Προς το περιεχόμενο

Τι απολαμβάνω να βλέπω στις αγγελίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα τελευταία υπάρχει και μια νέα τάση...

Οι υποψήφιοι αγοραστές στέλνουν mail(τσάμπα είναι) και αφού πουν ότι έκθεση έχουν στο μυαλό τους...κλείνουν ως εξής...

Με λένε Μήτσο και απαντάω στο 6987437845624(σιγά μην χρεωθώ κιόλας)  ;D ;D

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι στην αγγελία υπάρχει τηλ επικοινωνίας του ΠΩΛΗΤΗ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό έχω βάλει μιά αγγελία που ζητάω EHX B9.

 

Σήμερα λαμβάνω ένα μήνυμα όπου κάποιος μου το πουλάει +20% παραπάνω από ότι το δίνει ο Νάκας στο site του!

 

Αυτή η "εξυπνάδα" του λαού μας με ενοχλεί πολύ...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βλέπουμε τα στραβά / λάθη / απαράδεκτα των άλλων είναι τόσο, μα τόσο εύκολο... Τα δικά σας / μας κ καθένας από εμάς τα βλέπει;

 

 

Τί, δεν κάνετα λάθη; Μμμ, ναι, ωραία.

 

 

Θα ξεκινήσω πρώτος.

 

 

Έχω πετάλι διαθέσιμο για ανταλλαγή / πώληση στις αγγελίες. Επικοινωνεί παιδί από το site μαζί μου με πρόταση ανταλλαγής. Τίποτε τρομερό, απλά ενδιαφέρον. Του λέω ότι θα προχωρήσουμε στην ανταλλαγή. (Εννοείται πριν προχωρήσει κανείς μας σε κίνηση) παίρνω μήνυμα από άλλο παιδί που ενδιαφέρεται για αγορά του δικού μου. Τα λεφτά (γενικά) είναι λίγα, τα χρειάζομαι (όπως πάντα) για να τα δώσω παρακάτω, αρά προτιμώ το ρευστό. Στέλνω μήνυμα στο πρώτο παιδί, του απολογούμαι και τον ενημερώνω να μην στείλει τίποτα, γιατί προτιμώ την απευθείας πώληση. Τσαντίζεται, μου την λέει και το story τελειώνει εκεί.

 

Ήμουν μαλάκας. Το λέω. Και απολογούμαι και στον τύπο και στο forum. Αυτό. Η μαλακία, μαλακία.

 

 

 

 

Θέλουμε (όλοιοιοιοι...) να αλλάξουμε τον κόσμο όλο, αλλά δεν ξεκινάμε ΠΟΤΕ από τον εαυτό μας. Δεν απορώ που δεν αλλάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε (όλοιοιοιοι...) να αλλάξουμε τον κόσμο όλο, αλλά δεν ξεκινάμε ΠΟΤΕ από τον εαυτό μας. Δεν απορώ που δεν αλλάζει...

 

Φίλε Έκτορα, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου προς το προσωπό σου, αλλά, όλοι ξέρουμε πως συμβαίνουν αυτά.

Στο κάτω κάτω δεν θα αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος αν υποστηρίξουμε μια λάθος επιλογή μας εξ αρχής, έτσι δεν είναι;

Νομίζω πως, είτε σαν πωλητές, είτε σαν αγοραστές, είτε σαν εμπλεκόμενοι σε μια ανταλλαγή, τέλος πάντων, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αφήνουμε ένα μικρό παραθυράκι μέχρι να κλείσει η όποια συμφωνία, just in case.

Δεν μας κάνει κακούς ανθρώπους το ότι καμιά φορά γίνεται αυτό που θέλαμε απ'την αρχή να γίνει.

Απλά, μερικοί είναι πιο ευαισθητοποιημένοι στο θέμα και νομίζουν ότι υποβαθμίζουν κάποιους άλλους χωρίς να συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Είναι σαν να ψάχνεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και να αγοράζεις από ντροπή προς τον πωλητή το πρώτο που πήγες και είδες.

Ταπεινή μου άποψη όλο αυτό γιατί έχω νιώσει άσχημα που κάποιες φορές ενδιαφέρθηκα για κάποια πράγματα από τις αγγελίες και τελικά δεν κατέληξε σε αγορά γιατί το όργανο μπορεί απλά να μην μου έκανε ή να μην ήταν αυτό που ήθελα, τέλος πάντων.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο βρε Εκτορα και μόνο που το αναφέρεις!

Θα έλεγα όμως πως η αγορά μεταχειρισμένων απο ιδιώτες δεν έχει τις ίδιες προδιαγραφές με αυτές του επαγγελματικού εμπορίου. Και γι αυτό επιμένω και προσπαθώ να ξεχωρίσω τους έμπορους απο τους ιδιώτες στο smart.noiz.gr αλλά φευ!

 

Οταν υπάρχει εντιμότητα και διαφάνεια στην καταχώριση και στη συνεννόηση, αυτός που έχει να χάσει σε μια συναλλαγή σαν τη δική σου, είναι ο πωλητής που μπήκε στη διαδικασία απο ανάγκη, ενώ ο αγοραστής χάνει απλά μια ευκαιρία.

 

Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που νομίζουν πως πουλάνε το Χρυσόμαλλο Δέρας και παίρνουν προσφορές. Αυτό είναι άθλιο και παλαιάς κοπής παζάρι.

 

Απλά πρέπει να εξηγούμαστε με τον συναλλασσόμενο πως τα μετρητά νικούν και πως αν δεν προκύψει κάτι μέχρι μια προκαθορισμένη ώρα/μέρα, τότε προχωράμε στην ανταλλαγή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να ψάχνεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και να αγοράζεις από ντροπή προς τον πωλητή το πρώτο που πήγες και είδες. AKYΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Τι σχεση εχει το όχημα που σε πάει στη δουλειά σου με την κιθάρα και το πεταλάκι??

ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ...

Το να βλέπουμε τα στραβά / λάθη / απαράδεκτα των άλλων είναι τόσο, μα τόσο εύκολο... Τα δικά σας / μας κ καθένας από εμάς τα βλέπει;

Θα ξεκινήσω πρώτος.

Θέλουμε (όλοιοιοιοι...) να αλλάξουμε τον κόσμο όλο, αλλά δεν ξεκινάμε ΠΟΤΕ από τον εαυτό μας. Δεν απορώ που δεν αλλάζει...

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ έλεγα κι εγώ περιγράφοντας τον άλλο σε πιο προηγούμενα ποστ που έγραφε ΟΛΟΚΛΗΡΑ κατεβάτα για το πως και τι πρέπει και ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ όταν ΑΥΤΟΣ πήγε στην πράξη ν αγοράσει..

 

Εντιτ...Δεν θ απορήσω αν ξαναγράψει για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας..

 

Yameth πολυ σωστός ο διαχωρισμός ΕΜΠΟΡΑ - ΠΑΙΚΤΗ(ερωτευμένου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Satanas, δεν είπα ότι έχει καμία σχέση.

Απλά, το έφερα σαν παράδειγμα γιατί μπορεί να εμφανιστεί κάτι καλύτερο.

Λες σε κάποιον ότι σε ενδιαφέρει η ανταλλαγή που σου προτείνει και μόλις κλείνει το τηλέφωνο σε παίρνει κάποιος άλλος και σου λέει ότι θέλει να το αγοράσει.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι συμβαίνουν αυτά τα πράγματα και δεν μπορείς πάντα να συμφωνείς με τον πρώτο που επικοινωνεί μαζί σου.

Γι' αυτό ανέφερα και το παραθυράκι.

Οι αγγελίες διαρκούν 12 ημέρες και εξετάζεις τις προτάσεις που έχεις.

Τώρα αν έχεις δώσει το λόγο σου είναι άλλο πράγμα.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαμβάνω πολλά και διάφορα,είναι η αλήθεια...

Αυτό όμως που δεν απολαμβάνω με τίποτα είναι να βλέπω αγγελίες με είδη από επαρχία(ανάμεσα τους και οι δικές μου) να ζορίζονται χαρακτηριστικά να φύγουν ή να μην φεύγουν ποτέ ή να αναγκάζεται ο πωλητής να "σκοτώνει" λόγω απόστασης και μόνο.

Απόλυτα κατανοητό.

 

Και εδώ έχω να κάνω μία πρόταση...Μπορεί να είναι ουτοπική,δεν ξέρω.

Μακάρι,ας πούμε,να μπορούσε να βρεθεί ένα μέρος στην Αθήνα με έμπιστα άτομα όπου θα μπορούν να αποστέλλονται τα κάθε λογής προϊόντα προς δοκιμή μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από κάποιον υποψήφιο αγοραστή,αρχικά με έξοδα του αποστολέα.Αφού δοκιμαστούν και διαπιστωθεί ότι όντως η κατάσταση τους είναι αυτή που περιγράφεται στην αγγελία,τότε η συναλλαγή θα μπορούσε να προχωρήσει κατόπιν συνεννόησης των δύο πλευρών.

 

Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και αντίστροφα βέβαια.

 

Καταλαβαίνω ότι μπορούν να προκύψουν αρκετές δυσλειτουργίες.

Επίσης καταλαβαίνω ότι κανείς από τους "μεσάζοντες" δεν έχει να κερδίσει κάτι επί της ουσίας...

Το μόνο που υπάρχει είναι η διευκόλυνση και εξυπηρέτηση στον διπλανό μας.

 

Πρόκειται απλά για μία πρόχειρη ιδέα της στιγμής και έχει να κάνει με την πεποίθηση ότι κάποιος μπορεί να στερηθεί κάτι που πραγματικά θα τον κάλυπτε πλήρως(με λιγότερα λεφτά πάντα) αλλά δεν θα το μάθει ποτέ λόγω απόστασης...Επίσης,τα εκτός Αθηνών λαμόγια απλά δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης. ;)

Αν νομίζει κάποιος ότι μπορεί αυτή η ιδέα να εξελιχθεί και να λειτουργήσει,ας πει τη γνώμη του...Αν όχι,την αγνοούμε όλοι και πάμε παρακάτω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και εδώ έχω να κάνω μία πρόταση...Μπορεί να είναι ουτοπική,δεν ξέρω.

Μακάρι,ας πούμε,να μπορούσε να βρεθεί ένα μέρος στην Αθήνα με έμπιστα άτομα όπου θα μπορούν να αποστέλλονται τα κάθε λογής προϊόντα προς δοκιμή μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από κάποιον υποψήφιο αγοραστή,αρχικά με έξοδα του αποστολέα.Αφού δοκιμαστούν και διαπιστωθεί ότι όντως η κατάσταση τους είναι αυτή που περιγράφεται στην αγγελία,τότε η συναλλαγή θα μπορούσε να προχωρήσει κατόπιν συνεννόησης των δύο πλευρών.

Δεν είναι καθόλου ουτοπική. Σύντομα ελπίζω θα έχουμε κάτι επ΄αυτού. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου