Προς το περιεχόμενο

Τι απολαμβάνω να βλέπω στις αγγελίες;


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εμένα πάλι μου έφτιαξε τη μερα το καρντάσι με το μπασακι του 100ρικου και πολλά λέω... ;D ;D ;D ;D

http://smart.noiz.gr/details.php?id=220545

Εγώ που είμαι άσχετος (πιανίστας ντε), δε καταλαβαίνω ακριβώς; Η τιμή είναι 400% πάνω; Αυτό εννοείς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα πάλι μου έφτιαξε τη μερα το καρντάσι με το μπασακι του 100ρικου και πολλά λέω... ;D ;D ;D ;D

http://smart.noiz.gr/details.php?id=220545

 

Εμένα πάλι με πειράζει το Handmade που είναι παραπληροφόρηση,μη πω τίποτα άλλο..

Τιμή ας βάλει ότι θέλει,έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να το δώσει ούτε στα μισά από αυτά που ζητάει.

Με ένα googlάρισμα πλέον βγαίνει άκρη,δεν νομίζω ότι ειδικά σήμερα,θα πάει κάποιος να χαρίσει λεφτά χωρίς να το ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι με πειράζει το Handmade που είναι παραπληροφόρηση,μη πω τίποτα άλλο..

Τιμή ας βάλει ότι θέλει,έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να το δώσει ούτε στα μισά από αυτά που ζητάει.

Με ένα googlάρισμα πλέον βγαίνει άκρη,δεν νομίζω ότι ειδικά σήμερα,θα πάει κάποιος να χαρίσει λεφτά χωρίς να το ψάξει.

Φιλος είσαι άδικος το μπάσο το γράφει καθαρά στο Headstock του

Custom Handmade  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα πάλι με πειράζει το Handmade που είναι παραπληροφόρηση,μη πω τίποτα άλλο..

Τιμή ας βάλει ότι θέλει,έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να το δώσει ούτε στα μισά από αυτά που ζητάει.

Με ένα googlάρισμα πλέον βγαίνει άκρη,δεν νομίζω ότι ειδικά σήμερα,θα πάει κάποιος να χαρίσει λεφτά χωρίς να το ψάξει.

Συμφωνώ 100%!

 

Απο την άλλη ποιός είπε πως οι κιθάρες γίνονται απο ρομπότ;

Και οι φτηνές χειροποίητες είναι. Αλλα απο χέρια ημι-ειδικευμένου εργάτη σε γραμμή παραγωγής και όχι απο έμπειρο οργανοποιό κατα παραγγελία (custom made).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100%!

 

Απο την άλλη ποιός είπε πως οι κιθάρες γίνονται απο ρομπότ;

Και οι φτηνές χειροποίητες είναι. Αλλα απο χέρια ημι-ειδικευμένου εργάτη σε γραμμή παραγωγής και όχι απο έμπειρο οργανοποιό κατα παραγγελία (custom made).

 

Σίγουρα και στο πιο εξελιγμένο εργοστάσιο κατασκευής υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας,απλά ο όρος handmade και χειροποίητο που διαβάζουμε πολλές φορές στις αγγελίες νομίζω ότι στο χώρο μας παραπέμπει αλλού,δηλαδή σε εξ'ολοκλήρου χειροποίητη κατασκευή.

 

@Satana αφού το γράφει και το headstock δεν βλέπω κάτι αξιόμεμπτο τελικά.

Από τη στιγμή που στην Κίνα μπορούν να κοτσάρουν στο headstock ότι τους κατέβει,

άντε τώρα να κάτσεις εσύ να το αναιρέσεις..

Handmade Custom λοιπόν,μη πω και Custom Shop..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα και στο πιο εξελιγμένο εργοστάσιο κατασκευής υπεισέρχεται ο ανθρώπινος παράγοντας,απλά ο όρος handmade και χειροποίητο που διαβάζουμε πολλές φορές στις αγγελίες νομίζω ότι στο χώρο μας παραπέμπει αλλού,δηλαδή σε εξ'ολοκλήρου χειροποίητη κατασκευή.

 

Το παραπάνω δεν ισχύει.

 

Δεν υπάρχει γνωστό εργοστάσιο που να μην φτιάχνει στο χέρι, κιθάρες. Πήγαινε στο Youtube να δεις κάποια tours σε γραμμές παραγωγής.

 

Η διαφορά μεταξύ τους είναι στην υλικοτεχνική υποδομή (εργαλεία, εγκαταστάσεις) και το ανθρώπινο δυναμικό. Ειδικευμένος > ανειδίκευτος εργάτης.

Αλλά και ο ανειδίκευτος αν όλα πάνε καλά, ειδικεύεται κάποια στιγμή.

Δες τι έγινε με τη φτηνή Ιαπωνία ή την Κορέα μετά και τώρα πλέον με την Κινα. Εφτιαχναν φτηνά όργανα αρχικά. Μετα ειδικεύτηκαν κι ακρίβυναν. Τα σημερινά Ιαπωνικά αλλά και τα Κορεάτικα όργανα είναι εφάμιλλα πλέον των Αμερικάνικων.

 

Μετά την κλασική γραμμή παραγωγής, (ενας φτιάχνει σωματα, άλλος καρφώνει τάστα κι άλλος βάφει κλπ) προέκυψαν απο τα ίδια εργοστάσια οι σειρές Custom Shop που κατασκευάζονται απο έναν οργανοποιό. Αλλη λεπτομέρεια θα συναντήσεις εδώ.

 

Και φυσικά μετά απο αυτό, πάμε στο Custom made (κατα παραγγελία και με ειδικές προδιαγραφές) πάλι απο έναν οργανοποιό.

 

Ολα όμως φτιάχνονται στο χέρι. Τα φτηνά απο πολλά και τα ακριβά απο λιγότερα ή ιδανικά μόνο δύο χέρια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον  :)

Και όμως τα SX με το παλιο headstock, σε άριστη κατάσταση, πάνε σίγουρα πάνω από τα 100. Και, αν με ρωτάτε, για τα λεφτά τους, είναι πολύ καλά μπάσα.

Για τα λεφτά βέβαια που ζητάει ο τυπάς, παίρνεις the real thing και φθηνότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kλασίκ.  ;D

 

Απορώ εάν δεν ξέρουν να διαβάζουν, ή σκέφτονται "πάει στο διάολο θα του στείλω και μπορεί να λιμπιστεί ο μ*****ς αυτό που του προτείνω γιατί προφανώς και δεν ξέρει τι θέλει".

 

 

Η πιο ώριμη αντιμετώπιση του προβλήματος είναι να ξεκαθαρίζεις ότι δεν απαντάς σε μηνύματα για ανταλλαγές.

 

 

 

Εάν κρύβεις ακόμα ένα παιδί μέσα σου όμως, θα μπορούσες, λέω εγώ, να κάνεις εγγραφή το mail του σε ό,τι πιο spam newsletter κτλ έχει να προσφέρει το διαδίκτυο.  ;D

 

 

Κλασίκ όντως, αλλά γιατί σας ενοχλεί αυτό; Αν αναλογιστεί κανείς πως τα χρήματα είναι είδος προς εξαφάνιση στην Ελλάδα , στοιχειώδη καλή θέληση να έχεις απαντάς ένα "σόρι φίλε, δεν με ενδιαφέρει" και ξεμπέρδεψες. Δεν είσαι εσύ ο σούπερ ντούπερ πωλητής που πρέπει να σ επροσκυνήσει κάποιος για να πάρει αυτό που πουλάς. Ούτε ο αυτοκράτωρ που δεν μπροούν να του απευθύνουν κουέντα στο ιμέιλ - το οποίο μέιλ σου, το δίνεις μάλιστα φάτσα φόρα σε ένα σάιτ αγγελιών.

Τώρα το αν θα απαντήσεις και πώς σε ένα μέιλ ανταλλαγής (με το τηλέφωνο αλλάζει , εκεί ισχύει άλλη ιδιωτικότητα πιστεύω - ειδικά όταν ΓΡΑΦΕΙΣ ότι δεν επιθυμείς ανταλλαγές), εξαρτάται από τον πολιτισμό του καθενός μας. Προσωπικά, στα μέιλ πάντα απαντάω ευγενικά ότι "σόρι φίλε αλλά δεν με ενδιαφέρει". Δεν κοστίζει τίποτα.

Κάποιοι (οι περισσότεροι νομίζω) δεν απαντούν καν ή το γράφουν και στις αγγελίες τους ότι δεν απαντούν σε μέιλ με ανταλλαγές. Οπότε κι εσείς οι κατ' επάγγελμα ανταλλατζήδες, σκεφτείτε το δυο φορές.

 

Τα πράγματα αλλάζουν αν βλεπεις ότι αυτός που σου προτείνει ανταλλαγή πάει να "ξεφορτωθεί" πράγματα... Μου έχει τύχει ας πούμε, να μου προτείνουν ανταλλαγή σε κάτι που πουλαγα, και αυτό που μου πρότειναν άξιζε τρεις φορές την τιμή του δικού μου - προφανώς ο τύπος ήθελε να του δώσω ας πούμε και μια διαφορά 200 ευρώ... τα οποία δεν είχα .

Θέλω να πω, ότι για μένα είναι οκ το να σου προτείνει κάτι κάποιος, ό,τι κι αν είναι αυτό, αν βέβαια δεν το κάνει από υστεροβουλία ή πονηριά, αλλα΄επειδή όντως αυτό που προσφέρει είναι κάτι που αξίζει και δεν κρύβεται από πίσω πονηριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stuff

 

100% μαζί σου στο θέμα της πονηριάς, υστεροβουλίας, κτλ. Μου έχει τύχει να μου προτείνουν ανταλλαγή πχ κιθάρας (σε τιμή σκότωμα) με μαγνήτη+ χρηματική διαφορά, προτείνοντας μάλιστα να πουλήσω το μαγνήτη. Δε θα χάσω το χρόνο μου με το να πουλήσω το μαγνήτη για να βγάλω το ποσό που ήθελα αρχικά. Χάστονα εσύ αν θες την κιθάρα. Δεν είμαι ντίβα επειδή ζητάω συγκεκριμένη συναλλαγή.

 

Αλλά το να πρέπει να απαντήσω "όχι δε με ενδιαφέρει", σε περίπτωση που δε ζητάω ανταλλαγές, ειδικά όταν προτείνουν την ακυρίλα της ακυρίλας, δε το δέχομαι. Ο μουσικός εξοπλισμός είναι κάτι το ιδιαίτερα προσωπικό, επομένως εάν δεν ψάχνεσαι, δύσκολα ο άλλος να πετύχει τι επιθυμείς τη δεδομένη χρονική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου