Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

δείτε εδώ πόσο ωραία βγαίνουν τα soundtrack με pc.. και δεν είναι καν απ' τον Zimmer..

 

 

Και που είναι το παράξενο; Τα κορυφαία synths είναι πλέον σε μορφή vst. Ειδικά στα sample libraries, πλέον δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και που είναι το παράξενο; Τα κορυφαία synths είναι πλέον σε μορφή vst. Ειδικά στα sample libraries, πλέον δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι.

Ρίχνεις λάδι στη φωτιά τώρα..:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός παίζει, του VST η έξοδος που πάει και το βασικότερο τι παίζει;

Εννοείς ότι είναι λίγα ή πολλά;  ;D

 

H πιο σοφή κουβέντα στο thread Μανώλη.

Έχω κουραστεί να ακούω ότι με τα vst κάνεις τα πάντα επειδή το έκανε και ο τάδε.

Και ο τάδε ρε μεγάλε ευκολόπιστε στο στούντιο τα πήγαινε και θα τα πηγαίνει.

Από το σπίτι του τα midi παίρνει, δεν παίρνει τις κυματομορφές γιατί δεν κάνει convertion.

Έχει δεχτεί ότι κάποιοι άλλοι στο κόσμο τα κάνουν και τα ξέρουν καλύτερα κάποια πράματα.

Μανώλη εννοούσα ακριβά, αλλά μάλλον ο φίλος ΟΥΤΕ που το έχει ψάξει το θέμα και είπε έτσι μία τιμή στο βρόντο, άκου εκεί 500 ευρώ το track...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από το σπίτι του τα midi παίρνει, δεν παίρνει τις κυματομορφές γιατί δεν κάνει convertion.

 

 

 

Αστο, αν μιλάμε για ερασιτέχνη, αν πάρει τα Midi από το σπίτι του το έχασε το παιχνίδι.

 

Αν δεν είναι η σύνθεση και η ενορχήστρωση σωστή, δεν πα να σου μιξάρει και ο rick rubin, παλι χάλια θα βγει.

 

 

Το πιθανότερο είναι οτι αν, ΑΝ ισχυει η φάση με τα 500 ευρώ( και καλά), να του πήγαν του ανθρώπου πηγές, παιξίματα και ενορχήστρωση της πλάκας, και να θέλαν να βγει black album.

 

Γι΄αυτό γελάω πολύ με κάτι τύπους που δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους, και θέλουν analog αναλογική αναλογικίλα, και αν τους ρωτήσεις που είναι η ΛΑ θα σε κοιτάνε με ύφος αγελάδας που βλέπει το τρένο να περνά  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο τάδε ρε μεγάλε ευκολόπιστε στο στούντιο τα πήγαινε και θα τα πηγαίνει.
Στις περιπτώσεις που είπα οι τύποι τα φτιάχνουν ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ έτοιμα!..δεν το πιστεύεις δηλαδή ότι μπορεί να φτιάξει άνθρωπος μουσική με vst ΜΟΝΟ στο home studio του; Αμαν ρε παιδιά..

 

αλλά μάλλον ο φίλος ΟΥΤΕ που το έχει ψάξει το θέμα και είπε έτσι μία τιμή στο βρόντο, άκου εκεί 500 ευρώ το track...
Φίλε Ντεκτάριε..δεν το είπα καθόλου στο βρόντο..500 ευρω το κομμάτι μου είπε..αλλά μου λέει "είναι ποιότητα cd(cd δισκοπωλείων)"

και η άλλη περίπτωση μου είχε πει κάποια χιλιάρικα για ένα δίσκο με καμιά 10αριά κομμάτια αλλά δεν θυμαμαι πόσα ακριβώς μου είπε..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Που όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αν εγώ χρησιμοποιώ vst με σαμπλαρισμένο  jupiter εσύ θα μου το αλλάξεις με τα αληθινά jupiter για να γίνει καλύτερο..με λίγα λόγια πιστεύω ότι αναλογικό synth θα πει καλύτερος ήχος..απλά διαφορετικός ήχος που είτε σαρεσει είτε όχι..

Δεν είπα να σου αλλάξω "εγώ" τον ήχο. Εσύ ως δημιουργός ή παραγωγός αν θες (μπορεί να κάνω και λάθος) έχεις την άποψή σου και τον τελικό λόγο.-

Πετάει ο γάιδαρος - πετάει.

 

απλώς η πηγή μπορεί να περάσει τόσα κύμματα που να γίνει αγνώριστη..αυτό θέλω να πω..

Σαφώς και μπορεί.

Απλά υπάρχει και η άλλη άποψη, όταν το αρχικό δείγμα είναι αυτό που πρέπει, όταν λαμβάνεις τον ήχο με τον "χαρακτήρα" που λέγαμε πιο πριν, δεν θα χρειαστείς και πολλά "κύματα" για να τον φέρεις εκεί που θες, εκεί που έχεις... στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Έτσι όπως τον ακούς, πριν καν τον ακούσεις από τα ηχεία.

 

Για του λόγου το αληθές πάρα πολλά soundtrack γίνονται μόνο από pc..ή σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό..χωρίς ορχήστρες, χωρίς sythia..απλά με ένα, δύο vst..

Ναι, συμφωνώ.

Μπορεί να γίνονται από PC αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις ο τριγύρω εξοπλισμός (π.χ. κάρτες ήχου - κονβέρτορες) είναι από συγκεκριμένων προδιαγραφών και άνω. Κάποιες από αυτές κοστίζουν πολύ παραπάνω από ένα hardware synth.

 

δεξιοτεχνικης αποψεως εννοειτε τοτε γιατι ισως εγω δεν καταλαβα την ερωτηση σας  :)

και αυτό, αλλά εννοώ συγκεκριμένο μουσικό θέμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων το θέμα έχει ως εξής ...

Οι μαγιας είπαν οτι ο κόσμος τελειώνει σύντομα...

Ειναι γραφτο μας μέχρι τότε να λέμε τα ίδια και τα ίδια  :) ?

 

Αντί να φτιάχνουμε μουσική ?

 

Ligant έχεις κάτι να μου στείλεις δικό σου να ακούσω..? σε πμ...?

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο σοφή κουβέντα στο thread Μανώλη.

Έχω κουραστεί να ακούω ότι με τα vst κάνεις τα πάντα επειδή το έκανε και ο τάδε.

Και ο τάδε ρε μεγάλε ευκολόπιστε στο στούντιο τα πήγαινε και θα τα πηγαίνει.

Από το σπίτι του τα midi παίρνει, δεν παίρνει τις κυματομορφές γιατί δεν κάνει convertion.

 

Nεκταριε για καποιους που ξερουν μπορει να θεωρουντε ολα αυτα αυτονοητα καποιοι ομως μπορει να μην ξερουν η να μαθαινουν τωρα πιστευω οτι αυτος ειναι και ο σκοπος αυτου του forum!(αν ειμαι λαθος διορθωστεμε)

Αν λειπων εχεις κουραστει μην απαντας και μην ασχολεισαι με το post του φιλου.

Δεν μπαινουμε εδω μεσα ουτε για να σπαζομαστε ουτε για μαλωνουμε,ειναι δικαιωμα σου αν θες να βοηθισεις η αν δεν θες.

πολυ φιλικα ολα αυτα και χωρις καμια παρεξηγιση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο, αν μιλάμε για ερασιτέχνη, αν πάρει τα Midi από το σπίτι του το έχασε το παιχνίδι.

 

Αν δεν είναι η σύνθεση και η ενορχήστρωση σωστή, δεν πα να σου μιξάρει και ο rick rubin, παλι χάλια θα βγει.

 

Του έχω λύση, να γίνει καλύτερος μουσικός και να μάθει καλύτερα το daw που δουλεύει.

Φαντάσου ένα πιο εφιαλτικό σενάριο.

Ερασιτέχνης, vst, κυματομορφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου