Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για το παιξιμο μου


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Καλά. Τα φορα είναι για αυτούς που θέλουν να γράφουν. Τι να κάνουμε; Και ο Vai δε γράφει στο φόρουμ. Τι να κάνουμε, να κλαψουμε που χάσαμε την άποψή του Vai για το "ποια κιθάρα να πάρω μέχρι 280 ευρώ;".

 

 

 

σωστό και αυτο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-off topic-

 

Πολλοί δεν γράφουν ή γράφουν εντελώς διάσπαρτα γιατί πολύ απλά υπάρχει μια τάση να εκτροχιάζεται βιαίως η οποιαδήποτε συζήτηση με σαχλαμάρες παντός τύπου. Κι επειδή το forum δεν είναι ζωή και πολλοί μπαίνουμε στον ελεύθερό μας χρόνο για μια ανάγνωση ή ένα "ξεμπάφιασμα", δεν υπάρχει η όρεξη για ανούσιους διαξιφισμούς ή ακόμα και νεύρα από διάφορες συμπεριφορές και γραπτά. Πόσο μάλλον δε για άρθρα, όπως κάποτε γινόταν. Ουκ ολίγες φορές έχω σκεφτεί να γράψω κάτι ακόμα ή να προσθέσω/ενημερώσω σ'αυτά που έχω ήδη καταθέσει και το'χω παρατήσει πριν καν αρχίσω.

 

Το κατά πόσον "χάνει" το forum και οι θαμώνες του από την έλλειψη χρήσιμων γραπτών από γνώστες μπορεί ο καθένας να το κρίνει όπως νομίζει.

 

Εξκιούζ μι για την εκτός θέματος παρένθεση.

 

 

-on topic-

 

Βαγγέλη, πρωτίστως να δηλώσω πως δεν έχω καταλάβει ακόμα αν τρολλάρεις.

 

Αν όντως τρολλάρεις, θαρρώ πως απλά δεν έχει κανένα νόημα το όλο θέμα, εκτός κι αν δεν πιάνω κάτι.

 

Αν δεν τρολλάρεις, να σου ζητήσω συγγνώμη για το προηγούμενο σχολιάκι μου, έγινε με την υπόνοια του τρολλαρίσματος και ήταν ξεκάθαρα αστεϊσμός.

Πέραν αυτού, όντως θέλεις αρκετή δουλειά ακόμα, κυρίως γιατί λες πως δεν ακούς τα λάθη σου, τα οποία θα μου επιτρέψεις να τονίσω πως είναι προφανέστατα. Για το τι μπορείς να κάνεις σου έχουν απαντήσει επαρκέστατα πολλοί πριν από μένα, οπότε... διαλέγεις και παίρνεις.

 

Disclaimer: Παικταρά δεν με λες οπότε μπορείς ελεύθερα ν'αγνοήσεις τα γραπτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε VangelisV το CN είναι αριστούργημα, έσκασα στα γέλια.

νομίζω πως είσαι καταπληκτικός κιθαρίστας διότι μόνο ένας τέτοιος μπορεί να το παίξει έτσι οπός το παίζεις εσύ(δηλαδή τόσο χάλια).

στην θέση σου θα το έβγαζα σωστά για να γελάσουμε ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι τα ακουσα ολα στο whole lotta love, ειδικα στην εισαγωγη αλλα απο περιεργεια περασα και στο comfortably numb και εκει καταλαβα τι σημαινει να παιζεις rock ενω εισαι τζαζιστας και μαλιστα συνεχως και αδιαλείπτως out και απο νοτες και απο ρυθμο!!!!

Φιλε το comfortably numb ειναι πραγματικο αριστουργημα, χωρις πλακα. Φτιαξε ενα καναλι και ανεβασε το να γινει της π0τανας παγκοσμιως, δυομιση εκατομυρια χτυπηματα ημερησιως λεμαι !!!!

 

ΥΓ: Εξακολουθω να πιστευω οτι τρολαρεις, ο τροπος γενικα του παιξιματος σου μαρτυραει οτι δεν μπορει να εισαι τοσο τεραστιος τζαζιστας.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Βαγγέλη άκουσέ με λίγο.

 

Εγώ θα πάω "ανάποδα".

Το βασικό σου πρόβλημα-αδυναμία που διέκρινα δεν είναι μουσικό ή παιχτικό.

Είναι αυτό που ονομάζεται "εικόνα εαυτού".

 

Δεν έχει τόσο σημασία αν παίζεις καλά ή όχι, όσο σημασία έχει τι πιστεύεις εσύ γι' αυτό.

Όσο πιστεύεις ότι είσαι καλός (με τον τρόπο που το πιστεύεις) τόσο δεν θα μπορείς να βελτιωθείς.

 

Σκέψου ότι τεράστιοι κιθαρίστες θεωρούν ότι δεν παίζουν καλά (πχ Scott Henderson).

 

Το θέμα αυτό θα σε εμποδίσει να ωφεληθείς και από δάσκαλο, γιατί θα νομίζεις ότι παίζεις σαν κι αυτόν ή και καλύτερα, και ξέρεις όσα και αυτός στην θεωρία της μουσικής.

 

Κανείς μας δεν παίζει καλά όσα χρόνια κι αν παίζουμε, κάποιοι είναι απλά πιο επαρκείς στο να παίζουν αυτό που θέλουν.

 

1. Μην δουλεύεις μόνο σόλα.

2. Ξέχνα ότι θεωρείς ότι ξέρεις θεωρία

3. Ξέχνα ότι παίζεις καλά, να σκέφτεσαι αν παίζεις επαρκώς, και σε ποιό βαθμό.

4. Μην ακούς τους φίλους σου ούτε στα καλά ούτε στα κακά, δεν ξέρω τα κριτήρια αξιολόγησής τους, ούτε τις ακουστικές τους δυνατότητες.

5. Μπες σ' αυτό το site

http://www.earbeater.com/online-ear-training

και ξεκίνα κάθε μέρα από λίγο. Αν δεις ότι βρίσκεις κάποιο μέσο όρο, συνέχισε στο επόμενο.

Θα πάρεις μια ιδέα του τι ακούς.

 

Όλα αυτά από έναν κακό κιθαρίστα, που κάποτε ήταν καλύτερος, και πια δεν σταυρώνει νότα.

Εμένα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: Εξακολουθω να πιστευω οτι τρολαρεις, ο τροπος γενικα του παιξιματος σου μαρτυραει οτι δεν μπορει να εισαι τοσο τεραστιος τζαζιστας.

 

 Και εγώ συνεχίζω να το πιστεύω.

 Σε σημείο που θα υποπτευόμουν οτι και η πρόκληση θα μπορούσε να είναι στημένη. Και το κομμάτι που υπήρχε στην υπογραφη θα μπορούσε να ηταν σκοπιμα στημένο απο πρίν για να γινει κάποια στιγμή η τρολιά.

Αν ειναι τρολια θα σπάσει καποια στιγμη και θα το πεί.

Οσο συνεχιζεται το thread θα καμπτονται οι αντιστάσεις του να το κρατησει, αμα ειναι τρολια.

Ειμαι ειδικός στο θέμα.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ επιθετικοτητα ρε παιδια, τοσο ανεπιθυμητος ειμαι εδω μεσα?  :(

 

Απο δω και περα θα παιζω μονο για παρτη μου αφου ευχαριστιεμαι οταν παιζω μουσικη ασχετως αν σας αρεσει η οχι. Εσεις που ειστε παιχταραδες συνεχιστε τις ειρωνιες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοπιν συζητησης με συναδελφο καταληγουμε στο οτι το πιο πιθανο σεναριο ειναι τρολλια με συνεργο τον ΝτεντΤζο.

 

Well played ;)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έλεος με τον ομαδικό λιθοβολισμο....

Ετσι. Προτιμαμε τον ατομικο λιθοβολισμο, ειναι πιο ανωδυνος:

 

Εντάξει καλός παίχτης δεν είναι, ούτε σεμνος, αλλά τι πρέπει να γίνει;....
Αυτο που δεν πρεπει να γινει παντως ειναι να σε καλεσει στο γαμο του. Ειμαι σιγουρος οτι θα του πεις "και του χρονου". :P

 

Πολυ επιθετικοτητα ρε παιδια, τοσο ανεπιθυμητος ειμαι εδω μεσα?  :(

Απο δω και περα θα παιζω μονο για παρτη μου αφου ευχαριστιεμαι οταν παιζω μουσικη ασχετως αν σας αρεσει η οχι. Εσεις που ειστε παιχταραδες συνεχιστε τις ειρωνιες σας.

Τελικα τρολαρεις ή οχι? 2-παρα πηγε, μην αφηνεις τον κοσμο να χανει τον υπνο του...yawn0000.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου