πρεπει να εχεις και τα 2 πρωτοκολλα σε επικοινωνια.

Οσο για τις τιμες ακομα ΔΕΝ αυξανονται.Σιγουρο αυτο -για την ωρα

τουλαχιστον.Πυλωτικο ειπα?Σορυ μεα κουλπα

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεις να διπλασιασεις το bandwidth...??? 8O

 

Κάθε provider (η Forthnet π.χ.) αγοράζει το bandwidth της από μεγάλες ξένες εταιρείες και από τον ΟΤΕ. Σε κάθε συγκεκριμένη στιγμή, ανάλογα με το πόσο bandwidth έχει αγοράσει, μπορεί να εξυπηρετήσει συγκεκριμένο αριθμό πελατών. Για να δώσει σε αυτούς τους πελάτες διπλάσια (π.χ.) ταχύτητα πρόσβασης πρέπει να αγοράσει (από τις ξένες εταιρείες και τον ΟΤΕ) διπλάσιο bandwidth το οποίο θα στοιχίσει διπλάσια ίσως χρήματα.

 

Κανονικά λοιπόν, θα έπρεπε αυτό το κόστος να μεταφερθεί στον πελάτη, δηλαδή αν πλήρωνες 1 ευρώ το μήνα, για διπλάσιο bandwidth θα πρέπει να πληρώνεις 2 ευρώ.

 

Αυτοί τώρα ισχυρίζονται ότι θα διπλασιάσουν τις ταχύτητες χωρίς να αυξηθεί το ποσό που δίνουμε κάθε μήνα. Κατά τη γνώμη σου πως θα συμβεί αυτό;

α) θα μειώσουν τα κέρδη τους στο μισό διότι "δε βαριέσαι, όλα εδώ θα μείνουνε";

β) θα πείσουν τις ξένες εταιρείες και τον ΟΤΕ να μην τους χρεώσουν για το παραπάνω bandwidth επειδή "για την ελλάδα ρε γαμώτο";

γ) θα δώσουν τελικά μικρότερες ταχύτητες από αυτές που λένε;

 

Για να δούμε... η σωστή απάντηση έχει και λουκούμι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί τώρα ισχυρίζονται ότι θα διπλασιάσουν τις ταχύτητες χωρίς να αυξηθεί το ποσό που δίνουμε κάθε μήνα. Κατά τη γνώμη σου πως θα συμβεί αυτό;

α) θα μειώσουν τα κέρδη τους στο μισό διότι "δε βαριέσαι' date=' όλα εδώ θα μείνουνε";

β) θα πείσουν τις ξένες εταιρείες και τον ΟΤΕ να μην τους χρεώσουν για το παραπάνω bandwidth επειδή "για την ελλάδα ρε γαμώτο";

γ) θα δώσουν τελικά μικρότερες ταχύτητες από αυτές που λένε;

 

Για να δούμε... η σωστή απάντηση έχει και λουκούμι.[/quote']

 

Κατά τη γνώμη μου, η σωστή απάντηση είναι.. όλες! :)

 

α) Ναι, κάποια στιγμή οι εταιρίες αναγκάζονται να μειώσουν (λίγο και για λίγο βέβαια) τα κέρδη τους ώστε να προσελκύσουν τον πελάτη (ή να τον κρατήσουν) ώστε σε βάθος χρόνου να του τα πάρουν εκ νέου.

β) Όσο περνά ο καιρός, μειώνονται οι χρεώσεις του internet, σε όλη την αλυσίδα, από το εξωτερικό μέχρι τον τελικό χρήστη. Και αυτό ισχύει και για το bandwidth που αγοράζουν οι ISPs προφανώς.

γ) Καλά, πιθανότατα δεν πρόκειται να δούμε στεγνό διπλασιασμό αλλά και μια βελτίωση δωρεάν καλή δεν είναι;

 

Το λουκουμάκι το κερδίσαμε ή τζάμπα γράφαμε;

Εεεε; Φανταστικέ Wow!; :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λουκουμάκι το κερδίσαμε ή τζάμπα γράφαμε;

Εεεε; Φανταστικέ Wow!; :lol:

 

Σαφά το κερδίσατε (αττική σύνταξη).

Να ξέρεις όμως ότι ειδικά η πρώτη και η δεύτερη απάντηση δεν ισχύουν τόσο όσο φαντάζεσαι διότι ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο στην Ελλάδα και ΔΕΝ μειώνει τις τιμές του (κάπως πρέπει να ζήσουν και οι ΔΥ). Αν είμασταν στο εξωτερικό θα είχες 100% δίκιο, αλλά υπάρχει αυτό το εμπόδιο που το λένε ΟΤΕ. Είμαι σε θέση να ξέρω (και ίσως το έχουν ακούσει και άλλοι από εδώ μέσα) ότι τουλάχιστον δύο providers ψάχνονται για το πως θα βγάλουν τον ΟΤΕ από τη ζωή τους, όχι θεωρητικά αλλά έμπρακτα. Γιατί νομίζεις ότι τώρα τον έπιασε η "γεναιοδωρία" τον ΟΤΕ και "διπλασιάζει" (και καλά) τις γραμμές; Το κάνει τώρα γιατί μέχρι τα Χ"γεννα το πολύ θα είχαμε ακούσει τα χαμπέρια από άλλους.

 

Πρόσεχε τη μπινιά: δίνει διπλάσιες γραμμές, ακριβώς για να δημιουργήσει αυτή τη ζήτηση που θα αναγκάσει τους providers να τάξουν και αυτοί λαγούς με πετραχήλια... πληρώνοντας στην ουσία παραπάνω στον ΟΤΕ και μεγαλώνοντας την εξάρτηση από αυτόν. Ωραίοι δεν είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τη μπινιά: δίνει διπλάσιες γραμμές' date=' ακριβώς για να δημιουργήσει αυτή τη ζήτηση που θα αναγκάσει τους providers να τάξουν και αυτοί λαγούς με πετραχήλια... πληρώνοντας στην ουσία παραπάνω στον ΟΤΕ και μεγαλώνοντας την εξάρτηση από αυτόν. Ωραίοι δεν είναι;[/quote']

 

Ωραία κόλπα ρε eye! Ααααχχχ, έχω πολλά να μάθω από τα κόλπα του επαγγέλματος...

 

Επειδή μόλις τελείωσα τη συζήτηση με έναν κολλητό που ξέρει διάφορα, μου είπε ότι τα πακετάκια που δίνουν οι εταιρίες (1024 με 25 ευρώ το μήνα και τέτοια) είναι ψιλοχού γιατί προϋποθέτουν 12μηνη δέσμευση και πιθανότατα σε μερικούς μήνες θα ξεφτιλιστούν τελειώς οι τιμές άρα συμφέρει προς το παρόν αλλά σε μερικούς μήνες θα αποδειχτούν ασύμφορα. What's your opinion;

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για το λουκουμάκι! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου