Προς το περιεχόμενο

Κουαρτέτο σε πολύ... φόρμα! Δείτε το!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ manosx & trolley: Αυτό που διαβάζω στα ποστ σας είναι "η κλασική μουσική είναι πολύ σοβαρή και δεν μπορούμε να παίζουμε μαζί της". Όλα τα υπόλοιπα είναι - κατά τη γνώμη μου ατυχείς - προσπάθειες να στηρίξετε τον πιο πάνω ισχυρισμό.

 

Ναι, όντως εγώ αυτό λέω. Μόνο που δεν το λέω για την κλασσική, αλλά για κάθε μουσική. Η κλασσική είναι απλώς δόκιμη αφορμή, ένεκα του βίντεο που αναρτήθηκε.

 

Όσο για το χαρακτηρισμό "ατυχείς", δεν με αφορά εφ' όσον δε συνοδεύεται από επιχειρήματα.

Εγώ ανέφερα ξεκάθαρα και εξακριβώσιμα γεγονότα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και ήταν φανερό,για μένα, πως το θέμα εξ αρχής ήταν για χαβαλέ και τα πρώτα posts ήταν σε αυτό το πνεύμα, είναι ενδιαφέρον πως, όπως υπενθύμισαν οι Trolley και manosx,ακόμα και σε ένα τέτοιο θέμα υπάρχει μια οπτική γωνία πολύ σοβαρή. Αυτό είναι πολύτιμο, προάγει την επιστήμη.

 

Σχετικά με το αν το υλικό του παρελθόντος συγκρίνεται με αυτό της σύγχρονης μουσικής, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Μόνο και μόνο λόγω της απουσίας χρονικής απόστασης ή ιστορικής προοπτικής. Στην πρεμιέρα της Ιεροτελεστίας είχε πέσει ξύλο, με τον Webern γελάγανε, ο Varese έκλαιγε όταν άκουσε τους χλευασμούς για το Poeme Electronique...πράγματα που σήμερα θεωρούνται σημαντικές κατακτήσεις του ανθρώπινου πνεύματος.

 

Για να είμαι ειλικρινής, αν το βίντεο δεν το είχε παρουσιάσει ο Νικόλας, ούτε καν θα είχα ασχοληθεί να το παρακολουθήσω, πολλώ μάλλον να μπλέξω σε τέτοια συζήτηση.

 

Τα γεγονότα που αναφέρεις ισχύουν, αλλά - όπως ασφαλώς αναγνωρίζεις - εκεί υπήρχε πρωτότυπο υλικό.. δεν ανέβηκε ο Βαρέζε να κανιβαλλίσει τον Μότσαρτ, ή τον Σούμπερτ. Αυτό απαντάει και στην ερώτηση που έθεσε ο Νικόλας, για το αν τέτοιο υλικό μπορεί να έχει την αξία ενός "σοκ"... τι σοκ, τρομάρα τους... ας γράφανε ένα δικό τους κομάτι μουσική και ας το παίζανε γυμνές με βατραχοπέδιλα...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, όντως εγώ αυτό λέω. Μόνο που δεν το λέω για την κλασσική, αλλά για κάθε μουσική. Η κλασσική είναι απλώς δόκιμη αφορμή, ένεκα του βίντεο που αναρτήθηκε.

 

Όσο για το χαρακτηρισμό "ατυχείς", δεν με αφορά εφ' όσον δε συνοδεύεται από επιχειρήματα.

Εγώ ανέφερα ξεκάθαρα και εξακριβώσιμα γεγονότα.

Μα... πως μπορείς ΣΗΜΕΡΑ να ξέρεις τι θα ισχύει στο μέλλον; Ή ακόμη καλύτερα πως ξέρεις ότι στο παρελθόν τα έργα που ΣΗΜΕΡΑ θεωρούμε καταπληκτικά, και κλασσικά, ήταν αποδεκτά από το κοινό τους τότε;

 

Γιατί οι Kiss ή ο Ozzy ή ότι νά'ναι τέλος πάντων είναι οκ (που για μένα είναι διασκεδαστικότατοί αλλά καραγκιοζιλίκια...) και αυτό δεν είναι; Εδώ ο Jerry Lee Lewis έπαιζε με τα πόδια, με τα χέρια, με τα γόνατα πιάνο... Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως εγώ αυτό λέω. Μόνο που δεν το λέω για την κλασσική, αλλά για κάθε μουσική. Η κλασσική είναι απλώς δόκιμη αφορμή, ένεκα του βίντεο που αναρτήθηκε.

 

Διαφωνώ, αλλά είναι θέμα της προσωπικής μου αισθητικής. Προφανώς προσβάλλεται από διαφορετικά πράγματα από ό,τι η δική σου.

 

Όσο για το χαρακτηρισμό "ατυχείς", δεν με αφορά εφ' όσον δε συνοδεύεται από επιχειρήματα.

Εγώ ανέφερα ξεκάθαρα και εξακριβώσιμα γεγονότα.

 

Δεν είδα πουθενά "ξεκάθαρα και εξακριβώσιμα γεγονότα". Υποστηρίζεις απλά την αισθητική σου. Θεμιτό μεν, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε δε. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εαν ειναι να βαλουμε φρενο στους κλασσικους μουσικους στο να κανουν ''τσαχπινιες''

το ιδιο πρεπει να κανουμε και στους ''ροκαδες'' οταν κανουν αυτα

 

Για τη δικη μου αισθητικη πολυ κακογουστο.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθείς όπως γουστάρει. στη μουσική επιτρέπονται τα πάντα. δεν είναι και νευροχειρουργική... ο χρόνος επιλέγει ούτως ή άλλως. και ερχόμαστε τώρα, 200 χρόνια μετά να ακούμε τα αδιαμφισβήτητα. σε 200 χρόνια βλέπουμε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο βιντεο ενας που γνωρίζει τεχνικα τη μουσική, μπορεί να εντυπωσισστει αναγνωρίζοντας περαν απο το αισθητικο μερος του concept αλλα και την ευστοχία του στησίματος της παραστασης, την προσπαθεια αλλα και την δεξιοτητα, τον συγχρονισμο που απαιτείται σε συνδιασμό με την διατήρηση της εκφραστικότητας για να βγει αυτό το αποτέλεσμα αλλα και να εκτελεστει τοσο άρτια, οσο τουλαχιστο ικανοποίησε εμενα.

 

Ιδιαιτερα στο σημειο που το quartreto κορυφωνεται και σοβαρευει.

 

Νομιζω οτι καπως αναλόγως εντυπωσιαστηκε ο Nikolas που γνωριζει και αρκετα πραγματα παραπανω απο εμένα ετσι ωστε να τεκμηριώσει και καλύτερα (που δεν χρειαζεται) και το παρεθεσε.

 

Ενας που δεν κατεχει την μουσικη καθολου, ουτε νοτα και δεν εχει προσπαθήσει γι αυτη ποτε, μπορεί να το δεί καθαρα αισθητικα γιατι η μουσικη οπως και ολες οι τεχνες απευθυνονται σε άλλους, αλλα μπορεί και να σκάει και να βουλώνει το στοματάκι του και να μην πεταει ειρωνίες εμμεσες και άμμεσες για τους αλλους συνομιλητές του και για την κρίση τους.

 

Πραγματικα επειδη αγαπω το forum και σεβομαι τον ιδιοκτητη του παρα πολυ, δεν μπορω να σου γραψω τι computer tech εισαι και να σου απαντησω για πολλα αλλα που εχεις πει στο παρελθον, μονο αυτο σε σωνει.

 

Θα σου λεγα κατι για την αισθητικη σου και για την ευστοχη και τεκμηριωμένη αλλά και  δοκιμη αναφορα σου στην κλασσικη μουσικη αλλα καλυτερα να μαθω στο σκυλο μου να οδηγει μοτοσυκλετα. Θα καταλαβει καλυτερα απο εσενα.

 

χαχαχα

αυτά που εγραψα αξίζουν φιλε για εμενα και 20 μηνες ban να μου ριξουν, τουλαχιστο το φχαριστήθηκα.

Ας μπαίνω ως επισκεπτης να διαβαζω.

 

 

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... πως μπορείς ΣΗΜΕΡΑ να ξέρεις τι θα ισχύει στο μέλλον; Ή ακόμη καλύτερα πως ξέρεις ότι στο παρελθόν τα έργα που ΣΗΜΕΡΑ θεωρούμε καταπληκτικά, και κλασσικά, ήταν αποδεκτά από το κοινό τους τότε;

 

Τι θα ισχύει στο μακρυνό μέλλον, δεν ξέρω. Το δεύτερο (για το παρελθόν), έχει καταγραφεί και το ξέρουμε όλοι, για τις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Γιατί οι Kiss ή ο Ozzy ή ότι νά'ναι τέλος πάντων είναι οκ (που για μένα είναι διασκεδαστικότατοί αλλά καραγκιοζιλίκια...) και αυτό δεν είναι; Εδώ ο Jerry Lee Lewis έπαιζε με τα πόδια, με τα χέρια, με τα γόνατα πιάνο... Όχι;

 

Εντάξει, ελπίζω ότι δεν με φαντάζεσαι ως οπαδό των Kiss, του Ozzy ή του Lewis. Δεν ήμουν ποτέ και δεν πρόκειται να γίνω ως μεσήλικας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλασσικη μουσικη αγαπητε manosx δεν εχει τελειωσει,γιατι 1) ολο το οικοδομημα της δυτικης μουσικης εχει τα θεμελια του στη κλασσικη μουσικη, οποιος θελησει να φτιαξει μια μελωδια και να βαλει δυο-τρια ακκορντα απο κατω θα ακολουθησει κανονες που φτιαχτηκαν...

ξερεις ποτε.

 

 

 

Ξέρω πότε. ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ. ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ Εχει ο Μπαχ πατέντες να καλύψουν τις τονικές ανάγκες για δέκα αιώνες ακόμα. Αλλά όχι, εμείς δε θέλουμε τέτοια ξεπερασμένα πράγματα, προτιμούμε να βάζουμε παρτιτούρες να τις κουτσουλάνε τα κοτσύφια για να κάνουμε "τέχνη". (true story).

 

Λοιπόν, για να τελειώνουμε, η "κλασσική μουσική", ή μάλλον Η ΜΟΥΣΙΚΗ έχει τελειώσει αιώνες πριν, όταν τελείωσε δηλαδή και το να είναι η κορυφαία έκφραση διανόησης του ανθρώπου, πράγμα που οι συνθήκες της επέτρεψαν αλλά που ΔΕΝ ισχύει πια,  ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ έχει τελειώσει πλέον και η Θεολογία, η Αλχημεία κλπ. Η ανθρωπότητα προχώρησε, ας το πάρουμε απόφαση, πλέον τις αισθητικές ανάγκες μας τις καλύπτουν οι Lady Gaga και ο Ozzy, δεν αναζητούμε φιλοσοφικές και διανοητικές προεκτάσεις στη μουσική, ίσως δεν τις αναζητούμε γενικά και πάντως όσοι τυχόν τις αναζητούν τις αναζητούν σε άλλα πράγματα π.χ. στην κοσμολογία. Οσοι σαν απομεινάρια διατείνονται ότι φτιάχνουν "κλασσική μουσική" δεν είναι τίποτα άλλο από αυτό, δηλαδή απομεινάρια, σε έναν τομέα που παρακμάζει με τέτοια ταχύτητα που δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι σε 100 χρόνια οι τσιρίδες και τα φάλτσα τα σημερινά θα μοιάζουν αριστουργήματα.

 

Ας κάθονται λοιπόν να βαυκαλίζονται, και να σακιτσοδερςκοκ για το πόσο ωραία φάλτσα κάνουν, και το πόσο πραγματικά τυχαίες ακούγονται οι νότες τους, όχι μόνο δεν τους εμποδίζει κανείς, αλλά πέφτουν και οι επιδοτήσεις σωρηδόν. Μαγκιά τους, ο καθένας αρπάζει ότι μπορεί, αλλά δε θα μας κάνουν και το άσπρο μαύρο, οι κουτσουλιές είναι κουτσουλιές και η τέχνη τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανθρωπότητα προχώρησε, ας το πάρουμε απόφαση, πλέον τις αισθητικές ανάγκες μας τις καλύπτουν οι Lady Gaga και ο Ozzy, δεν αναζητούμε φιλοσοφικές και διανοητικές προεκτάσεις στη μουσική, ίσως δεν τις αναζητούμε γενικά και πάντως όσοι τυχόν τις αναζητούν τις αναζητούν σε άλλα πράγματα π.χ. στην κοσμολογία.

 

Συγνωμη.....μιλας εκ μερους της ανθρωποτητας????

 

Γουααααουυυ!!!

Επειδη ερχεται και Μεγαλη Εβδομαδα...μηπως εισαι ο...Μεσσιας?

Ωσανα!!!

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου